Suprasti akimirksniu
  • Pabėgę iš namų Vašingtono nepilnamečiai galės pasikeisti lytį
  • Projekto kritikai jį vadina sankcionuotu vaikų grobimu
  • Panašūs teisės aktai kelią skinasi ir kitose valstijose
  • Amerikietiškos translyčių sveikatos apsaugos tendencijos gali atkeliauti ir į Lietuvą
  • Translyčiams pritaikyta medicina yra didelis verslas
Šaltiniai
Translyčiai
JAV vaikai galės keisti lytį be tėvų sutikimo. Alexanderio Grey/Unsplash nuotrauka

Pabėgę iš namų Vašingtono nepilnamečiai galės pasikeisti lytį

Trečiadienį Atstovų Rūmuose buvo priimtas Vašingtono valstijos įstatymo projektas, kuris tam tikromis aplinkybėmis atimtų iš tėvų teisę rūpintis savo vaikų sveikatos apsauga ir medicininės priežiūros užtikrinimu, o jaunuoliams suteiktų galimybę be tėvų įsikišimo priimti svarbius sprendimus, susijusius su sveikata.

Įstatymas jaunuoliams taip pat suteiktų galimybę be tėvų žinios pradėti lyties keitimo medikamentų ir hormonų ar kitas lytinės transformacijos procedūras.

„Lytį patvirtinantis gydymas gali būti skiriamas dvilyčiams, transseksualiems, neutralios lyties ir kitiems asmenims“, – teigiama įstatymo projekto apraše[1].

Įstatymo projektas Nr. 5599, kurį dar turės pasirašyti valstijos gubernatorius Jay Inslee, leidžia iš tėvų ar globėjų namų pabėgusius jaunuolius priimančioms laikinos globos įstaigoms bei centrams suteikti jaunuoliams prieglobstį, apie tai nepateikiant informacijos vaiko ar paauglio šeimai. Be to, tokios globos įstaigos neprivalo pranešti tėvams ir apie tai, ar jų vaikams yra taikomos medicininės intervencijos.

Vašingtono valstijos teisės akte teigiama, kad šeimai galima nesuteikti informacijos apie jaunuolį, siekiant apsaugoti jį ir leisti jam pačiam pasirinkti tokias medicinines procedūras, kurios yra priskiriamos „saugomų sveikatos priežiūros paslaugų“ grupei. Prie šių procedūrų priskiriamos ir lyties keitimo paslaugos.

Nepilnamečių lyties keitimo procedūros paprastai apima lytinio brendimo blokatorius, skirtingų lyčių hormonus ir operacijas, tačiau kol kas dar nėra aišku, kokios paslaugos bus patvirtintos pagal naują įstatymo projektą[2]

Įstatymui įsigaliojus, užuot susisiekusios su tėvais, prieglaudos galėtų kreiptis į Vašingtono vaikų, jaunimo ir šeimų departamentą (DCYF). Manoma, kad taip būtų išvengta nereikalingų šeimyninių dramų, be to, jaunuoliai būtų apsaugoti nuo to, kad grįžus namo patirs smurtą ar prievartą.

Šis įstatymo projektas taip pat taikomas ir pasirašius, įsigaliotų ir vaikų bei paauglių iš kitų valstijų atžvilgiu. Tai reikštų, kad iš namų pabėgę jaunuoliai galėtų keliauti į Vašingtoną, kur jiems galėtų būti atliekamos lyties keitimo procedūros.

Manoma, kad tokia valstijos įteisinta tvarka galėtų ypač patraukti tų jaunuolių dėmesį, kurie savo valstijoje savarankiškai negali pradėti kontraversiškai vertinamo gydymo.

Įstatymo projekte numatyta, kad siekiant užtikrinti jaunuolių gerovę ir gerinant paauglių bei vaikų benamystės prevencijos programas, gerinti infrastruktūrai bus skirta maždaug 7,5 mln. dolerių Vašingtono mokesčių mokėtojų lėšų[3].

