JAV ketina atšaukti milijoninį finansavimą B. Geitso įkurtam „Gavi“ vakcinų aljansui

Medicina, Pasaulis, VerslasDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
D. Trumpas stabdo finansavimą B. Geitso vakcinų fondui. Koliažas

D. Trumpo administracija planuoja nutraukti tarptautinės sveikatos organizacijos „Gavi“ finansavimą

D. Trumpo administracija ketina nutraukti finansavimą Gavi Vaccine Alliance, globaliai sveikatos organizacijai, kuri padeda tiekti vakcinas ir kitą gyvybiškai svarbią pagalbą besivystančioms šalims. „The New York Times“ gautame 281 puslapio dokumente, parengtame JAV Tarptautinės plėtros agentūros (USAID), išdėstyti D. Trumpo administracijos planai tūkstančiams užsienio pagalbos programų[1].

Tarp jų ir finansavimo Gavi fondui, kuris rūpinasi vakcinomis vaikams, nutraukimas bei paramos kovai su maliarija besivystančiose šalyse mažinimas. Gavi, per 25 gyvavimo metus, kaip teigia „The New York Times“, išgelbėjo 19 milijonų vaikų gyvybes, o JAV prisidėjo 13 % prie organizacijos biudžeto.

„JAV istoriškai buvo viena didžiausių Gavi rėmėjų, todėl tikiuosi, kad Kapitolijaus kalvos čempionai paragins administraciją pakeisti kursą“, sakė Janeen Madan Keller, Pasaulinės plėtros centro globalios sveikatos politikos programos politikos tyrėja ir direktorės pavaduotoja.

Ji pridūrė: „Gavi yra viena efektyviausių globalios sveikatos iniciatyvų. Žinome, kad vaikų vakcinavimas yra vienas ekonomiškiausių būdų gerinti sveikatą ir gelbėti gyvybes. Būtent todėl Gavi iki šiol turėjo abiejų partijų palaikymą. Šis naujausias žingsnis panaikins ilgus metus trukusį progresą ir sustabdys Gavi pastangas užkirsti kelią infekcinių ligų protrūkiams, kol jie nepasiekė JAV sienų.“

Dokumente, kurį parengė USAID, išvardytos užsienio pagalbos programos, kurias administracija ketina nutraukti, ir tos, kurias planuoja išlaikyti. JAV prezidento administracija nusprendė tęsti tik tam tikras programas, tokias kaip maisto pagalba šalims, kuriose vyksta pilietiniai karai ar gamtos stichijos, bei finansuoti kai kurias dotacijas, skirtas vaistams nuo ŽIV ir tuberkuliozės.

Prie dokumentų pridėtame lydraštyje detalizuojama, kas liko iš USAID po masinių apkarpymų: didžioji dalis finansavimo panaikinta, o iš daugiau nei 6000 darbuotojų aktyviai dirba tik 869. Administracija nusprendė tęsti 898 USAID dotacijas ir nutraukti 5341, teigiama laiške, o likusios programos vertos 78 mlrd. dolerių[2].

Gavi rūpinasi trečiojo pasaulio šalimis. Suraphat Nuea-on/ Pexels

„Gavi“ vadinamas numylėtuoju „Billo Gateso projektu“: įkūrė aljansą kartu su žmona prieš 25 metus

Gavi Vaccine Alliance yra glaudžiai susijusi su Billu Gatesu per jo ir Melindos Gatesų fondą, kuris buvo vienas iš Gavi steigėjų 2000 metais, siekiant pagerinti vakcinų prieigą mažesnes pajamas gaunančiose šalyse. Fondas skyrė pradinį 750 mln. dolerių įsipareigojimą Vakcinų fondui, kuris buvo esminis Gavi startui ir kitų rėmėjų pritraukimui.

Per metus fondas Gavi skyrė 4,1 mlrd. dolerių iki 2020 m., o 2021–2025 m. laikotarpiui Globaliame vakcinų viršūnių susitikime pažadėjo 1,6 mlrd. dolerių. Fondas taip pat atliko svarbų vaidmenį iniciatyvose, tokiose kaip Išankstinio rinkos įsipareigojimo (AMC) programa, 2007 m. skirdamas 50 mln. dolerių, kad paspartintų pneumokokinių vakcinų kūrimą.

