Kaip išnaikinti pelėsį namuose natūraliomis priemonėmis? Štai patarimai jums

NamaiRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Pelėsis namuose
Pelėsis mėgsta drėgmę. Ujjwalo Aroros/Unsplash nuotrauka

Ne visada aišku, kodėl atsiranda pelėsis, tačiau jam patinka drėgmė

Pelėsis namuose tikrai nėra laukiamas ir su džiaugsmu aptinkamas darinys. Toks vaizdas ne tik nelabai džiugina akių, bet ir verčia sunerimti dėl savo sveikatos, nes tam tikri pelėsiai gali sukelti įvairius rimtus negalavimus.

Kai kuriems žmonėms pelėsiai gali sukelti gerklės skausmą, nosies užgulimą, akių deginimą, odos bėrimą, kosulį ar švokštimą. Be to, sergant astma ar turint alergiją pelėsiui, gali pasitaikyti ir labai sunkių reakcijų. Tai itin pavojinga žmonėms, kurių imunitetas susilpnėjęs ar kurie serga lėtinėmis plaučių ligomis, nes pelėsis gali sukelti infekciją plaučiuose[1].

O su pelėsiais tikriausiai yra susidūręs kiekvienas. Juk pelėsių aplinkoje yra visada, nes jie gyvuoja jau milijonus metų. Šis nemalonus grybas gali patekti į namus per atviras duris, langus, orlaides, šildymo ir oro kondicionavimo sistemas. Jo įmanoma atsinešti tiesiog vaikštant lauke, kai pelėsis prikimba prie drabužių, batų, pirkinių krepšių ar net augintinių.

Kadangi pelėsis mėgsta drėgmę, jis dažnai auga aplink stogus, langus ir kitas namo dalis. Pelėsiai taip pat su mielu noru keroja ant plytelių, medžio, popieriaus, kartono, tapetų, gipso kartono plokščių, kilimų, apmušalų ir t. t. Tiesą sakant, pelėsių gali atsirasti kone visur ir ant visko, jei tik tam sudaromos palankios sąlygos.

Tačiau nepaisant to, kokia yra pelėsio priežastis ir tipas, juos visus įmanoma panaikinti. Su tinkamomis priemonėmis ir reguliariu švarinimųsi galima ne tik išvalyti jau atsiradusias dėmes, bet ir užtikrinti, kad pelėsis daugiau nebeapsigyvens jūsų namuose.

Pelėsio spalva sufleruoja jo priežastį ir galimą poveikį žmonėms

Pelėsio šalinimas dažniausiai priklauso nuo to, kur ir kodėl jis atsirado. Įprastai šie grybai vystosi drėgnomis sąlygomis, todėl ypač dažnai nemalonios dėmės pastebimos vonioje, nors gali daugintis ir ant sienų, baldų bei maisto. Sporos gali būti kone visų vaivorykštės spalvų, todėl svarbu suprasti, ką reiškia pelėsio spalva[2]:

  • Juodas pelėsis. Jis laikomas pavojingiausiu, nes gali sukelti daug sveikatos problemų. Juodasis pelėsis paprastai auga ir dauginasi ant ilgą laiką būnančių drėgnų paviršių, įskaitant ir sienas. Gleivingas juodas pelėsis duše yra visiškai kitoks grybelio tipas. Juodąjį pelėsį būtina kuo greičiau pašalinti, nes ilgai gyvenant tokio darinio paveiktoje vietoje, gali išryškėti įvairūs nemalonūs simptomai: galvos skausmas, akių sudirgimas, odos bėrimas, karščiavimas, lėtinis kosulys ir netgi kraujavimas iš nosies bei plaučių.

  • Žalias pelėsis. Žaliojo grybo sporos dažniausiai atsiranda ant įvairaus jau pagaminto maisto, vaisių ir daržovių, bet taip pat gali būti ant sienų, tapetų, kilimų ir stiklo vatos izoliacijos. Daug žmonių, tam, kad išsaugotų skanų ir iš pažiūros vis dar sveiką maistą, nupjauna žalio pelėsio pažeistą dalį, o likusį maistą bando valgyti. Tačiau tai yra pavojinga, nes pelėsiui įsimetus į maistą, jo šaknys, kurios nematomos plika akimi, išsikeroja per visą patiekalą ir taip jį užkrečia. Žaliojo pelėsio sporos išlieka ore net kelis mėnesius, be to, gali sukelti infekciją žmonėms su nusilpusia imunine sistema.

  • Rožinis arba violetinis pelėsis. Rožinis arba violetinis gleivingas pelėsis dažniausiai atsiranda vonios kambaryje. Jį daugelis pastebi aplink vonios maišytuvus, ant plytelių ar dušo kampe. Nors šiam pelėsiui sunku plisti oru, todėl jis nėra linkęs keliauti toli nuo konkrečios augimo vietos, visgi jį būtina kuo greičiau pašalinti dėl kenksmingo poveikio sveikatai. Jis gali sukelti šlapimo takų ir šlapimo pūslės infekcijas, nes gali patekti į organizmą per akis ar atviras žaizdas.

