Šunys gali dingti net ir iš nuosavo kiemo
Šunų vagystės reguliariai vyksta visame pasaulyje. Deja, Lietuva nėra išimtis. Čia laikas nuo laiko taip pat galime pamatyti sunerimusių šeimininkų iškabintus skelbimus, už širdies griebiančius pranešimus socialiniuose tinkluose, o kartais – net ir skambučio į duris. Šunys pradingsta įvairiomis aplinkybėmis: kol buvo pririšti prie parduotuvės, belakstydami palaidi parke ar net tiesiog jų neberanda savame kieme.
Džiugu tai, jog daugeliu atvejų visgi paaiškėja, kad gyvūnas tiesiog pasiklydo, pats pabėgo, suviliotas kokio nors žvėrelio, garsų ar pan. Tuomet šuo gan greitai vėl grįžta į namus, nes jį randa beklaidžiojantį netoliese. Deja, visgi kartais gyvūnai patenka ir į nedoras, šunis grobiančių asmenų rankas.
Šunų vagių tikslai gali būti visiškai skirtingi. Vieni juos grobia nelegalioms šunų veisykloms[1], kiti tiesiog siekia juos parduoti ir taip užsidirbti greitų pinigų, treti galbūt netgi tenori tokios pat veislės augintinio, tačiau nenori už jį mokėti. Tam kad būtų išvengta tokių vagysčių arba bent jau būtų lengviau susigrąžinti gyvūnus, jų šeimininkai turėtų imtis visų įmanomų atsargumo priemonių. Kai kurios iš šių priemonių padės ir tuo atveju, jei augintiniai tiesiog pabėgs ar paklys patys.
Norėdami apsaugoti savo šunį nuo vagių, nepamirškite svarbių žingsnių
Nepaisant to, jog galbūt nemanote, kad kažkas galėtų susidomėti jūsų augintiniu, geriau išlikti budriems ir nepaversti jo lengvu taikiniu vagims. Savo šuns saugumu dėl galimų vagysčių labiausiai turėtų būti susirūpinę veislinių šunų augintojai, tačiau tai nereiškia, kad negali būti pagrobtas ir beveislis augintinis. Kartais užtenka, kad šuo tiesiog būtų kažkuo neįprastas, mielas ar kitaip patraukiantis akį, kad juo susidomėtų ilgapirščiai.
Viena pagrindinių taisyklių, kurios sumažins tikimybę, kad jūsų šuo visam laikui dings iš jūsų gyvenimo – tinkamas augintinio užregistravimas. Pagal galiojančius, neseniai priimtus naujus įstatymus[2], šiuo metu visi šunys privalo būti registruoti ir turėti vadinamąjį mikročipą. Tai – po oda patalpinama mikroschema. Joje esanti informacija leidžia sužinoti kas yra tikrasis keturkojo savininkas ir kur jis gyvena. Tad net jei šuo bus pagrobtas, vagims bus sunkiau tokį gyvūną kam nors perparduoti ar su juo nukeliauti apžiūrai pas veterinarą.
Tokia registracija padeda ne tik vagystės atveju, bet ir augintiniui pabėgus. Kai pasiklydusį gyvūną randa geri žmonės ir pristato į artimiausią veterinarijos gydyklą arba gyvūnų prieglaudą, patikrinus mikroschemą iš karto bandoma susisiekti su keturkojo savininku.
Visada pasirūpinkite, jog mikroschemoje būtų užregistruoti naujausi kontaktiniai duomenys. Tokiu atveju susisiekti su jumis ir grąžinti gyvūną pavyks kur kas paprasčiau ir greičiau. O jeigu turite įtarimų, kad dingęs augintinis prapuolė todėl, kad jį kažkas pavogė – nedelsdami praneškite policijai ir savo augintinio veterinarui. Tuomet šuo bus užregistruotas kaip pavogtas.
Be to, galite savo kontaktus išgraviruoti ir ant šuns antkaklio. Tiesa, daug šunų augintinių nusprendžia įsigyti antkaklį su keturkojo vardu, tačiau to reikėtų vengti. Jei vagis žinos šuns vardą, jam bus lengviau prisivilioti gyvūną. Ir svarbu prisiminti, jog vien antkaklio tikrai nepakanka, nes jį lengva nuimti, ar pamesti. Tuo tarpu mikroschema lieka gyvūno kūne visam gyvenimui.
Kitas svarbus faktas – kur ir kaip vaikštote su savo augintiniu. Jei visada keliaujate tokiu pačiu maršrutu ir renkatės panašų laiką, tuomet jūsų šuo tampa lengvu vagių taikiniu. Nors dalis vagysčių įvyksta be didelio pasirengimo, tačiau atkaklesni vagys, kurie nusižiūrėjo konkretų taikinį, gali iš anksto stebėti šunį.
Būtent todėl nepatartina kiekvieną kartą elgtis lygiai taip pat. Vedžiodami augintinį rinkitės skirtingus maršrutus – taip ne tik neatrodysite lengvai nuspėjami, bet ir leisite savo augintiniui pamatyti daug naujų vietų. Be to, galite vedžioti šunį su kitais žmonėmis, nes taip ne tik smagiau, bet ir galite atbaidyti vagį nuo noro pamėginti pagrobti jūsų keturkojį.
