Suprasti akimirksniu
  • Paskelbti Lietuvos įtakingiausieji: sąraše laidų vedėjai bei muzikantai
  • Įtakingiausiųjų tyrimas vyksta dviem etapais
  • Šalies įtakingieji – skandalų ir kontraversijų išvengti negalinčios asmenybės
Šaltiniai
Įtakingieji
Lietuvos popkultūros įtakingiausieji. 77.lt koliažas

Paskelbti Lietuvos įtakingiausieji: sąraše laidų vedėjai bei muzikantai

Naujienų portalas „Delfi.lt“ šiandien paskelbė pačius įtakingius Lietuvos popkultūros veikėjus. Apklausos duomenimis, pirmoji vieta atitenka atlikėjui Marijonui Mikutavičiui, o antroji – laidų vedėjui Arūnui Valinskui. Ekspertų nuomone, trečią vietą užima Andrius Mamontovas.

Ekspertų sprendimu, ketvirtoje vietoje, kaip ir praėjusiais metais, yra scenaristas, TV laidų prodiuseris Haroldas Mackevičius. Penktoje vietoje liko poetas, publicistas Juozas Erlickas, šeštoji vieta buvo skirta laidų vedėjui Algiui Ramanauskui.

Septintoje vietoje atsidūrė kulinarinių knygų bei laidų autorė Beatai Nicholson, o toliau rikiuojasi keliautojas ir žurnalistas Orijus Gasanovas, muzikos apžvalgininkas Ramūnas Zilnys ir atlikėjas Vidas Bareikis.

Įtakingiausių sąrašą sudarant pagal respondentų nuomonę, pirmosios dvi vietos nekinta, o trečiojoje respondentai mato žurnalistą Orijų Gasanovą.

Respondentų nuomone, popkultūros įtakingiausiųjų sąraše ketvirta pozicija atiteko vieninteliai dešimtuko moteriai – verslininkei, atlikėjai Natalijai Bunkei.

Po jos rikiavosi keliautojas Aurimas Valujavičius, A. Mamontovas bei J. Erlickas, o sąrašą užbaigė dizaineris Juozas Statkevičius, solistas Merūnas Vitulskis ir aktorius, komikas Mantas Stonkus.

Atlikėjas M. Mikutavičius. ELTA nuotrauka
Atlikėjas M. Mikutavičius. ELTA nuotrauka

Įtakingiausiųjų tyrimas vyksta dviem etapais

Tyrimą „Lietuvos įtakingiausieji“ sudaro dvi dalys: asmenis, turinčius didžiausią įtaką Lietuvos raidai, visuomenei ir sprendimų priėmėjams, vertina šalies elitas, kurio nuomonę atspindi žurnalas „Reitingai“, o visuomenės atstovų apklausą vykdo „Spinter tyrimai“.

„Lietuvos įtakingiausieji 2024“ – jau dešimtus metus „Delfi“ vykdomas projektas, kurio metu renkami įtakingiausi asmenys šalyje. Be politikų, verslininkų, tarnautojų, visuomenininkų ar žiniasklaidos atstovų, dėmesys skiriamas ir popkultūros veidams.

Lietuvos elito nuomonės tyrimą „Delfi“ užsakymu gegužės 20 d. – birželio 28 d. atliko žurnalas „Reitingai“. Tyrimo metu buvo apklausti 1088 asmenys.

Šalies įtakingieji – skandalų ir kontraversijų išvengti negalinčios asmenybės

Ne vienas į šalies įtakingiausių popkultūros asmenų sąrašą įtrauktų žinomų asmenų yra plačiai nuskambėjęs ne tik dėl savo veiklos, bet ir dėl kontraversiškų pasisakymų, komentarų ar kitų nemalonių situacijų.

Pavyzdžiui, dainininkas M. Mikutavičius dar COVID-19 ir karantino metu sulaukė kritikos dėl to, kad išleido gana neįprastą kūrinį: apie prieš skiepus pasisakančios „antivakserės“ ir skiepų šalininko meilę[1].
Dainininkas anuomet teigė, kad dainą sukūrė, nes norėjo parodyti, kad net tarp dviejų susiskaldžiusių visuomenės pusių gali būti bendrystė.

