Kelias į sveiką kūną prasideda nuo balanso atradimo
Kaip numesti svorio? Tai tikriausiai yra vienas populiariausių klausimų, į kuriuos vieno, aiškaus, konkretaus ir visiems patinkančio bei tinkančio atsakymo rasti nepavyksta.
Svorio metimas aktualus daugeliui: tiek visą gyvenimą kovojantiems su antsvoriu, tiek ir tiems, kurie šiek tiek aptingo šaltuoju metų sezonu ir prieš ateinantį maudynių nori visiems parodyti gražesnę figūrą.
Siekis numesti keletą, o gal ir keliolika nepageidaujamų kilogramų gali būti susijęs ne tik su troškimu pasigirti puikia figūra, bet ir su sveikata, emocine būkle.
Juk visi mes jaučiamės geriausiai tuomet, kai esame visiškai sveiki ir energingi, o papildomi kilogramai šio pojūčio dažnai tikrai neprideda.
Nors pasaulyje egzistuoja milijonai dietų ir pačių įvairiausių patarimų bei būdų, išsamiai paaiškinančių kaip gi numesti nepageidaujamą svorį, daugelis dietologų, sveikatingumo ekspertų bei gydytojų jau ilgą laiką akcentuoja kelis svarbiausius aspektus: sportą ir mitybą.
Sportas padeda ne tik tirpdyti kūno riebalus, tačiau užtikrina ir gerą savijautą, kūno stiprumą ir tiesiog, padeda išlikti stipriems ir energingiems; o mityba lemia kaip greitai galime sulieknėti.
Ekstremalūs mitybos pokyčiai per naktį – nerekomenduojami
Dažnai žmonės norėdami sulieknėti daro lemtingą klaidą – pokyčių tikisi tiesiog per naktį. Vos pakeitus mitybos įpročius ir ėmus lankytis sporto salėje akivaizdžių pasikeitimų kūne tikrai nepastebėsite. Priešingai, jeigu persistengsite, tikėtina, jog jausitės pavargę, irzlūs, nuolat kankins alkis.
Būtent todėl, keičiant gyvenimo būdą reikia žengti mažais žingsneliais, neskubėti bei atrasti savyje pakankamai kantrybės išlaukti sudėtingą prisitaikymo laikotarpį.
Jei jau nusprendėte atsikratyti papildomų kilogramų, tikėtina, jog peržvelgėte savo maisto racioną, galbūt susidėliojote planą kada ir ką valgote.
Dažnai, žmonės yra linkę sumažinti suvartojamo maisto porcijas, o tai yra prastas ėjimas. Kai kūnas gauna nepakankamai maisto, įsijungia bado režimas, maisto atsargos kaupiasi, o svoris auga[1]. Norint numesti keletą kilogramų, patariama valgyti dažnai, vidutiniškomis porcijomis.
Pavyzdžiui, valgyti lengvą, bet maistingą maistą, 5 kartus per dieną. Žinoma, pusryčiai, pietūs ir vakarienė turėtų būti pagrindiniai, sočiausi ir maistingiausi paros valgiai, tačiau tarp jų derėtų įtraukti ir keletą užkandžių pertraukėlių.
Galbūt skamba neįtikinamai, tačiau būtent valgant kas 2 – 3 val. jūs suaktyvinsite savo medžiagų apykaitą, kūnas nestokos maisto, o tokią mitybą derinant su sveika gyvensena ir saikingu sportu, svoris pradės kristi daug greičiau.
Siekiant mesti svorį reikia atsisakyti nenaudingų maisto produktų
Kita vertus, neapsigaukite ir nesitikėkite, jog jūs valgysite, o svoris kris savaime. Vardan sveikesnio kūno ir gražesnės figūros tikrai teks kažką paaukoti, pavyzdžiui potraukį saldumynams, šokoladui, ledams, o gal kebabams ar picai. Norint sulieknėti, turime tarti ne maisto produktams, iš kurių mūsų organizmui nėra jokios naudos.
Pirmasis tokių produktų eilėje yra cukrus, kurio šiandien, atrodo, randame visur, tiek saldumynuose, tiek ir pikantiškuose užkandžiuose. Būtent dėl tokio cukraus pertekliaus maisto pramonėje, jo gauname į valias, todėl cukraus turime atsisakyti savarankiškai, pavyzdžiui, nesaldindami kavos ar arbatos. Kartu, reikėtų atsižvelgti ir į maisto produktų sudėtį bei vengti gaminių, kurių sudėtyje cukraus kiekis didesnis nei 4 g.
