Patogaus maisto populiarėjimas JAV: tinginystės ir nutukimo problema
Jungtinės Amerikos Valstijos, inovacijų ir pažangos šalis, vis labiau įsisavina greitą gyvenimo būdą. Dėl to išaugo patogumo poreikis ir prasidėjo iš anksto supjaustytos mėsos, susmulkinto česnako, supjaustytų svogūnų, šaldytų, supakuotų ir paruoštų patiekalų era. Nors šie produktai neabejotinai palengvino maisto ruošimą, jie taip pat kelia susirūpinimą dėl kintančių tautos vertybių ir didėjančių sveikatos problemų.
Laikas yra brangi prekė, todėl viskas, kas žada jį sutaupyti, daugumai žmonių tampa patrauklia perspektyva. Maisto pramonė, norėdama pasinaudoti šia tendencija, užplūdo vartotojus daugybe patogių maisto produktų. Pyragų mišiniai, sriuba skardinėse ir greitai pašildomos vakarienės tampa kasdienybę ne vienoje šeimoje. Idėja paprasta: Kodėl reikia gaišti laiką pjaustant svogūnus ar smulkinant česnakus, jei galima nusipirkti jau paruoštų?
Be to, daugėjant šeimų, gaunančių dviejų žmonių pajamas, ir ilgėjant darbo valandoms, šeimoms lieka mažiau laiko ruošti maistą. Todėl šie patogūs maisto produktai atrodo kaip dievo dovana. Ekonominiu požiūriu pusgaminiai paskatino maisto pramonę[1]. Prekių ženklai, siūlantys supakuotus ar supjaustytus produktus, dažnai ima priemokas už patogumą, todėl jų pelnas didėja.
Tačiau šis patogumas susijęs su paslėptomis išlaidomis. Dėl papildomų pakuočių, kurių reikia šiems produktams, dažnai padaugėja atliekų, todėl blogėja aplinkos būklė. Iš anksto supakuotų maisto produktų sudėtyje dažnai yra priedų, konservantų, daug druskos ir cukraus. Ilgainiui priklausomybė nuo šių maisto produktų gali sukelti įvairių sveikatos problemų. Visa tai yra itin pavojinga.
Tinginystė ar tiesiog prisitaikymas prie greito gyvenimo tempo?
Greito maisto produktų vartojimą vadinti tinginyste gali būti pernelyg supaprastinta. Jį taip pat galima vertinti kaip prisitaikymą prie kintančių šiuolaikinio gyvenimo poreikių. Tačiau nerimą kelia ne pats šių produktų pasirinkimas, o galimas esminių gyvenimo įgūdžių, pavyzdžiui, maisto gaminimo, atsisakymas.
Maisto gaminimas – tai ne tik valgio ruošimas, bet ir ingredientų, mitybos ir ryšių su artimaisiais supratimas. Perduodami net pagrindines smulkinimo ir malimo užduotis pramonės įmonėms, žmonės gali nutolti nuo paties maisto kūrimo ir supratimo. Tačiau per pastaruosius kelis dešimtmečius JAV labai išaugo nutukimo lygis. Nors šią epidemiją lemia daugelis veiksnių, negalima ignoruoti ir greito maisto produktų vaidmens[2].
- Didelis kalorijų kiekis: Daugelyje jau paruoštų patiekalų yra daug kalorijų, cukraus ir riebalų, todėl žmonės lengvai suvalgo daugiau, nei jiems reikia.
- Porcijų iškraipymas: Dažnai fasuotų maisto produktų porcijos būna didesnės, todėl žmonės suvalgo daugiau, nei galėtų suvalgyti, jei maistą ruoštųsi patys.
- Sumažėjęs sąmoningumas: Dėl to, kad žmonės mažiau žino, kas dedama į maistą, jiems sunkiau priimti pagrįstus mitybos sprendimus.
