Suprasti akimirksniu
  • Žiemos aksesuarų priežiūros vadovas: net kepures, pirštines ar šalikus būtina prižiūrėti teisingai
  • Savo žiemos aksesuarus dažnas prižiūri per menkai
  • Purvas ar mikrobai neaplenkia nei mūsų šalikų, nei pirštinių
  • Švaros ir priežiūros negali būti per daug
Šaltiniai
Priežiūra
Šalikus ir kitus žiemos aksesuarus valo vos apie 28 proc. žmonių. Karen Cantu/Unsplash nuotrauka

Žiemos aksesuarų priežiūros vadovas: net kepures, pirštines ar šalikus būtina prižiūrėti teisingai

Žiemai prasidėjus, mūsų spinta pasikeičia: paslepiame šortus, trumparankovius marškinėlius ar sukneles. Vietoje jų, į dienos šviesą ištraukiame jaukias kepures, pirštines ir šalikus, kurie tampa esminiais mūsų kasdienės aprangos elementais. 

Šie žiemos aksesuarai ne tik sušildo: neretai jie mūsų žiemos aprangai suteikia tam tikro stilingumo ar išskirtinumo. Juk žieminių, dažniausiai tamsių paltų jūroje, padėti išsiskirti gali margas šalikas arba ryški kepurė.

Tačiau sezonui įsibėgėjant, šie daiktai dėvisi, tad norint užtikrinti, kad jie išliktų tvarkingi ir kokybiški, labai svarbu juos reguliariai valyti. Žieminių kepurių, pirštinių ir šalikų valymas yra labai svarbus siekiant užtikrinti ir ilgesnį tarnavimo laiką.

Juk laikydamiesi priežiūros instrukcijų ir taikydami tinkamus valymo metodus, žiemos aksesuarais galėsite džiaugtis visą sezoną ar net kelerius metus.

O šiame straipsnyje aptarsime žieminių kepurių, pirštinių, šalikų ir kitų gaminių valymo svarbą ir pateiksime praktinių patarimų, kaip palaikyti geriausią jų būklę.

Savo žiemos aksesuarus dažnas prižiūri per menkai

Apklausos duomenimis, maždaug 38 proc. žmonių valo savo šaltojo sezono paltus, tačiau ir tai daro ne dažniau kaip kartą per metus. Savo ruožtu šalikus ir kitus žiemos aksesuarus valo vos apie 28 proc. žmonių[1].

O be reikalo. Viešajame transporte, dėvėdami paltus ir striukes, sėdime ant viešų sėdynių, pirštuotomis rankomis liečiame duris, kurias tą dieną lėtė šimtai kitų žmonių. Šalikas ir kepurė taip pat sugeria visas orų teikiamas „dovanas“.

Tai reiškia, kad mūsų aksesuarai yra vieni didžiausių mikrobų nešiotojų aplink mus, todėl juos bent kartais, išskalbti yra būtina.

Pasak Bafalo universiteto Infekcinių ligų skyriaus tyrėjo daktaro Thomaso A. Russo, mūsų drabužiai gali būti užteršti žarnyno patogenų, bakterijų ar virusų ir taip sukelti įvairias ligas. 

Štai kodėl šiuos daiktus pravartu kartkartėmis išvalyti, o ekspertas sako, kad geriausia juos skalbti taip, kad aukšta temperatūra neutralizuotų patogenus.

Jis rekomenduoja žiemą kepures ir šalikus skalbti bent 3-5 kartus, o pirštines dar dažniau, nes jos liečiasi su daugiau daiktų ir paviršių. Jis net teigia, kad alergijos dirgiklių ant pirštinių, šalikų ir kepurių gali būti net nuo praėjusio pavasario. 

„Taigi, manau, kad tikriausiai nepakenktų tuos daiktus išskalbti. Išskalbkite juos prieš dėvėdami artėjančiai žiemai. Alergenai, tokie kaip ambrozijos, žiedadulkės ir, žinoma, kai kurie lauko pelėsiai taip pat gali būti aplinkui. Jei kenčiate nuo alergijos, valyti reikia reguliariai“, – sako jis[2].

Šaltuoju metu nereikia pamiršti valyti ir kepurių. Charles Deluvio/Unsplash nuotrauka
Šaltuoju metu nereikia pamiršti valyti ir kepurių. Charles Deluvio/Unsplash nuotrauka

Purvas ar mikrobai neaplenkia nei mūsų šalikų, nei pirštinių

Žiemos aksesuarai, ypač dėvimi ant rankų ir galvos, laikui bėgant gali kaupti prakaitą, bakterijas, purvą ir kitus nešvarumus.

