Jungtinės Karalystės karaliaus sutuoktinė Camilla atsisakys karalienės konsortės titulo

Įdomybės, Pasaulis, ŽmonėsG. B.
Suprasti akimirksniu
Konsortė
Camilla atsisako konsortės titulo. Amy-Leigh Barnard/Unsplash nuotrauka

Nepaisant Elžbietos II pageidavimo, Camilla netrukus sulauks naujo titulo

Jungtinės Karalystės karalienė konsortė Camilla greitai gali gauti naują titulą. Žiniasklaida skelbia, kad po karaliaus Karolio III-ojo karūnacijos šių metų gegužės mėnesį, Camilla bus vadinama ne karalienės konsortės titulu, kaip pageidavo karalienė Elžbieta II-ojo, tačiau tiesiog karaliene.

Iki karalienės Elžbietos II-osios mirties pernai rugsėjį, Camilla buvo vadinama Kornvalio hercogiene. Karoliui III atėjus į sostą, ji tapo karaliene konsorte. Būtent to pageidavo karalienė Elžbieta II, kuri 2022 m. vasario mėnesį rašytame laiške pareiškė, kad ji pritaria, jog ateityje Camilla vadinama būtų būtent taip.

„Kai, atėjus laikui, mano sūnus taps karaliumi, žinau, kad jam ir jo žmonai Camillai suteiksite tokią pat paramą, kokią suteikėte man; nuoširdžiai linkiu, kad, atėjus laikui, Camilla, tęsdama savo ištikimą tarnystę, būtų vadinama karaliene konsorte“, – rašė karalienė Elžbieta II[1].

Šis pareiškimas daugelį nustebino, mat ilgus metus Camilla visuomenėje nebuvo pati mėgstamiausia karališkosios šeimos narė, todėl ištikimiausi monarchistai kritiškai vertino net ir karalienės konsortės titulo suteikimą.

Nors Camillos ir karaliaus Karolio III santuoka trunka jau ne vienerius metus, moteris ir toliau vis dar yra lyginama su velione princese Diana bei kaltinama dėl šios ir dabartinio karaliaus skyrybų.

Sprendimui įtakos turi karaliaus Karolio III nuomonė

Pasak karališkosios šeimos eksperto ir komentatoriaus Nigelo Farage’o, Camillos prašymas pakeisti titulą pateiktas tinkamu metu, mat Jungtinės Karalystės visuomenė jau yra „atleidusi jai“ arba tiesiog pamiršusi tariamas praeities klaidas dėl romano su anuomet dar vedusiu princu Čarlzu, po motinos mirties pernai rugsėjį oficialiai tapusiu karaliu Karoliu III.

Camilla ilgus metus buvo Čarlzo meilužė, kai jis dar buvo vedęs princesę Dianą. Pati Camilla taip pat buvo ištekėjusi. Jų romanas kėlė ne vieną skandalą, o dalis asmenų iki šių dienų yra neigiamai nusiteikę Camillos atžvilgiu.

„Visus tuos metus, kai dėl Dianos ir santykių, kuriuos Camilla palaikė, kol Čarlzas buvo vedęs Dianą, ji buvo laikoma „blogąja moterimi“, dabar manau, kad britai, Sandraugos ir anglakalbio pasaulio gyventojai priėmė šią moterį į savo širdis. Ir tai reiškia, kad karūnacija bus visiška ir jos karūnacija“, – teigia karališkosios britų šeimos ekspertas N. Faragas[2].

Vis dėlto, manoma, kad tokiems staigiems titulų pokyčiams daugiausia įtakos turėjo būtent pats Camillos sutuoktinis Karolis III-asis. Pranešama, kad karalius Karolis III atkakliai prašė savo motinos, karalienės Elžbietos II suteikti žmonai būtent karalienės, o ne karalienės konsortės titulą.

Christopheris Andersonas, knygos „Karalius: Karolio III gyvenimas“ autorius teigė, kad 74-erių metų karalius visą jau 17 metų trunkančios santuokos laikotarpį nepaliaujamai įkalbinėjo velionę karalienę, kad ši viešai pripažintų Camillą kaip pilnavertę karalienę, o ne tik kaip konsortę.

