JAV vis labiau griežtinama migracija: nebeliks atvirų sienų

Pasaulis, SaugumasDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
D. Trumpas
JAV griežtina sienų kontrolę, į valdžią įžengus D. Trumpui ir respublikonams. ELTA

D. Trumpas vykdomaisiais įsakymais atgaivina griežtą pasienio politiką

Prezidentas Donaldas Trumpas jau pristatė keletą vykdomųjų įsakų, kuriais siekiama sugriežtinti pietinės sienos apsaugą ir įgyvendinti jo rinkimų kampanijos pažadą pažaboti nelegalią imigraciją. Šie įsakai žymi esminį Baltųjų rūmų politikos pokytį šiuo klausimu.

Kai kuriais įsakymais atkuriama jo pirmosios administracijos politika, kuri buvo atšaukta valdant prezidentui J. Bidenui, pvz:

  • Reikalavimas, kad prieglobsčio prašytojai, kol bus išnagrinėtos jų bylos, lauktų Meksikoje.
  • Sienos pasienyje statybos atnaujinimas.
  • Automatinės pilietybės panaikinimas vaikams, gimusiems JAV ne piliečiams.
  • Migrantams skirtos CBP One programėlės, kuri leido registruotis susitikimams pasienyje, išjungimas.
  • Nebefinansuoti imigrantų mokesčių mokėtojų lėšomis.

Migrantai, kuriems buvo suplanuoti susitikimai su „CBP One“, juos atšaukė praėjus kelioms minutėms po D. Trumpo priesaikos. Meksika sutiko priimti atgal prieglobsčio prašytojus, todėl jie turėjo laukti JAV teismo posėdžių į pietus nuo sienos[1].

Dar savo inauguracijos kalboje D. Trumpas paskelbė nacionalinę nepaprastąją padėtį pasienyje ir pažadėjo nedelsiant sustabdyti neteisėtą atvykimą bei pradėti masinius deportavimus.

„Mes grąžinsime milijonus ir milijonus nusikaltėlių užsieniečių atgal į tas vietas, iš kurių jie atvyko“, sakė D. Trumpas ir sulaukė garsių plojimų.

Meksika patvirtino, kad yra pasirengusi priimti atgal prieglobsčio prašytojus, taip signalizuodama apie atnaujintą bendradarbiavimą su D. Trumpo politika „Pasilikti Meksikoje“. Šios programos, dėl kurios pirmosios D. Trumpo kadencijos metu 70 000 migrantų buvo priversti laukti Meksikoje, J. Bidenas atsisakė, tačiau dabar ji vėl pradėta vykdyti.

Valstijos
JAV nebebus tokia draugiška į ją atvykstantiems ir imigrantams ženkliai mažins paramą. Nothing Ahead/ Pexels

Senatas priėmė respublikonų sienų apsaugos įstatymo projektą 

Anksti penktadienį JAV Senatas priėmė respublikonų remiamą įstatymo projektą[2]. Juo skatinama prezidento Donaldo Trumpo imigracijos, energetikos ir gynybos politika, nors jis pirmenybę teikė platesnei Atstovų Rūmų versijai, kurioje numatyta trilijonais sumažinti mokesčius.

Senato versijoje, kuri laikoma didžiausia respublikonų įstatymų leidybos pergale nuo D. Trumpo atėjimo į valdžią, didinamos išlaidos gynybai, stiprinamas sienų saugumas ir skatinama iškastinio kuro plėtra. Ji buvo priimta 52-48 balsais, jai pritarė visi respublikonai, išskyrus senatorių Randą Paulą, kuris siekė išlaidų mažinimo.

D. Trumpas tvirtai palaikė Atstovų Rūmų respublikonų planą, į kurį įtrauktas 4,5 trilijono JAV dolerių vertės pratęstas mokesčių mažinimas. Tačiau, turint nedidelę 218-215 balsų daugumą, priimti įstatymo projektą bus sudėtinga.