Nors greitas ir jau paruoštas maistas yra išeitis iš daugelio amerikiečių greito gyvenimo tempo, jis taip pat kelia daugybę problemų, susijusių tiek su asmenine sveikata, tiek su platesnėmis visuomeninėmis pasekmėmis. Šalims kovojant su didėjančiu nutukimo lygiu ir akivaizdžiu atotrūkiu nuo virtuvės, būtina atsižvelgti į ilgalaikį tokių pasirinkimų poveikį. Labai svarbu ne smerkti patogumą, o rasti pusiausvyrą. Galbūt išeitis – ne visiškai vengti šių produktų, bet juos naudoti protingai, kartu pabrėžiant, kaip svarbu suprasti, ką valgome, ir dalyvauti gaminant maistą.
Salmonelių protrūkis siejamas su jau supjaustytais fasuotais svogūnais
JAV Federalinės priežiūros institucijos tiria salmonelių protrūkį, susijusį su fasuotais kubeliais supjaustytais svogūnais. Pranešama, kad protrūkis paveikė mažiausiai 73 asmenis 22 valstijose, o 15 iš jų prireikė hospitalizacijos[3]. Produktas, apie kurį kalbama, yra iš Kalifornijoje įsikūrusios bendrovės pakuotės su paruoštais gaminimui svogūnais. Atšaukiami įvairūs produktai, nes įmonė atsiėmė:
- kubeliais pjaustytus geltonuosius svogūnus;
- raudonuosius svogūnus, supjaustytus kubeliais;
- kombinuotus kubeliais supjaustytus svogūnus ir salierus;
- mirepoix, kubeliais supjaustytų svogūnų, morkų ir salierų mišinius.
Šie produktai, kurių tinkamumo vartoti terminas buvo iki 2023 m. rugpjūčio mėn., buvo platinami įvairiuose regionuose. Nors jie buvo parduodami maitinimo įstaigoms ir institucijoms visoje JAV ir Kanadoje, mažmeninė prekyba daugiausia vyko tokiose valstijose kaip Arizona, Kalifornija, Aidaho, Montana, Oregonas ir Vašingtonas. Tačiau pranešimų apie susijusias ligas gauta ir iš daugelio kitų valstijų.
Paskutinėmis Spalio dienomis JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) savo interneto svetainėje paskelbė aiškią rekomendaciją, įspėjančią vartotojus ir įmones susilaikyti nuo šių atšauktų svogūnų produktų vartojimo, pardavimo ar patiekimo. Šis tyrimas yra bendras darbas, kuriame kartu su vietos partneriais aktyviai dalyvauja ir JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC).
Nors šie produktai išimti iš parduotuvių lentynų, tačiau yra potenciali rizika, kad jie vis dar laikomi namuose arba naudojami patiekaluose. Vartotojai raginami elgtis atsargiai ir nevartoti svogūnų ar iš jų paruoštų patiekalų. Šis salmonelių protrūkis, susijęs su fasuotais svogūnais, primena maisto saugos svarbą[4].
Kol kas pranešimų apie mirties atvejus negauta, todėl tikimasi, kad imantis skubių veiksmų ir informuojant visuomenę pavyks išvengti tolesnių komplikacijų. Tiems, kurie galėjo įsigyti šių produktų, FDA rekomendacijos yra vienareikšmiškos: patikrinkite savo šaldytuvus ir šaldiklius ir, jei tokių produktų rasite, juos išmeskite. Šių svogūnų vartojimas kelia pavojų sveikatai.
Salmonelių bakterijos gali sukelti itin nemalonius pojūčius
Labai svarbu atpažinti salmonelių infekcijos požymius, kurie paprastai pasireiškia per 12-72 valandas po užkrėsto maisto suvalgymo. Užsikrėtusiems asmenims paprastai pasireiškia tokie simptomai kaip viduriavimas, karščiavimas ir pilvo spazmai, trunkantys nuo keturių iki septynių dienų. Ypač pažeidžiamoms grupėms priklauso jaunesni nei 5 metų vaikai, vyresnio amžiaus žmonės ir asmenys, kurių imuninė sistema yra nusilpusi, nes jiems kyla didesnė sunkių infekcijų rizika.
