JAV respublikonai siekia panaikinti privalomus skiepus ir baigti pandemiją

Korona linija, PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Nepaprastoji padėtis
Respublikonai siekia stabdyti nepaprastąją padėtį, atsisakyti privalomų skiepų. Engino Akyurto/Unsplash nuotrauka

Atstovų Rūmai siekia užbaigti pandemiją

Antradienį Atstovų Rūmų respublikonai balsavo dėl teisės akto, kuriuo medikams būtų panaikinti nurodymai skiepytis, būtų sustabdyta nepaprastoji padėtis sveikatos apsaugos srityje ir paskelbta, kad pandemija baigėsi.

Diena vėliau balsuota ir dėl nacionalinės nepaprastosios padėties atšaukimo, akcentuojant tai, kad pats prezidentas Joe Bidenas dar pernai rudenį sakė, kad pandemija baigėsi ir papildomų teisinių priemonių jai valdyti nebereikia.

Tuo pat metu Atstovų Rūmai aktyviai siekia priimti įstatymą, kuriuo būtų galima nutraukti COVID-19 metu priimtos nuotolinio darbo politikos galiojimą.

Respublikonai reikalauja stabdyti privalomų skiepų politiką

Antradienį Atstovų Rūmų respublikonai priėmė įstatymo projektą dėl COVID-19 tikslais paskelbtos nepaprastosios padėties visuomenės sveikatos srityje nutraukimo.

Teisės aktas, pavadintas „Pandemijos pabaigos įstatymu“, buvo priimtas 220-210 balsų skirtumu. Įstatymų leidėjai balsavo dėl projekto nepaisant to, kad diena anksčiau prezidento administracija paskelbė, kad ši padėtis baigsis gegužės mėnesį[1].

„Prezidentas Bidenas per ilgai delsė imtis veiksmų po savo praėjusių metų rugsėjo mėnesio pareiškimo, kuriame teigė, kad pandemija baigėsi, todėl pateikiu savo įstatymo projektą, kuriuo siekiama nutraukti COVID-19 nepaprastąją padėtį visuomenės sveikatos srityje ir pagaliau atkurti Kongreso ir vykdomosios valdžios institucijų kontrolę ir pusiausvyrą“, – sakė pagrindinis įstatymo projekto iniciatorius, respublikonas Brettas Guthrie[2].

Būtinybę nedelsiant nutraukti nepaprastąją padėtį sveikatos apsaugos srityje akcentavo ir Džordžijos valstijos respublikonų atstovė Marjorie Taylor Greene, kuri pabrėžė, kad amerikiečiai vis dar yra neatsigavę po COVID-19 tiek fiziškai, tiek ir finansiškai bei emociškai, o tęstinis pandeminis naratyvas nepadeda susitaikyti su neigiamais išgyvenimais.

Atstovų Rūmai 227-203 balsais nubalsavo už tai, kad būtų panaikinta federalinė taisyklė, pagal kurią sveikatos priežiūros darbuotojai turi būti skiepijami nuo COVID-19.
Vis dėlto, net ir priimtas įstatymo projektas turi ypač menkus šansus įsigalioti. Net neabejojama, kad jis nesulauks pritarimo demokratų kontroliuojamame Senate, jam kritikos nestokoja ir J. Bideno administracija, o ir pats prezidentas įstatymą galėtų tiesiog vetuoti.

Respublikonai siekia nutraukti nacionalinę nepaprastą padėtį

Trečiadienį respublikonų kontroliuojami Atstovų Rūmai taip pat priėmė rezoliuciją, kuria būtų nedelsiant nutraukta 2020 m. kovo mėnesį paskelbta nacionalinė nepaprastoji padėtis.

Šiai rezoliucijai pritarta 229-197 balsais: prie jos prisijungė ir 11 demokratų, kurie palaikė šią priemonę. Tai rodo, kad šis klausimas aktualus ne tik J. Bideno politiką kritikuoti linkusiems respublikonams, bet vis daugiau JAV įstatymų leidėjų[3].

„Šiuo metu nebėra poreikio skelbti deklaraciją, kad būtų galima pasinaudoti nepaprastosiomis galiomis, numatytomis Nacionaliniame nepaprastųjų situacijų įstatyme ir atrodo, kad Baltieji rūmai taip pat su tuo sutinka, tačiau mano, kad reikia palaukti iki gegužės 11 d. Tokia logika ir matematika man tiesiog neatrodo teisinga“, – sako respublikonas Samas Gravesas[4].

Vis dėlto, ir čia nesitikima realių pokyčių: rezoliucija jau sulaukė demokratų ir J. Bideno administracijos kritikos.

Pandemija
J. Bidenas dar rudenį teigė, kad pandemija baigėsi. Yoav Azizo/Unsplash nuotrauka

Federaliniai darbuotojai privalės grįžti į ofisus

Respublikonai ne tik siekia užbaigti nacionalinę bei sveikatos apsaugos srityse galiojančią ekstremalią padėtį, bet ir viliasi sustabdyti galimybę federaliniams darbuotojams dirbti iš namų. Trečiadienį respublikonų vadovaujami Atstovų Rūmai priėmė įstatymo projektą, kuriuo siekta nutraukti nuotolinio darbo politiką.

221-206 balsais Atstovų Rūmai priėmė „Aktą dėl neproduktyvaus darbo namuose sustabdymo“ (angl. „Show Up“). Juo federaliniams darbuotojams, kurie nuo 2020 m. pandemijos iš dalies arba visiškai dirbo iš namų, yra nurodoma grįžti į biurus. Grįžti dirbti į biurus gali net daugiau nei 1 mln. federalinių darbuotojų.

„Federaliniai darbuotojai turi grįžti į darbą. Federalinės agentūros nevykdo savo užduočių. Jos nevykdo savo pareigų; jos nuvilia Amerikos žmones. Federalinių darbuotojų nebuvimas darbo vietoje kenkia federalinės vyriausybės gebėjimui dirbti savo darbus ir įgyvendinti gyvybiškai svarbias programas“, – teigia respublikonas Deimsas Komeris[5].

„Thomson Reuters“ 2022 m. rugpjūtį pranešė, kad dėl valstybinės politikos, leidžiančios federaliniams darbuotojams pandemijos metu dirbti nuotoliniu būdu, kyla įvairių logistinių problemų. Tačiau demokratai teigia, kad nuotolinio darbo pasirinkimo galimybė yra ypač patraukli ir naudinga patiems darbuotojams.

„Mes griežtai prieštaraujame šiam įstatymo projektui, kuris kėsinasi į visą pažangą, padarytą per pastaruosius kelerius metus nuotolinio darbo politikos srityje“, – teigia demokratas Džeimis Raskinas.

Iš tiesų, duomenys apie tai, ar nuotolinis darbas didina ar mažina darbingumą, yra prieštaringi. Dalis darbdavių skundžiasi, jog darbo efektyvumas sumenko, taip pat abejojama, ar darbuotojai visą darbo laiką iš tiesų tikslingai išnaudoja darbinių užduočių atlikimui ir tikslų įgyvendinimui.

Tačiau „Great Place to Work“ beveik dvejus metus trukęs 800 000 darbuotojų tyrimas parodė, kad pandemijos metu darbuotojų produktyvumas padidėjo maždaug 6 proc[6].