Senato įstatymo projekte iš karto nepratęsiamas D. Trumpo 2017 m. mokesčių mažinimas, paliekant šį sprendimą vėlesniam laikui. Jis tarnauja kaip atsarginis planas tuo atveju, jei Atstovų Rūmų respublikonams nepavyktų susitarti, kaip finansuoti mokesčių mažinimą nemažinant tokių programų kaip Medicaid ir Socialinės apsaugos arba nedidinant 36 trilijonų JAV dolerių valstybės skolos.

„Mums reikia vieno didelio, gražaus įstatymo projekto Atstovų Rūmuose, tačiau dėl sienų ir nacionalinio saugumo turime veikti dabar, mums trūksta laiko“, sakė Senato biudžeto pirmininkas Lindsey Grahamas po ilgų debatų, kurie baigėsi apie 4.30 val. ryto (9.30 val. Grinvičo laiku).

Blokuotos visos demokratų pristatytos pataisos, bet biudžeto mažinimas išlieka iššūkiu

D. Trumpas primygtinai reikalavo išsaugoti saugumo tinklo programas ir kartu siekė smarkiai sumažinti mokesčius, todėl susidūrė su biudžeto iššūkiu, kurį Kongreso respublikonai stengiasi išspręsti.

Senato parengtame 340 mlrd. dolerių vertės 2025 m. fiskalinio biudžeto nutarime ketverius metus išlaidos didinamos 85 mlrd. dolerių per metus, siekiant finansuoti griežtesnę sienų apsaugą, masinius deportavimus, energetikos reguliavimo panaikinimą ir didesnes karines išlaidas.

Tuo tarpu Atstovų Rūmų biudžeto pasiūlyme numatyti tie patys prioritetai, tačiau taip pat pridėta 4,5 trilijono JAV dolerių mokesčių mažinimui, bandant kompensuoti išlaidas 2 trilijonais JAV dolerių mažinant išlaidas ir ekonomikos augimą skatinant mokesčių ir energetikos politikos pokyčiais.

Kad respublikonai galėtų įgyvendinti D. Trumpo darbotvarkę apeidami demokratų pasipriešinimą ir Senato balsų atmetimą, abeji rūmai turi priimti tą pačią biudžeto rezoliuciją. Atstovų Rūmų respublikonai planuoja kitą savaitę pateikti savo versiją.

Per visą naktį trukusį balsavimą buvo priimtos tik dvi respublikonų pataisos, kuriomis siekta sumažinti reguliavimą, apriboti federalines išlaidas ir apsaugoti Medicaid ir Medicare.

„Žinau, kad demokratai taikys gąsdinimo taktiką ir teigs, kad respublikonai neremia šių gyvybiškai svarbių programų, tačiau mes jas remiame“, pristatydamas vieną iš pataisų sakė senatorius Danas Sullivanas. Tačiau demokratų senatorius Ron Wyden teigė, kad ši pataisa niekaip neužkerta kelio galimam respublikonų vykdomam sveikatos priežiūros programų mažinimui.

Kadangi demokratai sudarė mažumą, jie turėjo mažai galių sustabdyti biudžetą, tačiau pradėjo „balsavimo dramos“ sesiją, pateikdami dešimtis pataisų ir sakydami kalbas, kuriose kaltino respublikonus, kad jie teikia pirmenybę mokesčių mažinimui turtingiesiems, o ne amerikiečių šeimoms.

Kai kuriomis demokratų pataisomis, kurios visos buvo blokuotos, buvo siekiama:

  • uždrausti mažinti mokesčius asmenims, uždirbantiems daugiau kaip 1 mlrd.
  • neleisti mažinti lėšų ir darbuotojų, reikalingų reaguoti į paukščių gripo epidemiją, skaičiaus.
  • apsaugoti senjorus, kad jie neprarastų Medicaid finansuojamų sveikatos priežiūros paslaugų.

Atstovų Rūmų respublikonai dabar bandys įgyvendinti savo ambicingesnį biudžeto planą, tačiau vidiniai nesutarimai išlieka dėl to, kaip sumokėti už D. Trumpo siūlomą mokesčių mažinimą.