
Kriptovaliutų populiarumas auga, o 2025 m. gali suteikti dar daugiau galimybių
2024 m. buvo stulbinantys metai bitkoinui, nes jis pasiekė visų laikų rekordą – daugiau nei 100 000 dolerių kainą. Optimizmo dėl tokio augimo teikia JAV reguliavimo pokyčiai ir permainos, kurių tikimasi po to, kai D. Trumpas įžengs į valdžią.
Prasidėjus 2025 m., visų akys krypsta į „Bitcoin“ ir galimus jo kainos pokyčius. Po to, kai 2024 m. jis įveikė auksčiausią kainos ribą, žmonės svarsto, kiek toli jis gali nukeliauti iki šių metų pabaigos. Prognozių yra įvairių – vieni sako, kad ji gali nukristi iki 75 000 JAV dolerių, o kiti mano, kad gali šoktelėti iki stulbinančios 100 milijonų JAV dolerių vertės.
Šiems spėjimams įtakos turi dideli žaidėjai, priimantys „Bitcoin“, besikeičiantis reguliavimas ir platesnės ekonomikos tendencijos. 2024 m. „Bitcoin“ metai buvo neįtikėtini – jis pabrango 150 % ir tapo vienu ryškiausių rinkos lyderių[1].
Šį šuolį skatino trys pagrindiniai veiksniai: optimizmas dėl reguliavimo, palankesnė ekonominė aplinka ir augantis investuotojų entuziazmas.
Ekspertai mano, kad „Bitcoin“ kaina gali žymiai pakilti
Daugelis prognozių rodo, kad iki metų pabaigos jis gali nusileisti nuo 200 000 dolerių (193 000 eurų) iki 250 000 JAV dolerių (241 000 eurų). Istoriškai bitkoinas per savo bulių ciklus kas ketverius metus pasiekdavo naujas aukštumas, pavyzdžiui, 2017 ir 2021 m. Šių ciklų metu buvo užfiksuotas didžiulis 2 300 % ir 1 700 % prieaugis, po kurio sekė staigūs 70-80 % kritimai.
Nuo prieš dvejus metus pasiekto 16 000 JAV dolerių (15 500 eurų) minimumo „Bitcoin“ vertė pakilo apie 600 %. Šis įspūdingas šuolis leidžia žmonėms optimistiškai tikėtis, kad per ateinančius kelerius metus dar yra galimybių augti.
Tokie ekspertai kaip Tomas Lee iš „Fundstart Global Advisor“ mano, kad šiais metais „Bitcoin“ gali pasiekti 250 000 JAV dolerių. Įprasta, kad kriptovaliuta juda bulių – kilimo tendencija, o centrinių bankų pinigų ciklai švelnėja. Investuotojai paprastai tampa labiau linkę rizikuoti, kai ekonomikoje cirkuliuoja daugiau grynųjų pinigų ir yra lengvesnė prieiga prie lėšų[2].
Tikimasi, kad pagrindiniai centriniai bankai 2025 m. ir toliau mažins palūkanų normas, todėl ši „rizikos skatinimo“ nuotaika gali suteikti bitkoinui papildomą postūmį ir atverti kelią tolesniam augimui.
Pokyčiai JAV politikoje gali dar labiau paskatinti kripto kilimus
Po 2024 m. rinkimų JAV žmonės tikėjosi reikšmingų pokyčių kriptovaliutų pramonėje. Daugumoje prognozių teigiama, kad D. Trumpo atėjimas į valdžią reiškia pokyčius į gerąją pusę.
Nuo pat savo rinkimų kampanijos pradžios D. Trumpas teigė norintis padaryti Ameriką draugiškesnę kriptovaliutoms ir įgyvendinti tam tikras taisykles, kurios padėtų šaliai tapti šios pramonės šakos lydere.
Kriptovaliutoms palankių asmenybių paskyrimas į aukščiausius administracijos postus gali būti pradžia. Didžiausias bitkoino kainos pokytis buvo pastebėtas būtent paskelbus apie D. Trumpo pergalę.