Be finansavimo, Gatesų fondas formavo Gavi strategijas, ypač vakcinų rinkos dinamikos srityje, remdamas duomenų rinkimą, skatindamas inovacijas ir palengvindamas naujų rinkos dalyvių įsitraukimą. Pats Billas Gatesas ne kartą pabrėžė Gavi misiją, dažnai minėdamas vakcinų prieigos netolygumus. Pavyzdžiui, pabrėžė rotaviruso krizę 1990-ųjų pabaigoje, kai kasmet mirdavo 500 000 vaikų, kaip pagrindinę savo filantropijos priežastį.

Gavi taikomas „Gateso požiūris“, orientuotas į verslo principus, technologijas ir išmatuojamus rezultatus, atspindi fondo filosofiją, tačiau sulaukia kritikos. Kai kurie globalios sveikatos ekspertai teigia, kad toks vertikalus, į vakcinas orientuotas modelis gali nustumti į šalį platesnį sveikatos sistemų stiprinimą, įtampa, kuri buvo akivaizdi Gavi istorijoje, kai Gatesų fondas priešinosi sveikatos sistemų rėmimui, rinkdamasis vakcinų reikalavimą.

Kita vertus, Gatesų fondo įtaka per Gavi kelia klausimų dėl privataus subjekto vaidmens formuojant globalią sveikatos politiką. Fondo vieta Gavi valdyboje ir didžiulė finansinė įtaka suteikia jam reikšmingą kontrolę, o tai kelia susirūpinimą dėl atskaitomybės, ypač todėl, kad Gavi veikia su mažesne priežiūra nei vyriausybių vadovaujamos iniciatyvos.

Socialiniame tinkle X pasirodantys komentarai atspindi šį skepticizmą: vartotojai Gavi vadina „Billo Gateso numylėtiniu projektu“ ir kritikuoja jos ryšius su vakcinų mandatų bei skaitmeninių tapatybių iniciatyvomis, tokiomis kaip ID2020, nors šie teiginiai dažnai neturi pagrįstų įrodymų ir turėtų būti vertinami kaip nuomonė, o ne faktas. Kritikai taip pat pabrėžia, kad Gatesų fondas, turėdamas tokį finansinį svorį, gali pernelyg dominuoti globalios sveikatos darbotvarkėje, kartais ignoruodamas vietos bendruomenių poreikius ar alternatyvius sveikatos stiprinimo būdus, o tai kelia abejonių dėl tikrosios Gavi misijos nešališkumo.

Bilo Geitso įtaka
Didžiulė Bilo Geitso įtaka kelia nerimą. Ivan Diaz/ Unsplash

Šie apkarpymai yra naujausias D. Trumpo administracijos žingsnis prieš USAID

Valstybės departamento atstovas patvirtino „The New York Times“, kad nutrauktų dotacijų sąrašas yra tikslus. Kiekviena dotacija buvo peržiūrėta, atsižvelgiant į agentūros ir administracijos prioritetus, ir nutraukta, jei sekretorius M. Rubio nusprendė, kad ji neatitinka nacionalinių interesų ar politikos prioritetų.

Vis dėlto kyla klausimų, ar administracija turi teisę nutraukti šias programas, nes didžiąją dalį sveikatos finansavimo skiria Kongresas, ir šiuo metu vyksta keli teisiniai ginčai. Praeitą savaitę teisėjas nusprendė, kad USAID uždarymas, vadovaujamas „vyriausybės efektyvumo departamento“ (DOGE), galbūt pažeidė JAV Konstituciją. Analitikai prognozuoja, kad D. Trumpo administracijos apkarpymai turės pražūtingą poveikį globaliam klimato finansavimui[3].

Nutrauktos programos apima finansavimą Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijai, stebinčiai ligas, galinčias plisti iš gyvūnų žmonėms, ir kai kurias maliarijos kontrolės programas. Gavi skaičiavimais, JAV paramos praradimas gali lemti, kad per penkerius metus 75 milijonai vaikų negaus įprastų vakcinų, ir daugiau nei 1,2 milijono vaikų mirs.

Gavi generalinė direktorė tikisi, kad administracija persvarstys sprendimą nutraukti paramą. Nors D. Trumpo administracija teigia, kad užsienio pagalbos peržiūros procesas baigtas, dokumentai rodo, kad kai kurios programos dar gali būti išsaugotos. Tačiau finansavimas joms bus smarkiai sumažintas.