Būdai, padedantys saugiau išnaikinti skruzdes namie ir aplinkoje
Skruzdėlės, mažieji vabzdžių pasaulio architektai, yra žavūs padarai. Jos neįtikėtinai darbščios ir dažnai giriamos dėl savo išskirtinių organizacinių gebėjimų ir atsparumo. Moksliniu ir ekologiniu požiūriu jos atlieka labai svarbų vaidmenį palaikant mūsų ekosistemos pusiausvyrą, nes padeda skaidyti ir paversti dirvožemį. Tačiau plonytė riba tarp baimę keliančios pagarbos šiems sutvėrimams ir nusivylimo, kai jie įsiveržia į jūsų namus, gali lengvai nutrūkti. Kai skruzdėlių paradai ir kolonijos tampa nepageidaujamais svečiais mūsų gyvenamosiose patalpose, laikas imtis veiksmų.
Skruzdėlės gali atrodyti nekenksmingos ir net šiek tiek įdomios stebėti, tačiau šie miniatiūriniai padarėliai namų savininkams gali kelti įvairių problemų. Nors dauguma iš 12 000 pasaulyje gyvenančių skruzdėlių rūšių paprastai nekelia tiesioginės grėsmės žmonėms, kai kurios rūšys gali pernešti ir platinti bakterijas, dėl to gali kilti sveikatos problemų[1].
Tyrimai parodė, kad tam tikros skruzdėlės, pavyzdžiui, Monomorium rūšies skruzdėlės, gali būti patogeninių bakterijų nešiotojos, o tai kelia nepageidaujamą pavojų namų higienai. Be to, nustatyta, kad tam tikros skruzdžių rūšys gali sukelti tokias ligas kaip bronchinė astma ir kvėpavimo takų alergija.
Skruzdėlės dažnai traukia į saugius namus dėl tų pačių priežasčių kaip ir mes: maisto, vandens ir pastogės. Dėl jų nepaliaujamo išteklių ieškojimo ir gebėjimo prisitaikyti bei išgyventi įvairiomis sąlygomis jos tampa nuolatine problema. Dėl savo mažo dydžio jos gali įlįsti į mūsų namus pro mažus plyšelius, langus, duris ar bet kokias mažas angas, paversdamos jūsų jaukias erdves savo maitinimosi vietomis. Unikali socialinė struktūra ir stipri komunikacijos sistema padeda jiems greitai surasti maisto šaltinius.
Kai skruzdėlė randa maisto šaltinį, ji palieka feromoninį pėdsaką, kuriuo seka kitos kolonijos narės, todėl mūsų namuose matomi gerai pažįstami skruzdėlių takai. Jau nekalbant apie tai, kad skruzdės taip pat gali padaryti didelę struktūrinę žalą jūsų namams. Kai kurių rūšių skruzdėlės, pavyzdžiui, skruzdėlės dailidės, gali išgraužti medieną, kad susisuktų lizdą, ir laikui bėgant padaryti didelę žalą[2].
Visos šios priežastys pagrindžia, kodėl būtina atsikratyti skruzdžių iš mūsų gyvenamųjų patalpų. Be to, namuose, kuriuose yra vaikų ir naminių gyvūnėlių, tampa labai svarbu, kad metodai, kuriuos naudojame skruzdžių kontrolei, būtų saugūs ir netoksiški. Tikrai nenorime naudoti kenksmingų pesticidų, kurie gali kelti pavojų mūsų artimiesiems.
Kovojimas su nepageidaujamais vabzdžiais
Dažnai norime imtis priemonių tuoj pat, bet visada reikia apgalvoti ko geriausia imtis. Yra ir naminių preminių tokių kaip eteriniai aliejai, o mes siūlome daugybę pasiūlymų, kurie nepažeidžia jūsų namų aplinkos vientisumo ir kartu veiksmingai sprendžia skruzdžių problemą. Pasinerkime į šiuos vaikams ir augintiniams draugiškus sprendimus, kad namai būtų apsaugoti nuo skruzdėlių!