Projekto kritikai jį vadina sankcionuotu vaikų grobimu

Kaip ir buvo galima tikėtis, Vašingtono valstijos įstatymo projektas šalies politikų tarpe buvo pasitiktas ypač prieštaringai. Demokratų atstovė Tana Senn, kuri pati asmeniškai karštai palaikė įstatymo projektą, po jo priėmimo viešai išreiškė savo palaikymą translyčiams jaunuoliams, susiduriantiems su iššūkiais namuose.

„Šį vakarą sakau jums visiems, kad aš jus matau, suprantu, girdžiu ir myliu jus“, – sakė T. Senn.

Šio įstatymo projekto autorius, valstijos senatorius Marko Liias teigė, kad brendimą blokuojantys preparatai, hormonai ir net lyties keitimo procedūros, remiantis tyrėjų surinktais duomenimis, iš tiesų gali sumažinti neigiamų psichikos sveikatos padarinių skaičių.

Tačiau Vašingtono įstatymo projektas sulaukė ir gausios kritikos. Senato respublikonų lyderis Džonas Braunas kritikavo įstatymo projektą dėl to, kad šis kėsinasi į tėvų teises. 

„Vienintelis dalykas, kurį įstatymo projektas padarytų, yra žala, nes įvarytų pleištą tarp pažeidžiamų vaikų ir jų tėvų tuo metu, kai paaugliai dar neturi pakankamai suvokimo ir nuovokos, kad galėtų priimti svarbius sprendimus, lemiančius jų gyvenimą. Tėvai gali net nežinoti, kodėl vaikas pabėgo, ir į desperatiškas paieškas gali įtraukti teisėsaugos institucijas ar kitas grupes ir tuo pat metu išgyventi nereikalingą emocinį košmarą, įsivaizduodami blogiausia, kas galėjo nutikti“, – teigia Dž. Braunas.

Respublikonų atstovas Jimas Walshas mano, kad iš pačių Vašingtono gyventojų išgirdo susirūpinimą ir nerimą dėl numatytų pokyčių.

„Šio įstatymo projekto rėmėjai ir šalininkai peržengė konstitucijos ir teismų praktikos ribas propaguodami šią politiką, kuri leistų valstijos biurokratams slėpti nepilnamečius vaikus nuo juos globojančių tėvų ir teisėtų globėjų. O tarp daugelio įstatymo projekto trūkumų yra net prielaida, jog šeimos, kurios nepatvirtina trumpalaikių vaiko norų, smurtauja“, – teigia J. Walshas.

Tuo tarpu prieš įstatymo projekto priėmimą liudijusi teisės ekspertė sakė, kad jau dabar akivaizdu, kad vienas iš šio įstatymo projekto rezultatų bus translyčių vaikų paėmimas iš šeimos.

„Distopiniame košmare, kuriame dabar gyvename, jei tėvai nenaudoja vaiko pasirinkto įvardžio ar vardo, jie yra laikomi pavojingais jam“, – sako teisės ekspertė Pamela Garfield-Jaeger.

Iš tiesų, Vašingtono valstijos įstatymo projektas gali prieštarauti ir pačios Amerikos Konstitucijoje nurodytiems standartams. JAV Aukščiausiasis Teismas dar visiškai neseniai pripažino, kad Konstitucija saugo tėvų teises vadovauti savo vaikų auklėjimui. Teismas taip pat dar kartą patvirtino, kad tėvų teisės yra vienos iš „seniausių ir svarbiausių mūsų pripažintų pagrindinių teisių“.

Ypač aktuali ir bendra visuomenės pozicija šiuo klausimu. Kaip projekto svarstyme teigė Senato respublikonų frakcija, visuomenė, didžiąja dauguma pasisako prieš Vašingtono prieglobsčio įstatymo projektą. Tai atskleidė interneto komentarų apie įstatymo projektą analizė. Joje teigiama, kad beveik 80 proc. komentarų buvo neigiami.

