Suprasti akimirksniu
  • Gyvūnų mylėtoja apkaltino pitono augintoją pitoną šeriant šunimis ir katėmis
  • Kokius egzotinius gyvūnus draudžiama laikyti Lietuvoje?
  • Egzotiniams gyvūnams reikalingas leidimas
  • Egzotiniai ropliai gyvais gyvūnais nešeriami
  • Egzotinius gyvūnus laiko ir nelegaliai
Šaltiniai
pitonas
Timo Volz/Unsplash.com nuotrauka

Gyvūnų mylėtoja apkaltino pitono augintoją pitoną šeriant šunimis ir katėmis

Vienoje gyvūnų mylėtojų grupėje kilo skandalas – gyvūnų mylėtoja pasidalino kontaktais asmens, kuris ieško namų savo 6 metų amžiaus 1.80 ilgio pitono patinėliui. Nepaisant to, kad originaliame skelbime nebuvo užsiminta kuo gyvatė yra maitinama, gyvūnų mylėtoja kažkodėl padarė išvadas, kad pitonas galimai yra šeriamas dovanojamais kačiukais ir šuniukais.

„Sveiki, kas dovanojate mažus kačiukus, šuniukus, atkreipkite dėmesį į tel. numerį. Ši persona po anonimo anketa laiko gyvį, kuris negyva mėsa neminta“, – rašo moteris ir sulaukia krūvos palaikančiųjų, kurie ne tik baisisi gyvate, bet ir jos mitybos ypatumais. 

Atsirado ir tokių, kurie ragino apie žmogų pranešti policijos pareigūnams, mat, esą, pitonų Lietuvoje auginti nė negalima.

Džiunglių žmogus feisbuko profilio nuotrauka
Džiunglių žmogus feisbuko profilio nuotrauka

Kokius egzotinius gyvūnus draudžiama laikyti Lietuvoje?

Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklėse yra nurodoma, kokius laukinius gyvūnus nelaisvėje draudžiama laikyti ir juos veisti. 

1. Krokodilai (Crocodylia), visos rūšys

2. Kloakiniai (Monotremata), visos rūšys

3. Nepilnadančiai (Edentata), visos rūšys

4. Kaguanai (Dermoptera), visos rūšys

5. Beždžionės (Primates), visos rūšys

6. Šuniniai (Canidae), išskyrus rudąją lapę (Vulpes vulpes)

7. Lokiniai (Ursidae), visos rūšys

8. Didžioji panda (Ailuropoda melanoleuca)

9. Mažoji panda (Ailurus fulgens)

10. Kiauniniai (Mustelidae), išskyrus šeško naminę formą (Mustela putorius furo)

11. Viveriniai (Viverridae), visos rūšys

12. Hieniniai (Hyaenidae), visos rūšys

13. Katiniai (Felidae), visos rūšys

14. Irklakojai (ruoniai) (Pinnipedia), visos rūšys

15. Banginiai (Cetacea), visos rūšys

16. Sirenos (Sirenia), visos rūšys

17. Straubliniai (Proboscidea), visos rūšys

18. Tapyriniai (Tapiridae), visos rūšys

19. Raganosiniai (Rhinocerotidae), visos rūšys

20. Vamzdžiadančiai (Tubulidentata), visos rūšys

21. Hipopotaminiai (Hippopotamidae), visos rūšys

22. Žirafiniai (Giraffidae), visos rūšys

23. Skujuočiai (Pholidota), visos rūšys[1].

Taigi, kaip matome, gyvačių šiame sąraše nėra. Įstatyme yra nurodyta, kokio dydžio patalpose turi būti laikomi leidžiami laikyti laukiniai egzotiniai gyvūnai – tarp jų ir pitonas. 

Egzotiniams gyvūnams reikalingas leidimas

Tiesa, norintieji auginti egzotinius gyvūnus pirmiausiai turi gauti Aplinkos apsaugos agentūros leidimą. 

Laukiniu gyvūnu laikomas laisvėje gyvenantis arba nelaisvėje laikomas laukinių gyvūnų rūšies bet kurios biologinio vystymosi stadijos individas. 

