D. Trumpas nutraukia federalinių lėšų naudojimą nelegaliai imigracijai skatinti ir remti
D. Trumpas pasižadėjo kovoti su nelegalia imigracija ir pažadus pildo. Jau nuo pat inauguracijos jis atnaujino daugiau nei dvidešimt imigracijos geruliavimo taisyklių ir pristatė naujų draudimų. Prezidentas pažadėjo iš esmės pertvarkyti imigracijos sistemą ir netruko tai pradėti. Praėjus vos kelioms valandoms po to, kai sausio 20 d. pradėjo eiti pareigas, jis sėdėjo Ovaliajame kabinete su juodu žymekliu ir krūva vykdomųjų įsakų.
Iki pirmosios dienos pabaigos jis atkūrė daugelį tų pačių programų ir politikos priemonių, kurias vykdė ankstesnę kadenciją. Iš viso buvo 10 įsakų, susijusių su imigracija, kuriuose buvo daugybė politikos pakeitimų, kurie, jei būtų įgyvendinti, iš esmės pakeistų imigracijos sistemą ir paveiktų milijonų žmonių gyvenimus[1].
Trečiadienį JAV prezidentas pasirašė įsaką, nurodantį nutraukti mokesčių mokėtojų pinigų naudojimą nelegalios imigracijos skatinimui. D. Trumpo administracija pareiškė, kad įsaku siekiama užtikrinti, jog „mokesčių mokėtojų ištekliai būtų naudojami Amerikos piliečių, o ne nelegalių užsieniečių interesams apsaugoti“.
Įsaku reikalaujama, kad federaliniai departamentai ir agentūros nustatytų ir panaikintų visas federaliniu lygmeniu finansuojamas programas, kurios teikia finansinę naudą nelegaliems užsieniečiams. Taip pat siekiama užtikrinti, kad federalinėmis lėšomis nebūtų remiama „prieglobsčio“ politika.
„Prezidentas D. Trumpas yra įsipareigojęs apsaugoti federalines viešąsias išmokas Amerikos piliečiams, kuriems jų tikrai reikia, įskaitant neįgaliuosius ir veteranus“, aiškinama Baltųjų rūmų informaciniame biuletenyje apie įsaką[2].
Baltieji rūmai patikslino, kad įsaku ketinama nutraukti „visas mokesčių mokėtojų finansuojamas išmokas nelegaliems užsieniečiams“, tačiau nebuvo aišku, į kokias išmokas bus nukreiptas įsakas. Paprastai nelegaliai šalyje esantys asmenys neturi teisės į išmokas, išskyrus skubią medicininę pagalbą. Pagal 1982 m. Aukščiausiojo Teismo sprendimą vaikai turi teisę į nemokamą valstybinį K-12 išsilavinimą, neatsižvelgiant į imigracijos statusą.
D. Trumpas nevengia kritikuoti J. Bideno valdymo metu priimtų sprendimų
Įsakyme nurodoma, kad 1996 m. gerovės reformos įstatymu atsisakoma suteikti daugumą viešųjų išmokų neteisėtai šalyje esantiems asmenims, tačiau teigiama, kad šis įstatymas palaipsniui buvo pažeistas. „Ypač per pastaruosius ketverius metus ankstesnė administracija ne kartą pakenkė šio įstatymo tikslams, dėl to buvo netinkamai išleista daug mokesčių mokėtojų išteklių.“
D. Trumpo komentarai, kip jau tapo įprasta, nukreipti prieš buvusio prezidento Joe Bideno plačiai naudotą lygtinio paleidimo teisę, kuri leido asmenims laikinai pasilikti šalyje. Įskaitant daugiau kaip 900 000 žmonių per CBP One internetinę susitikimų sistemą JAV ir Meksikos pasienyje ir daugiau kaip 500 000 žmonių iš Kubos, Haičio, Nikaragvos ir Venesuelos, kurie atvyko į JAV savo lėšomis su finansiniu rėmėju. D. Trumpas iš karto nutraukė abi programas[3].
J. Bidenas taip pat suteikė lygtinį paleidimą beveik 300 000 žmonių iš Ukrainos ir Afganistano. Asmenys, kuriems lygtinis paleidimas suteiktas bent vieneriems metams, laikomi „kvalifikuotais nepiliečiais“, todėl jie turi teisę gauti kai kurias pajamomis pagrįstas išmokas, tačiau tik po penkerių metų.