Tačiau prieš imantis priemonių, pagrindinis žingsnis sprendžiant skruzdėlių problemą dažnai yra jų lizdų aptikimas ir pašalinimas. Kai susiduriate su tokiomis rūšimis kaip dailidės skruzdėlės, kurios garsėja savo gebėjimu daryti žalą namų konstrukcijoms, labai svarbu jas išnaikinti nedelsiant. Nustatyti lizdo vietą gali būti sudėtinga ir paprastai reikia atlikti tam tikrą tiriamąjį darbą.
Skruzdėlės dažnai linkusios ieškoti vietų, kuriose yra daug drėgmės. Pavyzdžiui, dėl vandentiekio ar stogo nesandarumo suminkštėjusios ir tapusios kempinėmis vietos yra patrauklios šiems padarams. Todėl savo misiją išnaikinti skruzdėles turėtumėte pradėti nuo apžiūros vietų, turinčių vandens žalos požymių. Paprastai įtariamos palėpės, vonios kambariai ir išorinės sienos.
Norint aptikti skruzdėlių lizdą, gali tekti išpjauti nedideles angas vandens pažeistose sienose. Juk šias atkarpas bet kokiu atveju reikėtų remontuoti. Suradę lizdą, naudokite insekticidą, kurio sudėtyje yra tokių veikliųjų medžiagų kaip bifentrinas, permetrinas arba deltametrinas. Nepamirškite išspręsti vandens nutekėjimo problemos ir pakeisti pažeistą medieną, kad ateityje išvengtumėte užkrėtimo[3].
Jei užduotis surasti lizdą jums atrodo pernelyg sudėtinga, nedvejodami samdykite profesionalią kenkėjų kontrolės tarnybą. Profesionalai lizdų paieškai skiria apie 80 % savo laiko, o jų patirtis gali būti neįkainojama atkakliais atvejais. Nors skruzdžių lizdus aptikti ir sunaikinti būtina, ne mažiau svarbu suprasti, kaip atpažinti ir tinkamai atbaidyti skruzdes, kad būtų išvengta tolesnių invazijų.
Nuo pagrindinių virtuvės priemonių, kaip baltasis actas ir kavos tirščiai, iki augalinės kilmės sprendimų
Dabar, kai išsiaiškinome, kodėl labai svarbu atbaidyti skruzdes nuo mūsų gyvenamųjų patalpų, panagrinėkime keletą natūralių, netoksiškų būdų šiai problemai spręsti. Turint omenyje namų ūkius, kuriuose yra vaikų ir naminių gyvūnų, labai svarbu, kad naudotume saugius, nepavojingus metodus, kurie nekeltų pavojaus mūsų artimųjų gerovei.
Svarbiausia nepamiršti, kad švarios ir sausos aplinkos, kurioje nėra lengvai prieinamo maisto, palaikymas yra vienas geriausių būdų padaryti namus nepatrauklius skruzdėlėms. Šių strategijų įgyvendinimas ir reguliari stebėsena gali padėti užtikrinti, kad jūsų namuose skruzdžių antplūdžio nebus ir ateityje.
Agurkų ir citrusinių vaisių žievelės
Skruzdėlėms labai nemalonus agurkų ir citrusinių vaisių kvapas. Galite išbarstyti agurkų ar citrusinių vaisių žieveles tose vietose, kur skruzdėlės yra aktyvios. Tai atbaidys jas nuo perėjimo ir gali jas atbaidyti. Kad pasiektumėte geriausių rezultatų, žieveles keiskite kiekvieną dieną[4].
Kukurūzų krakmolas
Kukurūzų krakmolas, kurio galima įsigyti maisto prekių parduotuvėse, gali būti veiksmingas būdas vienu metu numalšinti daug skruzdėlių. Skruzdes galima naikinti dviem skirtingais būdais:
- Pirmasis būdas: gausiai užpilti kukurūzų krakmolo ant visos skruzdėlių grupės ir ant viršaus užpilti vandens. Rezultatas bus daug negyvų skruzdėlių, apvoliotų kukurūzų krakmole, kurį vėliau galėsite išvalyti.
- Antrasis būdas: skruzdėles padengti kukurūzų krakmolu ir išsiurbti jas vakuuminiu siurbliu, o sandarų vakuuminį maišelį nedelsiant išmesti lauke.
