Hortenzijos: egzotiškosios sodo ir namų puošmenos, užburiančios kiekvieną

Aplinka, Gamta, Namai, SodasG. B.
Suprasti akimirksniu
Hortenzijos žiedas
Hortenzijos traukia akį dideliais žiedais. Kelly Sikkemos/Unsplash nuotrauka

Egzotiškoji hortenzija, nuo seno auganti ir lietuvių soduose

Tikriausiai dažnas mūsų, pripažįstame tai ar ne, bet pavasarį ir vasarą pasidžiaugiame didžiuliais gėlių žiedais, užburiančiais kvapais ir pačiomis įvairiausiomis spalvomis. Gėlės papuošia tiek mūsų namus, nesvarbu mažą butą ar didžiulę vilą, tiek mūsų sodus, balkonus, terasas, mylimųjų kapus, priverčia šyptelėti ir tiesiog gamtoje, praėjus pro šalį.

Vienas tokių augalų, tikrai prikaustančių dėmesį ir tų, kurie įprastai į gėles net nežvilgteli, yra hortenzija (lot. hydrangea) – hortenzijinių šeimos augalas, paplitęs Kinijoje, Korėjoje, Japonijoje, Himalajuose, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Dažniausiai tai pakankamai aukštas, 1–3 m. krūmas, pasižymintis ilgaamžiškumu ir galintis išgyventi net keliasdešimt metų[1].

Nors bene labiausiai akį traukianti yra didžialapė hortenzija, Lietuvoje populiariausios ir geriausiai augančios yra šios rūšys:

  • šviesioji hortenzija;
  • šluotelinė hortenzija;
  • laipiojančioji hortenzija;
  • ąžuolialapė hortenzija.

Vertinant visą gentį, hortenzijų aptinkama ypač įvairių, priskaičiuojama apie 23 – 25 rūšis, tačiau didžioji dalis jų yra paplitusios šiltesnio klimato teritorijose. Vis tik, galime pasidžiaugti, jog Lietuvoje auga ir viena seniausių bei labiausiai paplitusių – šviesioji hortenzija. Tiesa, ji gal ir nėra labai stebinanti, o jos smulkūs žiedeliai dažnai primena kitus pavasarinius ir vasarinius augalus, tačiau bent vieną tokį krūmą savo sode turėtų auginti kiekvienas save gerbiantis sodininkas.

Hortenzijos populiarios ne tik Lietuvoje, o tropiniuose kraštuose auga žymiai daugiau šio augalo rūšių. Josefin/Unsplash nuotrauka

Puošnioji hortenzija reikalauja priežiūros ir meilės

Planuojantiems hortenzijas auginti savo namų sode derėtų susipažinti su šiuo augalu iš arčiau. Iš esmės, hortenzija, nepriklausomai nuo rūšies, nėra reiklus augalas. Jis sėkmingai gyvuoja įvairiuose dirvožemiuose, tačiau labiau mėgsta rūgščią terpę, o žemė gali turėti įtakos net žiedų spalvai.

Tam, kad raudonųjų ir rausvųjų veislių žiedai taptų grynai mėlynos spalvos, žemė turi būti rūgšti, optimalus pH – 4,5–5,5, turi būti daug geležies. Tuo tarpu baltųjų hortenzijų žiedai mėlynai nenusispalvina bet kuriuo atveju.

Hortenzijos mėgsta vėsą ir užuovėją, todėl pačioje saulėkaitoje jų nesodinkite. Atsiminkite, kad šis augalas reikalauja tam tikros priežiūros: pavasarį hortenziją svarbu nugenėti, negyvus ūglius pašalinti. Šaltuoju metų sezonu augalo pumpurus svarbu apsaugoti nuo šalnų, sniego, todėl šakas reikėtų apipilti medžio žieve, durpėmis ar žemėmis.

Kalbant apie šio dailaus augalo priežiūrą, svarbu žinoti, jog hortenzija mėgsta vandenį, tačiau jo padauginti nevalia, drėgmė turėtų būti pastovi ir vienoda, o laistyti augalą reikėtų minkštu, kambario temperatūros vandeniu. Trąšas hortenzijai taip pat rinkite atidžiai ir nepersistenkite: šaltuoju metų laikotarpiu augalui trąšų apskritai nereikia.

Jei jūsų gėlė neskuba pražysti, neskubėkite baimintis, naminės, ant palangių auginamos hortenzijos pražysta ankstyvą pavasarį, dažniausiai kovo mėnesį, o auginamos lauke – tik birželį, todėl duokite laiko augalams subręsti ir nustebinti jus gausiais žiedais.

Hortenzijos reikalauja atidumo, priežiūros ir meilės. Olesios Misty/Unsplash nuotrauka

Augalas, kuris taps pagrindiniu jūsų namų ar sodo akcentu

Įsigeidusiems sodą papuošti šiuo puošniu augalu, rekomenduojama pradėti nuo paprasčiau prižiūrimų šluotelinių arba šviesiųjų hortenzijų. Šie augalai nėra tokie reiklūs kaip kitos hortenzijų veislės, be to, lengviau atlaiko žiemos šalčius. Sodinti hortenzijas geriausia ankstyvą pavasarį arba rudenį.

Jei pasirinksite šviesiąją hortenziją, atsiminkite, kad ši dažniausiai užauga iki 1 – 1,5 metro aukščio. Augalas apdovanos jus baltais, kartais žalsvais žiedais, kurie jus džiugins visą vasarą, nuo birželio iki rugsėjo, kartais žiedai išlieka gražūs net iki spalio mėnesio ir pirmųjų šalnų.

Šviesiųjų hortenzijų negenėkite pavasarį, mat būtent kovo, balandžio mėnesiais formuojasi ūgliai. Šios rūšies augalai geriausiai augs gerai drenuotame, bet drėgname dirvožemyje, tad Lietuvoje jos gyvuoja praktiškai bet kuriame regione[2].

Panašios priežiūros reikalauja ir sodininkų jau pamėgta šluotelinių hortenzijų rūšis. Šio augalo žiedai iš pat pradžių pasirodo balti, vėliau parausta, o žydėti pradeda jau gerai įvasarojus, liepos – rugsėjo mėnesiais. 

Šluotelinės hortenzijos taip pat puikiai auga visoje Lietuvoje, mėgsta gerai drenuotą dirvą. Sodinti tiek šią, tiek ir kitas lauko ar vazonines hortenzijas geriausiai pavasarį, maždaug50-70 cm skersmens ir 40-50 cm gylio duobėse, kurios būtų užpildomos lapinės, mėšlinės žemės, durpių ir smėlio (2:2:1:1) mišiniu. Jeigu žemė nėra skurdi, ją užtenka pagerinti kompostu ar durpėmis, o pasodinus svarbu gausiai palaistyti ir mulčiuoti durpėmis[3].

Nesvarbu, kurią hortenzijų rūšį išsirinksite ir pamėgsite, įvertinkite tai, kad šis nuostabus augalas reikalaus priežiūros ir dėmesio. Kita vertus, jūsų įdirbis tikrai atsipirks, kai vasaromis galėsite džiaugtis nuostabiais, kvapniais hortenzijų žiedais, kurie puoš tiek jūsų sodą, tiek namus, o gal stebins ir jūsų artimuosius įvairiomis progomis.