Slaptas amerikiečių veikimas prieš kinus
Covid-19 pandemijos įkarštyje Pentagonas pradėjo slaptą kampaniją, siekdamas diskredituoti vakcinas ir kitą gyvybiškai svarbią Kinijos teikiamą pagalbą. Tai teigiama „Reuters“ tyrime. Filipinai tuomet pateko į JAV kariuomenės įtaką, pažymi agentūra, o operaciją paskatino Pekino bandymai dėl pandemijos kaltinti Vašingtoną.[1]
Pentagonas skleidė informaciją per socialinius tinklus – šiuo tikslu JAV kariuomenė tariamai sukūrė mažiausiai 300 netikrų paskyrų socialiniame tinkle „X“ (buvęs „Twitter”), kurios buvo palaikomos filipiniečių vardu. Beveik visuose profiliuose buvo šūkis #Chinaangvirus („Kinija yra virusas“), o juose paskelbti įrašai pasakojo apie prastą veido kaukių, testavimo rinkinių ir pirmosios Filipinuose pasirodžiusios vakcinos iš Kinijos „Sinovac“ kokybę.
„Kovidas atkeliavo iš Kinijos, o vakcina taip pat yra iš Kinijos. Nepasitikėkite Kinija“, – „Reuters“ citavo vieną iš tipiškų įrašų, paskelbtų 2020 metų liepą Tagaloge kalba (oficiali Filipinų kalba). Kitas internautas teigė, kad asmeninės apsaugos priemonės, kaukės ir vakcinos iš Kinijos yra klastotės, tačiau koronavirusas – tikras.
Po to, kai „Reuters” išsiuntė X užklausą apie šias paskyras, bendrovė, remdamasi veiklos modeliais ir vidiniais duomenimis, padarė išvadą, kad profiliai buvo koordinuotos robotų kampanijos dalis, ir juos ištrynė. Pasak buvusio kariškio, Pentagonas taip pat slapta platino savo žinutes „Facebook“ ir „Instagram“.
Antikiniška kampanija buvo vykdoma daugiau negu metus
Kaip išsiaiškino agentūra, kampanija truko nuo 2020 m. pavasario iki 2021 m. vidurio. Per šį laiką ji sugebėjo išplisti už Pietryčių Azijos į Artimuosius Rytus. Visų pirma, anot „Reuters“, Pentagonas naudojo netikras socialinių tinklų paskyras, kad pasėtų baimę dėl kiniškos vakcinos tarp musulmonų. Strategija buvo skirta sustiprinti prieštaringai vertinamą teiginį, jog vakcinose kartais yra kiaulienos želatinos, todėl Kinijos skiepai gali būti laikomi neteisėtais pagal islamo įstatymus.
„Reuters“ rašo, kad pati „Sinovac“ teigė, jog vakcina buvo pagaminta nenaudojant kialienos žaliavų. Be to, daugelis islamo dvasininkų teigė, kad net jei vakcinose yra kiaulienos želatinos, jos vis tiek leidžiamos, nes jos naudojamos žmonių gyvybėms gelbėti, pažymi agentūra.
Programos metu Donaldą Trampą (Donald Trump) JAV prezidento poste pakeitė Džo Baidenas (Joe Biden) – tai įvyko 2021 m. sausio mėn. Valdant naujajai administracijai, Pentagono operacija tęsėsi dar kelis mėnesius, net po to, kai socialinių tinklų vadovai perspėjo vyriausybę, kad JAV kariuomenė skleidžia dezinformaciją apie koronavirusą, nurodo „Reuters“.
2021 metų pavasarį Baltieji rūmai išleido vykdomąjį įsaką, draudžiantį prieš skiepus nukreiptas veiklas, kurios taip pat pakenkė konkurentų gaminamoms vakcinoms. Be to, Pentagonas pradėjo vidinį patikrinimą, nurodė agentūra.
Aukšto rango JAV gynybos departamento pareigūnas pripažino, kad JAV kariuomenė vykdė slaptą propagandą, kuria buvo siekiama sumenkinti kiniškos vakcinos svarbą besivystančiose šalyse, tačiau detalių nepateikė. Kiti agentūros šaltiniai, dalyvavę planuojant ir vykdant kampaniją, sakė, kad Pentagonas ją vykdė per karinių psichologinių operacijų centrą Tampoje, Floridoje.
„Mes nežiūrėjome į tai iš sveikatos perspektyvos. Mes galvojome tik apie tai, kaip išmurkdyti Kiniją purve“, – aiškino programoje dalyvavęs pareigūnas.
