- Kalėdinė eglutė – neatsiejamas didžiųjų metų švenčių atributas
- Renkantis kalėdinę eglutę svarbu būti atidiems
- Būdai, padėsiantys kalėdinę eglę šviežią išlaikyti ilgiau
Kalėdinė eglutė – neatsiejamas didžiųjų metų švenčių atributas
Iki šv. Kalėdų liko vos kelios savaitės. Šventiniam šurmuliui jau įsisukus pilnu pajėgumu, dažnas vis dažniau susimąsto ir apie kalėdinę eglę. Juk tai – vienas svarbiausių didžiųjų metų švenčių atributų.
Kalėdų eglutė yra labai svarbi dėl įvairių kultūrinių, istorinių ir simbolinių priežasčių. Juk tai yra gyvybės ir atsinaujinimo simbolis, kuris daugelyje kultūrų simbolizuoja gyvybiškumą didžiausių šalčių ar negandų akivaizdoje.
Medelių puošimo žiemos sezono metu tradicijos šaknys glūdi įvairiose istorinėse ir kultūrinėse praktikose. Pavyzdžiui, senovės egiptiečiai, romėnai ir vikingai savo žiemos šventėse naudojo žalumynus ir visžalius augalus. O krikščionims Kalėdų eglutė simbolizuoja gyvybės medį Edeno sode. Kalėdų eglė taip pat siejama su Jėzaus Kristaus gimimo istorija.
Šiais laikais, Kalėdų eglutės puošimas daugeliui yra malonus šventinis ir džiaugsmingas ritualas, kai ištisos šeimos ar net bendruomenės susiburia drauge, taip sukurdamos šventinę ir iškilmingą atmosferą.
Be simbolinės ir kultūrinės reikšmės, Kalėdų eglutė šventiniam laikotarpiui suteikia tiesiog daugiau grožio, jaukumo ir žavesio. Mirksinčios lemputės, spalvingi papuošimai, miško kvapas ir bendras šventinis dekoras sukuria vizualiai patrauklią ir magišką atmosferą metų laiku, kai už lango dažnai nestinga šaltuko ir vėjo.
Kitaip tariant, šv. Kalėdas švenčiantiems pasaulio žmonėms, kalėdinė eglutė suteikia daug teigiamų emocijų, nors jos išsirinkimas ir gali būti gana nervingas.
Juk vieni įsigyja dirbtinį Kalėdų medį ir puošia jį kasmet, bet kiti renkasi gyvą eglutę arba tokią, kurią vėliau galėtų pasodinti savo kieme.
Tokiu atveju, pasirinkimo procesas tampa žymiai labiau atsakingas, o jo metu kyla daugybė klausimų. Kada gi geriausia pirkti Kalėdų eglę – dieną prieš šventes, o gal gerokai anksčiau? Kokios rūšies medelį rinktis? Įsigyti didesnę ar mažesnę eglę? Klausimų daug, todėl mes pateikiame kelis svarbiausius kalėdinės eglės pasirinkimo aspektus.
Renkantis kalėdinę eglutę svarbu būti atidiems
Renkantis kalėdinę eglę svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip ji atrodo. Juk šventinis medis bus jūsų namų puošmena.
Taigi, pirmiausia įvertinkite ar eglutės šakos yra pakankamai storos, kad atlaikytų šventines puošmenas, stebėkite, ar jos spygliai nėra pageltę, ar jie nebyra, dar prieš jums nusipirkus eglę[1].
Jei perkate iš anksto nupjautą medį, įsitikinkite, kad spygliai blizga, nes tai parodys medžio drėgnumą. Tai ypač svarbu, nes anksčiau medelis galėjo negauti pakankamai vandens.
Jei rinkdamiesi bet kurią eglę švelniai perbraukiate pirštais per šakas ir daug spyglių lieka rankoje, tikėtina, kad medelis greitai numes spyglius likusius spyglius ir galbūt net neištvers iki šv. Kalėdų ryto.
Švieži spygliukai turi būti lankstūs ir lengvai nenukristi. Spyglių spalva turi būti ryški, ne ruda. Apžiūrėkite ir medžio kamieną. Kamienas turėtų būti lipnus nuo dervos, tai yra šviežumo požymis.
