Suprasti akimirksniu
  • Lietuva yra apdovanota gamtos turtais, kuriais galima pritraukti net išrankiausius turistus
  • Turizmas kaimiškose vietovėse nėra naujovė, todėl svarbu įvertinti konkurenciją
  • Svarbu tinkamai įvertinti galimas kaimo turizmo verslo rizikas
Šaltiniai
Poilsis
Poilsis gamtoje. Vlado Sestano/Unsplash nuotrauka

Lietuva yra apdovanota gamtos turtais, kuriais galima pritraukti net išrankiausius turistus

Kiekvienais metais turizmo industrija pasiūlo naujovių ir inovacijų, prisitaikančių prie vis išrankesnių turistų ir poilsiautojų norų ir poreikių. Vis tik, didelė dalis žmonių jau turi savąsias atostogų ir poilsio tradicijas. Jei vieni iš anksto planuoja tolimas išvykas į egzotinius kraštus ar saulėtus pajūrio kurortus, kiti renkasi poilsį tėvynėje ir nevengia atrasti Lietuvos gamtos teikiamų malonumų ir grožio.

Būtent poilsiui Lietuvoje ypač tinkamos yra kaimo turizmo sodybos, kurios gali pasiūlyti tiek platų aktyvių veiklų spektrą, tiek ramaus poilsio prie vandens telkinių galimybę. Kaimo turizmo sodybų pasiūla yra didžiulė, o ir ne vienerius metus patys besiilsintys gamtoje asmenys, vis dažniau gali pagalvoti ir apie nuosavą kaimo turizmo verslą, kuris, ypač dabartiniu metu, gali tapti itin paklausus ir pakeisti poilsį užsienyje.

Iš tiesų, poilsis kaime gali būti labia įvairus, juk atsižvelgiant į vietovę, sodybos gali pasiūlyti ir gana specifinių pramogų: laukinių gyvūnų stebėjimą, žvejybą, jodinėjimą arkliais, pramogas mažiesiems, edukacines veiklas. Prie daugelio poilsiautojų lūkesčių gali būti prisiderinama, siekiant sukurti nepakartojamas patirtis ir priversti klientus sugrįžti dar ir dar kartą.

2019-ais Lietuvoje veikė net 406 kaimo turizmo sodybos[1]. Nors tai didelis poilsio vietų skaičius mūsų nedidelėje šalyje, vis tik pastebimas ir augantis poreikis, ypač esamoje situacijoje, kai pasaulinė pandemija net užkietėjusius keliautojus privertė likti namuose ir pramogų bei poilsio ieškoti gimtinėje. Augantis poilsiautojų susidomėjimas kaimo turizmu gali paskatinti verslius gyventojus patiems įsitraukti į šią verslo sritį.

Vis tik, svarbu nepervertinti savo galimybių ir neskubėti įsisvajoti apie klestintį verslą vos atradus įdomią idėją ar įsigijus sodybą kaime. Ši poilsio sritis ir jos verslo vystymas yra sudėtingas procesas, kuriam reikia ne tik kūrybiškų idėjų, bet ir atidaus planavimo, susipažinimo su jau esama pasiūla, analizės, tinkama pozicionavimo.

Jei šiuo metu kaimo turizmo plėtrą gali lemti būtent poreikio augimas, lieka svarbu įvertinti ir įtemptą ekonominę situaciją  bei bendrą turizmo industrijos būklę. Dar prieš pandemijos pradžią, Lietuvoje turizmas sudarė vos 3% viso BVP, o industrijoje dirbo apie 50tūkst. šalies gyventojų. Žinoma, dabartinė situacija yra kitokia bei nuolat kintanti, todėl detalus planas pradedant plėtoti kaimo turizmo verslo idėją –  būtinas, ateityje siekiant išvengti nusivylimų, o galbūt ir bankroto.

Turizmas kaimiškose vietovėse nėra naujovė, todėl svarbu įvertinti konkurenciją

Iš tiesų, kaimiškųjų vietovių turizmas dažnai yra painiojamas tiesiog su poilsiu kaime. Siekiant to išvengti, ši turizmo rūšis dažnai apibūdinama įvairiais terminais: agroturizmu, ūkio turizmu, alternatyviu turizmu, ekologiniu turizmas – šie pavadinimai gali būti kintantys skirtingose šalyse, vis tik Europoje, buvo vartoti sąvoką ,,kaimo turizmas‘‘, kuria apibūdinama visa versli turizmo veikla kaimo vietovėje[2].

