J. Bidenas – „prabudo“: būčiau laimėjęs prieš D. Trumpą

Pasaulis, Rinkimai 2024Miglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
J. Bidenas
J. Bidenas – „prabudo“: būčiau laimėjęs prieš D. Trumpą. Youtube stop kadras

J. Bidenas gailisi, kad pasitraukė iš 2024 m. prezidento rinkimų

Naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo inauguracija vyko sausio 20-ąją. Joje dalyvavo „Tesla“ bei „SpaceX“ įkūrėjas Elonas Muskas, „Amazon“ įkūrėjas Džefas Bezosas, „Facebook“ įkūrėjas Markas Zukerbergas ir kiti. Ceremonijoje dalyvavo ir buvęs JAV prezidentas Joe Bidenas[1]. Tačiau nepaisant to, jog šis pasitiko D. Trumpą Baltuosiuose rūmuose tiesdamas ranką ir „nusiimdamas kepurę”, eiga pasirodė ne itin įdomi, tad dar spėta nusnūsti ir vieną kitą sapną susapnuoti. Šias kalbas patvirtina pastarojo pasisakymas. Mat „prabudęs” Bidenas pasakė, jog šią kovą galėjo laimėti jis. Nors daugeliui aišku, jog išvada padaryta per vėlai – Bidenas turi savo versiją, kąsdamas amžinojo gyvenimo piliulę.

Inauguracija išsiskyrė įvairių sričių žinomų asmenų dalyvavimu. Tai, kaip kalbama, atspindi D. Trumpo įtaką tiek politikoje, tiek versle ir pramogų pasaulyje. Tuo tarpu J. Bideno „vėlyvasis” užmojis neišsiskiria niekuo kitu, kaip tik sąmoju – per visą pilvą. Diedukas, kaip pats sako, būtų galėjęs parodyti, kur „vėžiai žiemoja”. Ši „poinauguracinė” diskusija užvirė aukšto spaudimo nualintoje širdies gilumoje – visgi, jau po laiko.

JAV vėliava
J. Bidenas gailisi, kad pasitraukė iš 2024 m. prezidento rinkimų. Aaron Burden/Unsplash nuotrauka

J. Bidenas būtų laimėjęs rinkimus, jei nebūtų jų pramigęs?

Apie pastarojo sveikatos būklę kalbama jau ilgą laiką. Nepaisant garbaus amžiaus ir tam tikrų fizinių nusiskundimų, J. Bidenas atsiminė, kad galima paskutinį „pirduką” išleisti ir save ant kojų pastatyti. 

Įprasta, jog šalyse po rinkimų pasigirsta įvairių atgarsių: vieni sako, esą balsai buvo nupirkti, kiti tuo tarpu kalba apie žiojintį neteisybės reiškinį. J. Bideno ėjimas – kitoks. Užuot baksnojęs pirštu, vyras sumanė „pasikelti sau uodegą”. Iš tiesų, galbūt būtų laimėjęs, jei būtų norėjęs – arba nebūtų miegojęs ir gyventų amžinai.

Debatuose birželio mėn. J. Bidenas nesulaukė jį palaikančių balsų – tačiau apie tai pamiršto

J. Bidenas atskleidžia pasitraukęs iš prezidento rinkimų, kai susidūrė su demokratų spaudimu[2]. Bet, svajonė lik sveika, jis vis dar mano galėjęs įveikti D. Trumpą lapkričio mėn. rinkimuose. Tačiau daugelis atsimena birželio mėn. debatuose jį palaikančiųjų skaičių, kuris buvo mažas. Dėl to Bidenas buvo priverstas pasitraukti iš lenktynių – visgi, galimai apie šias aplinkybes pamiršo. Po birželio 27 d. debatų atsirado eilė demokratų, kurie ragino jį pasitraukti. Praėjusią vasarą taip pat išseko didžioji dalis prezidento finansavimo, nes rėmėjai ėmė abejoti jo galimybėmis įveikti D. Trumpą. J. Bidenas pasitraukė iš lenktynių liepos 21 d., paremdamas viceprezidentę Kamalą Harris. 

D. Trumpas nugalėjo K. Harris 2,2 mln. balsų. Tuomet J. Bidenas, taip sakant, „sužibo naujomis spalvomis” ir pareiškė, kad būtų galėjęs laimėti. Su tuo nesutinka respublikonas Jamesas Clyburnas. 

„Jūsų stilius nelabai tinka aplinkai, kurioje šiuo metu esame“, – replikavo jis, turėdamas omenyje tiek klausimų keliančią pastarojo sveikatos būklę, tiek jo politines pažiūras. 

Bidenas nuvylė ne tik debatuose. Jo nuomonių kaita pasireiškė ir kituose lygmenyse, įskaitant Merricko Garlando paskyrimą generaliniu prokuroru. J. Bidenas gailėjosi, jog pasirinko jį užimti šį postą. Neva jei Garlandas būtų ėmęsis drąsesnių veiksmų, JAV prezidento rinkimai, suprask, būtų susiklostę kitaip. Tačiau atsakymas į mįslę „kas būtų, jei nebūtų“ – jau seniai aiškus.