Iš „Amazon“ išviliota virš 2,5 mln. eurų: lietuvio sukurta sukčiavimo schema nustebino net policiją

Lietuva, VerslasRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Buvo išviliota milžiniška suma. Lietuvos policijos nuotrauka

Lietuvis įtariamas iš „Amazon“ pasisavinęs daugiau nei 2,5 milijono eurų

Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai ir Generalinės prokuratūros prokurorai atskleidė itin stambaus masto sukčiavimo schemą, kurioje figūruoja žinoma tarptautinė internetinės prekybos platforma „Amazon“. Vilniuje sulaikytas Lietuvos pilietis D. R., įtariamas pasisavinęs daugiau nei 2,5 milijono eurų iš šios bendrovės.

Tyrimo metu buvo išaiškinta, kad D. R. kartu su bendrininkais per populiarią žinučių platformą „Telegram“ organizavo grupę, kurios nariai reguliariai užsisakinėjo prekes iš „Amazon“. Tačiau prekes gavę sukčiai piktnaudžiavo „Amazon“ prekių grąžinimo taisyklėmis: jie pareikšdavo, kad užsakytų daiktų negavo arba gavo tik tuščias dėžes. Taip iš bendrovės buvo neteisėtai susigrąžinami už prekes sumokėti pinigai.

Kaip teigia „Amazon“ vyresnysis korporatyvinis patarėjas Jamie’as Wendellas, organizuotas mažmeninės prekybos sukčiavimas kelia grėsmę prekybos platformų reputacijai ir saugiam apsipirkimui, kurį kompanija kūrė daugelį metų. „Amazon“ yra įsipareigojusi imtis kompleksinių veiksmų prieš tokio tipo sukčiavimo schemas.

„Norime padėkoti Lietuvos teisėsaugai už tai, kad greitai ėmėsi veiksmų prieš šios sukčiavimo grąžinant pinigus schemos organizatorių“, – pabrėžė J. Wendell.

Lietuvos pareigūnus nustebino išviliotos sumos dydis

Eurai
Pareigūnai tikina, kad tokio stambaus sukčiavimo dar nėra matę. Ibrahim Boran/Unsplash nuotrauka

Atlikus kratas įtariamojo bei jo bendrininkų patalpose buvo aptikta įspūdingo dydžio suma – beveik 5 milijonų eurų vertės kriptovaliutos ir daugiau kaip 700 tūkst. eurų grynaisiais pinigais. D. R. jau skirtos dvi kardomosios priemonės.

Pasak Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko Arūno Maskoliūno, tokio pobūdžio ir masto sukčiavimo atvejis Lietuvoje yra beprecedentis. Tai pirmasis kartas, kai iš vienos komercinės įmonės pavyko išvilioti tokią didelę sumą. Tačiau, pasak pareigūno, šis atvejis įrodo, kad Lietuvos policija yra pasirengusi kovoti su naujomis ir sudėtingomis sukčiavimo schemomis.

Sukčiai praėjusiais metais iš žmonių išviliojo daugiau nei 15 milijonų eurų

Sukčiavimo schema
Sukčiai kasmet išvilioja milžiniškas sumas. Lena Balk/Unsplash nuotrauka

Vien per 2024 metus Lietuvoje buvo registruota daugiau kaip 3200 nusikalstamų veikų, susijusių su sukčiavimu. Gyventojų patirti nuostoliai per metus viršijo 15 milijonų eurų. Dažniausiai sukčiai prisistato policijos pareigūnais, bankų darbuotojais ar tarptautinių bendrovių, pavyzdžiui, „Google“ atstovais. Taip pat dažni išlieka investiciniai sukčiavimai, avansiniai mokėjimai ir duomenų viliojimas (vadinamasis „phishingas“). Pastebima, kad sumažėjo sukčiavimų naudojant SMS žinutes.

Dauguma sukčiavimų turi tarptautinį pobūdį, juos dažnai organizuoja užsienio šalių piliečiai, kurie naudojasi užsienyje esančiomis platformomis ir įrankiais tapatybei slėpti. Nepaisant to, teisėsauga tikina, kad yra pasiruošusi efektyviai kovoti su šiuo sudėtingėjančiu nusikalstamumu. Lietuvos policija glaudžiai bendradarbiauja su bankais, mobiliojo ryšio operatoriais ir kitomis organizacijomis, kad kuo greičiau nustatytų ir sustabdytų sukčiavimo atvejus.

Šiuo metu vykstančiame ikiteisminiame tyrime įtarimai pateikti dviem asmenims pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 182 str. 3 dalį (sukčiavimas) ir 216 str. 1 dalį (nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimas). Už šias nusikalstamas veikas numatyta griežčiausia bausmė – iki aštuonerių metų nelaisvės.

Primename, kad pagal galiojančius įstatymus asmuo laikomas nekaltu tol, kol jo kaltė neįrodyta įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu.

Parengta pagal Lietuvos policijos informaciją.