- Pramogos klube dabartinius jaunuolius nuvilia
- Visiška socialinių tinklų integracija į mūsų gyvenimą neleidžia atsipalaiduoti
- Pandemija ir finansinė įtampa pakeitė požiūrį į pramogas
Pramogos klube dabartinius jaunuolius nuvilia
Kiekviena žmonių karta pasižymi tik jai vienai būdingomis savybėmis, tiesiogiai susijusiomis su to meto laikmečiu, politinėmis, socialinėmis, kultūrinėmis aktualijomis. Pastaraisiais metais vis dažniau galime pastebėti, kad vieno arba kito laikotarpio, arba net kažkurios kartos gyvenimo būdas tarsi ima ir „grįžta į madą“.
Tai ypač pastebima dabar, kai gyvename 90-ųjų ir ankstyvųjų 2000-ųjų madų populiarumo ir išaukštinimo pike. Šis metas iš tiesų pasižymėjo išskirtiniu stiliumi, filmais, muzika. Tuomet vyravusi šokių muzika tiesiogiai siejosi su pramogomis klube, o tokį sąryšį tik skatino tuo metu išpopuliarėję realybės šou, kur jauni žmonės šėlsta klubuose, baruose ar koncertuose, mėgsta pramogauti, bendrauti, šokti ir, regis, daro tai visiškai nevaržomai.
Dabartiniai jaunuoliai, vaikais buvę būtent tuo metu ir užaugę su šia pop-kultūros epocha, įsivaizdavo, kad ir jų pirmieji suaugusiųjų gyvenimo metai nestokos pramogų ir šėlionių. Vis dėlto, toks scenarijus šiandien daugumai atrodo visiškai neįmanomas. Dažnas jaunuolis teigia, kad susiruošus pašėlti klube, galiausiai tenka nemenkai nusivilti.
Visiška socialinių tinklų integracija į mūsų gyvenimą neleidžia atsipalaiduoti
Pastarosiomis savaitėmis ne vienas „TikTok“ vartotojas dalijosi nuomonėmis, jog dabar, 2023 m., naktinis gyvenimas nebėra toks, kokio jie tikėjosi anksčiau, kai patys buvo dar tik vaikai ar paaugliai[1].
Tokiai nuomonei pritarė tūkstančiai kitų jaunuolių, kurie anksčiau intensyviai klausėsi vakarėlių popmuzikos ir žiūrėdami skirtingas laidas bei filmus įsivaizdavo savo gyvenimą ateityje.
Tačiau sulaukus pilnametystės, dažnas jaunuolis susidūrė su pandemija, kuri ne vieną mėnesį apribojo ne tik pramogas, tačiau net pačius menkiausius socialinius kontaktus.
Nemalonus sutapimas, tačiau pandemijos metu dažnas dar labiau įsitraukė į socialinių tinklų pasaulį, išpopuliarėjo tas pats „TikTok“, paskatinęs milijonus vartotojų ne tik dalintis savo nuomonėmis, tačiau ir filmuoti bene kiekvieną savo gyvenimo dalį.
Dabar, visiems jau daugiau ar mažiau grįžus į realybę, viskas jau nebėra taip pat kaip anksčiau. Jau kuris laikas skundžiamasi, kad pramogų ar susibūrimo vietose žmonės yra tiesiog praradę paskutinius buvusio etiketo krislelius. Mėgstamo muzikos atlikėjo koncerte bet kokį vaizdą jums gali sutrukdyti išmaniųjų telefonų jūra, o nuotaiką sugadins smerkiantys ir pašaipūs grupės paauglių žvilgsniai.
Net klubuose ar baruose, kur anksčiau žmonės galėjo nusimesti visą savo įtampą ir negatyvą bei gerai išsišokti, dabar žymiai ramiau.
Pramogautojai tiesiog negali atsipalaiduoti. Jei vieni nuo bendravimo kiek atitrūkę jaunuoliai nesijaučia gerai masinio susibūrimo vietose, kiti įsitempę nuolat stebi, ar jų niekas nefilmuoja.
