Suprasti akimirksniu
  • Holivudo žvaigždės ir scenaristai vienijasi ir skelbia streiką
  • Streikas taps didžiausiu per kelis dešimtmečius
  • Nerimas dėl DI įtakos kino industrijai auga it ant mielių
Šaltiniai
Streikas
Streikuoja Holivudo aktoriai ir scenaristai. Epa-Eltos nuotrauka

Holivudo žvaigždės ir scenaristai vienijasi ir skelbia streiką

Nors ne vienam gali atrodyti, kad kino žvaigždės tikrai negali skųstis dėl atlygio, dabartinė situacija Holivude atskleidžia, kad prabangios filmų premjeros, populiarumas ir glamūras slepia ir žymiai niūresnę aktoriaus ar scenaristo gyvenimo dalią.

Po žlugusių derybų su didžiosiomis JAV kino studijomis, dabar net dešimtys tūkstančių Holivudo aktorių, tarp kurių – visiems žinomos kino žvaigždės – pradėjo istorinį streiką. Jį aktyviai remia aktorių profsąjungos (SAG-AFTRA) valdyba, o scenarijų streiką remia ir Holivudo rašytojus vienijanti profsąjunga[1].

Profsąjungai SAG-AFTRA, kuriai vadovauja aktorė Fran Drescher, priklauso per 160 000 narių, įskaitant kino ir televizijos aktorius, kaskadininkus, TV žurnalistus ir laidų vedėjus. Tarp profsąjungos narių yra net tokios žvaigždės, kaip Meryl Streep, Jennifer Lawrence ir Glenn Close, o dabartinį streiką aktyviai remia George'as Clooney, Mattas Damonas, Robertas Downey jaunesnysis, Emily Blunt, Margot Robbie, Florence Pugh, Jasonas Sudeikis, Susan Sarandon, režisierius Christopheris Nolanas ir daugelis kitų įžymybių.

Tačiau jau dabar kalbama, kad šis streikas kaip reikiant paveiks kino pramonę bei atitolins tokių laukiamų filmų kaip „Beetlejuice 2“, „Deadpool 3“, „Gladiatorius 2“, „Mortal Kombat 2“, „Venom 3“ ir daugelį kitų premjeras, įskaitant šiuo metu itin populiarių serialų pasirodymo datas[2].

Juk vykstant streikui, profsąjungų nariai negali filmuotis, taip pat reklamuoti jau sukurtų filmų. Kadangi jau kelias savaites streikuoja ir JAV scenaristai, tai reiškia, kad Holivude pirmą kartą per daugiau kaip 60 metų vyksta dvigubas streikas, galintis visiškai surakinti JAV kino ir televizijos pramonę, o tai gali turėti įtakos ir kitų šalių kino industrijai.

Šiuo metu streikuodami aktoriai ir scenaristai reikalauja didesnių honorarų iš „Disney“, „Netflix“ ir kt. kino bendrovių. Be to, jie nori sulaukti rimtų kino korporacijų įsipareigojimų dėl dirbtinio intelekto (DI) naudojimo. Iš tiesų, jau kuris laikas aktoriai baiminasi, kad jų pasirodymai ir net balsai gali būti naudojami kaip duomenys DI sistemoms plėtoti, tačiau už tai jie negauna jokio atlygio.

Ir aktoriai, ir scenaristai skundžiasi ir dėl to, kad nors dabar ir yra kuriama daugiau filmų bei serialų, jų biudžetai mažėja. Serialų atveju neretai per sezoną nufilmuojama mažiau serijų ir priešingai nei televizijoje, už kartojimus per interneto transliacijas kūrėjai gauna mažesnius autorinius atlyginimus, kurie net nepriklauso nuo žiūrovų skaičiaus.

Streikas taps didžiausiu per kelis dešimtmečius

Jau dabar teigiama, kad Holyvo scenaristų ir aktorių streikas sustabdys JAV pramogų industriją ir taps didžiausiu per beveik du dešimtmečius. Tačiau ar tai paveiks kino industrijos ryklius? Dėl šio klausimo nestokojama abejonių. Pavyzdžiui, „Disney“ generalinis direktorius Bobas Igeris jau spėjo pareikšti, kad scenaristų ir aktorių reikalavimai yra „labai trikdantys“ ir kad streikas bus „žalingas visiems“.

Tokie B. Igerio komentarai sulaukė gausios kritikos socialinėje žiniasklaidoje, kur internautai atkreipė dėmesį į tai, kad generalinis „Disney“ direktorius per metus uždirba apie 27 milijonus JAV dolerių, tačiau tokiais turtais tikrai neskuba dalintis su tais, iš kurių tokį pelną ir kraunasi.

