Šiame tekste informacija yra skirta asmenims, ne jaunesniems nei 18 metų amžiaus. Skaitydami šį tekstą Jūs patvirtinate, kad esate ne jaunesni ir prisiimate visą atsakomybę už šios informacijos poveikį.
Veiksmų planas, kuris padės po nesaugaus sekso
Kai nutinka nesaugaus sekso atvejis, netikėtai gali kilti panika, bet galima imtis veiksmų, jei norite apsisaugoti kiek įmanoma labiau. Nesaugus seksas kai plyšta prezervatyvas, gali nutikti bet kam, todėl būtina žinoti, ką daryti toliau.
Nesvarbu, ar prezervatyvas nuvylė, ar tiesiog nenaudojote apsaugos, galite nedelsiant imtis veiksmų, kad sumažintumėte nėštumo ir LPI riziką. Yra keli rizikos veiksniai tokiais atvejais, bet įmanoma turėti planą ir imtis priemonių, kad netektų nervintis dėl nenorimo nėštumo ar ligų[1].
Pirmas dalykas, kurį reikia padaryti, nutraukti bet kokią seksualinę veiklą ir atsitraukti nuo savo partnerio. Labai svarbu pasirūpinti savo kūnu ir savijauta po nesaugaus sekso.
Vienas iš pirmųjų žingsnių yra pasinaudoti vonios kambariu. Esamų skysčių pašalinimas iš makšties, varpos ar išangės gali padėti sumažinti šlapimo takų infekcijos riziką. Rekomenduojama atsisėsti ant tualeto ir stumti žemyn genitalijų ar išangės raumenimis, kad išstumtumėte likusį skystį.
Šlapinimasis taip pat gali padėti, tačiau tai nepanaikins pavojaus pastoti, jei turite vulvą ir turėjote lytinių santykių su varpa makštyje. Svarbu nesimaudyti vonioje ir nenaudoti makšties dušo priemonių po sekso, nes tai gali padidinti infekcijos riziką[2].
Vietoj to nusiprauskite po dušu arba naudokite drungną vandenį, kad aptaškytumėte vietą. Tai gali padėti padidinti komfortą ir pašalinti likusius skysčius. Tai nesukels kitų problemų.
Jei nesaugus lytinis aktas nutiko dėl seksualinio užpuolimo ar prievartos, neužsisklęskite savyje ir stenkitės ieškoti pagalbos. Jei esate pavojuje ar baimės apimti, galite kalbėtis su profesionalais, pasinaudoti pagalbos numeriais ir anoniminėmis psichologinės pagalbos paslaugomis telefonu. Moterų krizių centras, pagalbos linijos, greitoji pagalba gali padėti greitai, suteikti reikalingą priežiūrą. Neprivalote apie tai pasakoti atrimiesiems, jei nenorite, bet nelikite vieni kai galite gauti tinkamą pagalbą.
Nepamirškite ir savo psichinės sveikatos, kai nutinka stresinė situacija
Po nesaugaus sekso yra normalu patirti įvairiausių emocijų, tokių kaip nerimas, pyktis ar liūdesys. Skirkite laiko pasikalbėti su savimi ir pasikalbėkite su draugais ar šeima. Jei nenorite kalbėti su kuo nors pažįstamu, apsvarstykite galimybę kreiptis pagalbos į savanorius psichologinės pagalbos linijoje ar krizių centruose.
Taip pat svarbu planuoti tolesnius veiksmus. Jei jums reikia skubios kontracepcijos, pasidomėkite, kur yra artimiausia vaistinė ir jos darbo laikas. Kai kurios skubios kontracepcijos formos yra parduodamos be recepto ir joms nereikia gydytojo recepto. Jei nerimaujate, kad galėjote užsikrėsti LPI arba ŽIV, užsisakykite susitikimą su gydytoju arba kreipkitės į seksualinės sveikatos kliniką[3].
Kai kurios LPI gali būti besimptomės, o kitos gali pasireikšti kaip opos, niežulys, smirdančios išskyros arba skausmas šlapinantis. Stebėkite savo lytinius organus, išangę ir burnos sritį ir suplanuokite LPI tyrimą, jei pastebėsite ką nors neįprasto.
Jei jums reikia skubios kontracepcijos preparato, labai svarbu jį išgerti per 72 valandas po nesaugių lytinių santykių. Panašiai per tą patį laikotarpį reikia vartoti prevencinius vaistus nuo ŽIV. Atminkite, kad nesate vieni, ir yra išteklių, kurie padės jums pasirūpinti savo seksualine sveikata.
Yra ir kitų preparatų, kuriuos galima išgerti 5 dienų laikotarpyje po nesaugaus lytinio akto. Tačiau kuo greičiau tai padarysite, tuo geriau, nes kūnas susidurs su mažiau šalutinio efekto ir sukels jums mažiau diskomforto. Tačiau kuo ilgiau laukiate, kol jį išgersite, tuo mažiau veiksmingai sumažinsite nėštumo tikimybę.
Dvi svaitės po nesaugaus akto: laikas tikrintis dėl LPI
Praėjus dviem savaitėms po galimo kontakto su lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis (LPI), svarbu pasitikrinti dėl gonorėjos ir chlamidijų. Neįprastos išskyros ir skausmas šlapinantis yra dažni šių LPI simptomai. Taip pat gali pasireikšti kraujavimas po sekso ir tarp mėnesinių, taip pat gerklės ar skrandžio skausmas.
Tačiau kai kurie žmonės gali nejausti jokių simptomų. Laikoma, kad laukiama maždaug 14 dienų po galimo poveikio, kai gaunami patikimiausi rezultatai. Jei tyrimo rezultatas teigiamas, abi LPI gali būti gydomos antibiotikais, o seksualinės veiklos reikėtų vengti, kol infekcija išnyks.