Išrinktasis prezidentas pažadėjo įgyvendinti įvairią kriptovaliutoms palankią politiką. Tarp jų – pareiškimai, kad jis nori paversti Ameriką „planetos kriptovaliutų sostine“. Jis taip pat nominavo Paulą Atkinsą, kriptovaliutoms palankiai nusiteikusį buvusį SEC komisarą, kitu SEC pirmininku. Maždaug tuo metu bitkoinas viršijo 100 000 dolerių ribą.
Dirbtinio intelekto valdomos kriptovaliutos turėtų sparčiai augti
Šie praėję metai taip pat buvo reikšmingi naujoms technologijoms, pavyzdžiui, dirbtiniam intelektui. 2024 m. daugelis patyrė kriptovaliutų ir jų sankirtos su dirbtiniu intelektu pokyčius. Galimybių yra daug ir jos dar tik prasideda, tačiau 2025 m. dirbtiniu intelektu valdomų kriptovaliutų projektų pažanga gali pasiekti įvairių aukštumų[3].
Kaip pavyzdį paimkime memų monetą (meme coin) Goatseus Maximus. Sukurta dirbtinio intelekto boto 2024 m. pabaigoje, ji vos per kelis mėnesius pakilo į kriptovaliutų šimtuką pagal rinkos kapitalizaciją. Šis įspūdingas pasisekimas išryškina galingą sinergiją, atsirandančią tarp dirbtinio intelekto ir blokų grandinės technologijų. Ir tai greičiausiai tik pradžia.
Ekspertai tikina, kad 2025 m. galime tikėtis dar pažangesnio dirbtinio intelekto panaudojimo kriptografinėje erdvėje. Decentralizuoti dirbtinio intelekto protokolai, pavyzdžiui, „Bittensor“, jau dabar, naudodami blokų grandinę, kuria bendrus mašinų mokymosi modelius. Šios platformos sąžiningai ir skaidriai atlygina už dalijimąsi duomenimis, siūlydamos alternatyvą centralizuotoms sistemoms, kuriose dominuoja technologijų milžinės.
Tikėtina, kad iki 2025 m. pabaigos bent vienas į dirbtinį intelektą orientuotas kriptovaliutų projektas pateks tarp 10 didžiausių kriptovaliutų pagal rinkos kapitalizaciją. Blokų grandinėms ir dirbtiniam intelektui toliau jungiantis, šis galingas derinys pakeis skaitmeninę ekonomiką ir pastūmės inovacijas į naujas aukštumas.
Metai turėtų būti geri, tačiau išlieka ir rizika
Kriptovaliutai šie metai buvo sėkmingi, ir ši optimistinė jos kilimų perspektyva turėtų išlikti ir 2025 m. Politika, kuri keisis kartu su D. Trumpo administracija, gali ir toliau teikti postūmį kriptovaliutai.
Planai priimti bitkoinus kaip JAV strateginių rezervų dalį galėtų padėti bitkoinams pasiekti iki šiol neregėtas aukštumas. D. Trumpas pareiškė, kad Bitcoin laikymas sukurtų „nuolatinį nacionalinį turtą, kuris būtų naudingas visiems amerikiečiams“.
Tačiau žvelgiant toliau nei keli artimiausi mėnesiai kyla rizika. Ilgalaikėje perspektyvoje Bitkoino kaina gali gerokai atsitraukti nuo šių visų laikų aukštumų, siekiančių 108 000 JAV dolerių. Neseniai stebėtą kritimą greičiausiai lėmė pelno atsiėmimas ir rizikos mažinimo nuotaikos.
Bitkoino kainai įtakos turi tokie veiksniai kaip pasaulinės ekonominės sąlygos ir kriptovaliutų įsisavinimas institucijose, korporacijose, tautose ir valstybėse. Šalys neišvengiamai pradės rimtai svarstyti galimybę pradėti naudoti strateginį bitkoinų rezervą. Tai gali būti arba iš nusikaltėlių konfiskuotas skaitmeninis turtas, arba net tiesioginiai pirkimai.
Pokyčiai JAV politikos fronte tam darys dar didesnę įtaką. Tačiau ekspertai teigia, kad tai įvyks net ir tuo atveju, jei D. Trumpas neįgyvendins savo planų dėl kriptovaliutų politikos.