Patikrinkite ir tai, ar medis yra tiesus, nes taip bus lengviau jį pastatyti į stovą. Šviežia eglutė taip pat turėtų skleisti malonų, ryškų kvapą.
Apžiūrėkite, ar ant jūsų pasirinktos eglutės nėra kenkėjų, vabzdžių arba kitų medžio ligos požymių. Nors įprasta aptikti keletą gyvių, didesnis užkratas gali kelti ir didesnių problemų, tad tokios eglutės paprasčiausiai nesirinkite.
Be to, jei įmanoma, įsigykite eglę, kuri buvo užauginta jūsų apylinkėse ar netoliese. Vietoje užauginti medeliai beveik visada būna šviežesni nei tie, kurie buvo nukirsti anksti ir daug toliau, o vėliau buvo atvežami parduoti į jūsų vietovę.
O jei norite, kad medelis išliktų šviežias visą šventinį sezoną, nepirkite jo per anksti. Stenkitės medelį įsigyti likus savaitei ar dviem iki Kalėdų.
Be to, žiūrėkite, kas tinka jūsų namuose. Kalėdų eglučių rūšys turi svarbių skirtumų, todėl iš anksto pasidomėkite ir išsirinkite jums ir jūsų šeimai tinkamiausią medžio rūšį[2].
Pavyzdžiui, jei turite mažų vaikų, geriausias pasirinkimas gali būti medelis minkštais, lanksčiais spygliais, pavyzdžiui, Leilando kiparisas arba baltosios pušies šakos. Eglė, škotiškoji pušis ir kiti medžiai su aštresniais spygliukais yra gražūs, bet skausmingi basoms kojoms ir mažiems pirštukams.
Verta paminėti ir tai, kad prieš rinkdamiesi eglutę, turėtumėte atidžiai išmatuoti ir nepamiršti, kad medžio stovas ir viršūnė bendrą aukštį padidins keliais centimetrais.
Tai reiškia, kad prieš keliaudami įsigyti kalėdinės eglutės, turite išmatuoti vietos, kurioje planuojate statyti eglutę, aukštį ir plotį. Gerai įsitikinkite, kad medis patogiai tilps jūsų namuose ir tik tada jį parsivežkite namo.
Būdai, padėsiantys kalėdinę eglę šviežią išlaikyti ilgiau
O kalėdinę eglę jau parsivežus namo ir dailiai ją papuošus, visada norisi, kad ji mus ir mūsų šeimą džiugintų kuo ilgiau. Žinoma, yra daugybė patarimų, kuriais sekti reikėtų tam, kad eglutė kuo ilgiau išliktų šviežia ir žavinga, tačiau čia pasidalijame ir dar keliais, kurie gali pasitarnauti šį šventinį laikotarpį.
- Pasirinkite tinkamą kalėdinės eglės stovą. Naudokite medžio stovą, kuriame telpa pakankamas vandens kiekis. Paprastai medis gali sugerti apie vieną litrą vandens 2,5 kamieno skersmens centimetrui.
- Reguliariai laistykite ir drėkinkite eglę. Reguliariai laistykite bei drėkinkite kalėdinį medelį. Kasdien tikrinkite vandens lygį stove ir niekada neleiskite jam nukristi žemiau kamieno pagrindo. Gerai drėkinamas medis rečiau džiūsta, be to nesukelia gaisro pavojaus.
- Kalėdinei eglei drėkinti vartokite šiltą vandenį. Medžio stove naudokite drungną vandenį. Tokį medis lengviau sugeria nei šaltą. Be to, kai kurie žmonės į medžių vandenį įpila komercinių medžių konservantų arba naminio vandens, cukraus ir aspirino mišinio. Dėl šių priedų veiksmingumo diskutuojama, tačiau kai kurie mano, kad jie yra naudingi.
- Saugokite nuo šilumos šaltinių. Medelį statykite atokiau nuo tiesioginių šilumos šaltinių, tokių kaip radiatoriai, šilumos ventiliacijos angos, židiniai ir saulėti langai, nes dėl karščio medelis gali greičiau išdžiūti. O ir pačiame kambaryje palaikykite komfortišką drėgmės lygį. Be to, naudokite kalėdines lemputes, kurios skleidžia mažai šilumos, kad sumažintumėte eglutės džiūvimo poveikį. LED lemputės yra bene geriausias pasirinkimas.