JAV Medicinos ir medicinos paslaugų centro duomenimis, šios išmokos apima Medicinos pagalbą ir Vaikų sveikatos draudimo programą, pagal kurią draudžiami vaikai šeimose, kurios uždirba per daug, kad galėtų pretenduoti į Medicinos pagalbą. Kai kurios valstijos sutrumpino penkerių metų laukimo laikotarpį.
Šis D. Trumpo įsakas skirtas kitoms sritims, kai kurios iš jų jau buvo nagrinėjamos ankstesniuose Teisingumo departamento vykdomuosiuose veiksmuose ir ieškiniuose. Jame nurodoma visiems departamentams ir agentūroms nustatyti federalinių išmokų išlaidas, kurios neatitinka 1996 m. gerovės įstatymo. Juo taip pat siekiama užtikrinti, kad valstijų ir vietos valdžios institucijos nenaudotų federalinių lėšų „prieglobsčio“ politikai remti ar neteisėtai imigracijai skatinti.
Amerikiečiai galimai jau sumokėjo iki 451 mlrd. dolerių už dokumentų neturinčius imigrantus
Pirmąją savo darbo dieną D. Trumpas pasirašė 10 vykdomųjų įsakų dėl imigracijos, įskaitant priemones, kuriomis siekiama nutraukti automatinę pilietybę JAV gimusiems asmenims ir suteikti prieglobstį prie pietinės sienos. Įsakas dėl gimimo teisės į pilietybę buvo laikinai užblokuotas teisme.
Pasak JAV Atstovų Rūmų Vidaus saugumo komiteto, per pastaruosius ketverius metus išaugusi nelegali imigracija JAV mokesčių mokėtojams kainavo apie 451 mlrd. dolerių, skirtų nelegalių imigrantų ir neteisėtai atvykusių asmenų priežiūrai nuo 2021 m. sausio mėn[4].
Vykdomajame įsakyme cituojama Amerikos imigracijos reformos federacija, kuri nurodė, kad mokesčių mokėtojai kasmet išleidžia mažiausiai 182 mlrd. dolerių 20 mln. nelegalių užsieniečių ir jų vaikų išlaidoms padengti. Iš jų 66,5 mlrd. dolerių sudaro federalinės išlaidos, o 115,6 mlrd. dolerių tenka valstijų ir vietos valdžios išlaidoms.
Imigracijos studijų centras apskaičiavo, kad vienas milijonas nelegalių užsieniečių Amerikos mokesčių mokėtojams kasmet gali kainuoti 3 mlrd. dolerių socialinės rūpybos programoms, kurios pagal 1996 m. Asmeninės atsakomybės ir darbo galimybių suderinimo aktą neturėtų būti prieinamos neteisėtai JAV esantiems asmenims.
Tačiau lygtinai paleisti nelegalūs užsieniečiai yra priskiriami „kvalifikuotiems užsieniečiams“, todėl jie gali gauti įvairias išmokas, o po penkerių metų jiems suteikiama visiška teisė gauti išmokas. D. Trumpo administracija taip pat kritikavo buvusį prezidentą J. Bideną už tai, kad jis „sudarė sąlygas“ nelegaliai imigracijai ir skyrė lėšų jai remti.
Vykdomajame įsakyme pažymima, kad mokesčių mokėtojai, remdamiesi Kongreso Biudžeto biuro skaičiavimais, išleido daugiau kaip 16,2 mlrd. dolerių, kad, vykdant J. Bideno atvirų sienų politiką, neteisėtiems užsieniečiams būtų suteiktos Medicaid finansuojamos skubios pagalbos paslaugos.
„J. Baideno administracija skyrė milijardus mokesčių mokėtojų dolerių kairiosioms grupėms, kurios palengvino masinę nelegalią migraciją ir teikė teisines paslaugas, kad užginčytų įsakymus dėl deportacijos“, rašoma informaciniame biuletenyje. Jame taip pat minima, kad FEMA nuo 2021 m. skyrė daugiau kaip 1 mlrd. dolerių nelegaliems užsieniečiams. Šis žingsnis atitinka D. Trumpo rinkimų kampanijos pažadus apsaugoti sienas ir teikti pirmenybę Amerikos interesams.