Pabėgę iš namų Vašingtono nepilnamečiai galės pasikeisti lytį. Katie Rainbow/Unsplash nuotrauka
Pabėgę iš namų Vašingtono nepilnamečiai galės pasikeisti lytį. Katie Rainbow/Unsplash nuotrauka

Panašūs teisės aktai kelią skinasi ir kitose valstijose

Jaunimo siekis prieštarauti savo tėvų valiai nėra kažkas naujo, tačiau tai, kad galbūt net gerai nepasirengus skubotai siekiama pradėti lytinę transformaciją, kuriai kelio atgal nėra, iš tiesų neramina daugelį amerikiečių tėvų. Tačiau valdžia šią problemą ignoruoja, o dalis valstijų siūlo į Vašingtono įstatymą panašius projektus.

Pavyzdžiui, Oregono, Minesotos ir Kolorado įstatymų leidėjai jau priėmė teisės aktus, kuriais siekiama, kad jų valstijose lyties keitimo ar abortų siekiantiems jaunuoliams būtų sudarytos „saugios prieglaudos“.

Tuo tarpu Kalifornijos demokratai neseniai pateikė įstatymo projektą, kuris leistų vaikams nuo 12 metų amžiaus užsiregistruoti į grupinio gyvenimo namus be tėvų sutikimo. Jei to dar nebūtų gana, Kalifornija taip pat svarsto teisės aktus, kurie tokiais atvejais apribotų tėvų teises.

Kovo mėnesį Kalifornijoje pristatytas įstatymo projektas, šiuo metu svarstomas valstijos Senate. Teigiama, kad vaikai tokiu scenarijumi galėtų būti priimami į grupinio gyvenimo namus be tėvų sutikimo, gavus tik mokyklos konsultantų pritarimą. Kai kurie šių iniciatyvų kritikai įstatymo projektą vadina tiesiog „valstybės sankcionuotu pagrobimu“.

Į tokius siūlymus dalis valstijų atsako savais, visiškai priešingais argumentais. Misūrio valstijos generalinis prokuroras Andrew Bailey neseniai išleido skubų įsakymą, ribojantį eksperimentinių lyties keitimo procedūrų ir tiesioginių intervencijų taikymą nepilnamečiams. Jo įsakymą palaikė net grupė valstijos gydytojų, slaugytojų ir sveikatos priežiūros specialistų.

O Floridos respublikonų įstatymų leidėjai, regis, susipažino su Kalifornijos kolegų siūlymais dėl vaikų apgyvendinimo grupiniuose namuose ir savąjį pasiūlymą pakreipė kita linkme. Čia svarstymui buvo pateiktas projektas, kuriuo vietos pareigūnai galėtų perimti vaikų globą, kai jiems „gresia lyties keitimo ir patvirtinimo medicininė priežiūra“[4].
Amerikietiškos translyčių sveikatos apsaugos tendencijos gali atkeliauti ir į Lietuvą. Dainio Graverio/Unsplash nuotrauka
Amerikietiškos translyčių sveikatos apsaugos tendencijos gali atkeliauti ir į Lietuvą. Dainio Graverio/Unsplash nuotrauka

Amerikietiškos translyčių sveikatos apsaugos tendencijos gali atkeliauti ir į Lietuvą

Skaičius jaunuolių, kurie dėl bendraamžių spaudimo, socialinių tinklų įtakos ar savojo brendimo krizės nusprendžia siekti lyties keitimo procedūrų, JAV kasmet tik auga.

Į šalies lyties klinikas kreipiasi vis daugiau paauglių, kuriems iš tiesų nėra nustatyta lyties disforija, o neseniai atlikta JAV draudimo išmokų analizė parodė, kad 2017-2021 m. net 18 000 JAV nepilnamečių pradėjo vartoti lytinio brendimo blokatorius arba hormonus. Tuo tarpu skaičius JAV privačių klinikų, orientuotų į hormonų ir operacijų teikimą, išaugo nuo vos kelių prieš dešimtmetį iki daugiau nei 100 dabar.