Poilsis gamtos apsuptyje vilioja vis daugiau tautiečių. Tomaszo Filipeko/Unsplash nuotrauka
Poilsis gamtos apsuptyje vilioja vis daugiau tautiečių. Tomaszo Filipeko/Unsplash nuotrauka

Prieš pradedant įgyventi kaimo turizmo verslo idėjas, svarbu įvertinti turimo sklypo ar sodybos geografinę vietą, supančią gamtą, galimas pasiūlyti pramogas. Tokiu būdu, dar gerokai prieš imdamiesi aktyvių veiksmų žinosite kokią turizmo nišą galėsite užpildyti, savo verslą ir prekės ženklą taps lengviau pozicionuoti savo verslą: ar jūsų sodyba taps poilsio oaze poroms, edukacinių veiklų traukos centru, o gal garsės aktyviomis vandens pramogomis? Verslo krypties nustatymas vienas svarbiausių žingsnių ir svarbi idėjos planavimo dalis.

Svajojantiems apie kaimiškojo turizmo verslą, svarbu susipažinti su paslaugomis, kurios šiandien jau yra siūlomos bei pamėgtos lankytojų. Iš tiesų, Lietuvoje gana populiarios sodybos, kurios gali pasiūlyti ne tik poilsį ir pabėgimą nuo miesto triukšmo, tačiau ir įvairias edukacines programas, ekskursijas, žygius pėsčiomis ar keturračių motociklų išvykas, jodinėjimą, aplinkinių vietovių turus – veiklą, neapsiribojančią tik gulėjimu prie ežero.

Tai gali būti įdomu bei naudinga tiek vaikams besiilsintiems kartu su tėveliais,  tiek ir patiems suaugusiesiems, kurie nori susipažinti su regiono lankytinomis vietomis, kultūriniu paveldu ar tiesiog aktyviai ir nuotaikingai leisti atostogų laiką.  

Sodybos, kurių netoliese yra kaimas ar miestelis, gali pasiūlyti dar daugiau kultūrinių paslaugų. Vietos bendruomenės gali supažindinti poilsiautojus su regiono paveldu, istorinėmis vietomis ir amatais: tam pasitarnauti gali įvairios amatų dirbtuvės, pažintiniai renginiai, vietos menininkų tautiniai pasirodymai.

Žinoma, vis daugiau poilsiautojų atranda džiaugsmą ir palaimą ilsėtis aktyviai, užsiimti sportu, kartais net ekstremaliomis pramogomis. Tokiu atveju pravartu jei sodyba yra apsupta dideliu atviru laiku, gali pasigirti vandens telkiniu ar mišku šalimais.

Vis daugiau poilsiautojų, ypač didesnės grupės, nori išbandyti baidares, plaukiojimą valtimi, vandens sportą ir žaidimus. Patogus priėjimas prie vandens, saugumas ir įrangos suteikimas turi tapti vienu svarbiausiu aspektu siekiant užtikrinti būsimų poilsiautojų pasitenkinimą.

Tiems, kuriems vandens pramogos jau pabodo, turėtų būti prieinamos ir įvairios aktyvios veiklos: orientavimosi sportas, golfas, tenisas – žinoma, vos pradėjus verslą visų šių patogumų įrengti gali nepavykti. Jeigu gamtos apsuptis yra jūsų pagalbininkė, pakanka apsiriboti ežero ar upės teikiamomis pramogomis. Jeigu sodyba bus įsikūrusi netoli kaimelio, galima pasidomėti bendradarbiavimo su vietos bendruomene galimybėmis.

Svarstant apie komforto suteikimo būtinybę, svarbu atsižvelgti į būsimų svečių komfortą ir privatumą: patogūs ir tvarkingi kambariai, patogumai, patogus privažiavimas – tai vieni pagrindinių aspektų, kurios turi apsvarstyti kiekvienas būsimas kaimo turizmo sodybos šeimininkas.