Neseniai pasirodžiusios naujienos įspėjo visuomenę apie salmonelių protrūkį, susijusį su kubeliais pjaustytais svogūnų produktais, ir paskatino įvairias agentūras atlikti tyrimą bei užtikrinti visuomenės saugumą. Susiję kubeliais pjaustytų svogūnų produktai daugiausia buvo platinami maitinimo įstaigoms ir institucijoms JAV ir Kanadoje. Jų taip pat buvo galima įsigyti mažmeninės prekybos vietose šešiose valstijose.
Salmonella – tai bakterijų rūšis, kurios veisiasi įvairių gyvūnų žarnyne. Šios bakterijos paplitimas labai platus – nuo naminių paukščių, gyvulių, tokių kaip karvės, avys ir kiaulės, iki roplių ir varliagyvių. Nerimą kelia tai, kad dėl jos gali susirgti ir žmonės, ir gyvūnai.
Salmonelėmis užsikrėtusiam asmeniui gali pasireikšti šie simptomai:
- viduriavimas (gali būti kraujingas)
- karščiavimas
- skrandžio spazmai
- pykinimas ir vėmimas
- galvos skausmas.
Šie simptomai paprastai pasireiškia praėjus nuo šešių valandų iki šešių dienų po užsikrėtimo ir gali tęstis nuo keturių dienų iki savaitės. Tačiau būtina būti budriems, nes salmonelių sukeltos ligos gali paūmėti iki sunkių ar net mirtinų padarinių. Salmonelių platintojais gali būti įvairūs maisto produktai. Tai daigai, daržovės, kiaušiniai, vištiena ir kiauliena, vaisiai, riešutų sviestas ir net tam tikri šaldyti maisto produktai, pavyzdžiui, pyragėliai ir vištienos grybukai. Labai svarbu suprasti, kad užkrėsti maisto produktai gali niekuo nesiskirti išvaizda ar kvapu nuo saugių maisto produktų[5].
Salmonelių infekcijos didžiausias paplitimas būna vasarą. Norint apsisaugoti, labai svarbu greitai atšaldyti arba užšaldyti greitai gendančius maisto produktus, paruoštus patiekalus ir maisto likučius. Jei lauke temperatūra viršija 30 °C, tai reikėtų padaryti per valandą. Be to, labai svarbi rankų higiena. Patariama plauti rankas po bendravimo su gyvūnais, pasinaudojus tualetu, pakeitus sauskelnes ar valant vonios kambarį, kuriame buvo sergantis pacientas. Jei užsikrėtėte, susilaikykite nuo maisto ar gėrimų ruošimo, kad bakterijos neplistų.
Pažymėtina, kad tam tikros demografinės grupės, įskaitant jaunesnius nei penkerių metų vaikus, vyresnio amžiaus žmones, asmenis, kurių imunitetas susilpnėjęs, arba sergančius tokiomis ligomis kaip diabetas, inkstų ar kepenų ligos arba vėžys, yra jautresnės salmonelių infekcijoms. Patariama būti ypač atsargiems tiekiant maistą šioms grupėms.
Nors dabartinis protrūkis JAV, susijęs su kubeliais supjaustytais svogūnais, kelia nerimą, informuotumas ir tinkamos prevencinės priemonės gali padėti užtikrinti saugumą ir gerovę. Mūsų šalyje tai irgi pasitaiko, bet visko galima išvengti žinant kaip apsisaugoti nuo bakterijų plitimo ir kaip tinkamai apdoroti maisto produktus, tam tikras maitinimo įstaigose ir namuose naudojamas žaliavas.