Cinamono lapų eterinis aliejus
Viename 2005 m. atliktame tyrime nustatyta, kad cinamono lapų eteriniame aliejuje esantys junginiai, įskaitant transcinnamaldehidą, gali veiksmingai naikinti ir atbaidyti skruzdėles, įskaitant kandžiojančias raudonąsias skruzdėles.
Neskiestu cinamono lapų eteriniu aliejumi prisotinkite medvilninius kamuoliukus. Padėkite vatos kamuoliukus tose vietose, kur namuose paprastai matote skruzdžių. Kas savaitę keiskite vatos gumulėlius šviežiai prisotintais vatos gumulėliais. Sveiko maisto parduotuvėse dažnai būna cinamono lapų eterinio aliejaus. Jo taip pat galite rasti internete. Cinamono prieskoniais, malta pudra galite barstyti aplink langus, į šiukšliadėžes, gėlynus, šiltnamyje.
Žolelės ir prieskoniai
Tokios žolelės kaip šalavijas, melisa ir lauro lapai arba tokie prieskoniai kaip juodieji pipirai, kajeno pipirai, cinamonas ir gvazdikėliai gali atbaidyti skruzdes. Neišmeskite panaudotų pipirmėčių arbatos maišelių, o panaudokite juos kovoje su mažaisiais įsibrovėliais. Šias žoleles ir prieskonius galite padėti prie įėjimų ir kitų vietų, kuriose pastebėjote skruzdžių. Visada nepamirškite reguliariai keisti žolelių ir prieskonių, kad kvapas išliktų stiprus.
Nimbamedžio aliejus
Neem arba nimbamedžio aliejus yra natūralus insekticidas, išgaunamas iš Indijoje augančio neemo medžio. Sodininkai rekomenduoja naudoti neemo aliejų aplink augalus, ypač ten, kur matote amarų ar skruzdėlių[5]. Skruzdės augina amarus (mažus sultis čiulpiančius vabzdžius), todėl apnuodiję amarus neemo aliejumi, galite apsisaugoti nuo abiejų rūšių kenkėjų.
Pranešama, kad atskiestas neemo aliejus ir produktai, kurių sudėtyje yra neemo ekstrakto, neveikia taip gerai kaip stiprus neemo aliejus. Neemo aliejaus galite rasti daugelyje sveiko maisto parduotuvių arba internete.
Kavos tirščiai
Nustatyta, kad išvirtos kavos tirščiai atbaido skruzdes. Pabandykite šviežiai išvirtos kavos tirščių pabarstyti ant vienkartinių paviršių (pvz., kartoninių kortelių) ir palikti jų skruzdžių susitelkimo vietose, pavyzdžiui, naminių gyvūnėlių dubenėliuose, gėlynuose.
Taip pat galite dėti nuosėdų ant palangių. Išdžiūvusios nuosėdos gali prarasti savo veiksmingumą, todėl nepamirškite jų dažnai keisti.
Kepimo soda ir cukraus pudra
Skruzdėlės neskiria valgomosios sodos ir cukraus pudros. Todėl galite pasigaminti jauką sumaišydami lygias valgomosios sodos ir cukraus pudros dalis. Šį jauką padėkite toje vietoje, kur dažnai lankosi skruzdės. Skruzdės nuneš masalą atgal į savo koloniją, kur geriamoji soda, reaguodama su jų rūgščia virškinimo sistema, jas nužudys. Šis metodas gali duoti reikšmingų rezultatų tik po savaitės ar dviejų.
Kreida
Kreida nubrėžta linija aplink skruzdžių įėjimo vietas taip pat gali padėti atbaidyti skruzdes. Taip yra todėl, kad skruzdėlės nemėgsta kalcio karbonato, kuris sudaro kreidą. Jos neperžengs linijos ir taip veiksmingai užkirs kelią jų patekimui į jūsų namus.
