
Londonas nubudo su netikėta žinia
Heathrow oro uostas, Europos judriausias ir Didžiosios Britanijos pasididžiavimas, visą penktadienį bus uždarytas. Priežastis – netoliese esančioje elektros pastotėje kilęs gaisras, nutraukęs elektros tiekimą ir sukėlęs kelionių chaosą visame pasaulyje. Kas vyksta, kas paveikta ir ką tai reiškia ateičiai? Štai ką žinome iki šiol.
Viskas prasidėjo ketvirtadienio vakarą, kai Hayes rajone, Nestles Avenue gatvėje, esančioje vos už 5 kilometrų nuo Heathrow, elektros pastotėje įsiplieskė didžiulis gaisras. Apie 23:20 val. vietos laiku ugniagesiai gavo pirmuosius pranešimus, o naktį į penktadienį daugiau nei 70 ugniagesių ir 10 gaisrinių automobilių kovojo su liepsnomis. Penktadienio rytą Londono gaisrinė tarnyba pranešė, kad gaisras suvaldytas, tačiau apie 10 proc. liepsnų vis dar rusena. Dėl šio incidento nutrūko elektros tiekimas ne tik oro uostui, bet ir tūkstančiams aplinkinių namų bei verslo objektų.
Nacionalinio tinklo (National Grid) duomenimis, iki penktadienio ryto elektra buvo atkurta 62 000 vartotojų, tačiau 4900 namų vis dar liko be jos. Heathrow administracija nedelsdama paskelbė, kad oro uostas neveiks bent iki 23:59 val. penktadienį, o keleiviams griežtai patarta nevykti į terminalus.
Kol kas gaisro priežastis lieka neaiški
Londonos gaisrinė tarnyba teigia, kad tyrimas jau pradėtas, tačiau konkrečių atsakymų dar nėra. Tuo tarpu „The Times“ ir „The Telegraph“ praneša, kad į tyrimą įsitraukė Metropoliteno policijos kontrterorizmo specialistai. Vis dėlto pabrėžiama, kad tai – atsargumo priemonė, o ne įrodymas, jog gaisras buvo tyčinis sabotažas.
„Mes dar neturime tikslaus supratimo, kas sukėlė šį gaisrą,“ – LBC radijui sakė energetikos sekretorius Edas Milibandas, pridurdamas, kad kol kas nėra jokių sabotažo požymių.
Aviacijos ekspertas, Swinburne universiteto profesorius Zheng Lei, pavadino incidentą „labai neįprastu“ ir pabrėžė, kad tokios avarijos retai turi tokį didelį poveikį.
„Detalių dar nežinome, bet tai tikrai išskirtinis įvykis,“ – teigė jis.
Heathrow – ne tik Didžiosios Britanijos, bet ir viso pasaulio aviacijos širdis
Kasdien čia kyla ir leidžiasi apie 1300 lėktuvų, o per metus per terminalus praeina daugiau nei 83 milijonai keleivių. „Flightradar24“ duomenimis, penktadienį buvo suplanuoti 1351 skrydžiai, kurie dabar arba atšaukti, arba nukreipti į kitus oro uostus. Tūkstančiai keleivių liko įstrigę – vieni laukia naujienų oro uostuose nuo Paryžiaus iki Singapūro, kiti ieško alternatyvų.
Poveikis jaučiamas ne tik keliautojams. Heathrow yra pagrindinis Jungtinės Karalystės krovinių centras, per kurį gabenama apie 40 proc. šalies eksporto vertės. Ekspertai iš Tarptautinės prekybos instituto perspėja, kad net vienos dienos uždarymas gali sukelti milijoninius nuostolius, ypač dėl laiko jautrių prekių, tokių kaip vaistai ar švieži produktai. „Net kai skrydžiai atsinaujins, lėktuvai, įgulos ir kroviniai bus ne ten, kur reikia,“ – sako instituto vadovas Marco Forgione.
Didžiosios Britanijos vyriausybė situaciją atidžiai stebi
Transporto sekretorė Heidi Alexander pavadino tai „sparčiai besikeičiančia situacija“ ir patvirtino, kad yra nuolat informuojama. Tuo tarpu energetikos sekretorius Edas Milibandas BBC atskleidė, kad gaisras buvo toks stiprus, jog sunaikino ne tik pagrindinę pastotę, bet ir atsarginį generatorių.
„Tai precedento neturintis įvykis. Yra dar vienas atsarginis mechanizmas, kurį bandoma panaudoti,“ – sakė jis, pažymėdamas, kad atkurti elektrą yra prioritetas.
Milibandas taip pat užsiminė, kad vyriausybė svarstys, ar reikia šaukti ekstremalių situacijų komitetą COBRA, kaip tai buvo padaryta 2010 m. per Islandijos vulkano išsiveržimą, paralyžiavusį Europos oro erdvę. „Esu tikras, kad rasime tinkamą būdą koordinuoti atsaką,“ – teigė jis.
Heathrow jau perspėjo, kad net ir atnaujinus veiklą, „didelis trikdymas“ tęsis kelias dienas
Keleiviams patariama sekti oro linijų pranešimus, o verslai ruošiasi tiekimo grandinių sutrikimams. Klausimai apie oro uosto atsparumą tokiems incidentams taip pat neišvengiamai kils – kaip gali būti, kad vieno gaisro pakanka paralyžiuoti tokį svarbų infrastruktūros objektą?
Kol ugniagesiai gesina paskutines liepsnas, o tyrėjai aiškinasi priežastis, Heathrow uždarymas primena, kokios trapios gali būti modernios sistemos. Ar tai tik nelaimingas atsitikimas, ar signalas peržiūrėti kritinės infrastruktūros apsaugą? Atsakymų dar teks palaukti.