JAV studentų protestai sulaukė griežto D. Trumpo atsako – gresia finansavimo nutraukimas

Pasaulis, ŠvietimasDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
JAV prezidentas D. Trumpas. ELTA

JAV prezidentas tikina, kad protestuojantys studentai bus ir įkalinami, ir deportuoti

JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad planuoja stabdyti finansavimą mokymo įstaigose, kuriuos leidžia studentų protestus. Jis tokią veiklą vadina nelegalia ir tikina, kad studentai, pasirodantys protestuose galės būti tiek nuteisti tiek deportuoti, iš jų atimtos vizos.

D. Trumpas savo socialinės žiniasklaidos platformoje „Truth Social“ pareiškė, kad „mokykloms, kurios leidžia mokiniams ir studentams nelegaliai protestuoti“, bus nutrauktas visas federalinis finansavimas. Jo pareiškimas paskelbtas praėjus mažiau nei metams po to, kai JAV aukštosiose mokyklose, įskaitant Kolumbijos universitetą ir Kalifornijos universitetą, vyko dideli studentų protestai prieš Izraelio karą Gazos ruože.

D. Trumpas taip pat sakė, kad amerikiečių studentai bus pašalinti iš mokymo įstaigų, tačiau nepaaiškino, kas laikoma „neteisėtu“ protestu. JAV Konstitucija saugo piliečių teisę protestuoti pagal Pirmąją pataisą.

„Amerikiečių studentai bus visam laikui pašalinti iš šalies arba, priklausomai nuo nusikaltimo, suimti. JOKIŲ KAUKIŲ! Dėkojame, kad atkreipėte dėmesį į šį klausimą.“

Asmens teisių ir saviraiškos fondas (FIRE) greitai sukritikavo D. Trumpo pareiškimą. Grupė teigė, kad nors mokymo įstaigos gali imtis veiksmų prieš neteisėtą elgesį, prezidentas negali pats sumažinti federalinių lėšų, net jei mokyklos leidžia protestus, kuriuos jis laiko neteisėtais. FIRE taip pat įspėjo, kad šis žingsnis gali atgrasyti studentus nuo protestų dėl Izraelio ir Palestinos konflikto.

Antradienį paskelbtame pareiškime Asmeninių teisių ir saviraiškos fondas (FIRE) pasmerkė D. Trumpo pastabas. „Šiandienos žinia neleistinai sustabdys studentų protestus dėl Izraelio ir Palestinos konflikto“, sakė grupė ir pridūrė: „Mes nesinaudojame įstatymu, kad nubaustume disidentus“.

Studentė
Studentai, kurie dalyvauja protestuose gali būti pašalinti iš mokymo įstaigos. Tim Gouw/Unsplash

Švietimo departamentas patvirtina, kad D. Trumpo teiginiai gali būti įgyvendinti

Tuo tarpu JAV Švietimo departamentas kartu su kitomis federalinėmis agentūromis paskelbė apie visapusišką Kolumbijos universiteto federalinių sutarčių peržiūrą, kuri yra atliekamo tyrimo dėl atitikties VI antraštinei daliai, draudžiančiai diskriminaciją dėl etninės kilmės ar protėvių, dalis.

Švietimo departamentas pranešė, kad gali sustabdyti 51,4 mln. dolerių vertės Kolumbijos darbo užsakymus ir peržiūrėti daugiau kaip 5 mlrd. dolerių vertės dotacijų įsipareigojimus. D. Trumpo švietimo sekretorė Linda McMahon sakė, kad žydų studentai jau daugiau nei metus susiduria su priekabiavimu koledžų miesteliuose.

Ji teigė, kad neteisėti protestai ir stovyklos sutrikdė universitetų veiklą ir atėmė iš žydų studentų mokymosi galimybes. Apie tai kartu paskelbė Sveikatos ir socialinių paslaugų departamentas, Švietimo departamentas ir JAV bendrųjų paslaugų administracija.