Reguliarus valymas padeda palaikyti higieną ir neleidžia daugintis kvapą sukeliantiems mikrobams, be to, ilgiau palaiko tinkamą aksesuaro būklę.

Žieminiai paltai ir kiti aksesuarai per sezoną naudojami gana dažnai, tačiau ne visi susimąsto, kad mūsų žieminiai drabužiai iš tiesų būna purvini. Bet juk stebėtis nereikėtų: šie daiktai patiria viską, nuo sniego, druskos iki prakaito.

O ir žiemos aksesuarų valymas padeda prailginti jų tarnavimo laiką. Purvas ir nešvarumai gali suardyti pluoštus ir medžiagas, dėl to jos susidėvi anksčiau laiko.

Tinkama priežiūra gali išsaugoti mėgstamų žiemos reikmenų kokybę ir išvaizdą. O dėmės ir spalvos pakitimai yra dažnos žiemos aksesuarų problemos. Valymas pašalina dėmes ir neleidžia spalvoms išblukti, todėl jūsų kepurės, pirštinės ir šalikai visą sezoną atrodys kaip nauji.

Žinoma, neskubėkite surinkti visų savo šalikų, pirštinių, kepurių ar net paltų ir nemanykite juos visus skalbti vienodai.

Prieš valydami bet kokį žiemos aksesuarą, patikrinkite priežiūros etiketę, kad gautumėte konkrečias instrukcijas. Skirtingoms medžiagoms reikalingi skirtingi valymo būdai, todėl laikydamiesi gamintojo rekomendacijų išvengsite žalos.

Rankinis skalbimas dažnai yra saugiausias būdas skalbti švelnius daiktus. Naudokite švelnų ploviklį ir drungną vandenį. Švelniai papurtykite vandenį, kad išvalytumėte priedą, tada kruopščiai išskalaukite.

Kai kuriuos žiemos aksesuarus, pavyzdžiui, šalikus, galima skalbti skalbimo mašinoje. Įdėkite juos į tinklinį skalbinių maišą, kad apsaugotumėte nuo susiglamžymo ar išsitampymo. Naudokite švelnų skalbimo ciklą ir švelnią skalbimo priemonę.

Nedideles dėmes valykite vietiniu švelniu dėmių valikliu arba vandens ir acto mišiniu. Tiesa, tai pirmiausia išbandykite nepastebimoje vietoje, kad įsitikintumėte, jog jis nepažeis audinio.

Be to, daugumą žiemos aksesuarų geriau džiovinti oru. Padėkite juos lygiai ant švaraus, sauso rankšluosčio, kad išlaikytų formą. Vis dėlto, venkite kabinti tokius daiktus, kaip kepurės, nes dėl to jie gali prarasti formą.

Žiemos metu pirštines derėtų skalbti dažnai. Valeria Muller/Unsplash nuotrauka
Žiemos metu pirštines derėtų skalbti dažnai. Valeria Muller/Unsplash nuotrauka

Švaros ir priežiūros negali būti per daug

Žiemos aksesuarus reikia valyti reguliariai. Valymo dažnumas priklauso nuo to, kaip dažnai daiktai dėvimi ir iš kokios medžiagos jie pagaminti.

Bendra taisyklė yra tokia, kad žiemos sezono metu šiuos aksesuarus patartina valyti kas dvi-tris savaites. Tačiau jei daiktas akivaizdžiai suteptas, jį reikia valyti nedelsiant.

Per žiemos mėnesius, pirštines reikėtų skalbti bent 3-5 kartus. Tačiau jei pirštines dėvite daug žmonių liečiančiose vietose, pavyzdžiui, parduotuvėje, norėsite jas skalbti dažniau.

Nors šalikų nebūtina skalbti po kiekvieno dėvėjimo, juos reikėtų skalbti periodiškai. Priklausomai nuo žiemos trukmės, rekomenduojama dažniausiai dėvimus šalikus skalbti nuo penkių iki septynių kartų per sezoną[3]. Kadangi šalikai dažnai liečia veidą, dažnesnis valymas niekada nepakenks, ypač pabuvus viešose vietose. 
Šalikus skalbti reikia bent 3-5 kartus per sezoną. Kelly Sikkema/Unsplash nuotrauka
Šalikus skalbti reikia bent 3-5 kartus per sezoną. Kelly Sikkema/Unsplash nuotrauka

Žieminės kepurės dažnai būna veikiamos prakaito, makiažo ir plaukų priemonių. Kaip ir pirštines, skalbimo ekspertai rekomenduoja žiemines kepures skalbti nuo trijų iki penkių kartų per sezoną.