Pentagono atstovė patikslino, kad JAV kariuomenė naudojasi įvairiomis platformomis, įskaitant socialinius tinklus, kad atremtų šias kenkėjiškas atakas prieš Jungtines Valstijas, sąjungininkus ir partnerius. Pasak jos, Kinija pradėjo dezinformacijos kampaniją, siekdama melagingai apkaltinti Jungtines Valstijas COVID-19 platinimu.
Kinijos gynybos ministerija savo ruožtu pažymėjo, kad jau seniai įtaria JAV vyriausybę manipuliuojant socialiniais tinklais ir skleidžiant dezinformaciją. Filipinų sveikatos departamento atstovas patikslino, kad „Reuters“ išvadas dar reikia ištirti. Kiti Filipinų pareigūnai reiškė pasipiktinimą, rašo agentūra.
Amerikiečiai nemano, kad tai galima pateisinti
Kampaniją pasmerkė ir kai kurie „Reuters“ kalbinti amerikiečių ekspertai. Pasak jų, siekiant geopolitinės naudos, buvo stumiami į pavojų šalies gyventojai.
„Nemanau, kad tai pateisinama. Esu labai nusiminusi, nusivylusi ir nusivylusi, kad JAV vyriausybė tai padarė“, – nurodė infekcinių ligų specialistas Danielius Liusėjus (Daniel Lucey).
Jis, kaip ir kiti ekspertai, mano, kad bandymas numalšinti baimę dėl kiniškos vakcinos gali pakirsti bendrą gyventojų pasitikėjimą vyriausybės iniciatyvomis sveikatos srityje. „Reuters“ pridūrė, kad neseniai paskelbti akademiniai tyrimai patvirtino, jog kai žmonės skeptiškai vertina vieną vakciną, šios abejonės dažnai sukelia netikrumą dėl kitų vakcinų.
„Mūsų tikslas buvo užtikrinti, kad kuo daugiau vakcinų patektų į žmonių rankas. Tai, ką padarė Pentagonas, peržengia visas ribas“, – pabrėžė buvęs JAV Nacionalinės žvalgybos tarybos pirmininkas Gregas Treveronas (Greg Treveron).
2021 metais tuometinis Filipinų prezidentas Rodrigas Dutertė (Rodrigo Duterte) buvo taip sunerimęs dėl filipiniečių atsisakymo skiepytis, kad pagrasino suiminėti vengiančius skiepų.
„Rinkitės: skiepysitės arba aš jus pasodinsiu į kalėjimą. Šalyje krizė… Man tiesiog apmaudu, kad filipiniečiai neklauso vyriausybės“, – agentūra citavo R. Dutertės žodžius 2021 metų birželį per televiziją transliuotame kreipimesi.
„Reuters“ nurodė, kad per tą laikotarpį šalyje buvo visiškai paskiepyti tik 2,1 milijono piliečių iš 114 milijonų – tai vienas blogiausių rodiklių Pietryčių Azijoje. Tuo pat metu vyriausybė užsibrėžė tikslą paskiepyti 70 mln. Sunkumai, susiję su vakcinacija, lėmė didžiausią mirtingumą regione, pažymėjo agentūra.
Kas stovi už eilinės amerikietiškos, prieš Kiniją nukreiptos, kampanijos
„Reuters“, cituodama aukšto rango JAV gynybos departamento pareigūną, teigia, kad pagrindinis karinės kampanijos rangovas buvo „General Dynamics IT“. Kaip nustatė vidinis Pentagono auditas, ji nesiėmė būtinų veiksmų, kad nuslėptų netikrų paskyrų kilmę.
Nepaisant to, agentūra yra įsitikinusi, kad Pentagono slaptos propagandos pastangos bus tęsiamos. Visų pirma, 2023 m. neįslaptintame strateginiame dokumente aukščiausi Pentagono generolai rašė, kad JAV kariuomenė gali pakenkti priešininkams, tokiems kaip Kinija ir Rusija, naudodama socialiniuose tinkluose skleidžiamą dezinformaciją, melagingus naratyvus, užmaskuotus kaip naujienas, ir panašią ardomąją veiklą, kad susilpnintų visuomenės pasitikėjimą, pakenkdama vyriausybės pamatams, priminė „Reuters“.
Be to, 2024 m. vasarį „General Dynamics IT“ laimėjo naują konkursą dėl sutarties su Pentagonu už 493 mln. JAV dolerių.