Jei nerimaujate, kad galite būti nėščia, pirmasis požymis yra menstruacijų nebuvimas. Norėdami įsitikinti, turėsite atlikti nėštumo testą. Tai reiktų daryti irgi praėjus daugiau laiko po nesaugaus akto.
Kadangi nėštumo testai veikia aptikdami hormoną, vadinamą žmogaus chorioniniu gonadotropinu (hCG), gali šiek tiek užtrukti, kol jūsų kūne susikaups pakankamai hCG, todėl turėtumėte palaukti, kol atliksite tyrimą, kol po sekso praeis 3 savaitės. Jei testas yra teigiamas, užsisakykite susitikimą su sveikatos priežiūros specialistu, kad aptartumėte savo galimybes.
Kalbant apie lytinių organų pūslelinės ir ŽIV tyrimus, žinokite, kad nė viena iš šių infekcijų nėra išgydoma. Genitalijų pūslelinę galite pastebėti kaip pūsleles, kurios palieka atviras žaizdas, arba kaip deginimo ar niežėjimo pojūtį[4].
ŽIV gali būti panašus į gripą. Tačiau išnykus šiems trumpalaikiams simptomams, galite nieko daugiau nepastebėti. Būtina palaukti mažiausiai 3 savaites, kol bus galima išsitirti dėl ŽIV ir lytinių organų pūslelinės, nes abiejų inkubacinis laikotarpis yra šiek tiek ilgesnis. Tai reiškia, kad galite gauti klaidingai neigiamą rezultatą, jei testą atliksite per anksti.
Nors virusai visada liks jūsų kūne, yra gydymo būdų. Jei reikia, antivirusiniai vaistai gali palengvinti lytinių organų pūslelinės simptomus. Panašios formos vaistai taip pat gali sustabdyti ŽIV dauginimąsi.
Praėjus 6 savaitėms po nesaugaus sekso, rizika dar išlieka
Sifilis yra dar viena LPI, kurią gali būti sunku pastebėti, nes iš tikrųjų ligos simptomų gali nebūti. Tačiau svarbu išsitirti, nes tai gali sukelti ilgalaikių sveikatos problemų įvairiose kūno vietose.
Sifilio požymiai, kurie gali pasirodyti:
- mažos opos ar išaugos jūsų lytinių organų srityje arba burnoje,
- dėmėtas bėrimas ant delnų ar padų,
- karščiavimas,
- galvos skausmai,
- sąnarių skausmas.
Inkubacinis laikotarpis gali būti net ilgesnis nei kitų infekcijų, todėl palaukite maždaug 6 savaites, kad gautumėte patikimesnį rezultatą. Jei jis teigiamas, jums bus paskirtas antibiotikų kursas. Vėlgi, venkite bet kokios seksualinės veiklos, kol infekcija visiškai išnyks.
Visada pravartu dar kartą pasitikrinti dėl bet kurios iš pirmiau minėtų LPI praėjus keliems mėnesiams po sekso be prezervatyvo ar prezervatyvo plyšimo atveju. Tai gali padėti įsitikinti, kad bet koks neigiamas rezultatas iš tikrųjų yra neigiamas ir kad bet koks gydymas buvo veiksmingas.
Kalbant apie sifilį, rekomenduojama pakartotinai tikrintis po 3 ir 6 mėnesių. Taip bus patikrinta, ar nėra pasikartojančių infekcijų, ir įsitikinti, kad gydymas buvo sėkmingas, ypač dėl to, kad dėl sifilio atsirado atsparumo antibiotikams požymių.
Apie ką reikia pagalvoti kitą kartą, jei lytiniai santykiai buvo nesaugūs
Atsitinka nelaimingi atsitikimai ir kai kuriais atvejais galite sąmoningai pasirinkti seksą be prezervatyvo. Jei nerimaujate dėl galimų pasekmių, pasiruoškite atsižvelgdami į tai.
Barjeriniai metodai gali būti naudojami ne tik apsisaugojimui nuo nėštumo, bet ir ligų platinimui užkristi. Sumažinkite riziką užsikrėsti LPI naudodami barjerinį metodą. Tai apima oraliniam seksui skirtus prezervatyvus, plėveles, pirštines ir dantų užtvaras.
Naudodami prezervatyvus patikrinkite, ar nepasibaigęs jų galiojimo laikas, ir neatidarykite pakuotės aštriais daiktais, kad išvengtumėte atsitiktinių įbrėžimų ar įpjovimų ant paviršiaus.
Antrinė kontracepcija taip pat turėtų būti dalykas apie kurį pagalvojate. Nors prezervatyvai padės apsisaugoti nuo LPI, jie gali sukelti tam tikrų problemų, jei naudojami kaip kontracepcija.
Jei norite patikimesnio metodo, pagalvokite apie papildomos kontracepcijos formos naudojimą, nesvarbu, ar tai būtų tabletės, ar ilgesnio laikotarpio metodas, pavyzdžiui, IUD, kito tipo implantais.
Reguliarus LPI tikrinimas yra gyvybiškai svarbus jūsų seksualinei sveikatai. Galite užsisakyti testą pas sveikatos priežiūros specialistą arba per seksualinės sveikatos kliniką. Išmintinga pasitikrinti bent kartą per metus. Jei turite kelis partnerius, apsvarstykite galimybę pasitikrinti kas 3 ar 6 mėnesius.
Nepamirškite būti sąžiningi ir atviri savo partneriams, jei turite ne nuolatinį lytinių santykių partnerį ar pakeitėte jį per paskutinius mėnesius. Tokia informacija apie ligas ir kontaktą su kitais žmonėmis, dėl kurių lytinės sveikatos nesate tikri, gali turėti įtakos naujiems santykiams.