Teismas nesutiko su Sakartvelo prezidentės ir opozicijos siekiu panaikinti rinkimų rezultatus
2024 metų spalio 26 dieną vykę Sakartvelo parlamento rinkimai, kuriuos laimėjo valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“, sulaukė didelio dėmesio. Kritikai tvirtina, kad šie rinkimai buvo nesąžiningi, o opozicija ir proeuropietiškai nusiteikusi prezidentė Salome Zurabišvili ėmėsi teisinių veiksmų, siekdami pripažinti rinkimų rezultatus kaip prieštaraujančius šalies Konstitucijai. Tačiau antradienį Sakartvelo Konstitucinis teismas priėmė sprendimą atmesti tokius teisinius reikalavimus.
Teismas oficialiai paskelbė, kad rinkimų rezultatai yra teisėti ir neprieštarauja Konstitucijai, o tai buvo didžiulis smūgis opozicijai ir prezidentės pastangoms keisti politinę situaciją Sakartvele.
„Sakartvelo konstitucinis teismas nepriėmė prezidentės ir politinių partijų pareiškimų dėl spalio 26 dienos rinkimų pripažinimo prieštaraujančiais Konstitucijai“, – sakoma teismo pranešime[1].
Konstitucinis teismas savo sprendimą pagrindė tuo, kad nebuvo pakankamai įrodymų, jog Sakartvelo rinkimų rezultatai buvo paveikti neteisėtų veiksmų ar nesąžiningų metodų. O tai iš esmės sustiprino valdančiosios partijos pozicijas ir pašalino galimybę inicijuoti naujus rinkimus, kaip to reikalavo protestuotojai ir opozicijos lyderiai.
Sakartvele įsisiūbavo protestai ir opozicijos nenoras pripažinti rinkimų rezultatų
Nepaisant teismo sprendimo, politinė situacija Sakartvele ir toliau išlieka itin įtempta. Opozicija ir toliau neigia rinkimų teisėtumą, o prezidentė S. Zurabišvili pareiškė, kad ji nepasitrauks iš pareigų, kol nebus surengti nauji rinkimai, kurie, jos nuomone, turi atspindėti teisėtą šalies politiką. Sakartvelo prezidentės kadencija baigiasi šį mėnesį.
77.lt primena, jog protestai Sakartvele dėl valdančiosios partijos politikos ir jos sprendimo sustabdyti derybas su Europos Sąjunga dėl narystės tęsiasi jau ne vieną dieną[2]. Šios demonstracijos kilo po to, kai vyriausybė paskelbė, kad ketina ketveriems metams sustabdyti derybas dėl narystės Europos Sąjungoje.
Tai sukėlė dalies žmonių pasipiktinimą tiek pačioje šalyje, tiek už jos ribų. Opozicija ir protestuotojai tvirtina, kad tokia politika esą nukreipia Sakartvelą nuo europietiško kelio ir artina jį prie Rusijos.
Protestuose dalyvauja tūkstančiai žmonių, daugiausia Tbilisyje, tačiau jie išplito ir į kitus miestus. Demonstrantai ne tik reiškia pasipriešinimą vyriausybei, bet ir kritikuoja, kaip valdžia atsako į jų reikalavimus – naudodama ašarines dujas ir vandens patrankas. Pranešama, kad protestų metu jau buvo suimta daugiau nei 150 žmonių.
ES ir JAV politikai išreiškė palaikymą protestuotojams, nepaisant to, kad įvyko teisėti rinkimai
Tarptautinė bendruomenė taip pat aktyviai seka situaciją Sakartvele ir išreiškia didelį susirūpinimą dėl šalies vyriausybės elgesio su protestuotojais. JAV ir Europos Sąjungos politikai jau išreiškė palaikymą protestuotojams ir pasmerkė valdžios naudojamą smurtą. JAV netgi paskelbė apie strateginės partnerystės su Sakartvelu sustabdymą, o ES užsienio politikos vadovė Kaja Kallas taip pat įspėjo Sakartvelo valdžią dėl smurto prieš demonstrantus.
Tačiau Sakartvelo vyriausybė šią kitų šalių politikų kritiką vertina kaip kišimąsi į šalies vidaus reikalus ir tvirtina, kad valstybė turi teisę pasirinkti savo užsienio politikos kursą be išorės spaudimo. Valdančioji partija taip pat nepabūgo JAV reakcijos ir mano, kad tai tėra trumpalaikis nesklandumas, kuris liausis, kai Donaldas Trumpas perims JAV valdymą.
Kremliaus pozicija yra sudėtingesnė. Nors Rusija tiesiogiai nekomentuoja protestų Sakartvele, kai kurie Kremliaus atstovai jau išreiškė nuomonę, kad šalis patiria „bandymą įvykdyti perversmą“.
Dmitrijus Medvedevas savo „Telegram“ kanale rašė, jog Sakartvelas „sparčiai juda Ukrainos keliu, į tamsią bedugnę. Paprastai tokie dalykai baigiasi labai blogai“.
Taigi, šiuo metu Sakartvelas yra ties svarbiu istoriniu pasirinkimu – jis stovi tarp glaudesnio bendradarbiavimo su ES arba Rusija, o vykstantys neramumai gali išsivystyti į išties rimtą pasipriešinimą.