Jei apie cukraus žalą kūnui kalbama daug ir garsiai, tai druska kartais lieka pamiršta. O tikrai be reikalo, mat jos suvartojami kiekiai skatina troškulį, kas iššaukia norą atsivėsinti. Taip kūne kaupiasi perteklinis skysčių kiekis, žmogus šiek tiek patinsta, tarsi išsipučia.
Žinoma, be cukraus ir druskos derėtų atsisakyti ir kitų, mažai organizmui naudingų patiekalų. Miltiniai patiekalai, kruopos su mėsa ar žuvimi, gausūs kiekiai bulvių ir makaronų tikrai nepadės sulieknėti. Kita vertus, svarbu ir tai, kaip maistas gaminamas, kokie produktai bei priedai naudojami. Būtent dėl to, metantiems svorį rekomenduojama vengti dažno lankymosi kavinėse ar restoranuose ir patariama maistą ruošti patiems.
Griežtoms dietoms būtina pasakyti „ne“
Svorio metimas paaiškinamas paprastai: svarbu sunaudoti daugiau kalorijų, nei jų gauname su maistu. Atrodo, kad šiuo atveju sėkmingiausia gali būti dieta, kurios rezultatai, atsistojus ant svarstyklių, gali būti pastebimi ir po kelių dienų. Vis tik, geriau atrasti saikingą balansą tarp aktyvumo bei mitybos, dietas aplenkiant ir paliekant šalikelėje.
Atsisakius angliavandenių jūsų svoris tikrai gali smarkiai pakisti, tačiau dietinė mityba veikia tik tol, kol tos dietos visiškai sąžiningai laikomasi, o to padaryti visą gyvenimą juk negalime. Vos pradėjus valgyti įprastai, svoris sugrįžta, dažnas žmogus tiesiog pasiduoda ir nuleidžia rankas[2].
Jei jau norite savo mitybą kontroliuoti, žiūrėkite, kiek kalorijų suvartojate kasdien. Savo svorį jūs galite padauginti iš 24,5 – taip gausite bazinį dienos kalorijų skaičių svorio metimo periodu. Pavyzdžiui, 80kg x 24,5 = 1960kcal. Stebėkite, ar laikantis šio režimo svoris kinta ar lieka toks pat.
Jei pokyčių nepastebite, kiekvieną savaite sumažinkite kalorijų skaičių 300 kcal. Vis tik, svarbu nepersistengti, neleiskite, kad svoris kristų daugiau nei 500 – 1000 g per savaitę, o ir šio mitybos principo imkitės tik tuomet, jei greitai norite sulieknėti, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje, jis nėra tinkamas; tikėtina, kad nuo nesibaigiančio kalorijų skaičiavimo pavargsite tiek patys, tiek ir jūsų kūnas[3].
Verčiau jau skirkite daugiau dėmesio tikrai vertingiems produktams. Pusryčiams rinkitės košes, kurios suteiks sotumo jausmą. Nevenkite riebalų, pavyzdžiui, riebios žuvies, avokadų, pieno produktų, riešutų. Šie produktai turi daugybę medžiagų, kurių mūsų kūnas reikalauja tam, kad išliktų sveikas ir stiprus.
Metant svorį svarbus ir judėjimas. Tikrai nebūtina pirkti metinio abonemento sporto klube ir ruoštis bėgti ilgus maratonus, ypač, jeigu tai jums visiškai svetima ir ne prie širdies. Šiandieninis sveikatingumo kultas, regis, neįsivaizduojamas be kasdienio apsilankymo sporto salėje, tačiau pasirinkimas yra žymiai platesnis.
Tam, kad liktumėte aktyvūs ir žvalūs pakanka paprastų, ilgų pasivaikščiojimų, važinėjimo dviračiais, o gal ir riedučiais, kai kurie mėgsta ir įvairias masažo procedūras. Pasirinkimas didžiulis, tiesiog reikia atrasti tai, kas tinka ir patinka jums bei jūsų kūnui, o tuomet ir kelionė į sveikatingumą nebus tokia sunki ir sekinanti kaip gali atrodyti iš šalies.