Aplinkos apsaugos agentūros Gyvosios gamtos licencijavimo skyriaus vyr. specialistė Ugnė Griežė yra sakiusi, kad prašymų išduoti leidimą laikyti laukinius gyvūnus skaičius Lietuvoje kasmet lieka panašus, nors 2022 metais, lyginant su 2021 metais, sumažėjo. Ne visi pateikiami prašymai įsigyti ir laikyti laukinius gyvūnus yra tenkinami[2].

Egzotiniai ropliai gyvais gyvūnais nešeriami

Tai, kad gyvūnų mylėtojų taikiniu tapo egzotinių gyvūnų, šiuo atveju, gyvačių augintojai, papiktino ir žinomą tinklaraštininką Gerardą Paškevičių, pasivadinusį Džiunglių žmogumi.

„Socialiniuose tinkluose pasklido kažkokios absurdiškos melagienos ir žmogaus, neturinčio žalio supratimo apie gyvūnus įrašas, kuris kaltina egzotinių gyvūnų augintojus nebūtais dalykais. 

Mieli gyvūnėlių mylėtojai, egzotinių gyvačių augintojai savo roplių nešeria jokiais kačiukais, šuniukais ar kitais prieglaudų gyventojais“,– rašo tinklaraštininkas.

Jis aiškino, kad egzotiniai gyvūnai, pirmiausiai,yra itin brangūs, o jų išlaikymas – dar brangesnis. Joks žmogus, kuris gali sau leisti nusipirkti ir išlaikyti pitoną, neapsiimtų šerti jo nepatikrintu, galimai apkrėstu maistu.

„Kitas dalykas, rašyti skelbimus, ieškoti kuo šerti gyvatę užtruktų nemažai laiko, todėl nėra jokio pastovumo ir net negalėtų roplio šeimininkas būti tikras ar suras ėdesio savo augintiniui. Įprastai roplių augintojai turi preliminarius grafikus, kada turi maitintis jų ropliai, o tokio tipo šėrimas prieglaudiniais kačiukais vargiai ar būtų labai jau grafiškas“, – aiškino G. Paškevičius. 

Jis pridūrė, kad specialiai ropliams skirtas šaldytas gyvūninės kilmės maistas, toks kaip pelės, žiurkės, vištos ir triušiai, nėra kaži kiek brangesnis nei aukštos kokybės kačių ir šunų maistas, tad ir argumentas, esą taip šerti egzotinį gyvūną tiesiog pigiau, yra laužtas iš piršto.

„Jeigu kačių ir šunų augintojai taip myli savo augintinius, tai kodėl kačių ir šunų pilnos prieglaudos? Gal problemų turime ne mes (jeigu man leisite, kalbėsiu visų egzotinių gyvūnų augintojų vardu), o šunų ir kačių pasaulio" žmonės? O kaip kai kurie šunų augintojai pjudo laukinius gyvūnus šunimis, o kai kurie neatsakingi kačių augintojai naikina laukinių paukščių, žinduolių ir roplių įvairovę paleisdami laisvai klajoti savo kates“, – rašo tinklaraštininkas[3].

Egzotinius gyvūnus laiko ir nelegaliai

Tiesa, Lietuvoje tikrai pasitaiko atvejų, kai egzotiniai gyvūnai laikomi neteisėtai. Ir ne tik tie, kuriuos šiaip jau laikyti, gavus leidimą, būtų galima, bet ir tie, kuriuos laikyti yra uždrausta.

Štai Joniškyje aplinkosaugininkai rado nelegaliai laikomas septynias lūšis. Šiauliuose vienas asmuo sugebėjo įsigyti ir auginti du kaimaninius krokodilus, žaliąją markatą, gekoną, pitoną ir žaltį[4]

Itin plačiai nuskambėjo ir istorija, kai moteris augino šuns ir vilko hibridą. Silva Budrė, auginusi pirmosios kartos hibridę Luną, teigė, kad šuniuką jai atidavė nepažįstamas vyras, radęsjį prie miško. Moteris tada negalėjo nė pagalvoti, kad tai gali būti vilko palikuonis, tačiau šunytei augant darėsi akivaizdu – kad ji tikrai nėra paprastas šuo.

Atlikti DNR tyrimai atskleidė, kad Luna yra pirmos kartos vilko ir šuns hibridas. Tokie gyvūnai Europos Sąjungoje laikomi laukiniais gyvūnais ir jų laikyti privačioje valdoje negalima, mat toks gyvūnas turi gyventi laisvėje[5].