Suprasti akimirksniu
  • Ateina metas, kai pradedami vėl įvertinti iš visuomenės išstumtos J. K. Rowling nuopelnai „Warner Bros“
  • Rašytoja nesuka galvos dėl to, kaip jos išsakyti teiginiai paveiks jos karjerą
  • J. K. Rowling džiaugėsi D. Trumpo pergale JAV prezidento rinkimuose
Šaltiniai
J. K. Rowling
„Hario poterio“ autorė vėl pradėta vertinti sunkiu metu. Stop kadras iš „YouTube“

Ateina metas, kai pradedami vėl įvertinti iš visuomenės išstumtos J. K. Rowling nuopelnai „Warner Bros“

J. K. Rowling, visame pasaulyje mėgstamos Hario Poterio serijos autorė, vėl tapo pagrindine popkultūros figūra, nors ne vienerius metus buvo aštriai kritikuojama dėl savo požiūrio į translytiškumą. O štai dabar, susidūręs su sunkmečiu, „Warner Bros“ vėl pradeda vertinti autorės indėlį.

Nuo 2019 m. J. K. Rowling sukėlė kontraversiškas reakcijas savo pareiškimais, kuriuose abejojo transseksualių moterų tapatybės teisėtumu ir pasisakė už moterų teises vienai lyčiai skirtose erdvėse.

Tai sukėlė didelį pasipriešinimą: ją pasmerkė pagrindinius knygų herojus suvaidinę Danielis Radcliffe'as, Emma Watson ir Rupertas Grintas, o internetinės gerbėjų bendruomenės atsiribojo arba boikotavo Hario Poterio produktus. Tačiau ji taip pat sulaukė ir palaikymo, kartkartėmis socialinėse erdvėse vis sušmėžuojant tokioms grotažymėms kaip „IStandWithJKRowling“[1].

Kitaip tariant, J. K. Rowling išgyveno laikotarpį, kurio metu nepaisant savo nuopelnų, buvo tiesiog „išmesta“ iš visuomenės, net ir savo pačios komandos narių.

Tačiau neseniai pramogų milžinė „Warner Bros. Discovery“ (WBD) patvirtino, kad J. K. Rowling Hario Poterio franšizė grąžinama į ekranus kaip HBO televizijos laida. Tuo pačiu su finansiniais sunkumais susidūręs WBD pareiškė ne tik bendradarbiausiantis su J. K. Rowling šiame projekte, bet ir nematantis reikalo „veltis į triukšmą“ dėl rašytojos pasisakymų apie translytiškumą.

Analitikai svarsto, kad toks kompanijos sprendimas rodo, jog vis daugiau dėmesio skiriama kūrybinei vertei, o ne visuomenės nuomonei ir pasipriešinimui, kadangi šis serialas yra labai svarbus WBD strategijai, kuria siekiama atsigauti po patirtų finansinių sunkumų.

Tiesa, vieni J. K. Rowling atgimimą vertina kaip pergalę „kultūriniame kare“, kiti, ypač interneto literatūros bendruomenėse, ir toliau ją laiko problemiška figūra.

Šį kartą J. K. Rowling statymai dideli: jos dalyvavimas statant serialą gali dar labiau supriešinti auditoriją arba priešingai – pritraukti dar daugiau Hario Poterio fanų.

„Warner Bros“ stojo J. K. Rowling pusėn. Brad Weaver/Unsplash nuotrauka
„Warner Bros“ stojo J. K. Rowling pusėn. Brad Weaver/Unsplash nuotrauka

Rašytoja nesuka galvos dėl to, kaip jos išsakyti teiginiai paveiks jos karjerą

Tuo tarpu pati J. K. Rowling po to, kai tapo naujosios „cancel“ kultūros auka, pareiškė savo išsakytų teiginių apie translyčius neišsižadanti ir aiškino, kad ją pasmerkę asmenys paprasčiausiai jos nesuprantantys[2].

Hario Poterio autorė patikslino, kad niekada neketino nieko įskaudinti, tačiau jai netrukdo kritika bei pabrėžė nesikoncentruojanti į savo karjerą bei jos palikimą.

J. K. Rowling sulaukė daug kritikos dėl komentarų, kuriuose išreiškė susirūpinimą dėl to, kaip translytiškumo klausimai veikia moterų teises, ir dėl to, kad nepritarė Škotijos lyties pripažinimo įstatymo projektui.

Savo socialinėje paskyroje 2020 m. paskelbtame įraše ji rašė: „Kai atveriate tualetų ir persirengimo kambarių duris bet kuriam vyrui, kuris mano ar jaučiasi esąs moteris... jūs atveriate duris visiems vyrams, kurie nori įeiti į vidų.“

Kai kurie jos poziciją interpretavo kaip transfobišką, todėl pasigirdo raginimų boikotuoti Hario Poterio franšizę, pradedant knygomis ir filmais, baigiant vaizdo žaidimu „Hogvartso palikimas“.

J. K. Rowling džiaugėsi D. Trumpo pergale JAV prezidento rinkimuose

Galima svarstyti, kad toks žingsnis, kai nuo ideologinių karų nukentėję menininkai vėl grįžta „į eterį“, gali būti tapatinamas ir su respublikono Donaldo Trumpo sugrįžimu prie valstijų valdymo vairo. Pati J. K. Rowling šiuose rinkimuose neslėpusi palaikymo D. Trumpui ir bedusi pirštu į kairiąsias politines pažiūras atstovavusios Kamalos Harris kampaniją dėl šios išreikšto palaikymo prieštaringai vertinamai genderizmo ideologijai[3].

J. K. Rowling tvirtino nesanti „kraštutinė dešinioji“, bet ginanti moteris ir nesitrauksianti nuo savo ryžtingo „tik moterims skirtų erdvių“ gynimo.

Ji teigė, kad dabartinės leiboristų vyriausybės apklausos krito po to, kai ji „priėmė“ lytinės tapatybės ideologiją, ir užsiminė, kad tai galėjo būti D. Trumpo perrinkimo priežastis.

Autorė taip pat pridūrė „tikrai žinanti“, kad dėl vyrų varžymosi moterų sporte, vyriškosios lyties kalinių apgyvendinimo moterų kalėjimuose ir vienos lyties erdvių niršta milijonai moterų tiek Jungtinėje Karalystėje, tiek visose kitose išsivysčiusiose pasaulio šalyse.

Šių metų pradžioje J. K. Rowling pradėjo karą su „Doctor Who“ žvaigžde Davidu Tennantu po to, kai aktorius antrą kartą pasisakė prieš lyties tapatybės kritikus.

J. K. Rowling taip pat kritikavo pirmąjį ministrą Johną Swinney po to, kai jis atsisakė pasakyti, ar translytė moteris yra moteris.