Gyvūnus auginti šeimoje yra naudinga

Aplinka, Augintiniai, Gyvenimas, ŠeimaDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Augintiniai vaikystėje
Vaikams naudinga auginti naminius gyvūnus. Cottonbro studio/ Pexels nuotrauka

Augintinai ugdo vaikų atsakomybę ir užkertą kelią alergijų išsivystymui ateityje

Vaikai mėgsta naminius gyvūnėlius, o ypač šunis ar kates. Jie dažnai žavisi visais gyvūnų ir paukščių mažyliais, nes šie yra mieli, pūkuoti ir nekalti. Naminiai gyvūnai vaikams suteikia unikalią draugiją, kokios šie niekur kitur neras. Ir mažieji tai žino intuityviai[1].

Gyvūnai myli besąlygiškai. Vaikai mėgsta jai rūpintis ir jiems padėti, stebėti kaip auga mažyliai ir su jais nuolat žaisti. Tyrimai rodo, kad augintinio auginimas vaikams gali būti naudingas įvairiais būdais.

Gyvūnai gali padėti sumažinti stresą ir skatinti socialinį bei emocinį vystymąsi. Nors žmonių ir gyvūnų sąveikos tyrimai dar tik pradedami, pirmieji tyrimai rodo, kad naminiai gyvūnai gali sumažinti streso hormono kortizolio kiekį, vienišumą, gali pagerinti nuotaiką ir padidinti socialinės paramos jausmą.

Be to, augintinio turėjimas gali turėti teigiamos įtakos vaikams, kuriems diagnozuotas autizmas arba ADHD, kiti elgesio sutrikimai[2]. Tai labai gera terapija probleminio elgesio vaikams ar tiems, kurie turi vystymosi sutrikimų, gyvena nemylinčiuose namuose ar yra netekę artimųjų, gyvena išsiskyrusiose šeimose.

Naminiai augintiniai
Vaikai ir suaugusieji mėgsta gyvūnų mažylius. Helena Lopes/ Pexels nuotrauka

Gyvūnai teigiamai veikia ir vaikus, ir suaugusiuosius

Jei svarstote galimybę savo vaikams įsigyti augintinį arba jei jūsų vaikai atkakliai jo prašo, galbūt svarstote, ar verta prisiimti papildomą atsakomybę. Tačiau būdų, kaip augintinis gali teigiamai paveikti jūsų vaikus (ir jus), gali būti daugiau, nei manote.

Nepaisant to, į naminių gyvūnėlių nuosavybę nereikėtų žiūrėti lengvabūdiškai. Gyvūno augintinio turėjimo nauda yra gausi ir gali turėti teigiamos įtakos jūsų vaikų gyvenimui. Gyvūnai augintiniai gali būti puikus priedas bet kokiems namų ūkiams[3]. Augintiniai namuose suteikia draugiją ir padeda įveikti tiek vienišumo jausmą, tiek ir sumažinti streso lygį.

  • Mažina stresą: augintiniai gali būti puiki streso mažinimo priemonė vaikams. Tyrimai parodė, kad bendravimas su naminiais gyvūnais gali sumažinti streso hormono kortizolio kiekį ir padidinti geros savijautos hormonų, tokių kaip dopaminas ir oksitocinas, išsiskyrimą.
  • Skatina atsakomybę: gyvūno augintinio turėjimas gali išmokyti vaikus atsakomybės ir rūpinimosi kita gyva būtybe. Vaikai gali išmokti šerti, prižiūrėti ir mankštinti savo augintinius bei taip ugdyti svarbius gyvenimo įgūdžius.
  • Stiprina socialinius įgūdžius: gyvūnai gali padėti vaikams ugdyti socialinius įgūdžius ir susirasti naujų draugų. Vedžiodami šunį pasivaikščioti arba lankydamiesi šunų parke vaikai gali bendrauti su kitais gyvūnų savininkais ir jų augintiniais.
  • Didina fizinį aktyvumą: augintinio turėjimas gali paskatinti vaikus būti aktyvesnius. Žaisdami su šunimi, vedžiodami jį pasivaikščioti ar net tiesiog gainiodami katę vaikai gali judėti ir skatinti fizinį pasirengimą.
  • Teikia emocinę paramą: augintiniai gali būti vaikų paguodos ir emocinės paramos šaltinis. Vaikai dažnai kreipiasi į savo augintinius, kai jaučiasi liūdni ar nusiminę, o augintiniai suteikia besąlygišką meilę ir paramą.
  • Moko empatijos: rūpinimasis augintiniu gali padėti vaikams ugdyti empatiją ir supratimą apie kitus. Vaikai gali išmokti atpažinti savo augintinių poreikius ir jausmus ir išsiugdyti atsakomybės jausmą jų atžvilgiu.
  • Mažina nerimą: augintiniai gali padėti sumažinti vaikų nerimą. Tyrimai parodė, kad naminiai gyvūnai gali padėti sumažinti nerimo ir depresijos simptomus, suteikti ramybės ir saugumo jausmą.
  • Gerina savivertę: gyvūnai gali padėti pagerinti vaikų savigarbą. Vaikai didžiuojasi ir pasitiki savimi, kai gali rūpintis savo augintiniais ir matyti, kaip jie klesti.
  • Suteikia pramogų: naminiai augintiniai vaikams gali suteikti begalę pramogų. Stebėjimas, kaip katė vejasi žaislą arba šuo žaidžia gaudynes, vaikams gali suteikti daug džiaugsmo ir pramogų.