  • Baltas pelėsis. Toks pelėsis dažniausiai aptinkamas drėgnose vietose, rūsiuose, vonios kambariuose ar palėpėse, tačiau gali atsirasti ir ant kilimų, orlaidžių, ar popierinių gaminių. Baltasis pelėsis gali plisti ir per orą. Be to, jis gerai maskuojasi ant baltos sienos, todėl neretai žmonės ne iš karto pastebi šią grybo rūšį. Baltą pelėsį svarbu kuo greičiau pašalinti, nes jis gali pabloginti astmą ir įvairias alergijas.
Pelėsis ant maisto
Pelėsiu užkrėstų maisto produktų nebegalima valgyti. Victorios Priessnitz/Unsplash nuotrauka

Patarimai, kaip pašalinti pelėsį namų sąlygomis: nuo arbatmedžio aliejaus iki valgomosios sodos ir acto

Norint pašalinti juodąjį pelėsį, pirmiausia reikėtų nuvalyti užkrėstą paviršių ir jį nusausinti. Tada ant kempinės užlašinkite kelis lašus arbatmedžio aliejaus ir patrinkite tą vietą. Tai puiki priemonė, kai nesinori naudoti stiprios chemijos, nes arbatmedžio aliejus yra labai saugus ir neturi žalingo šalutinio poveikio žmogui.

Ant maisto atsiradęs žaliasis pelėsis, deja, nėra išnaikinamas ir tenka tiesiog išmesti pažeistą maisto produktą. Tačiau jeigu nuo žalio grybo norite apsaugoti kitus paviršius, tam galima panaudoti natūralią priemonę. Nuo žaliojo pelėsio galima apsisaugoti naudojant valgomąją sodą. Tereikia lygiomis dalimis sumaišyti kepimo sodą su vandeniu, maišant tol, kol gaunama tolygi masė. Tuomet šią masę reikia užtepti ant probleminio paviršiaus ir nuplauti.

Tuo tarpu kovojant su rožinės ar violetinės spalvos pelėsiu, labai svarbu ne rečiau nei kas dvi savaites nuplauti dušo užuolaidą bei kruopščiai išvalyti kitas vietas, kuriose pastebėjote pelėsį arba kurios gali tapti potencialiu jo židiniu. Be to, probleminį paviršių galite apipurkšti savadarbiu skysčiu: lygiomis dalimis sumaišykite actą ir šiltą vandenį, taip pat galite įpilti šaukštą indų ploviklio. Šiuo mišiniu išpurkštas vietas palikite maždaug 15 minučių, o tada švelniai patrinkite paviršių minkštu šepetėliu.

Baltąjį pelėsį palyginti gerai galima pašalinti boro rūgštimi. Tereikia šaukštą boro rūgšties sumaišyti su karštu vandeniu ir purkšti ant norimo paviršiaus, įskaitant baldų. Vėliau viskas nuvaloma su drėgnu skudurėliu.

Pelėsio šalinimas balikliu gali būti pavojingas, todėl svarbu nepamiršti apsisaugojimo priemonių

Pelėsio valymas
Valant pelėsį labai svarbu nepamiršti saugumo. CDC/Unsplash nuotrauka

Tiesa, gali būti, kad vien švelnių, natūralių priemonių nepakaks. Tokiu atveju specialistai pataria šalinti pelėsį nuo kietų paviršių su baliklio tirpalu, kuris pagaminamas sumaišius ~4 litrus vandens su vienu puodeliu skalbinių baliklio.

Jei nuspręsite naudoti baliklį, nepamirškite svarbių saugumo taisyklių:

  • niekada nemaišykite baliklio su amoniaku ar kitais buitiniais valikliais, nes tokiu atveju susidaro nuodingos dujos,
  • valydami pelėsio paveiktas vietas, dėvėkite gumines pirštines, apsauginius akinius ir guminius batus,
  • atidarykite langus ir duris, kad į valomas patalpas patektų gryno oro,
  • visada laikykitės gamintojo nurodymų, kai naudojate baliklį ar bet kurį kitą valymo produktą.

Vėliau, jau tinkamai išvalius pelėsį, svarbu nepamirši užkirsti kelią jo augimui ateityje. Namuose drėgmės lygis turėtų būti ne aukštesnis kaip 50%. Jei drėgmės yra daugiau, žemą lygį padės pasiekti oro kondicionierius arba sausintuvas. Be to, drėgmės lygis gali kisti skirtingu paros metu, todėl pravartu įsigyti drėgmės lygio matuoklį, kad galėtumėte įsitikinti, jog namų drėgmė niekada neperžengia 50% ribos.

Labai svarbu, jog oras namuose tekėtų laisvai, todėl dažnai vėdinkite kambarius. O virtuvėje ir vonioje reikėtų turėti tinkamai veikiančius ištraukiamuosius ventiliatorius, kurie išleidžia orą už namų ribų. Taip pat reikia sutaisyti namo stogą, lietvamzdžius ir kitas vietas, dėl kurių gali kauptis drėgmė ir taip susidarytų puiki terpė daugintis pelėsiui.