- Kas lemia žilų plaukų atsiradimą ir kaip su tuo kovoti?
- Gyvenimo būdo aplinkybių pasikeitimas gali pristabdyti žilų plaukų padaugėjimą
- Natūralios priemonės, kurias pasitelkus galima pristabdyti žilų plaukų atsiradimą
- Natūralių plaukų dažų kūrimas: gamtos ir grožio mišinys
Kas lemia žilų plaukų atsiradimą ir kaip su tuo kovoti?
Kai tarp natūralios plaukų spalvos pradeda ryškėti žvilgančios sidabrinės sruogos, dažnai norime, kad būtų stebuklinga lazdelė, kuri padėtų pakeisti plaukų žilumą. Deja, stebuklingo sprendimo, kaip sugrąžinti natūralią spalvą atsirandant žiliems plaukams, nėra, išskyrus kelionę į plaukų stilisto saloną. Tačiau supratimas apie pirmtakus ir veiksnius, kurie pagreitina žilimo procesą, gali padėti sulėtinti šį progresą.
Ne viena jau pilnai pražilusi mama papasakos, kad pražilo dar iki 40-ties ar net anksčiau kaip einant dvidešimtuosius metus. Tai priklauso nuo genetikos, plauko struktūros. Tačiau aplinkos veiksniai, gyvenimo būdas turi įtakos šiap procesui ir tokius dalykus galima pakeisti imantis priemonių[1].
Natūralų plaukų atspalvį suteikia melaninas, kurį gamina plaukų folikuluose esančios ląstelės, vadinamos melanocitais. Su amžiumi melanocitai gamina mažiau melanino, todėl plaukai tampa balti arba žili. Nors lemiamą vaidmenį nustatant, kada pamatysite pirmuosius žilus plaukus turi ir amžius, labiausiai čia pasireiškia genetika. Dėl to kai kuriems šis procesas gali prasidėti jau nuo 35 metų.
Gyvenimo būdo aplinkybių pasikeitimas gali pristabdyti žilų plaukų padaugėjimą
Kai kurie žilus plaukus laiko patirties ir išminties ženklu. Kitiems tai - senėjimo požymis, kurį verčiau atidėti. Tačiau, be genetikos, žilimo procesą gali paspartinti keletas išorinių veiksnių. UV spinduliai, nors ir būtini vitamino D sintezei, gali padidinti oksidacinį stresą plaukų folikuluose.
Dr. Karla Robinson aiškina, kad dėl UV spindulių poveikio atsirandantys laisvieji radikalai gali sumažinti pigmento gamybą ir sukelti plaukų žilumą. Labai svarbu apsaugoti plaukus nuo per didelio saulės spindulių kiekio, dėvint skrybėlę arba naudojant plaukų produktus su apsauga nuo UV spindulių[2].
Ekspertų teigimu, per didelis alkoholio kiekis gali sukelti uždegimą ir oksidacinį stresą, o tai gali lemti ankstyvą žilimą. Be daugybės pavojų sveikatai, rūkymas gali pagreitinti ir plaukų spalvos pasikeitimą. 2021 m. tyrime nustatyta, kad tabako dūmuose esantis nikotinas gali pažeisti plaukų folikulus, sumažindamas melanino gamybą.
Ghanima Abdullah pabrėžia aplinkos teršalų vaidmenį žilimui. Jis nurodo, kad plaukuose susikaupęs vandenilio peroksidas gali slopinti melanino gamybą. Paprastai fermentas katalazė skaido vandenilio peroksidą. Tačiau teršalai gali sutrikdyti šią pusiausvyrą ir sukelti žilimą. Mitybos trūkumas, ypač vitamino B12 stygius, gali prisidėti prie ankstyvo žilimo.
Trichologė Anabel Kingsley pažymi, kad vitaminas B12, kurio gausu paukštienoje, žuvyje ir piene, yra būtinas plaukų pigmentui. Veganiška ir vegetariška mityba, jei ji nepapildoma, gali kelti B12 trūkumo riziką. Be to, stresas taip pat gali sumažinti B12 kiekį.
Norint ilgiau išlaikyti natūralią plaukų spalvą, gali būti naudingi tam tikri gyvenimo būdo pakeitimai:
- B grupės vitaminų (B-12 ir biotino), vitaminų D, E ir A.
- Mineralai, tokie kaip cinkas, geležis, magnis, selenas ir varis, yra gyvybiškai svarbūs plaukų sveikatai.
- Mesti rūkyti, kad išvengtumėte plaukų folikulų pažeidimų.
- Saugokite plaukus nuo per didelio saulės poveikio.
- Venkite plaukus žalojančių veiksmų, pavyzdžiui, balinimo, šiurkštaus muilo naudojimo ir dažno plovimo.
