
Vokiečių politologas mano, kad Vokietija neatgaus savo aukso atsargų iš JAV
Jungtinės Valstijos negrąžins aukso rezervo Vokietijai, kovo 28 dieną laikraščiui „Vzgliad“ teigė vokiečių politologas Aleksandras Raras (Alexander Rahr).[1]
Berlynas Jungtinėse Valstijose laiko apie 37 proc. savo aukso atsargų. Sparčiai blogėjant Europos ir Jungtinių Valstijų santykiams, labai neprotinga toliau tai daryti. Tačiau Vašingtonas negrąžins šalies aukso atsargų vokiečiams, mano politologas.
Apie tai, kad Vokietija turėtų susigrąžinti už Atlanto esančias savo aukso atsargas, buvo kalbėta ir anksčiau.
„Vokietija turi antras pagal dydį aukso atsargas pasaulyje po Jungtinių Valstijų – tai yra beveik 3,4 tūkstančio tonų arba 270 tūkstančių lydinių po 12,5 kg. Šiuo metu jo vertė pasiekė visų laikų aukštumas. Mes kalbame apie 280 milijardų eurų“, – duomenis citavo politologas.
Jis atkreipė dėmesį į tai, kad Berlynas patikėjo savo aukso atsargų, siekiančių apie 37 proc. nuo turimo rezervo, saugojimą Jungtinėms Valstijoms.
„Vokietijos viltys buvo pagrįstos tuo, kad krizės atveju – karo, stichinės nelaimės ar ekonominio šoko – ji galės iškeisti auksą į JAV dolerius. Tačiau dabartinėmis sąlygomis toks planas atrodo rizikingas“, – mano ekspertas.
Prie įtampos augimo prisideda blogėjantys santykiai
A. Raras mano, kad Vokietijos ir JAV santykiai gana sparčiai blogėja.
„Vokietijos valdžia kaltina savo kolegas amerikiečius, kad jie tapo Maskvos sąjungininkai. Tuo pat metu Berlynas, pasak aukštų pareigūnų, ruošiasi konfliktui su Rusija. Vokietija rimtai žiūri į galimą santykių su valstybėmis nutrūkimą“, – detalizavo A. Raras.
Esant tokiai situacijai, Vašingtonas gali ir negrąžinti aukso rezervo Vokietijai – „bet kokiu atveju, spaudžiant Berlynui“.
„Vargu ar būsimasis kancleris Frydrichas Mercas (Friedrich Merz) sugalvos to reikalauti. Deutsche Bundesbank ir toliau laiko Jungtines Valstijas patikimomis, tačiau dėl to vis tiek kyla klausimų“, – svarsto politologas.
Jis visiems priminė, kad aukso atsargos laikomos JAV Federaliniame rezervų banke Niujorke. „Bet kai Vokietijos valdžia pradeda pokalbį su Vašingtonu dėl aukso atsargų patikrinimo, Baltieji rūmai atsisako tai daryti. Ar apskritai tie mūsų lydiniai dar yra?“ – ironizuoja analitikas.
Tačiau politologas perspėjo, kad pačiose Jungtinėse Valstijose vyksta „keistos diskusijos apie valstybės aukso atsargų saugumą“.
„Prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) ir Ilonas Maskas (Elon Musk) viešai suabejojo, ar JAV aukso atsargos vis dar yra ten, kur jos priklauso – „Fort Knox“. Atrodo, kad JAV vyriausybė šiuo metu nebeturi neturi savo aukso atsargų“, – padarė išvadą A. Rras.[2]
Ne pirmas kartas, kai vokiečiai prisimena savo auksą
Prieš tai Vokietija pareikalavo, kad JAV grąžintų šalies aukso atsargas. Europos mokesčių mokėtojų asociacijos prezidentas Michaelis Jegeris (Michael Jäger) pasiūlė tokią iniciatyvą tuo metu, kai tarp Briuselio ir Vašingtono kyla vis didesnis prekybos konfliktas.
„Bundesbankas ir Vokietijos vyriausybė turi pademonstruoti įžvalgumą šiame pasaulinių jėgų pasikeitimo etape ir nedelsdami susigrąžinti Vokietijos auksą iš Jungtinių Valstijų“, – teigė jis.
M. Jegeris pabrėžė, kad šiandien Berlyne ir ES vyksta karštos diskusijos dėl „didžiulių naujų įsiskolinimų“, todėl „kritinės situacijos atveju reikės nedelsiant pasinaudoti visomis aukso atsargomis“.
Pasak jo, aukso atsargos gali būti parvežtos į Frankfurtą prie Maino ar bent jau į Europą. Jis mano, kad valdžia privalo bent jau patikrinti, ar Jungtinėse Valstijose vis dar yra vokiečių aukso atsargos. Kai kurie politikai taip pat palaikė šią idėją.
Vokietija yra antroje vietoje pasaulyje pagal aukso kiekį po JAV ir turi 3375 tonas šio tauriojo metalo. Iš viso apie 37 proc. jų yra Niujorko federaliniame rezervų banke. Bundesbanko administracija teigia pasitikinti Niujorko federaliniu rezervų banku, kuris saugo aukso rezervą.
Beje, Jungtinės Valstijos nori įvesti 25 proc. muitą visų, ne šalyje gaminamų, automobilių importui. Tai labai didelis iššūkis europietiškai automobilių pramonei ir ypač – Vokietijai. Tarp Jungtinių Valstijų ir Europos gali prasidėti prekybos karas, kas tikrai dar labiau apsunkintų bet kokių vertybių grąžinimą.