Išrasti stalo įrankiai, kurie padės kontroliuoti cukraus ir druskos kiekį

Mityba, TechnologijosDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Įrankiai
Jau išrasti stalo įrankiai, kurie padeda sumažinti druskos ir cukraus kiekio suvartojimą. Lisa Fotios/ Pexels nuotrauka

Išrasti skonį gerinantys stalo įrankiai gali padėti vartotojams sumažinti cukraus ir druskos kiekį

Mokslininkų grupė sukūrė šaukštą ir valgymo lazdeles, kurie stimuliuoja skonio receptorius ir sukelia saldumo pojūtį. Tai galėtų būti naudinga visiems, mėgstantiems saldumynus, ypač sergantiems diabetu, kuriuo serga 11,3 proc. gyventojų, žmonėms, kuriems reikia riboti cukraus vartojimą[1].

Šaukšto idėja kilo iš ankstesnio japonų projekto, kurio metu tyrėjai lazdeles įkraudavo elektros srove, kuri sustiprindavo sūrumą. Pasak „Scientific American“, šaukšto, pavadinto „Sugarware“, apačioje yra iškilimų, todėl jis turi didesnį paviršiaus plotą, kuris prispaudžiamas prie liežuvio.

Iškilimai padengti nuolatiniu molekulių, vadinamų ligandais, sluoksniu. Šie ligandai jungiasi su burnoje esančiais receptoriniais baltymais, kurie paprastai reaguoja į cukraus ar dirbtinių saldiklių molekules. Valgytojas, naudojantis šį šaukštą, patiria nervinių signalų bangą į smegenis, signalizuojančią apie saldumo pojūtį[2].

Oksfordo universiteto psichologas Charles Spence, nedalyvavęs projekte, remdamasis ankstesniais tyrimais, spėja, kad dėl nelygios šaukšto tekstūros burnoje jaučiamas kitoks pojūtis, todėl skonio receptoriai atkreipia dėmesį.

Projektas yra paremtas druskos receptorius aktyvinančiu produktu

Shiyu Xu yra vienas iš projekte dalyvavusių tyrėjų. Jis sako, kad jo komanda studijavo japonų projektą, kurį vykdė Homei Miyashita iš Meiji universiteto ir sukūrė būdus, kaip stimuliuoti druskos receptorius liežuvyje. H. Miyashitos komanda sukūrė specializuotas valgymo lazdeles, kuriomis teka silpna elektros srovė, perkelianti natrio jonus į burnoje esantį maistą ir sužadinanti liežuvio druskos receptorius[3].

Komanda pranešė, kad jos išrastos lazdelės pusantro karto padidino valgytojų sūrumo pojūtį maiste. JAV bendrovė „Taste Boosters“ naudoja panašų mikrosrovėmis pagrįstą metodą savo įrankiui „SpoonTEK“, kuris stimuliuoja liežuvį, kad sustiprintų skonio pojūtį.

Tiek valgymo lazdelės, tiek „SpoonTEK“ daro tą patį. Jie stimuliuoja skonio receptorius, o valgytojas nevartoja druskos ar cukraus, bet jaučia sūrumą arba saldumą valgant. Tyrėjai pabrėžia, kad technologija kiekviename projekte yra kitokia. „Sugarware“ projekte naudojamos ne elektra, o tekstūrą ir skonio receptorius stimuliuojančios molekulės.

Nors ekspertai nėra tikri, ar skonį gerinantys indai prigis, Japonijos mokslininkai toliau tobulins savo elektrines valgymo lazdeles, o „Sugarware“ komanda kuria kitų stalo įrankių prototipą. Tuo tarpu ekspertai teigia, kad vis dar galite išbandyti šią techniką žaisdami su įvairiais valgymo įrankiais. Ankstesni tyrimai parodė, kad stalo įrankių svoris, spalva ir forma gali turėti įtakos suvokiamam maisto skoniui.

Cukrus ir saldikliai
Dirbtiniuose saldikliuose taip pat slypi pavojai. Mali Maeder/ Pexels nuotrauka

Saldiklių vartojimo mažinimas – dar viena problema

Be druskos ir cukraus „Sugarware“ tyrėjai domisi ir dirbtinių saldiklių, kurie siejami su daugeliu sveikatos sutrikimų, vartojimo mažinimu. Izraelio mokslininkai teigia, kad, remiantis įvairiais tyrimais, dirbtiniai saldikliai nebeturėtų būti laikomi saugiais.

Tikima, kad sacharino ir sukralozės vartojimas kenkia sveikų suaugusių žmonių gebėjimui šalinti gliukozę organizme ir iš tikrųjų didina cukraus kiekį. Pasak jų, net maistiniai saldikliai gali pabloginti gliukozės reakciją, nes keičia mūsų mikrobiomą.

Dirbtiniai saldikliai, suteikiantys saldumo skonį be jokių kalorijų, atrodo, galėtų būti vienas iš atsakymų, kaip veiksmingai numesti svorio. Vidutinė 12 uncijų skardinė cukrumi saldinto gazuoto gėrimo turi apie 150 kalorijų, iš kurių beveik visos gaunamos iš cukraus. Toks pat kiekis dietinės sodos – nulis kalorijų.

Atrodo, kad pasirinkimo nėra, bet naujausi tyrimai rodo, kad dirbtiniai saldikliai turi ir savo minusų. Jie taip pat nėra visi vienodi ir vienodai sukurti, tad pasirinkimo daugiau nei atrodo iš pat pradžių. Be to, tyrėjai tikina, kad visiškas cukraus pakeitimas saldikliu gali turėti kitų problemų.

Tikima, kad dirbtiniai saldikliai būtų naudojami vietoj cukraus kovojant su nutukimu, metaboliniu sindromu ir diabetu, t. y. širdies ligų rizikos veiksniais[4]. Nors jie nėra stebuklingos priemonės, protingas nemaistinių saldiklių naudojimas gali padėti sumažinti pridėtinių cukrų kiekį jūsų mityboje ir taip sumažinti suvartojamų kalorijų skaičių.

Sumažinus kalorijų kiekį, galima pasiekti ir išlaikyti sveiką kūno svorį ir taip sumažinti širdies ligų ir diabeto riziką. Dirbtinius saldiklius vartojantys žmonės gali pakeisti prarastas kalorijas kitais šaltiniais ir taip atsverti svorio metimą ar naudą sveikatai.

Minimalus jų kiekis sukuria saldų skonį, prilygstantį cukraus skoniui, be panašių kalorijų. Dėl dažno šių itin intensyvių saldiklių vartojimo per stipriai stimuliuojami cukraus receptoriai gali apriboti toleranciją sudėtingesniems skoniams. Tai reiškia, kad žmonėms, kurie nuolat vartoja dirbtinius saldiklius, mažiau saldūs maisto produktai, pavyzdžiui, vaisiai, gali pasirodyti mažiau patrauklūs, o nesaldūs maisto produktai, pavyzdžiui, daržovės, gali būti visiškai neskanūs.