Greitosios pagalbos atvykimas per 15 minučių mieste – ar tikrai realu?

Lietuva, MedicinaEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
GMP įsigalioja visus paliesiantys pokyčiai. Gediminas Bartuška (ELTA)

Pokyčiai GMP – „atsijojus“ nerimtus ligonius, į skubius iškvietimus ketinama atvykti per trumpesnį laikotarpį

Nuo vasario 26 d. Lietuvoje įsigaliojus naujiems sveikatos apsaugos ministrės įsakymo pakeitimams, Greitosios medicinos pagalbos tarnyba (GMPT) pradeda teikti paslaugas pagal atnaujintą tvarką. Nuo šiol skelbiama, kad GMP brigada pas pacientus atvyks tik prieš tai įvertinusi paciento būklę pagal naujus kriterijus, o kai kuriais atvejais ir neatvyks visai, jei bus įvertinta, kad tai nėra būtina.

Pokyčiais siekiama tiksliau įvertinti greitosios pagalbos poreikį ir užtikrinti skubią reakciją tais atvejais, kai pagalba būtina nedelsiant. Taip neva koncentruojantis į sunkesnių būklių pacientus, kad šie reikiamą pagalbą gautų nedelsiant.

Dispečeriai dabar turės galimybę išsamiau įvertinti paciento būklę, kas leis greičiau ir tiksliau nustatyti pagalbos poreikį ir teikti paslaugas efektyviau. Naujovės taip pat prisidės prie reagavimo laikų vienodinimo visoje šalyje ir padidins GMPT pagalbos efektyvumą.

Skambučio metu GMP dispečeris surenka informaciją apie pacientą ir jo būklę, įvertina gyvybinius parametrus ir priskiria iškvietimą vienai iš keturių kategorijų. Pirmoji – skubus iškvietimas, kai atvykimo laikas mieste turi būti iki 15 min., o kaimo vietovėse – iki 25 min.

Šiai kategorijai priskiriamos kritinės būklės situacijos, tokios kaip staigus paralyžius, gausus kraujavimas, ūmus krūtinės skausmas ir kitos.

Tačiau, kiek nurodyti laiko terminai yra realūs, belieka spėlioti, mat kartais greitoji nesugeba laiku atvykti net ir tuo atveju, kai nelaimė žmogų ištinka vos kelis šimtus metrų nuo GMP stoties. Taip prieš keletą metų nutiko ir vos 21-erių sulaukusiai Kaišiadorių gyventojai, kuri mirė prie prekybos centro, o greitoji pagalba atvyko tik po 20-ties minučių.

Kai kuriais atvejais GMP brigada net neatvyks

Antroji kategorija – atidedamas iškvietimas, kurio atvykimo laikas iki 60 min., tai apima mažiau kritinius atvejus, tokius kaip nesunkūs nugaros skausmai, širdies veiklos sutrikimai ar karščiavimas.

Trečioji kategorija – peradresuojamas iškvietimas, kai pacientai nukreipiami į gydymo įstaigas ar kitas tarnybas.

Ketvirtoji – patariamasis iškvietimas, kai skambinantysis gauna konsultaciją, tačiau GMP brigada nesiunčiama.

GMPT tikisi, kad tiksliau ir greičiau įvertinus pagalbos poreikį bus užtikrintas geresnis pagalbos pasiekiamumas visoje Lietuvoje. Svarbu pažymėti, kad skambinantysis neturi iš anksto žinoti, kuriai kategorijai bus priskirta paciento būklė – tai nustato dispečeris, įvertinęs visus faktus ir situaciją.

Tam tikrais atvejais GMP brigada net neatvyks. SAM nuotrauka

Net ir ne į visus kritinius atvejus GMP sureaguoja laiku

O štai praėjusių metų rugpjūtį nėščiajai iš Raseinių prasidėjus priešlaikiniam gimdymui, atvykusi GMP brigada jau nesuspėjo moters nugabenti iki Kauno ligoninės ir ši pagimdė tiesiog greitosios automobilyje. Nors ir skelbiama, kad brigada gimdyvę pasiekė vos per 5 minutes nuo iškvietimo.

Tačiau ne visi atvejai, kai tenka išsikviesti GMP tokie sėkmingi. Štai 2023 m. kovo 16 d. vienos gyventojos tėtis patyrė tragišką nelaimę – įlūžo į tvenkinį ir buvo rastas sušalęs. Iškvietus greitąją pagalbą, ji vėlavo atvykti ir suteikti reikalingą pagalbą. Moteris pasakojo, kad medikai atvyko tik po 37 minučių ir nebuvo pasiruošę suteikti pagalbos ir tai galimai reikšmingai prisidėjo prie jos tėčio mirties.

Kaip skelbta, vyras buvo pristatytas į ligoninę, tačiau po kelių valandų mirė dėl stipraus atšalimo.
Tuo tarpu, Šiauliuose įvykus naujagimio mirties tragedijai, paaiškėjo, kad greitosios medicinos pagalbos dispečeriai, gavę du skambučius iš Kelmės rajono apie prasidėjusius sąrėmius, netinkamai reagavo ir nesuteikė laiku reikiamos pagalbos. Naujagimis, atvežtas į Šiaulių ligoninę, buvo jau be gyvybės ženklų.

Praėjusioje kadencijoje buvo pradėta GMP pertvarka: nauji automobiliai pasiekė ir regionus

Tuo tarpu dar rugsėjį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė apie tai, kad Lietuva gavo 15 naujų greitosios medicinos pagalbos (GMP) automobilių, kurie bus paskirstyti GMP padaliniams visoje šalyje.

Naujieji geltonai mėlyni automobiliai esą ne tik bus lengviau pastebimi kelyje, bet ir atitiks pasaulio standartus dėl didesnio šviesą atspindinčių elementų kiekio, ypač naktį. Šie automobiliai turėtų pagerinti darbo sąlygas medikams ir padėti greičiau ir efektyviau gelbėti gyvybes. Vykdant greitosios pagalbos reformą esą dar planuojama įsigyti 200 tokių transporto priemonių per artimiausius dvejus metus.

Ši nauja įranga yra dalis platesnės 50 milijonų eurų vertės investicijų programos, kurioje didžioji dalis lėšų bus skirta automobilių parko atnaujinimui. Iki 2030 metų planuojama visiškai atnaujinti visą GMP tarnybos automobilių parką.

Be to, nauji automobiliai pakeis seniausius, kurie dažnai turi daugiau nei 400 tūkst. kilometrų ridą.
Dėl šios reformos taip pat tikimasi suvienodinti darbo sąlygas GMP darbuotojams ir užtikrinti greitesnę pagalbą visoje šalyje. Vis dėlto, kaip šie pokyčiai paveiks realią paslaugų kokybę ir gyvybių išsaugojimą, dar lieka neaišku.