Suprasti akimirksniu
  • Ką daryti, jei sodą užpuolė skruzdės?
  • Kokiose vietose renkasi skruzdėlės?
  • Palaikykite švarą sode
  • Kovai su skruzdėmis pasitelkite augalų kvapus
  • Išbandykite natūralias priemones
  • Panaudokite boro rūgštį
Šaltiniai
skruzdė
Patarimai, kaip išnaikinti skruzdes sode. Unsplash nuotrauka

Ką daryti, jei sodą užpuolė skruzdės?

Sodininkystė – tai užsiėmimas, kuris dažnai nuramina, padeda užmiršti kasdienius rūpesčius, o taip pat ir suteikia pasitenkinimo jausmą, kai pavyksta užsiauginti savą derlių. Kaip bebūtų, užsiimant šia veikla, tenka susidurti ir su tam tikrais iššūkiais. Vienas iš jų – skruzdėlės. Nors jos atlieka svarbų vaidmenį ekosistemoje, tačiau per didelis jų kiekis gali atnešti nemažai žalos jūsų sodui. Kai kurios skruzdžių rūšys minta įvairių augalų pumpurais, vaisių ir daržovių sultimis, augalų šaknimis, ūglių žieve, išgraužia gėlių kuokelius ir piesteles bei kita. Visa tai gali lemti mažesnį derlių ar net sodo augalų nunykimą. Tad, jei pastebėjote, jog jūsų sode taip pat yra daug skruzdėlių, nieko nelaukite ir imkitės veiksmų! Kaip tik šiame straipsnyje papasakosime apie pagrindinius būdus, kaip kovoti su skruzdėlėmis sode. 

Kokiose vietose renkasi skruzdėlės?

Norint išprašyti skruzdes iš savo sodo, pirmiausia, reikėtų suprasti, į kurias vietas jos labiausiai linkusios traukti. Skruzdėlės įprastai renkasi tokias sodo vietas, kuriose daug maisto šaltinių, drėgmės bei įvairių plyšių, į kuriuos galėtų perkelti visą savo koloniją. Būtent dėl to neretai jų taikiniu tampa vaismedžiai, šiltnamiai, gėlynai ar net namo pamatai. Taip pat kadangi skruzdės maitinasi saldžiu ir baltymais praturtintu maistu, jos itin mėgsta amarų išskyras. Amarai joms tampa naudingi, tad skruzdės juos itin saugo. Ši sąjunga tikrai nėra naudinga nė vienam sodininkui, kadangi amarai – tai sodo kenkėjai, kurie platina virusus ir bakterijas, nualina, deformuoja augalus, dėl ko jų derlius gerokai sumažėja. 

Palaikykite švarą sode

Visų pirmiausia, ką reikėtų padaryti, norint atsikratyti skruzdžių – palaikyti švarą sode. Ką tai reiškia? Visuomet surinkite organines šiukšles, tokias kaip nukritusius vaisius ar nudžiūvusius lapus, kuriuose skruzdės gali rasti prieglobstį ir maisto. Taip pat genėkite augalus, kad jie neperaugtų bei kad sumažėtų slėptuvių, kuriose galėtų tūnoti skruzdės. Šiems darbams puikiai pasitarnaus kokybiški Gardena sodo įrankiai: grėbliai, genėjimo pjūklas, gyvatvorių žirklės ir kita. 

Kovai su skruzdėmis pasitelkite augalų kvapus

Galbūt nustebsite, tačiau skruzdėlės yra pakankamai jautrios įvairiems kvapams. Todėl kovoti su per dideliu jų kiekiu galima pasitelkus įvairius augalus, kurių kvapas šiems vabzdžiams yra nemalonus ir juos atbaido. Tokiems augalams yra priskiriami: mėtos, česnakai, gvazdikėliai, laurai, garstyčios, levandos, medetkos bei daugelis kitų. Siūlome juos pasodinti netoli skruzdžių lizdų. 

Išbandykite natūralias priemones

Kai kurios natūralios priemonės gali būti taip pat veiksmingas būdas, siekiant atbaidyti skruzdėles. Šiems produktams yra priskiriamas actas, citrinų sultys, pipirai, kavos tirščiai bei druska. Rekomenduojama juos užpilti ar pabarstyti tose vietose, kur veisiasi skruzdės bei kur jos kursuoja. Be viso to, galite išbandyti ir ūkinio muilo tirpalą, kuriuo taip pat reikėtų išpurkšti problemines vietas. Ūkinio muilo kvapas nepatinka skruzdėms, todėl šis tirpalas turėtų jas atbaidyti. Visgi, naudodami šias priemones, būkite itin atidūs, ar skruzdės nepersikėlė į kitą jūsų sklypo vietą. 

Panaudokite boro rūgštį

Galiausiai, jei visi aptarti būdai jau buvo išbandyti ir nedavė norimo rezultato, pasinaudokite boro rūgšties milteliais, kuriuos galite įsigyti bet kurioje vaistinėje. Juos lygiomis dalimis sumaišykite su cukraus pudra ar kitu saldžiu produktu ir paberkite šį mišinį prie skruzdžių lizdo. Kadangi, kaip minėjome, skruzdėlės maitinasi saldžiu maistu, jos jį mielai ims valgyti, tačiau vos tik tai pradėjusios, apsinuodys ir numirs. Jei naudosite boro rūgšties miltelius, būtinai nuo jų saugokite vaikus bei gyvūnus!

Tiesa, jei pastebėjote per didelį skruzdėlių kiekį šiltnamyje, užtikrinkite, jog šiltnamio konstrukcija būtų pakankamai sandari, jog jame nebūtų plyšių ir tarpų, pro kuriuos galėtų patekti skruzdėlės. Taip pat nepamirškite jame palaikyti švarą - visuomet surinkite visas organines liekanas, kurios galėtų privilioti skruzdes. 

Pranešimą paskelbė: Ona Šablauskaitė, UAB "Market Rats".