Suprasti akimirksniu
  • Veido atpažinimo kameros gali stebėti kiekvieną jūsų žingsnį
  • Technologijos naudojamos peržengiant ribas: žmonės neįleidžiami į pastatus
  • „Cap_able“ prekės ženklo sukūrimas veido atpažinimui apeiti
  • Raštai, veikiantys veido atpažinimo technologijas, tobulės kartu su prietaisais
  • Paprastesni būdai apsisaugoti nu kamerų – drabužiai ir aksesuarai, dengiantys veidą
Šaltiniai
Veido atpažinimo technologija
Veido atpažinimas žengia ties saugumo riba. Thisisengineering/ Pexels nuotrauka

Veido atpažinimo kameros gali stebėti kiekvieną jūsų žingsnį

Veido atpažinimas – programinė įranga, kuri atvaizduoja, analizuoja ir patvirtina nuotraukoje ar vaizdo įraše esančio veido tapatybę, yra viena iš galingiausių kada nors sukurtų stebėjimo priemonių. Nors daugelis žmonių su veido atpažinimu susiduria tik norėdami atrakinti telefoną ar rūšiuoti nuotraukas, tai, kaip įmonės ir vyriausybės šią programinę įrangą naudoja, turės ir turi kur kas didesnį poveikį žmonių gyvenimui.

Jei tai yra jūsų turimas prietaisas arba naudojama programinė įranga, galite atsisakyti veido atpažinimo funkcijos arba prietaisą tiesiog išjungti, tačiau dėl visur viešose erdvėse esančių kamerų vis sunkiau išvengti šios technologijos. Susirūpinimas dėl visur esančio kamerų paplitimo privertė didžiąsias bendroves paskelbti savo programinės įrangos pardavimo teisėsaugos institucijoms pradžią.

Tačiau veido atpažinimo technologijai tobulėjant ir pingant, visuomenei reikės atsakyti į svarbius klausimus, kaip turėtų būti reguliuojamas veido atpažinimas, taip pat teks atsakyti į klausimus, kokiomis paslaugomis kiekvienas esame pasirengę naudotis ir kokias privatumo aukas esame pasirengę paaukoti.

Saugumas už veido atpažinimo technologijos. Cottonbro studio/ Pexels nuotrauka
Saugumas už veido atpažinimo technologijos. Cottonbro studio/ Pexels nuotrauka

Technologijos naudojamos peržengiant ribas: žmonės neįleidžiami į pastatus

Kai kuriose didelėse vietose ir arenose vaizdo stebėjimo kameros yra naudojamos kaip saugumo priemonė. Teigiama, kad taip užtikrinamas svečių ir darbuotojų saugumas. Tačiau ši technologija taip pat naudojama stebėjimui ir žmonių neįleidimui į įmones ar viešas vietas, pastatus.

Taip atsitiko Naujajame Džersyje gyvenančiai Kelly Conlan, kai ji norėjo patekti į vieną renginį. Įeinančią į renginį „Radio City Music Hall“, ją sustabdė apsauga ir neįleido į pasirodymą, nes veido atpažinimo programinė įranga nustatė, kad ji yra advokatė[2]

K. Conlan, pasirodo, dirba toje pačioje advokatų kontoroje, kuri dalyvauja byloje dėl asmens sužalojimo prieš restoraną, priklausantį bendrovei, kuriai priklauso ir „Radio City Musical Hall“. Ir nors ši advokatė tiesiogiai nesijusi su minėta byla, tačiau bendrovė jos į renginį neįleido, nes nusprendė, kad visiems advokatų kontorose dirbantiems advokatams, dalyvaujantiems su jais susijusiuose teisminiuose ginčuose, draudžiama lankytis renginiuose jų salėse tol, kol tie ginčai bus išspręsti.

Tokių veido atpažinimo incidentų visose Jungtinėse Amerikos Valstijose pasitaiko vis daugiau. Pasitaiko tokių incidentų ir Europoje, ir net Lietuvoje. Taigi, ką daryti?

Viena pradedančioji įmonė gali turėti atsakymą, kaip galite užkirsti kelią tam, kad jums tai nenutiktų. Įmonė vadinasi „Cap_able“, o jos misija – sukurti dėvimą madą, kuri padėtų jums pasirinkti, ar norite, kad jūsų veidą analizuotų veido atpažinimo prietaisai, ar ne.

Panašu, kad mados pramonė atskuba į pagalbą norintiems apsisaugoti nuo visur pakabintų ir žmogų atpažįstančių kamerų – „Cap_able“ padeda apgauti veido atpažinimo programinę įrangą naujais drabužių modeliais, kad būtų galima apsisaugoti nuo nuolatinio sekimo[1].

