Suprasti akimirksniu
  • Amerikos „supersize“ problema per dešimtmetį žymiai pablogėjo
  • Universalaus problemos sprendimo, deja, nėra
  • Neabejotinas pavojus bendrai sveikatai, o priemonių trūksta
  • Amerikos greitojo maisto mada ir užkandžių propagavimo kultūra sukėlė nutukimo epidemiją
  • Tabako bendrovės sukūrė naują būdą žmonių priklausomybėms skatinti
  • Maistas sukurtas tam, kad sukeltų priklausomybę užvaldė Ameriką
Šaltiniai
Nutukimas
Nutukimas JAV yra problema, kurią spręsti reikėjo jau itin seniai. Roberto Hund/ Pexels nuotrauka

Amerikos „supersize“ problema per dešimtmetį žymiai pablogėjo

Jungtinėse Amerikos Valstijose įprasta, kad didelė dlais maisto produktų yra perdirbti, pilni riebalų, pridėtinio cukraus. Dažnos vakarienės šeimoje yra tik pašildytas maistas iš dėžės ar šaldiklio, skardinės. Tai prasti mitybos įgūdžiai ir sėslus gyvenimo būdas. JAV išpopuliairno greitą maistą ir kitokius pusiau pagamintus produktus, saldumynus, tračkučių ir užkandžių kultūrą.

Deja, visas šis populiarumas ir supersize mada šaliai tik daro meškos paslaugą. Žinome, kad retas Amerikoje moka vairuoti automobilį su mechanine pavarų dėže ir laikrodis su skaičiais ir rodyklėmis jiems tikra mįslė. Tačiau didėjanti problema yra ne išsilavinimas ar pasaulio pažinimas, o vaikai, kurie susiduria su atsvorio vis anksčiau gyvenime. Panašu, kad nuo prasto maisto ir judėjimo stokos nutukę paaugliai ir vaikai nėra vienintelė pasaulio milžinės problema[1].

Kaip rodo naujausi JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrų (CDC) duomenys, nutukimo paplitimas didėja visose JAV. Naujausi rezultatai rodo, kad praėjusiais metais maždaug 22 valstijose suaugusiųjų nutukimo lygis buvo 35% ar didesnis. Pažymėtina, kad vos prieš dešimtmetį nė viena valstybė nepranešė apie 35% ar didesnį nutukimo lygį.

Pasak CDC Nacionalinio lėtinių ligų prevencijos ir sveikatos stiprinimo centro direktorės Dr. Karen Hacker, šie atnaujinti valstijų žemėlapiai, rodantys nutukimo paplitimą, siunčia nedviprasmišką žinią: skubiai reikia sustiprinti paramą nutukimo prevencijai ir gydymui.

Valstijos, kuriose pastebimas didelis nutukimo padidėjimas, o suaugusiųjų nutukimo paplitimo rodikliai išaugo iki 35% arba daugiau, yra Alabama, Arkanzasas, Delaveras, Džordžija, Indiana, Ajova, Kanzasas, Kentukis, Luiziana, Misisipė, Misūris, Nebraska, Šiaurės Dakota. , Ohajas, Oklahoma, Pietų Karolina, Pietų Dakota, Tenesis, Teksasas, Virdžinija, Vakarų Virdžinija ir Viskonsinas. Tai yra padidėjimas, palyginti su 19 valstijų, kurios pranešė apie panašius rodiklius 2021 m[2].

Valstijose vis daugiau nutukusių asmenų. Dabar jau ir po trečdalį. Andres Ayrton/ Pexels nuotrauka
Valstijose vis daugiau nutukusių asmenų. Dabar jau ir po trečdalį. Andres Ayrton/ Pexels nuotrauka

Universalaus problemos sprendimo, deja, nėra

CDC karštai pabrėžė, kad labai svarbu užtikrinti visuotinę prieigą prie pagrindinių išteklių, kurie palengvina sveiką gyvenseną. Tai apima prieigą prie maistingų maisto produktų, saugią aplinką, skatinančią fizinį aktyvumą, ir nutukimo prevencijos bei gydymo programas, kuriose nėra stigmos. Be to, CDC pasisako už veiksmingų vaistų ir chirurginių procedūrų, skirtų svorio netekimui, prieinamumą.

Kaip pažymėjo medikai, nutukimas yra daugiafaktorinė liga, kuriai įtakos turi įvairūs elementai – nuo mitybos įpročių ir fizinio aktyvumo lygio iki miego įpročių, genetikos ir specifinių vaistų poveikio. Pripažįstant šį sudėtingumą, nėra universalaus sprendimo, kaip kovoti su nutukimu.

Nepaisant to, veiksmingos strategijos, kurios, kaip žinoma, gali turėti įtakos, apima pagrindinių socialinių grupių sveikatą lemiančių veiksnių sprendimą. Tai apima sveikatos priežiūros prieinamumo užtikrinimą, sveiko ir įperkamo maisto teikimą ir saugios aplinkos, skatinančios fizinį aktyvumą, sukūrimą[3].