Natūralios priemonės, kurias pasitelkus galima pristabdyti žilų plaukų atsiradimą
Nors mokslinis pagrindimas gali būti ribotas, natūralaus gydymo šalininkai siūlo priemones, kurios gali padėti. Reguliarus kokosų aliejaus, migdolų aliejaus ar ghee masažas gali pamaitinti galvos odą ir sulėtinti plaukų silpnėjimą.
Manoma, kad padeda ir imbieras, juodoji melasa, amla (indiškas agrastas), juodosios sezamo sėklos ir kviečių žolės sultys. Tradicinės kinų medicinos priemonės, tokios kaip fo-ti ir ašvaganda (indiškas ženšenis), laikomos naudingomis plaukų stiprinimui[3].
Svogūnų sultys, morkų sultys, kario lapų ir jogurto nuoviras, tepamas ant galvos odos, turi savo šalininkų. Aliejai, užpilami ant rozmarino arba kario lapų, gali būti naudingi plauko stiprinimui.
Nors tai yra natūrali senėjimo proceso dalis, supratimas apie žilų plaukų atsiradimą sukeliančius veiksnius ir aktyvių veiksmų ėmimasis gali padėti valdyti tempą. Nesvarbu, ar norite džiaugtis savo sidabrinėmis sruogomis, ar atitolinti jų atsiradimą, labai svarbu palaikyti plaukų sveikatą, kad jie būtų žvilgantys.
Natūralių plaukų dažų kūrimas: gamtos ir grožio mišinys
Šiais laikais, kai populiarėja tvarūs ir ekologiški produktai, vis daugiau žmonių ieško natūralių alternatyvų savo grožio procedūroms. Plaukų dažai - ne išimtis. Nors gamtiniai plaukų dažai žavūs tuo, kad jie netoksiški, jie gali nesuteikti tokių ryškių ir ilgalaikių atspalvių kaip komerciniai cheminiai dažai. Tačiau, pakartotinai naudojant šiuos natūralius produktus, jie gali gražiai nuspalvinti jūsų plaukus.
Priklausomai nuo norimos plaukų spalvos, galima naudoti įvairius natūralius ingredientus:
- Šviesūs plaukai: rinkitės ramunėlių žiedų arbatą, citrinos žievelę, švytintį šafraną arba auksinius medetkų žiedų nuovirus, kurie padės išgauti auksinius atspalvius.
- Raudoni plaukai: norint išgauti rausvą atspalvį, labai rekomenduojamos burokėlių sultys, morkų sultys ir rožių žiedlapiai.
- Rudi plaukai: jei siekiate žemiškų rudų atspalvių, geriausia būtų rinktis stiprų kavos aromatą arba cinamono šilumą. Kartais naudojama ir beržo žievė arba chna.
- Juodi plaukai: norint turėti blizgančias juodas sruogas, tinka juodųjų graikinių riešutų, juodosios arbatos, šalavijų ir dilgėlių aromatai.
Juodieji pipirai plaukų dažymui
Procedūra: Paruoškite mišinį iš 1 valgomojo šaukšto šviežiai maltų juodųjų pipirų, 1 arbatinio šaukštelio šviežių citrinos sulčių ir ½ puodelio paprasto jogurto.
Naudojimas: Šį mišinį įmasažuokite į plaukus ir palikite valandą veikti prieš išskalaudami. Norėdami pamažu pastebėti rezultatus, naudokite tai tris kartus per savaitę.
Chna dažai
Procedūra: Sumaišykite hennos miltelius su vienu puodeliu juodosios arbatos arba kavos, kol gausite į jogurtą panašią konsistenciją. Palikite šį mišinį uždengtą maždaug šešioms valandoms. Paruošę įmaišykite 2 valgomuosius šaukštus pirmojo spaudimo alyvuogių aliejaus, kad papildomai pamaitintumėte.
Naudojimas: Užtepkite šią pastą ant plaukų. Priklausomai nuo to, kokio intensyvumo spalvos siekiate, po 1-3 valandų galite ją nuplauti.
Natūralūs plaukų dažai - tai ne tik cheminių medžiagų vengimas, bet ir gamtos teikiamų gėrybių puoselėjimas. Nors šie dažai gali pareikalauti dažno dažymo ir kantrybės, tačiau dėl gautų atspalvių ir natūralių ingredientų maitinamųjų savybių verta keliauti. Kaip ir naudodami visas natūralias priemones, prieš naudodami cheminius dažus, visada atlikite bandymą, kad įsitikintumėte, jog nesukelsite alerginės reakcijos.
Tai būtų pirma išeitis norint natūraliai pakeisti pražilusius plaukus ir išvengti tiesioginio cheminio dažymo ir kitų stipresnių priemonių. O galiausiai galite prisijaukinti savo žilus plaukus ir grožėtis tuo kaip natūraliai su metais keičiasi jūsų išvaizda.