Mada žengia su technologijomis. Kai Pilger/ Pexels nuotrauka
Mada žengia su technologijomis. Kai Pilger/ Pexels nuotrauka

„Cap_able“ prekės ženklo sukūrimas veido atpažinimui apeiti

Savo kolekcijoje pavadinimu „Manifesto“ „Cap_able“ sukūrė džemperių su gobtuvais, kelnių, marškinėlių, džemperių ir suknelių liniją, kurioje įdiegti dirbtinio intelekto algoritmai, trukdantys veido atpažinimo programinei įrangai. 

Vilkint šiuos drabužius, veido atpažinimo kameros arba visiškai jūsų neatpažins, arba manys, kad esate drabužio modelyje įdėtas gyvūnas, pavyzdžiui, žirafa, zebras ar šuo. Tai suteikia jums daugiau galimybių kontroliuoti savo kūną, nesirūpinant, kad technologiniai prietaisai nuolat jus stebi.

Viena iš minėtos įmonės įkūrėjų ir generalinė direktorė Rachel Didero šių modelių idėją sugalvojo studijuodama magistrantūroje Mados technologijos institute Niujorke. Ji perskaitė istoriją apie tai, kaip Brukline nuomininkai kovojo prieš savo nuomotoją, kuris norėjo prie įėjimo į pastatą įrengti veido atpažinimo įrenginį. Tai ją įkvėpė sukurti kažką, kas suteiktų žmonėms galimybę rinktis.

„Cap_able“ derindama madą ir inžineriją, kuria ir testuoja kiekvieną atvaizdą su objektų aptikimo sistema, siekdama išsiaiškinti, ar jie gali įveikti veido atpažinimo sistemą. Tada jie gali sukurti fizinę modelio versiją naudodami kompiuterizuotą mezgimo mašiną ir sukurti galutinį gaminį iš Egipto medvilnės.

Raštai, veikiantys veido atpažinimo technologijas, tobulės kartu su prietaisais

R. Didero sako, kad bandant veido atpažinimo prietaisus su jų sukurta drabužių technologija, drabužiai veikė ir veidai nebuvo atpažinti maždaug 60-90 % atvejų. Nors „Cap_able“ algoritmai tobulėja, jie taip pat turi neatsilikti nuo sparčiai besikeičiančio technologijų pasaulio ir atnaujinamų veido atpažinimo technologijų[3].

Veido atpažinimo prietaisai tobulinami kasdien, todėl jauniems išmaniųjų drabužių kūrėjams taip pat teks nemažai padirbėti. O kadangi jų kuriamų drabužių kaina prasideda nuo 300 JAV dolerių, bendrovei gali būti sunku juos parduoti. Tačiau „Cap_able“ vadovė su savo komanda pagrįstai kalba apie veido atpažinimo invaziją ir toliau stengiasi tobulinti savo technologiją.

Paprastesni būdai apsisaugoti nu kamerų – drabužiai ir aksesuarai, dengiantys veidą

Taip pat yra ir kitų būdų, kaip apriboti veido atpažinimo kamerų poveikį. Dėvėkite drabužius ar aksesuarus, kurie uždengia veidą, pvz., šaliką ar skrybėlę. Taip pat galite įsigyti drabužių su įmontuotomis kameromis, kurios gali aptikti stebėjimo kameras ir programinę įrangą ir įspėti jus apie jas.

Stebėkite aplinką ir aktyviai ieškokite veido atpažinimo kamerų, stenkitės būti tokioje vietoje, kad kamera negalėtų matyti jūsų veido. Venkite vietų, kuriose, kaip žinoma, naudojamos veido atpažinimo kameros.

JAV šiuo metu nėra federalinio įstatymo, pagal kurį būtų reikalaujama iškabinti ženklus, jei viešoje ar privačioje vietoje naudojamos veido atpažinimo kameros. Tačiau kai kuriose valstijose ir savivaldybėse galioja įstatymai ir reglamentai dėl veido atpažinimo technologijos naudojimo, ir šiuose įstatymuose gali būti reikalaujama iškabinti ženklus[4]. Svarbu pasiteirauti vietos valdžios institucijų ir išsiaiškinti, kokie reikalavimai taikomi veido atpažinimo kamerų naudojimui konkrečioje vietovėje, jei tokie reikalavimai taikomi.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
2.arrow_upward
3.arrow_upward
4.arrow_upward
Taylor Kay Lively. Facial Recognition in the United States: Privacy Concerns and Legal Developments Asisonline. Digital transformation