Įdomu tai, kad duomenys atskleidžia, kad nutukimo poveikis nėra vienodai paskirstytas tarp gyventojų. Tam tikros demografinės grupės nukenčia neproporcingai. Pavyzdžiui, iš valstybių, turinčių pakankamai duomenų lyginamajai analizei, 38 valstijos pranešė, kad juodaodžių suaugusiųjų nutukimo paplitimas yra 35% arba didesnis.

Atitinkami Amerikos indėnų ar Aliaskos vietinių gyventojų ir baltųjų asmenų skaičiai buvo atitinkamai 33 ir 14 valstijų, o nė viena valstybė nepranešė apie tokius rodiklius tarp Azijos ir Amerikos suaugusiųjų.

Neabejotinas pavojus bendrai sveikatai, o priemonių trūksta

Labai svarbu pripažinti daugybę rimtų pavojų sveikatai, susijusių su nutukimu. Nutukimas net siejamas su daugeliu vėžio rūšių. Tai padidina riziką susirgti sunkiomis sveikatos ligomis, įskaitant, bet neapsiribojant, širdies ligas, insultą, 2 tipo diabetą, įvairias vėžio formas ir su COVID-19 susijusias komplikacijas. Be to, nutukę asmenys dažnai susiduria su prasta psichine sveikata ir dėl savo svorio yra stigmatizuojami visuomenėje.

Siekdami pagerinti šias tendencijas, CDC Mitybos, fizinio aktyvumo ir nutukimo skyrius aktyviai kūrė ir įgyvendino įvairias strategijas. Šiomis iniciatyvomis siekiama ne tik pagerinti bendrą visuomenės sveikatą ir sumažinti lėtinių ligų riziką, bet ir išplėsti paramą rasinėms ir etninėms grupėms, kurios yra labiausiai jautrios lėtinėms ligoms[4].

Tarp įgyvendintų strategijų yra maitinimo paslaugų ir mitybos gairių įvedimas, vaisiams ir daržovėms skirtų talonų ir receptų išdavimas, šeimai palankių programų, skatinančių fizinį aktyvumą saugiu ir prieinamu būdu, paleidimas ir žindymo iniciatyvų rėmimas.

Šios suderintos pastangos atspindi įsipareigojimą puoselėti sveikesnę, atsparesnę visuomenę, kurioje veiksmingai kovojama su nutukimo grėsme ir galiausiai ji sumažinama. Tačiau tai nėra sena problema ir šalis jau vadinama nutukusia, nes ši tendencija dėl prastos svorio kontrolės žinoma dar nuo 1970 metų. Dar 1960 metais reklamos, kurios siūlė traškučius platino šūkį „Lažinuosi, kad negalėsi suvalgyti tik vieno“.

Tabako pardavimams kritus, įmonės nusprendė gaminti nesveiką maistą. Basil Mk/ Pexels nuotrauka
Tabako pardavimams kritus, įmonės nusprendė gaminti nesveiką maistą. Basil Mk/ Pexels nuotrauka

Amerikos greitojo maisto mada ir užkandžių propagavimo kultūra sukėlė nutukimo epidemiją

Neseniai paskelbtame tyrime aiškinama, kad tam tikros JAV korporacijos sąmoningai stengiasi sukurti ir pristatyti nesveiką maistą, kuriame yra daug riebalų, angliavandenių ir natrio. Specifinis šių elementų derinys ne tik vilioja vartotojų skonį, bet ir sumaniai manipuliuoja atlygio sistema žmogaus smegenyse, todėl šie itin skanūs maisto produktai tampa beveik nenugalimi.

Stebėtina, kad šiame tyrime nagrinėjami konglomeratai yra tie patys subjektai, kurie anksčiau buvo pripažinti gaminantys ir platinantys labai priklausomybę sukeliančias cigaretes. Istorinė laiko juosta atskleidžia strateginį pokytį, įvykusį 1960 m., kai šios tabako bendrovės, reaguodamos į griežtą tabako pramonei taikomą vyriausybės reguliavimo politiką, išplėtė savo verslo portfelį ir įtraukė maisto produktų gamybos įmones[5].

Šis apskaičiuotas perėjimas lėmė, kad atsirado atskira maisto produktų kategorija, kurios pagrindas yra itin apdorotas arba, liaudiškai tariant, nesveikas maistas. Sąmoningas šių maisto produktų dizainas atspindi tabakui būdingą priklausomybę sukeliančią savybę ir skatina visoje šalyje paplitusią nesveiko maisto narkomanų kultūrą.

Pasak Kanzaso universiteto psichologijos docentės Tera Fazzino, dėl šių maisto produktų sudėties į žmogaus organizmą patenka precedento neturinti sudedamųjų dalių gausa, todėl smegenyse stimuliuojama atlygio sistema ir tokiam maistui sunku atsispirti. Šiuose maisto produktuose esantys unikalūs deriniai nėra natūralūs, todėl mūsų organizmas nėra pasirengęs juos veiksmingai apdoroti.

