
K. Starmeris: „žmonių kontrabanda panaši į terorizmą“
Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas K. Starmeris pirmadienį Londone vykusiame Tarptautinės organizuoto migracijos nusikalstamumo konferencijos metu pristatė ambicingą strategiją, skirtą naikinti pasaulinius žmonių kontrabandos tinklus. Kreipdamasis į daugiau nei 40 šalių atstovus, K. Starmeris paragino bendradarbiauti precedento neturinčiu lygiu, siekiant kovoti su tuo, ką jis įvardijo kaip „vieną iš svarbiausių mūsų laikų globalių saugumo grėsmių“.
„Tai blogio verslas, kuris naudojasi mūsų institucijų spragomis, kursto konfliktus tarp valstybių ir pelnosi iš politinio neveiksnumo“, sakė K. Starmeris. „Aš paprasčiausiai netikiu, kad organizuoto migracijos nusikalstamumo negalima sustabdyti. Turime suvienyti jėgas, dalytis žvalgybos informacija ir taktikomis bei veikti iš anksto, kiekviename kontrabandos kelio žingsnyje.“
Kalbėdamas istorinėje „Lancaster House“ salėje, kur neseniai vyko aukščiausio lygio susitikimas dėl Ukrainos suverenumo, K. Starmeris tiesiogiai susiejo geopolitinį nestabilumą su nelegalia migracija. „Ukrainos saugumas yra ir mūsų saugumas“, sakė jis. „Tas pats galioja ir mūsų sienoms. Nelegali migracija yra ne tik humanitarinė tragedija, bet ir esminis globalaus nesaugumo veiksnys.“
Jis prisiminė savo 2016 m. apsilankymą pabėgėlių stovyklose, kur matė vaikus, „penkerių ar septynerių metų amžiaus, sušalusius, neturinčius kuo apsikloti“. Nors ta stovykla jau seniai panaikinta, pasak jo, „žmonių kontrabanda vis dar klesti“.
Planuose naujas pasienio saugumo padalinys ir griežtesni įstatymai
Vienas pagrindinių pristatytų veiksmų yra naujo Pasienio saugumo padalinio steigimas, kuriam vadovaus Martinas Hewittas. Šio padalinio užduotis bus koordinuoti žvalgybos, pasienio kontrolės ir teisėsaugos institucijų darbą. Per artimiausius dvejus metus planuojama skirti daugiau kaip 150 mln. svarų sterlingų ir pasitelkti šimtus tyrėjų, kad būtų efektyviai kovojama su kontrabandos tinklais.
Padalinys turės išplėstus teisinius įgaliojimus: galės, pavyzdžiui, konfiskuoti mobiliuosius telefonus ir kitus skaitmeninius įrenginius iš naujai atvykusių migrantų, kad surinktų žvalgybinę informaciją. Taip pat bus įvesta nauja baudžiamoji atsakomybė už pavojaus kėlima kitų gyvybei jūroje. Taip reaguojama į bandymus kirsti Lamanšo sąsiaurį perpildytomis guminėmis valtimis.
K. Starmeris pabrėžė, kad svarbu stabdyti migracijos srautus dar jų kilmės šalyse, todėl JK bendradarbiauja su Albanija, Vietnamo Respublika ir kitomis valstybėmis. Jo teigimu, tikroji pažanga yra tuomet, kai skatinamas ekonominis stabilumas šalyse, iš kurių migruojama: „Nėra nieko progresyvaus, kai darbingo amžiaus žmonės priversti palikti savo tėvynes, kai iš tikrųjų turėtume padėti jiems kurti saugesnes ir stipresnes bendruomenes.“
Nuo metų pradžios išardyti keli stambūs kontrabandos tinklai: bendros JK, Prancūzijos ir Vokietijos teisėsaugos pajėgų operacijos metu sunaikintas didelis Irako kontrabandos tinklas, o Amsterdame suimtas pagrindinis guminėmis valtimis prekiaujantis tiekėjas. Uždaryta daugiau nei 18 000 su kontrabanda susijusių paskyrų socialiniuose tinkluose. O tai yra 125 proc. daugiau nei 2023 m.
Kartu su vidaus reikalų sekretore Yvette Cooper vyriausybė paskelbė apie planus griežtinti įdarbinimo įstatymus: darbdaviai privalės tikrinti visų darbuotojų teisę dirbti šalyje, net jei jie įdarbinti kaip subrangovai. Pažeidėjams gresia baudos iki 60 000 svarų, galimas laisvės atėmimas ir verslo uždarymas.
Migracija išlieka opi visuomenės problema JK
K. Starmeris griežtai sukritikavo ankstesnės vyriausybės planą deportuoti migrantus į Ruandą, pavadindamas jį „triuku“. Jis atskleidė, kad tas planas kainavo mokesčių mokėtojams daugiau nei 700 mln. svarų ir pašalino vos keturis žmones.
Tuo tarpu, pasak premjero, nuo tada, kai valdžią perėmė Leiboristų vyriausybė, jau deportuota daugiau nei 24 000 neteisėtai šalyje buvusių asmenų. Tai skaičius, kuriam pasiekti naudojanti Ruandos planu būtų prireikę 80 metų.
Jis taip pat pabrėžė naujus dvišalius susitarimus su Prancūzija ir Vokietija. Prancūzija pakeitė jūrų teisės nuostatas, leidžiančias aktyviau patruliuoti sekliose vandenyse, o Vokietija panaikino teisinę spragą, leidusią nesankcionuotai gabenti žmones į ne ES šalis.
Kita svarbi priemonė yra sankcijų režimas tokiems kontrabandininkams, kuris bus taikomas taip pat, kaip ir teroristams: jų turtas bus įšaldytas, jie negalės keliauti, o prieš juos bus keliamos bylos. „Tai visiškai sužlugdys jų verslo modelį“, sakė K. Starmeris.
Nepaisant pastangų, per 2024 metus į JK mažomis valtimis atvyko daugiau nei 36 800 žmonių. Tai yra 25 proc. daugiau nei pernai. Vien šiais metais jau atvyko daugiau nei 6 600 asmenų, 43 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2023 m.
Kalbėdamas apie savo patirtį vadovaujant viešųjų kaltinimų tarnybai (Director of Public Prosecutions), K. Starmeris priminė, kaip tarptautinis bendradarbiavimas padėjo užkirsti kelią teroristų atakoms ir išgelbėti tūkstančius gyvybių. „Tai ne vienos šalies problema. Tik kartu galime ją sustabdyti.“