Actas ir vanduo
Skruzdėlės nekenčia acto kvapo. Supylę actą į purškiamą buteliuką 50/50 su vandeniu ir išpurškę jį palei skruzdžių takus, galite priversti skruzdes prarasti orientaciją dėl stipraus kvapo, taip suardydami jų takus. Tačiau acto kvapas gana greitai išgaruoja, todėl gali tekti purkšti dažnai, kol skruzdžių problema bus visiškai išspręsta.
Įvairūs eteriniai aliejai
Eteriniai aliejai, ypač pipirmėčių, arbatmedžio ir citrusinių vaisių aliejus, levandos, gali suardyti kvapų pėdsaką, kuriuo skruzdės juda iš vienos vietos į kitą. Pasigaminkite purškalą sumaišydami 20 lašų eterinio aliejaus su puodeliu vandens. Purkškite jį tose vietose, kur skruzdės yra aktyvios. Tačiau būkite atsargūs naudodami eterinius aliejus šalia vaikų ir naminių gyvūnų. Kai kurie eteriniai aliejai gali sukelti alergines reakcijas.
Švara
Švaros palaikymas gali padėti išvengti skruzdėlių antplūdžio. Išvalykite išsiliejusius skysčius, nuvalykite stalviršius, nušluostykite grindis ir reguliariai išneškite šiukšles, nes tai padės pašalinti skruzdes pritraukiančius maisto šaltinius.
Įtrūkimų sandarinimas
Skruzdėlės paprastai į namus patenka per mažus plyšius ir įtrūkimus. Taigi, užsandarinę visus galimus įėjimus sandarikliais, galite užkirsti kelią skruzdėlėms patekti į jūsų namus.
Muilo tirpalas
Muilo tirpalas gali padėti atsikratyti skruzdžių. Tiesiog sumaišykite šiek tiek indų ploviklio su vandeniu ir išpurkškite jį ant skruzdėlių ir jų tako. Tam galite naudoti citrininį ar agurkai svepiantį muilą. Tai bus dvigubas kirtis skruzdėlėms.
Kaip jas atbaidyti, kad išvengtume naikinimo ateityje?
Šviežių, vazonėliuose pasodintų mėtų augalų buvimas jūsų balkone ar terasoje taip pat gali būti veiksmingas barjeras prieš skruzdes. Panašiai skruzdes atbaido ir kai kurios žolelės, įskaitant levandas, čiobrelius ir mairūnus. Šių žolelių eterinių aliejų pavidalu galite naudoti namuose arba kaip augalus savo sodui apsaugoti.
Tiems, kurie su skruzdėlėmis daugiausia susiduria sode arba terasoje, veiksminga sukurti skruzdžių užtvaras su riebalais arba vazelinu. Ekspertų patarimais, skruzdėlėms tokios kliūtys yra neįveikiamos. Namų apyvokos daiktai, pavyzdžiui, kreida ir kepimo milteliai, taip pat gali būti nemirtinos skruzdžių atbaidymo priemonės. Nubrėžę storą kreidos liniją per įprastus skruzdžių takus arba pabarstę kepimo milteliais, galite sutrikdyti skruzdžių jutiminį suvokimą ir priversti jas vengti tų vietų. Tačiau norint išlaikyti šių metodų veiksmingumą, juos reikia atnaujinti kas kelias dienas.
Nors skruzdėlės atlieka svarbų vaidmenį ekosistemoje, nes skaido negyvas organines medžiagas, jos gali tapti trukdžiu, kai įsiveržia į mūsų namus. Aukščiau aprašyti metodai suteikia jums daugybę galimybių atsikratyti skruzdėlių saugiai ir naminiams gyvūnams, ir vaikams[6]. Visada atminkite, kad prevencija yra geriau nei gydymas. Reguliari švara ir galimų įėjimų užsandarinimas gali padėti išvengti skruzdžių antplūdžio.
Tačiau jei užkratas didelis arba jį sunku suvaldyti, gali būti, kad laikas kreiptis į profesionalią kenkėjų kontrolės tarnybą. Be to, jei nusprendėte naudoti chemines medžiagas arba komercinius masalus skruzdėlėms, visada įsitikinkite, kad laikotės gamintojo nurodymų ir laikote juos vaikams ir naminiams gyvūnams nepasiekiamoje vietoje.