Tabako bendrovės sukūrė naują būdą žmonių priklausomybėms skatinti

Tyrime kruopščiai išnagrinėti įvairūs maisto prekių ženklai, kurie devintajame dešimtmetyje priklausė didžiausioms tabako bendrovėms. Šiuo laikotarpiu tabako pardavimai smuko, todėl šios bendrovės strategiškai padidino savo investicijas į maisto pramonę. Pripažįstamos tabako sektoriaus įmonės valdė žinomus maisto prekių ženklus ir stengėsi sukurti maisto produktus, kurie sudomintų vartotojų rinką.

Galutiniai jų išsamių mokslinių tyrimų ir plėtros iniciatyvų produktai buvo saldūs, riebūs ir sūrūs skanėstai, kuriuos mokslininkai dabar vadina itin skaniais. Tokie viliojantys produktai, įskaitant, bet neapsiribojant, greito paruošimo makaronus su sūriu, sausainius, saldžius gėrimus, krekerius bei dešrainius, greitai užėmė parduotuvių lentynas ir pateko į namų ūkius, o galiausiai - į kasdienę vartotojų mitybą.

Nerimą keliantis šių itin skanių maisto produktų plitimas sutapo su pastebimu nutukimo rodiklių didėjimu Jungtinėse Valstijose, o tai padidino rizikos veiksnius, susijusius su širdies ligomis, insultu ir diabetu. Nacionalinis sveikatos institutas užfiksavo, kad nuo 1980 m. iki 2008 m. nutukimo rodikliai smarkiai išaugo: suaugusiųjų nutukimas padidėjo nuo 13,4 % iki 34,3 %, o vaikų - nuo 5 % iki 17 %.

Apskaičiuota, kad šiuo metu net 68 % Amerikos maisto produktų sudaro šie itin skanūs produktai, kurių dauguma buvo pradėti gaminti, kai jų patronuojančios bendrovės priklausė tabako konglomeratams. T. Fazzino tyrėjų grupė pastebėjo, kad maisto produktai, kurių kilmės šaltinis yra tabakui priklausančios korporacijos, yra 29 % skanesni dėl juose esančių riebalų ir natrio kiekio ir 80 % skanesni dėl angliavandenių ir natrio kiekio, palyginti su maisto produktais, kurių kilmės šaltinis yra ne tabakui priklausančios korporacijos.

Oreo sausainiai ir kitokie saldumynai buvo sukurti tabako įmonių. Subham Kumar/ Pexels nuotrauka
Oreo sausainiai ir kitokie saldumynai buvo sukurti tabako įmonių. Subham Kumar/ Pexels nuotrauka

Maistas sukurtas tam, kad sukeltų priklausomybę užvaldė Ameriką

Tabako bendrovės ne savavališkai persiorientavo į maisto pramonę. Apsiginklavusios dešimtmečius trukusiais išsamiais cigarečių kvapiųjų medžiagų, cheminių priedų ir dažiklių tyrimais, šios bendrovės kruopščiai pritaikė savo žinias maisto sektoriuje, pagerindamos skonį ir kurdamos produktus, kurie žadėjo ir davė didelę finansinę grąžą.

Stulbinančią šių itin skanių maisto produktų sėkmę galima paaiškinti sudėtingu priklausomybės mokslu. Šiuose maisto produktuose naudojami natūralūs ir sintetiniai ingredientai, kurie buvo apdoroti įvairiais procesais, siekiant padidinti jų grynumą ir koncentraciją, todėl jie greičiau įsisavinami į kraują ir intensyviau stimuliuoja smegenų atlygio centrus.

Mičigano universiteto psichologijos profesorė Ashley Gearhardt, kuri specializuojasi priklausomybės nuo maisto srityje, pabrėžia, kad daugelis klaidingai mano, jog šie maisto produktai yra natūralūs. Priešingai, tai yra labai rafinuoti produktai, kuriuos išradingai sukūrė didžiosios tabako bendrovės, siekdamos kuo labiau padidinti jų priklausomybės potencialą.

Vartotojai, vartojantys itin skanių maisto produktų, ne tik susiduria su didesne nutukimo rizika, bet ir netyčia pasiduoda persivalgymui, net jei neketina to daryti. Ekspertai patikslina, kad šių maisto produktų dizainas subtiliai verčia žmones suvalgyti daugiau, nei jie iš pradžių planavo, pabrėždamas, kad ši problema peržengia asmeninio pasirinkimo ir drausmės ribas. Apgaulingas šių maisto produktų žavesys gudriai įkalba organizmą norėti daugiau, taip įtvirtindamas nesveiko vartojimo ciklą.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
2.arrow_upward
3.arrow_upward
4.arrow_upward
Obesity in the U.S. Frac. Food research
5.arrow_upward