„Įrašyta iš pirmo karto, iš pirmo karto nufilmuota ir iš karto – HITAS. Mūsų nauja eurovizinė daina apie taiką pasaulyje – „Antivakserės meilė vakseriui arba meilė ir skiepai“. Šypsenų visiems“, – feisbuke skelbė M.Mikutavičius.

Vis dėlto, dalis internautų tada pastebėjo, kad kūrinys esą gali būti užsakytas: teigta, kad už dainą atlikėjui buvo sumokėta, nes ši reklamuoja skiepus. Pats atlikėjas tokius kaltinimus atmetė.

Laidų vedėjas A. Valinskas. ELTA nuotrauka
Laidų vedėjas A. Valinskas. ELTA nuotrauka

Į dar didesnes kontraversijas yra patekęs laidų vedėjas A. Valinskas. Jis prieš keletą metų sukėlė tikrą skandalą, kai vienos laidos metu, aptardamas seimo rinkimų rezultatus, teigė, kad tokius kaip Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininkas Valdemaras Tomaševskis reikėtų šaudyti[2].

„Tomaševskis yra absoliutus kolorado vabalas, kuris gaudamas finansavimą savo partijai iš Lietuvos valstybės biudžeto, yra antivalstybininkas. Tokius reikėtų šaudyt šiaip jau. Po vieną į metus. Pradėt nuo jo, nes tai yra bėda, ką jis daro“, – sakė A. Valinskas.

Pats V. Tomaševskis dėl tokio A. Valinsko pasisakymo kreipėsi į teisėsaugą, generalinė prokuratūra pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl to, ar A. Valinsko teiginiu nebuvo padaryta Baudžiamajame kodekse numatyta nusikalstama veika. 

Pats A. Valinskas sakė, kad savo žodžiais neskatino nei tautinės neapykantos, nei ragino imtis prievartos, o šie žodžiai esą buvo išimti iš konteksto. Galiausiai prokuratūra nusprendė, kad A. Valinskas jokios nusikalstamos veikos nepadarė.

Neseniai A.Valinskas nesutiko ir su vaiko teisių apsaugos kontrolierės pastabomis dėl jo vedamų „Auksinių svogūnų“ metu išsakytų komentarų politiko Petro Gražulio ir jo mažametės dukros atžvilgiu. 

Primename, kad vaiko teisių apsaugos kontrolierė kreipėsi į Lietuvos radijo ir televizijos komisiją (LRTK). Pasak jos, renginyje elgtasi neatsakingai mažametės buvusio parlamentaro P. Gražulio dukros atžvilgiu.

„Apie nesantuokinę dukrą mes net nešnekėjome, to nebuvo minima. Tai visi šitie pseudo vaikų gynėjai tegul eina nafik“, – teigė ilgametis laidų vedėjas A. Valinskas.

Savo ruožtu dainininkas A. Mamontovas prieš keletą metų ėmėsi reklamuoti savo paliekamą CO2 pėdsaką. Kalbėdamas apie pandemiją ir jos metu pakeistą pasaulėžiūrą, žinomas vyras aiškino, kad rečiau keliauja lėktuvu, persėdo į tvaresnį automobilį.

Atlikėjas taip pat pasakojo, kad atlikęs testą SEB banko sukurtoje mobiliojoje programėlėje „ManoPėdsakas | SEB“, jis išsiaiškino savo paliekamą anglies pėdsaką[3].

A. Mamontovo anglies pėdsakas per metus siekė 10,4 tonos CO2e. Tada atlikėjas sakė, kad buvo nustebintas šio skaičiaus, kuris tapo įspėjimu tobulinti savo tvarumo įpročius.
Visuomenininkas A. Ramanauskas-Greitai. ELTA nuotrauka
Visuomenininkas A. Ramanauskas-Greitai. ELTA nuotrauka

Su kiek didesnėmis problemomis susidūrė A. Ramanauskas-Greitai. Žinomas vyras ne kartą atsidūrė teisme dėl įvairių savo komentarų, o vienas teismas, kuriame figuravo ir jo vardas, baigtas visai neseniai.

Vilniaus miesto apylinkės teismas atmetė rusų kalbos mokytojos Žanos Bortkevič ieškinį visuomenininkui A. Ramanauskui dėl garbės ir orumo gynimo[4].

