Suprasti akimirksniu
  • Orams vėstant, į namus braunasi pelės ir žiurkės
  • Stebėkite ženklus, rodančius, kad įsiveisė pelės ar žiurkės
  • Kova su graužikais gali būti intensyvi, tačiau ją laimėti padės tvarka
  • Su graužikais galima kovoti ir natūraliais būdais
Šaltiniai
Graužikai
Norint išvengti graužikų, būtina tvarka ir švara. Slyfox photography/Unsplash nuotrauka

Orams vėstant, į namus braunasi pelės ir žiurkės

Atėjus rudeniui, dienoms ir ypač vakarams sparčiai vėstant, mažiau laiko praleidžiame lauke, o daugiau – patalpose. Ir taip elgiamės ne tik mes, žmonės, bet ir gyvūnai, taip pat – ir graužikai.

Jie taip pat aktyviai ieško jaukių, šiltesnių vietų savo lizdams, todėl neretai įsikuria mūsų rūsiuose, garažuose, daržinėse, net namuose. O to nenorime nei vienas mūsų. Juk aptikti pelę savo garaže ar tuo labiau – namuose, tikrai nėra malonu.

Daugelis žino, kad graužikai mūsų namuose gali platinti įvairias ligas, sukelti alergiją ar net astmą. Graužikai ne tik perneša įvairias ligas; pelių ir žiurkių šlapime ir išmatose taip pat gali būti žmogui kenksmingų patogenų.

Be to, žiurkės ir pelės, grauždamos elektros laidus, juos pažeidžia. Pažeisti laidai kibirkščiuoja ir perkaista, todėl dažnai kyla elektros gaisrai. Dėl šios priežasties graužikų antplūdis turėtų būti laikomas realiu ir dideliu gaisro pavojumi[1].

Taigi, graužikų problema tikrai nėra juokas. Ją ignoruojant, tai gali tapti rimtu galvos skausmu. Todėl svarbu į kuo greičiau spręsti esančią graužikų situaciją arba žinoti, ką daryti, jeigu orams šąlant pelės ar žiurkės į jūsų namus užlūs netikėtai.

Stebėkite ženklus, rodančius, kad įsiveisė pelės ar žiurkės

Jei įtariate, kad jūsų namuose įsiveisė nepageidaujamos žiurkės arba pelės, atidžiai stebėkite aplinką ir sekite ženklus.

Vienas iš pačių akivaizdžiausių graužikų invazijos požymių yra jų išmatos[2].

Žiurkių ir pelių išmatos yra tamsios ir drėgnos, tačiau laikui bėgant jos tampa sausos ir pilkos. Net jei randate pelių išmatų, bet pelės nerandate, beveik neabejotinai vienas iš šių gyvių yra netoliese.

Ieškote pelių arba žiurkių požymių, bet nerandate jokių išmatų? Netikėtai užuodžiamas nemalonus kvapas gali būti graužikų, apsigyvenusių jūsų namuose, požymis.

Jei namuose, garaže ar daržinėje jaučiate įsisenėjusį amoniako kvapą, tai gali būti graužikų šlapimas.

Šis kvapas gali būti ne toks pastebimas, jei jūsų namuose yra tik viena ar dvi pelės, tačiau jis tikrai išryškės, jei namuose yra aktyvus užkratas.

Dar vienas ženklas gali būti gana akivaizdus – tai įkandimo žymės.

Juk yra plačiai žinoma, kad graužikai, ieškodami maisto, kramto kartonines dėžes, gipskartonio plokštes ir kitas medžiagas.

Tai reiškia, kad jei sienose, nenaudojamų daiktų dėžėse ar maisto pakuotėse matote skylių, kurios primena įkandimo žymes, tai yra ženklas, kad netoliese yra pelė arba žiurkė. O kuo didesnė įkandimo žymė, tuo didesnio graužiko galite tikėtis.

Dar vienas patarimas norintiems išsiaiškinti, ar pas jus apsigyveno pelės – klausykitės.

Kadangi graužikai aprastai po namus juda naktį, gali būti, kad mažųjų įsibrovėlių iš tikrųjų negirdėsite, tačiau jei vis dėlto išgirdote, kad koridoriuose kažkas šmirinėja ar net drasko sienos, turėkite omenyje, kad dėl to gali būti kalta pelė arba žiurkė.

O jei turite naminę katę arba šunį, gali jie pastebės, kad pas jus įsiveisė graužikai daug anksčiau nei jūs patys.

Žinoma, jie neturi galimybės jums apie tai pranešti. Jūsų augintinis greitai pastebės naują kvapą arba galės išgirsti graužiko judėjimą po namus. Jei pastebėjote neįprastą savo augintinio elgesį, pavyzdžiui, pernelyg intensyvų lojimą ar susidomėjimą tam tikra vieta, pradėkite ieškoti žiurkių ar pelių požymių.