Tačiau ir Ch. Andersenas teigia, kad britų visuomenė visada jautė ypatingus jausmus princesei Dianai, o ir patys Karolio III-ojo sūnūs princai Viljamas ir Haris tikėjo, jog monarchas iš pagarbos jų mirusiai motinai laikysis savo pirminio pažado ir Camillai suteiks būtent karalienės konsortės titulą[3].

Jungtinėje Karalystėje karalienė arba karalienė valdovė yra tokio pat rango monarchė kaip ir karalius, ji pati valdo savo karalystę. Tačiau karalienė konsortė yra tik valdančiojo karaliaus žmona[4]. Ji turi savo vyro titulo atitikmenį ir net gali dėvėti karūną, tačiau ji neturi karaliaus valdžios suvereniteto ir jo politinių bei karinių galių.

Karūnacija
Gegužės mėnesį vyks karaliaus Karolio III-ojo karūnacija. Simon Frederick/Unsplash nuotrauka

Iškilmes pritemdyti gali šeimos drama

Su karališkosios šeimos artimiausia aplinka puikiai susipažinę šaltiniai teigia, kad karalius Karolis III-asis labai jaudinasi dėl savo karūnacijos, kuri vyks gegužės 6 d. Londono Vestminsterio abatijoje.

„Manau, kad jie labai jaudinasi. Ir tai labai džiugina, nes yra labai nedaug gyvų žmonių, kurie, kaip ir aš, dalyvavo paskutinėje monarcho karūnacijoje. Esu vienintelis žmogus, rašęs apie karūnaciją, kuris iš tikrųjų joje dalyvavo. Mes labai to laukiame“, – sako ledi Anne Glenconner.

Skelbiama, kad daugumos pasaulio karališkųjų šeimų atstovai dalyvaus Karolio III karūnavimo ceremonijoje, tačiau dar neaišku, ar joje pasirodys ir jo sūnus princas Harry su žmona Meghan Markle.

Sasekso kunigaikščiai gyvena JAV, Kalifornijoje ir pastaraisiais mėnesiais susidūrė su žiniasklaidos Jungtinėje Karalystėje kritika, ypač po to, kai viešai prabilo apie savo asmenines problemas, su kuriomis susidūrė eidami karališkosios šeimos atstovų pareigas. Tai plačiai nušviesta buvo jų „Netflix“ dokumentikoje ir Harry autobiografijoje.

Nors įvairūs šaltiniai teigia, kad tiek karalius Karolis III-asis, tiek karalienė konsortė Camilla labai norėtų, kad karūnavimo ceremonijoje dalyvautų Harry ir Meghan Markle, žiniasklaida skelbia, kad Harry, prieš įsipareigodamas dalyvauti renginiuose, „siekia tėvo ir brolio atsiprašymo“; šaltinis taip pat teigia, jog karalius ir princas Viljamas nemano, kad reikia atsiprašyti[5].

Vestminsterio abatija
Karalius bus karūnuotas Vestminsterio abatijoje. Denizo Fuchidzhievo/Unsplash nuotrauka

Karūnavimo renginiuose koncertuoti atsisako didžiausios muzikos žvaigždės

1953 m. karalienės Elžbietos II karūnavimo iškilmėse dalyvavo apie 8 000 žmonių[6]. Karolio III karūnavime dalyvaus mažiau, manoma, apie 2 000 žmonių. Tai paties monarcho sprendimas: manoma, kad jis bando rasti pusiausvyrą tarp istorinio įvykio pompastikos ir ceremonijų bei šiuolaikinės monarchijos finansavimo reikalavimų.