Laisvalaikis kaimo turizmo sodyboje pasižymi ramybe.
Injos Pavlic/Unsplash nuotrauka
Laisvalaikis kaimo turizmo sodyboje pasižymi ramybe. Injos Pavlic/Unsplash nuotrauka

Svarbu tinkamai įvertinti galimas kaimo turizmo verslo rizikas

Kaip jau signalizuoja vardas, kaimo turizmo sodybos turėtų būti gamtos apsuptyje, kaime, regione ar priemiestyje – nuošalyje, taip siekiant visiškos ramybės ir komforto, tačiau kartu netrikdant vietinių gyvenimo ritmo. Poilsio sodybos turėtų išsiskirti didele, atvira erdve, sąlyginiu nuošalumu, tad įrengti poilsiavietės savo sodo bendrijoje tikrai nepavyks.

Dažnai tokių sodybų šeimininkai patys gyvena šalia ir koordinuoja svečių srautus ir pramogas, todėl svarbu apsvarstyti ir tai, kiek patys galite pasiūlyti: jei ilgą laiką gyvenate regione, žinote visu gražiausius gamtos kampelius ir istorines vietas, galite tapti puikiu gidu, kuris savo svečiams suteiks daug vertingos ir įdomios informacijos.

Kitu atveju, verta pagalvoti apie pagalbą iš šalies: galbūt vietinių įtraukimas gali tapti gera idėja, siekiant pasiūlyti autentiškų regiono patirčių galimybę poilsiautojams. Tai ypač aktualu, jei sodyba bus įsikūrusi prie istorinio ar kultūrinio paveldo vietos, galbūt rašytojo ar menininko tėviškės – išmanantis žmogus gali pagelbėti sudominant poilsiautojus.

Žinoma, ne mažiau svarbu apsvarstyti ir aplinkosauginius klausimus bei aplinkinių nuomonę. Jūsų verslas neturi neigiamai veikti gamtos, gyvūnijos ir augmenijos. Poilsiavietės šeimininkai turi būti pasiryžę užtikrinti saugumą ir tvarką. Taip pat, prieš pradedant plėtoti tokio verslo idėją, ją vertą aptarti su aplinkiniais: kai kuriais, artimos kaimynystės atvejais, jums gali tekti sulaukti kaimynų pritarimo, surinkti parašus, patvirtinančius, jog jie neprieštarauja dėl jūsų planuojamos veiklos.

Sodybos veikla neturėtų neigiamai veikti aplinkinių gyventojų – jei aplink yra gyvenamųjų namų, o sodyba nuolat tampa vakarėlių, gimtadienių, vestuvių švenčių vieta, kaimynai gali piktintis dėl žmonių kiekio ir keliamo triukšmo, o poilsiautojams ilsintis prie bendro vandens telkinio, gali kilti problemų dėl taršos ir nesaugaus elgesio, todėl tai įvertinti – būtina.

Tie, kurie yra tvirtai nusprendę imtis šios verslo idėjos turi užmegzti ryšius su vietos savivaldos pareigūnais, kurie padės išspręsti teisinius ir administracinius klausimus. Svarbu žinoti ir apie ES paramą, kuri gali būti taikoma jūsų verslui. ES parama verslo pradžiai kaime gali siekti iki 37 600 eurų ir sudaryti iki 100 % investicijų.

Siekiantiems gauti šią paramą, svarbus detalus verslo planas, nuo kurio įgyvendinimo priklauso išmokų gavimas. Vėliau, sėkmingai plėtojant veiklą, galimos ir kitos ES paramos turizmui bei plėtrai, tačiau joms gauti, verslo veiklą reikia vykdyti bent vienerius ataskaitinius metus[3].

Nors kaimo turizmas dabar yra populiarus, tačiau neapgalvoti ir skuboti sprendimai gali pakišti koją ilgalaikėje perspektyvoje. Atidus planavimas, rinkos ir paslaugų analizė, tikslingi marketingo sprendimai gali padėti sukurti sėkmingą verslą. Žinoma, tam nebūtina samdyti krūvos darbuotojų – jūsų pačių įdirbio ir susitelkimo gali pakakti, tačiau, kaip ir daugelyje kitų verslo sričių, teks nemenkai dirbti ir tik tuomet tikėtis geriausio.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
LKTA. Apie LKTA LKTA
2.arrow_upward
Tourism notes. Rural tourism Tourism notes
3.arrow_upward