Iš tiesų, socialiniuose tinkluose gausu vaizdo įrašų, kur vienas koncerto ar klubo lankytojas filmuoja kitus nepažįstamuosius, aptarinėja jų išvaizdą, tai kaip jie juda bei šoka. Tokių įrašų komentaruose gausu patyčių, o filmavimo objektai galiausiai yra net atsekami. Tokie vaizdo įrašai gali pasiekti ir jūsų šeimą ar darbdavius, nors iš esmės, jūs nieko blogo net nedarote: tiesiog siekiate atsipalaiduoti.
Pandemija ir finansinė įtampa pakeitė požiūrį į pramogas
Dėl pakitusio pramogų vietų mikroklimato iš dalies kaltinti galime pandemiją. Neseniai „Meta-Gallup“ atlikta apklausa parodė, kad 27 proc. 19-29 metų amžiaus žmonių jaučiasi vieniši.
Z kartos atstovai, pirmoji karta, užaugusi išimtinai su socialine žiniasklaida, išmoko naudotis internetu kaip bendravimo priemone, tačiau nors interneto platformos leido jauniems žmonėms užmegzti ryšius su kitais, kai kuriems jų, sunku šiuos socialinius įgūdžius perkelti iš interneto į realų pasaulį.
Dėl to, daugelis jaunuolių jaučiasi taip, tarsi tinkamai neišnaudoja savo jaunystės metų. Tai skatina baimę kažką praleisti (angl. FOMO). Tai pojūtis, kad sėdint namuose, pro akis tarsi prabėgs visas tavo gyvenimas. Tai dar labiau paskatino po-pandeminis atsidarymas, kai vėl atsivėrus pramogų vietoms, visi skubėjo kažkur nueiti, apsilankyti, dalyvauti.
Kitose apklausoje tūkstantmečio ir Z kartos atstovų buvo klausiama apie jų patirtį lankantis klubuose po pandemijos. Abi kartos sutiko, kad po pandemijos jie mažiau domisi klubais, nes tampa vis sunkiau įtikinti draugus kažkur išeiti: žmonės tiesiog daug mieliau lieka namuose. Apklausos rezultatai rodo, kad 25 proc. Z kartos atstovai vis dar domėjosi klubais ir tik 13 proc. tūkstantmečio kartos atstovų[2].
Z kartos atstovai taip pat mažiau domisi alkoholiu, pramogaudami, išleidžia mažiau pinigų. Dėl to jie kaltina finansinį sunkmetį. Išaugus pragyvenimo, būsto bei nuomos kainoms, dažnas jaunuolis retą savaitgalį gali sau leisti išeiti su draugais pramogauti. Dažnas, imasi įvairių papildomų darbų, net atokvėpis vakare arba savaitgalį tampa vis mažiau viliojantis ir dėl laiko bei energijos stokos.
Tiesa, kai kurie ekspertai sako, kad jaunuoliai vis dėlto neturi kuo skųstis. Juk šiais laikais pasilinksminimo vietų alternatyvų tikrai nestinga. Dabartiniams dvidešimtmečiams ar vyresniems šiuo metu rūpi jau ne tik barai ar klubai, bet ir teminės pramogų vietos: tam tikros muzikos klubai, komedijos vakarai, filmų peržiūros, naktys muziejuose bei pan.
Taigi, nors pramogos didžiuliuose klubuose galbūt kiek išėjo iš mados, dabar žmonės turi didesnį naktinio gyvenimo patirčių pasirinkimą nei bet kada anksčiau.
Žinoma, viskas ir čia atsiremia į finansus, nes daugelis jaunosios kartos atstovų turi mažiau laisvai disponuojamų pajamų, kurias gali išleisti. Dėl to daugelis jaunų žmonių renkasi labiau selektyvų naktinį gyvenimą ir bendrauja kitais, ekonomiškesniais būdais, pavyzdžiui, butuose, vietiniuose baruose ir, žinoma, internetu.