Tiesa, nors renginys ir bus istorinis, bent jau kol kas, daugelis ryškiausių muzikos žvaigždžių atsisako jame koncertuoti. Įvairūs pranešimai teigia, kad tokie pop muzikos atlikėjai kaip Harry Styles, Eltonas Johnas, Robbie Williamsas ir merginų grupė „Spice Girls“ jau atsisakė koncertuoti gegužės 7 d. Vindzoro pilies teritorijoje vyksiančiame karūnavimo koncerte. Dar anksčiau buvo pranešta, kad Adele ir Edas Sheeranas taip pat atsisakė pasirodyti renginyje[7].

Tačiau dėl to karališkosios šeimos ekspertas, knygos „Karalius: Karolio III gyvenimas“ autorius Ch. Andersonas, nepanikuoja.

„Kalbant apie atlikėjų pasirodymo sudarymą karūnavimo koncertui, kol kas nepanikuočiau. Joss Stone yra jaunesniųjų karališkųjų šeimos narių draugė ir paprastai ja galima pasikliauti. Taip pat yra ilgas sąrašas Amerikos popmuzikos žvaigždžių, norinčių koncertuoti.“

Ch. Andersenas atkreipė dėmesį, kad tokios žvaigždės kaip Diana Ross, Alicia Keys ir Andrea Bocelli praėjusiais metais koncertavo per karalienės Elžbietos II platininį jubiliejų ir greičiausiai bus pakviestos vėl. Manoma, kad pasirodyti gali ir Madonna.

„Jie būtų kvaili, jei nepakviestų Madonnos, kuri šią vasarą rengia didžiulį turą 40-mečio scenoje proga ir, esu tikras, neprieštarautų galimybei koncertuoti karaliui. Taigi, galimybių yra daug. Žmonės per daug nurašo viską tam, kas iš tikrųjų yra tik tvarkaraščių konfliktai. Labai abejotina, kad kas nors atsisakytų kvietimo koncertuoti per karūnaciją. Tai išskirtinis istorijos momentas ir, atvirai kalbant, tiesiog per didelis koncertas atsisakyti“, – sako Ch. Andersenas.

Karūnavimo renginiai bus transliuojami išimtinai nemokamai

Tuo tarpu nacionalinis Jungtinės Karalystės transliuotojas BBC ketina sustabdyti licencijos mokesčio taikymą. Taip bus sudarytos sąlygos gegužės 6 d. tiesiogiai transliuoti karūnavimo ceremoniją ir gegužės 7 d. vyksiantį karūnavimo koncertą visiškai nereikalaujant televizijos licencijos[8].

BBC teigia, kad išimtis suteikta išskirtinėmis aplinkybėmis, nes renginys bus nacionalinės svarbos ir turi būti rodomas „bendruomenės aplinkoje“. Tai reiškia, kad ceremonija ir koncertas dabar bus transliuojami įvairiose bendruomenės erdvės: bažnyčiose ir rotušėse, taip pat komercinėse patalpos, koncertų salėse, kino teatruose. Leidimas taip pat taikomas visoms lauko vietoms, kuriose galima rodyti TV laidas.

Sprendimas, ar renginys yra nacionalinės svarbos, priimamas kiekvienu konkrečiu atveju atskirai, atsižvelgiant į tai, ar renginys yra konstitucinio pobūdžio, ar jis yra susijęs su viešuoju interesu, ar vyksta nedarbo dieną ir ar žmonės gali norėti jį stebėti bendruomenės aplinkoje. Šis mokestis buvo panaikintas ir 2022 m. birželio mėnesį, švenčiant karalienės Elžbietos II platininį jubiliejų.

Tiesa, karaliaus Karolio III karūnaciją ar bent jau jos transliaciją sugadinti gali streikas. Skelbiama, kad Nacionalinė žurnalistų sąjunga ruošiasi streikuoti dėl siūlymų sumažinti vietinių televizijos ir radijo programų skaičių visoje šalyje.

BBC darbuotojai jau pagrasino, kad planuodami streiką jie galimai taikysis būtent į naujojo monarcho karūnavimo ceremoniją. Darbuotojai streikuos kovo mėnesį, tačiau jei jų prašymai nebus patenkinti, streikas bus kartojamas ir gegužės mėnesį.