Sveikatos apsaugos ministras Robertas F. Kenedis jaunesnysis pareiškime aptarė šią problemą, palygindamas antisemitizmą su „dvasine ir moraline liga“, kuri kankino visuomenę per visą istoriją. Jis taip pat kritikavo tai, ką pavadino „budria atšaukimo kultūra“, teigdamas, kad ji pavertė universitetus neapykantos židiniais.

Kolumbijos universitetas atsakė dar kartą patvirtindamas savo įsipareigojimą kovoti su antisemitizmu ir visų formų diskriminacija. Mokykla pareiškė, kad raginimams smurtauti ar terorizuoti nėra vietos universiteto miestelyje, ir išreiškė norą bendradarbiauti su federaline administracija, kad būtų užtikrintas studentų saugumas.

Studentų protestai dažnai baigiasi suėmimais. RDNE Stock project/ Pexels

Tokie protestai retai baigiasi ramiai ir taikiai: studentai nuolat suimami ir pašalinami iš mokslų

Sausį, netrukus po to, kai pradėjo eiti pareigas, D. Trumpas pasirašė įsaką, kuriuo nurodoma išsiųsti protestuose dalyvaujančius užsienio studentus. Įsake taip pat numatyta, kad vyriausybinės agentūros turėtų ieškoti būdų, kaip mokyklos galėtų stebėti užsienio studentų ir darbuotojų veiklą bei, jei reikėtų, apie ją pranešti, kad būtų galima juos pašalinti iš šalies.

Baltųjų rūmų pranešime šis įsakas apibūdinamas kaip priemonė „apsaugoti teisę ir tvarką, sustabdyti prohamasišką vandalizmą ir bauginimą bei kovoti su antisemitizmu kairiųjų pažiūrų, antiamerikietiškuose universitetuose“. Tačiau žodžio laisvės organizacijos greitai sureagavo, pabrėždamos, kad baudimas už protestus, saugomus Pirmosios JAV Konstitucijos pataisos, prieštarautų įstatymams.

Šios savaitės pradžioje federalinė darbo grupė paskelbė apie planuojamus vizitus į dešimt didžiųjų JAV universitetų, kuriuose fiksuota antisemitizmo atvejų. Kolumbijos universitete, kuris pernai buvo vienas pagrindinių studentų protestų centrų, Barnardo koledžas neseniai pašalino du studentus už šiuolaikinės Izraelio istorijos paskaitos sutrikdymą. Vėliau trečias studentas buvo pašalintas dėl dalyvavimo praėjusių metų Hamiltono salės okupacijoje.

2024 m. balandį studentų protestai prieš karą Gazoje sulaukė didelio dėmesio, kai Kolumbijos universiteto studentai buvo suimti už protesto stovyklos įrengimą universiteto miestelyje. Panašios demonstracijos vyko dešimtyse universitetų, per jas buvo suimta tūkstančiai žmonių. Kolumbijos universitetas leido Niujorko policijai įžengti į teritoriją, o tai baigėsi maždaug 100 studentų, okupavusių universiteto pastatą, suėmimu. Po keturių mėnesių universiteto prezidentas Minouche Shafikas atsistatydino.

Praėjusiais metais Kolumbijos universitetas tapo studentų protestų prieš karą Gazoje epicentru ir tai buvo platesnio judėjimo dalis, apėmusi tiek JAV, tiek kitas šalis. Studentai organizavo sėdimuosius streikus, statė protesto stovyklas ir užėmė pastatus, reikalaudami, kad JAV nutrauktų paramą Izraeliui ir kad universitetas atsisakytų investicijų į su Izraeliu susijusias įmones.

Šie protestai baigėsi masiniais areštais ir laikinais studentų nušalinimais, sukeldami tiek palaikymo, tiek kritikos bangą. Nors pastaraisiais mėnesiais demonstracijos buvo aprimę, praėjusią savaitę jos vėl įsiplieskė po Niujorko gubernatorės Kathy Hochul įsakymo atšaukti Palestinos studijų profesoriaus pareigas Hunterio koledže bei po kelių Barnardo koledžo studentų pašalinimo.