Tiek aktorių, tiek rašytojų profsąjungas taip pat įsiutino tokie B. Igerio komentarai. Kino industrijos atstovai pabrėžia, kad „Disney“ vadovo nuomonė gali atspindėti daugelį Holivudo kino studijų direktorių pažiūras, o ir pats B. Igeris ilgą laiką buvo laikomas faktiniu Holivudo vadovu, daugelis kino pramonės atstovų net tikėjosi, kad jis galės pasinaudoti savo įtaka ir tarpininkauti sudarant kokį nors susitarimą tarp studijų ir profesinių sąjungų[4].

Dabartinė situacija signalizuoja, kad kino aktorių ir scenaristų streikas gali kaip reikiant užsitęsti, o tai ne tik sujaus kino industriją, tačiau ir turės įtakos Kalifornijos – valstijos, kurioje yra įsikūręs Holivudas, ekonomikai.

Paskutinis rašytojų streikas, vykęs 2007-2008 m., truko 100 dienų, ir Kalifornijos valstijai kainavo apie 2 mlrd. dolerių. Tačiau net tuomet kino produkcija nebuvo sustabdyta taip smarkiai, kaip dabar. Be to, dabartinis streikas taip pat turės šalutinį poveikį kitoms mažoms, su kino industrija bendradarbiavusioms įmonėms, kurios jau ir taip susidūrė su sunkumais po COVID-19 pandemijos štilio.
Streikas kaip reikiant paveiks kino industrijos planus. Epa-Eltos nuotrauka
Streikas kaip reikiant paveiks kino industrijos planus. Epa-Eltos nuotrauka

Nerimas dėl DI įtakos kino industrijai auga it ant mielių

Tačiau menkas užmokestis ir ilgos darbo valandos nėra vieninteliai veiksniai, galėję iššaukti aktorių ir scenaristų nepasitenkinimą. Kino pramonės atstovai jau kuris laikas nerimauja, kad dirbtinis intelektas neigiamai paveiks šią meno sferą, o ir kitų sričių darbuotojai jiems gali pritarti: kalbos, kad DI pakeis milijonus ar net milijardus darbuotojų visame pasaulyje netyla jau keletą metų ir tik pagarsėjo, kai pernai buvo pristatytas garsusis pokalbių robotas „ChatGPT“.

Dar 2021 m. „McKinsey“ atliktoje ataskaitoje buvo teigiama, kad iki 2030 m. dėl automatizavimo ir DI plėtros žmonės gali prarasti iki 800 mln. darbo vietų. Nors toje pačioje ataskaitoje teigiama, kad bus sparčiai kuriamos ir naujos darbo vietos, pabrėžiama, kad jos vis dažniau gali būti pritaikomos DI galimybėms. Taip daugybės sričių specialistai ėmė nerimauti, kad iš jų darbą netolimoje ateityje pavogti gali ne daugiau kompetencijos turintis specialistas, tačiau robotas.

Kino industrijoje nerimas taip pat jaučiamas. Rašytojai ir scenaristai nerimauja, kad DI atims jų darbo vietas. Nors daugelis kino srities atstovų patys nėra griežtai nusiteikę prieš technologijas ir pabrėžia, kad dirbtinio intelekto įrankiai net galėtų būti naudojami scenaristams padėti, nerimas vis tiek yra jaučiamas.

Vis dažniau yra pabrėžiama, kad kino studijos, norėdamos sumažinti finansinius kaštus, vietoje rašytojų ims naudoti tiesio DI technologijas. Tai neabejotinai neigiamai paveiks milijonus žmonių, be to, manoma, kad suprastėtų ir kino kokybė[5]. Aktoriai taip pat nerimauja, kaip dirbtinis intelektas bus naudojamas kuriant filmus, atliekant tam tikrus vaidmenis ar net pasisavinant realių aktorių pasiekimus ir įdirbį.

Holivudo žvaigždės, dabar aktyviai stojančios į kovą už dirbtinio intelekto kontrolę, gali būti lūžio taškas, ypač kai JAV Federalinė prekybos komisija (FTC) neseniai taip pat pradėjo tyrimą dėl „ChatGPT“ kūrėjos „OpenAI“: FTC tiria „OpenAI“ duomenų rinkimo praktiką ir jos galimybes teikti vartotojams klaidingą informaciją.

Tokiu precedentu remiasi ir Holivudo aktoriai bei rašytojai. Praėjusį ketvirtadienį spaudos konferencijoje SAG-AFTRA prezidentė F. Drescher pareiškė, kad „dirbtinis intelektas kelia egzistencinę grėsmę kūrybinėms profesijoms, o visi aktoriai ir atlikėjai nusipelno sutarčių formuluočių, kurios apsaugotų juos nuo jų tapatybės ir talento išnaudojimo be sutikimo ir užmokesčio“.

„Jei dabar neatsilaikysime, visi pateksime į bėdą. Mums visiems gresia pavojus, kad mus visus pakeis mašinos“, – sako aktorė F. Drescher[6].
avatar
done
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Rasa Strimaitytė. Holivudo aktoriai pradėjo streiką ELTA
2.arrow_upward
Mario Nawfal . Tviterio įrašas Twitter