Bevedžiojant augintinį taip pat svarbu jo nepalikti vieno. Paliekant šunį ilgam laikui prie parduotuvės ar automobilyje ne tik rizikuojama jo sveikata, jei lauke tvyro aukšta temperatūra, bet ir grįžus galima išvis jo neberasti. Ir šiuo atveju gyvūnas gali dingti nebūtinai dėl vagystės: gali nutrūkti ar atsirišti jo pavadėlis arba smarkiai betempdamas gyvūnas gali išsinerti iš laisviau susegto antkaklio. Būtent todėl reikėtų suplanuoti pasivaikščiojimus taip, kad jums nereikėtų eiti į parduotuvę ar kokią kitą vietą, kurioje šunys nepageidaujami.
Vienumoje palikti šunys – itin lengvas taikinys, todėl lygiai taip pat būtina pasirūpinti kitomis saugumo priemonėmis: visada užrakinkite vartus, jei šuo laksto jūsų kieme, neleiskite augintiniui pernelyg nutolti nuo jūsų, jei vedžiojate augintinį be pavadėlio ir panašiai.
Iš tiesų, jei augintinis ne tik jums esant namuose, bet apskritai kiaurą parą laikomas lauke, tuomet turėtumėte apgalvoti kaip sustiprinti pačių namų saugumą. Nepaisant to, jog daugelis laiko šunis kieme tam, kad šie apsaugotų teritoriją ir atbaidytų vagis, tačiau reikia ir papildomos apsaugos. Tokiu atveju pravers teritorijoje įrengtos stebėjimo kameros ir geras apšvietimas. Pačią šuns būdą ar aptvertą jo teritoriją geriausia įkurdinti šalia namo, o ne kokiame tolimiausiame kiemo kampe.
Jei dingo augintinis – nedelskite
Jei visgi nutiko taip, kad jūsų augintinis jau dingo, imkitės visų būtiniausių priemonių, kurios padidins tikimybę, kad jis saugiai grįš namo. Žinoma, pradžioje tiesiog su šeimos nariais ar draugais mėginkite ieškoti šuns aplinkui. Galbūt jis tiesiog nuklydo toliau nuo namų, nutrūko jo pavadėlis, kai palikote jį prie parduotuvės ar panašiai.
Bent pusvalandį vaikščiokite aplinkui garsiai šaukdami augintinio vardą, švilpdami ar mėgindami jį prisišaukti kitais jam pažįstamais garsais. Stenkitės, kad jūsų balsas skambėtų džiugiai ir ramiai. Taip pat būtinai atkreipkite dėmesį į įvairius užkaborius, kuriuose gali slėptis paklydęs ir išsigandęs gyvūnas arba kur jis galėjo netyčia įstrigti ar būti užrakintas.
Pavyzdžiui, galbūt kažkas jį netyčia užrakino garaže arba gyvūno antkaklis įstrigo tvoros plyšyje ir jis negali pajudėti. Tad ne tik laukite, kol šuo atbėgs pas jus, bet ir įdėmiai klausykitės – galbūt išgirsite, jog keturkojis šaukiasi jūsų pagalbos. Be to, apeikite ir visas mėgiamas ar augintiniui žinomas vietas, nes paklydęs jis galėjo grįžti į artimiausią jam žinomą ar geriausiai įsiminusį tašką.
Visgi, jeigu netoliese taip ir nerasite savo keturkojo, pats laikas imtis kitų priemonių. Paskambinkite į jūsų vietovėje dirbančias prieglaudas, kad išsiaiškintumėte, ar jose neatsirado jūsų šuo. Taip pat palikite jiems savo kontaktus, nes galbūt koks nors geradaris atveš jūsų keturkojį artimiausiu metu. Taip pat paskambinkite į visas šalia įsikūrusias veterinarijos įstaigas. Abiem atvejais nepamirškite ne tik nupasakoti augintinio, bet ir padiktuoti jo mikroschemos ID numerio.
Planuodami skelbimus neužmirškite ir veterinarijos įstaigų bei gyvūnų prieglaudų, nes gali būti, jog jose taip pat mielai sutiks pakabinti dingusio gyvūno nuotrauką su kontaktine informacija. Klijuodami skelbimus su aiškia augintinio nuotrauka ar tokius skelbimus talpindami į internetą, galite paminėti, jog šunį radusiam asmeniui atsilyginsite už gerą darbą. Tačiau atminkite, jog pasitaiko atvejų, kai žmonės būtent to ir tenori – pasipelnyti iš jūsų šuns.
Tad iš tikrųjų atlygio minėjimas nėra rekomenduotinas žingsnis, o jei visgi nuspręsite įrašyti tokią eilutę, tuomet neminėkite konkrečių sumų. Kam nors su jumis susisiekus ir iš karto klausiant apie pinigus, abstrakčiai atsakykite, kad tai aptarsite su keturkojį sėkmingai radusiu žmogumi.
Beieškodami augintinio turėtumėte apie dingusį šunį papasakoti ir savo kaimynams. Galbūt jie pamatys kažkur bevaikštantį pasiklydusį jūsų keturkojį draugą arba netgi papasakos, jog matė, kaip kažkas jį nusivedė.
Dažniausiai dingę augintiniai galiausiai sėkmingai grįžta namo ir išaiškėja, kad jie tiesiog paklaidžiojo aplinkinėse gatvėse ar nuklydo kiek tolėliau. Tad apsišarvuokite kantrybe ir tikėtina, jog gan greitai kažkas atsilieps į jūsų skelbimą ar šuo grįš namo pats.