Apskritai, augintinių turėjimas gali turėti teigiamos įtakos jūsų vaikų gyvenimui. Tačiau svarbu prisiminti, kad turėti augintinį yra didelė atsakomybė ir reikia įsipareigoti vaikus tinkamai juo rūpintis. Jei svarstote galimybę įsigyti augintinį savo vaikams, būtinai atlikite tyrimą ir pasirinkite tokį augintinį, kuris atitiktų jūsų šeimos gyvenimo būdą ir poreikius.

Kontaktas su naminiais gyvūnais
Namų gyventojai gali padėti įveikti alergijas. Hong Son/ Pexels nuotrauka

Naminiai augintiniai padeda mažinti maisto alergijų riziką

Žinoma, kad anksti susidūrus su alergenais, palaipsniui galima sumažinti riziką alergijoms. Augintinių plaukai yra vieni iš dažniausiai pasireiškiančių alergenų. Nors tyrimai parodė, kad augintiniai gali sumažinti vaikų kvėpavimo takų alergijos tikimybę, kuo anksčiau su jais susiduriama, tuo labiau jie gali sumažinti alergijos maistui riziką[4].

Japonijos tyrėjai nustatė, kad maži vaikai, kurių namuose buvo šunys, rečiau sirgo alergija kiaušiniams, pienui ir riešutams, o tie, kurių namuose yra katės, susiduria su mažesne rizika susidurti su kiaušinių, kviečių ir sojų alergija. Vis dėlto, augintinių poveikis visiškai neapsaugo vaikų nuo alergijos maistui.

Hisao Okabe iš Japonijos Fukušimos regioninio aplinkos ir vaikų tyrimo centro ir Fukušimos medicinos universiteto (Japonija) pediatrijos katedros pažymi, kad atliktas tyrimas parodė, jog kontaktas su gyvūnais gali sumažinti maisto alergijos išsivystymo riziką. Be to, ryšys tarp naminių gyvūnėlių poveikio ir alergijos maistui gali skirtis, priklausomai nuo naminių gyvūnėlių rūšies ir alergiją sukeliančio maisto.

Atlikdama tyrimą tyrėjų komanda išanalizavo medicininius ir savarankiškai pateiktus duomenis apie daugiau nei 66 000 kūdikių Japonijoje ir nustatė, kad tie, kurie nėštumo metu ar ankstyvoje kūdikystėje buvo veikiami kambarinių kačių ar šunų, bent jau iki 3 metų amžiaus rečiau sirgo alergija maistui. Apie 22 proc. šių kūdikių buvo susidūrę su šiais namuose laikomais naminiais gyvūnais. Reikšmingo skirtumo tarp lauko šunų veikiamų vaikų nebuvo.

Kodėl gyvūnus auginantys vaikai gali būti mažiau alergiški maistui, šiame tyrime nenustatyta, tačiau ankstesniuose pranešimuose teigta, kad tai gali būti susiję su žarnyno bakterijomis, ore esančiais endotoksinais arba patenkančiais per odos barjerą. Tyrėjai nusprendė ištirti šį klausimą, nes namuose augintinių turinčios motinos nerimavo dėl alerginių ligų, kurias galimai skatina augintiniai, rizikos.

Šunyčiai
Šunys ir katės gali padėti vaikams vėliau susitvarkyti su stipresniais alergenais maiste. Chevanon Photography/ Pexels nuotrauka

Ankstyvas susidūrimas su alergenais gali teigiamai veikti vaikų sveikatą

Kalbant apie alergiją maistui, naminių gyvūnų poveikis vaisiaus ir ankstyvosios kūdikystės laikotarpiu kai kuriais atvejais gali būti naudingas. Tikimasi, kad ši žinia padės sumažinti kai kuriuos nuogąstavimus dėl naminių gyvūnėlių laikymo. Dažnai tėvai dėl vaikų alergijos atsisako gyvūno ir izoliuoja vaikus nuo įvairių alergenų, bet taip elgdamiesi jie vaikams daro tik daro meškos paslaugą.

Tačiau nepaisant šių Japonijos tyrimų rezultatų, kiti medikai iškėlė keletą kitų teorijų apie tai, kas gali sukelti vaikų alergiją, pavyzdžiui, antibiotikų vartojimas nėštumo ar kūdikystės laikotarpiu, kuris, jų nuomone, gali turėti įtakos. Kita teorija sako, kad vaikai, turintys vyresnių brolių ir seserų, gali būti mažiau alergiški, nes jaunesniame amžiuje susiduria su daugiau virusų. Tyrimai šia tema vykdomi nuolat, keliamos skirtingos hipotezės.

Be to, Japonijos tyrėjai taip pat pažymėjo, kad neseniai Pietų Afrikoje atlikto tyrimo metu nustatyta, jog dėl sąlyčio su ūkiniais gyvūnais vaisiaus vystymosi laikotarpiu arba kūdikystėje kaimo gyventojų alergijos maistui rizika sumažėjo.

Medikai teigė, kad alergija maistui gali pabloginti vaikų ir jų šeimų gyvenimo kokybę, sukelti didelių medicininių išlaidų ir anafilaksijos, kuri yra sunki alerginė reakcija ir gali būti mirtina, riziką. Tad šio tyrimo autoriai pridūrė, kad gauti tyrimo rezultatai gali padėti nukreipti būsimus maisto alergijos tyrimus kita linkme. Tikimasi, kad tai padės sukurti naujas maisto alergijos prevencijos ir gydymo strategijas.