Ruduo yra tinkamiausias metas paruošti savo namus bei lauko patalpas galimai graužikų invazijai. Zdeněk Macháček/Unsplash nuotrauka
Ruduo yra tinkamiausias metas paruošti savo namus bei lauko patalpas galimai graužikų invazijai. Zdeněk Macháček/Unsplash nuotrauka

Kova su graužikais gali būti intensyvi, tačiau ją laimėti padės tvarka

Atsikratyti graužikų tikrai gali būti sudėtinga, tačiau svarbu laiku išspręsti šią problemą, kad išvengtumėte žalos savo turtui ir galimo pavojaus sveikatai. Štai keletas patarimų, kuriais pasinaudoję, galite imtis ir galiausiai, sėkmingai išnaikinti nepageidaujamus.

Pirmiausia, nustatykite graužikų rūšį. Nustatykite, ar susiduriate su pelėmis, ar žiurkėmis, nes kiekvienu atveju gali būti taikomi skirtingi, veiksmingesni jų naikinimo metodai[3].

Jeigu graužikų dar nepastebėjote, tačiau vis tiek norite nuo jų apsisaugoti, didelį dėmesį skirkite tvarkai. Pavyzdžiui, sodininkystė tikrai nesibaigia vien dėl to, kad atėjo ruduo.

Surinkę nukritusius lapus ir vaisius, galite apsaugoti savo turtą ir namus nuo pelių, žiurkių ir kitų kenkėjų. Taip pat šiuo metų laiku reguliariai nupjaukite veją ir venkite kaupti įvairių atliekų krūvas.

Atsiminkite ir tai, kad net paprastai užrakintos durys gali neleisti graužikams laisvai įeiti į jūsų namus. Tačiau nuo pelių ir žiurkių apsisaugoti dar labiau gali padėti nepriekaištingai užsandarintos durys, tarpai tarp langų ar sienose esantys plyšiai.

Gyvenantiems senesniuose namuose, būtina patikrinti sienas ir stogą, nes juose taip pat gali būti plyšių tarp plytų arba nuslinkusių čerpių, pro kuriuos graužikai gali patekti į namus[4]

Atminkite, kad jokia skylė nėra per maža: pelės gali įlįsti pro cento dydžio plyšį, o žiurkės, ir pro šiek tiek didesnę skylę. Visas jas reikia užkimšti ir tai padaryti reikia, kol orai dar galutinai neatvėso.

Pelės ir žiurkės, į namus gali patekti ne tik per plyšius, skyles ir angas, bet ir per vamzdžius. Todėl sutvarkykite nesandarius vamzdžius, kriaukles, vonias ir tualetus. 

O prižiūrėti tvarką reikia ne tik namuose, bet ir lauko patalpose, kieme. Pavyzdžiui, kaupdami kurą šaltajam sezonui, visada pasirūpinkite, kad malkų krūva lauke, būtų kuo toliau nuo namo, o plotas po malkomis būtų švarus, kad pelės ten turėtų mažiau galimybių susisukti lizdus.

Lauke, ypač po rudens švenčių, derliaus nuėmimo ar Helovyno, nepalikite valgomų dekoracijų. Moliūgai ar kiti papuošimai lauke ne tik puošiaa ir traukia praeinančiųjų akį, tačiau sudominti gali ir kenkėjus.

Su graužikais galima kovoti ir natūraliais būdais

Namuose ar kieme įsikūrus graužikams, daugelis imasi populiarių jų naikinimo priemonių: nuodų arba spąstų. Tačiau atsikratyti graužikų šiais laikais galima ir labiau humaniškomis priemonėmis.

Graužikus atbaidyti galima stipraus aromato eteriniais aliejais. Alisha A./Unsplash nuotrauka
Graužikus atbaidyti galima stipraus aromato eteriniais aliejais. Alisha A./Unsplash nuotrauka

Manoma, kad itin aštraus, stipraus kvapo eteriniai aliejai, tokie kaip arbatmedžio, eukalipto bei pipirmėčių, yra geriausias pasirinkimas naikinant žiurkes ir peles.

Taip yra todėl, kad intensyvus mentolio ar kitas eterinių aliejų kvapas paveikia pelių naudojamus feromoninius takus, kuriais jos orientuojasi, ir dirgina jų nosį.

Norintiems eterinius aliejus išmėginti kovoje su graužikais, rekomenduojama pabandyti sumaišyti apie 10 lašų eterinio aliejaus su puodeliu vandens ir išpurkškite mišinį palei grindjuostes, duris ar plyšius sienose.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
southernpestcontrol.com. Dangers Of Living With Rats and Mice southernpestcontrol.com
2.arrow_upward
3.arrow_upward
Christin Perry. How To Get Rid Of Rodents Forbes