Suprasti akimirksniu
  • Mokesčių mokėtojai patys apsimokės savo konsultacijas „Ignitis“
  • Pelnas milijoninis, o darbuotojams numetami trupiniai
  • Akcijų „Ignitis“ turiėjo ir energetikos ministras Dainius Kreivys
Šaltiniai
Ignitis
„Ignitis“ sudarė sutartį su bendrove „Planas Chuliganas“. Mariaus Morkevičiaus/ELTA nuotrauka

Mokesčių mokėtojai patys apsimokės savo konsultacijas „Ignitis“

Valstybės lėšomis išlaikomas elektros energijos tiekėjas „Ignitis“ atseikėjo daugiau nei 13 mln. eurų telemarketingo bendrovei „Planas Chuliganas“, kad ši konsultuotų bendrovės klientus iš mokesčių mokėtojų lėšų.

Valstybinė įstaiga, generuojanti milžiniškus pelnus (2024 m. pirmojo ketvirčio duomenimis, grynasis pelnas siekė 118,7 mln. eurus[1]) imasi įdarbinti kitą įmonę, kad ši konsultuotų „Ignitis“ klientus buitiniais vartojimo klausimais. Sutartis už daugiau nei dešimt milijonų eurų buvo sudaryta trejų metų laikotarpiui.

Nurodoma, kad „Planas Chuliganas“ konsultuos „Ignitis“ buitinius klientus elektros energijos, gamtinių dujų tiekimo klausimais ir teiks informaciją gaminantiems vartotojams.

Skelbiama, kad pasinaudojant skiriamu finansavimu, bendrovė įdarbinusi 123 klientų aptarnavimo specialistus.

Taigi, didžiausias absurdas – „Ignitis“ – bendrovės, kuri generuoja milžiniškus grynuosius pelnus, vartotojai iš savo lėšų finansuoja klientų aptarnavimo centrą, kuris jiems suteiks informaciją apie elektros energijos tiekėjo teikiamas paslaugas. Taip, supratote teisingai – jūs mokate už tai, kad pelno srautai į „Ignitis“ nesustotų, bet ir augtų.

Tą rodo ir šiemet už 2023-iuosius metus išsidalinti dividendai, kurių suma siekė 93 mln. eurų.

„Planas Chuliganas“ konsultuos vartotojus elektros klausimais. Petr Macháček/Unsplash nuotrauka
„Planas Chuliganas“ konsultuos vartotojus elektros klausimais. Petr Macháček/Unsplash nuotrauka

Pelnas milijoninis, o darbuotojams numetami trupiniai

Dovydo Braukylos vadovaujamame „Plane Chuligane“ šiuo metu dirba 410 darbuotojų, o vidutinis atlyginimas (šių metų balandžio duomenimis) siekia 1 336,29 eurus „ant popieriaus“, kai tuo tarpu grynasis įmonės pelnas 2022 metais perkopė milijoną eurų ir siekė 1 234 395 eurus[2].

UAB „Planui Chuliganui“ priklauso keturi automobiliai, tarp kurių – ir prabangus Audi RS 6 AVANT, kurio pirmoji registracija Lietuvoje įvyko 2022 metais.

Tuo tarpu, bendrovė ne itin dosni savo darbuotojams, kurių didžiąją dalį sudaro studentai – štai už darbą 0,75 arba pilnu etatu, siūlomas 990-1 200 Eur atlyginimas neatskaičius mokesčių, o darbo iki soties – švenčių dienomis ir savaitgaliais.

„Planas Chuliganas“ ieško darbuotojų. Ekrano nuotrauka
„Planas Chuliganas“ ieško darbuotojų. Ekrano nuotrauka

Belieka neabejoti, kad darbo užmokestis, net ir gavus 13 mln. eurų vertės „Ignitis“ paskatą, nesikeis. Skaičiuojant paprastai, kadangi sutartis su „Ignitis“ sudaryta trijų metų laikotarpiui, metai (arba 12 mėnesių) įvertinti 4 333 333 eurų suma. Mėnesiui tenkanti suma lygi 361 111 eurams.

Akcijų „Ignitis“ turiėjo ir energetikos ministras Dainius Kreivys

Primename, kad 2022 metais paaiškėjo, kad tiek energetikos ministras D. Kreivys, tiek finansų viceministras G. Norkūnas turi „Ignitis grupės“ akcijų ir apie tai nedeklaravo ir galimai sąmoningai nuslėpė savo interesus valstybinėje įmonėje gaudamas dar ir pelną[3].

D. Kreivys turi net 40 proc. bendrovės „Catus“ akcijų, o ją kontroliuojanti benrovė „Norteo“ turėjo akcijų „Ignitis grupėje“.

Taip pat primename, kad D. Kreivys, net ir pagautas už rankos, deklaruoti savo ryšių su bendrove neketino, argumentuodamas, kad jo valdoma ministerija esą nepriimanti jokių sprendimų dėl šios įmonės veiklos ir jai įtakos jokios nedaranti[4].

Nepaisant to, kad su „Ignitis grupe“ susiję asmenys, neabejotinai išlaikomi ir sau gerbūvį užsitikrinantys iš mokesčių mokėtojų sunešamų lėšų, nebeturi galvoti apie rytojų, jie kaip reikiant nuskurdino ir taip vos galą su galu suduriančią visuomenės dalį per elektros liberalizavimo laikotarpį, kada valstybę sudrebino ne vienas skandalas, o elektros kaina už kilovatvalandę mušė rekordus.

Primename, kad būtent tuo laikotarpiu Lietuvoje nuvilnijo smulkiųjų verslų bankrotų banga ir duonos neteko ne tik smulkūs šeimos verslai, bet ir paprasti Lietuvos žmonės.

Pernai metais Valstybinei elektros reguliavimo tarnybai (VERT) net kilo įtarimų, kad „Ignitis“ galimai piktnaudžiauja savo padėtimi rinkoje, mat siūlo brangiausius planus rinkoje ir neaišku, kodėl.