Galima neabejoti, kad tokia situacija, šiuo metu galvos skausmą kelianti JAV įstatymų leidėjams, medikams ir tėvams, galiausiai aktuali taps ir Europoje bei Lietuvoje. Daugelis visuomenės aspektų, pradedant tuo, kaip žmonės rengiasi ir baigiant tuo, kokias plastines operacijas sau atlikti geidžia, yra nusižiūrėta ir perrimta iš svetur. Šiuo atveju, jei dalis translyčių asmenų iš tiesų gali atsikvėpti, diskusijai lyties keitimo tema tampant vis atviresnei, labiau paveikiamas jaunimas gali atsidurti pavojuje. Tuomet tiek Europos, tiek ir Lietuvos politikams taip pat teks paliesti tokias opias temas kaip vaiko atėmimas iš tėvų dėl to, kad šie vaikui neleidžia pradėti hormonų terapijos.

Juk jau pernai vasarą sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys priėmė sprendimą suteikti translyčiams galimybę oficialiai, pasinaudojant Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) lėšomis, medikamentų pagalba pasikeisti savo lytį. Nors kol kas Lietuvoje neplanuojama finansuoti hormonų ir lyties keitimo operacijų, tačiau su translyčiu save laikančiu asmenimi dirbs gausus medikų būrys.

Žinoma, kol kas situacija Senajame žemyne ir Lietuvoje dar nėra tokia įtempta kaip Amerikoje. Šiuo metu dalyje Europos šalių nepilnamečiai gali gauti lytinio brendimo blokatorių ir hormonų tik tuo atveju, jei jie atitinka griežtus tinkamumo reikalavimus ir tik griežtai kontroliuojamoje mokslinių tyrimų aplinkoje.

Tokia kontrolė padeda išlaikyti pusiausvyrą: naujausio tyrimo duomenimis, JAV atlaidžiau nei bet kurioje kitoje Europos šalyje žiūri į tai, ar vaikams leisti naudotis medicininėmis paslaugomis keičiant lytį. Tyrime, kurį paskelbė grupė „Do No Harm“, analizuojami Europos šalių įstatymai ir daroma išvada, kad būtent Amerika yra atlaidžiausia šalis, kai kalbama apie teisinį ir medicininį vaikų lyties keitimą.

Translyčiams pritaikyta medicina yra didelis verslas

Įstatymai skirtingose JAV valstijose skiriasi, tačiau bendrai, transseksualūs jaunuoliai Amerikoje turi daugiau galimybių naudotis lyties keitimo klinikomis, lytinio brendimo blokatoriais, kryžminės lyties hormonais ir operacijomis, kai kuriais atvejais be tėvų sutikimo[5].

Kaip teigia mokslų gydytojas, endokrinologas Williamas Malone'as, JAV politinė aplinka visiškai neskatina gydytojų kritikuoti nepatikrintų ir rizikingų medicininių intervencijų taikymo jaunimui, nes jie baiminasi įtakingų medicinos asociacijų ir politikų reakcijos; tuo tarpu Europoje to nėra.

„Mes susiduriame su galbūt didžiausiu šių laikų medicinos ir etikos skandalu. Translyčiams pritaikyta medicina yra didelis verslas, o šiandien lytį keičiantys jaunuoliai bus medicinos pacientai visą gyvenimą, ateinančius, galbūt daugiau nei 60 metų. Jaunimo psichikos sveikata yra itin prasta, todėl jie yra ypač pažeidžiami sprendimų, kurie siūlo „lengvą išeitį“ atžvilgiu“, – sako ekspertas.

Kolorado valstijos universiteto bioetikos specialistas Moti Gorinas laikosi panašios pozicijos ir teigia, kad translyčių asmenų sveikatos priežiūros klausimas JAV tapo pernelyg politizuota tema.

„Medicinoje labai neįprasta matyti tokius didelius tarptautinius skirtumus tarp turtingų šalių dėl jų medicinos institucijų požiūrio į pacientų gydymą. Pagrindinės Amerikos medicinos organizacijos tvirtina, kad lytinio brendimo blokatoriai ir hormonai yra saugūs ir veiksmingi gydant lyties disforiją patiriančius jaunuolius, tačiau kai kurios iš šių Europos šalių, kuriose vyrauja taip pat gana progresyvus klimatas LGBT+ asmenų atžvilgiu, atidžiau išnagrinėjo įrodymus“, – teigia bioetikos specialistas.