Primename, kad Ž. Bortkevič prašė pripažinti, kad A. Ramanausko „Facebook“ apie ją paskleistą informaciją kaip žeminančią jos garbę ir orumą. A. Ramanausko „Fecbook“ socialiniame tinkle pasisakė taip:

„Toliau domimės vata, turinčią prieigą prie vaikų/jaunimo ugdymo. Susipažinkit: rusų kalbos mokytoja ZB. Šita russofašistė, mano žiniom, jau išprašyta iš kelių ugdymo įstaigų, už russofašistinį lojimą. Bet ir toliau turi prieigą prie Lietuvos vaikų...“; (...)“; „Praėjo kiek laiko, ir russofašistė vėl turi prieigą prie Lietuvos vaikų. ZB, panašu, gavo prieglaudą VGTU inžinerijos licėjus. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, prašom, tai ištirti“.

Teismas nusprendė, kad A. Ramanausko žodžiai yra Ž. Bortkevič ankstesnių viešų ir neviešų komentarų Rusijos karo prieš Ukrainą kontekste vertinimas ir išvados apie tai.

Teismo duris A. Ramanauskas varstė ir anksčiau, kai konfliktavo su žinomu dizaineriu Juozu Statkevičiumi. A. Ramanauskui buvo pateiktas ieškinys dėl to, kad jo „Facebook“ bei „YouTube“ platformose keliamas turinys skleidžia žeminančią informaciją apie J. Statkevičių. Teisme vyrai galiausiai susitarė[5].

Be to, A. Ramanauskas neseniai viename interviu, aptardamas neramumų tarp Rusijos ir Ukrainos foną, teigė, jog nuoširdžiai džiaugtųsi, jei ukrainiečių operatoriai čia, Lietuvoje, „pamedžiotų Tratus ir Vaitkus“, omenyje turėdamas į seimą kandidatuojančius Eduardą Vaitkų ir Žilviną Tratą. 

Kontraversijų neišvengė ir dainininkas V. Bareikis. Jis socialiniuose tinkluose sukėlė tikrą diskusijų ir pasipiktinimo bangą, kai aprašė savo matytą situaciją prekybos centre ir sukritikavo apkūnesnių formų moterį.

„Jei nebūtum žmogus ir turėtum šią galimybę stebėti „iš šono“ kaip mes stebime kokius nors gyvūnus, greičiausiai nuostabą keltų šių keistų gyvių nepaaiškinamas savidestrukcinis elgesys. Nenugalimas saviapgaulės ir trumparegiškumo instinktas. Stoviu eilėje ir matau, kaip vidutinio amžiaus moteris, turinti akivaizdžių viršsvorio problemų pusryčiams perka riebalais aptekusią, padegusią picos bandelę. Ir rūbų ir batų sprendžiu, kad tai vidurinės klasės atstovė, turinti darbą, šeimą (sprendžiu iš žiedo), draugus.Tokiais momentais pagreitintai prasuku jos gyvenimą 40 metų į priekį. Tada jos jau nebėra, ji jau mirusi. Greičiausiai cholesterolis, kraujagyslės ar širdis. Pabaigoje ji sunkiai judės, labai apkraus savo artimuosius ir draugus. Tada atsuku juostą atgal ir taip norisi prieiti ir padėti tam žmogui. Pasiūlyti tuos 40 metų nugyventi lengviau, prasmingiau, sąmoningiau. Bet suprantu, kad turiu rūpintis savimi bei savo artimojo rato žmonėmis, o tada, jei jau lieka laiko ir jėgų, bandyti pasiūlyti pagalbą ir ktiiems (jei, žinoma, jiems patiems to reikia)“, – rašė V.Bareikis[6].

Po šio žinomo vyro įrašo viešojoje erdvėje prasidėjo kritika ir pačiam V. Bareikiui. Tiek eiliniai Lietuvos gyventojai, tiek ir žinomi žmonės kritikavo atlikėją, teigė, kad jis, būdamas žinomas asmuo, skatina patyčias iš neįprasto sudėjimo žmonių. Galiausiai V. Bareikis atsiprašė už šį įrašą ir teigė nenorėjęs juo nieko įžeisti.