Suprasti akimirksniu
  • Šiuolaikinė sveikatos problema gali būti tik dar viena žalinga mada
  • Kas tas glitimas ir su kuo jis (ne) valgomas?
  • Kai kurie glitimo netoleravimo ženklai yra gerai užsislėpę
Šaltiniai
Glitimo netoleravimas
Glitimo netoleravimas gali būti ir tam tikra mada. Lavio Perchiko/Unsplash nuotrauka

Šiuolaikinė sveikatos problema gali būti tik dar viena žalinga mada

Žmogaus mityba šiandien yra vertinama visiškai kitaip nei prieš 50 ar net gerokai mažiau,10 metų. Atrodo, kad seniau daugelis savosios mitybos taip atidžiai neprižiūrėjo: valgydavo tai, kas būdavo patiekta ant stalo, netyrinėdavo maisto produktų etikečių, neturėdavo galimybės visiškai atsisakyti vienos rūšies produktų ir pakeisti juos tinkamomis alternatyvomis.

Dėka didesnies įtraukties, įvairių mitybos įpročių besilaikantieji dabar gali gyventi įprastą gyvenimą: vartoti produktus, kuriuose nėra laktozės, išnagrinėję produktų etiketes, atsisakyti maisto, kuriame galima aptikti alergines reakcijas iššaukiančių riešutų ar tiesiog, nepageidaujamą mėsą pakeisti alternatyviais patiekalais.

Viena iš aktualiausių šių dienų mitybos problemų gali būti siejama su glitimo netoleravimu. Iš tiesų, dabar tai itin opus nusiskundimas: tiek viešojoje erdvėje, tiek galbūt ir draugų tarpe galima išgirsti pasakymą, kad vienas ar kitas žmogus netoleruoja glitimo. Tai toks dažnas mitybos nepakankamumas, kad kartais tampa net neaišku ar tai rimta problema, ar mitybos sutrikimus signalizuojantis ženklas ir toksiška mada.

Kaip juokaujama socialiniuose tinkluose, jei tikrai nori išgąsdinti Los Andželo gyventoją, užsukite į kavinę, kurioje nėra nė vieno duonos ar kito kepinio be glitimo pasirinkimo. Dabar, bent jau JAV, mityba be glitimo tapo tokia pačia tendencija ir mada, kaip kažkada tapo veganizmas. Tiesa, tai nereiškia, kad tiek daug žmonių vieną dieną tiesiog atsikėlė ir nusprendė tapti alergiškais. Dažnai tai siejama net ne su tikrai alergija ar liga, bet su netikslinga, viešumoje cirkuliuojančia informacija ir elementariu noru sukusti: juk atsisakius baltos duonos ar makaronų, nori to ar ne, bet keli kilogramai tikriausiai nukris.

Anot medikų, vos 1% žmonijos populiacijos serga celiakija – autoimunine lėtine liga, dėl kurios organizmas negali apdoroti glitimo. Toks procentas nekinta jau daugelį metų, nors žmonių kalbančių apie glitimo netoleravimą skaičius išaugo:  nuo 0.5%, iki 2%. Taigi, manoma, kad daugelis tikinčių, kad yra alergiški glitimui, iš tiesų tokios alergijos net neturi ir siekia sekti paskutines tendencijas arba yra alergiški, bet visai ne glitimui, o pavyzdžiui, kvietiniams miltams.

Vien JAV, glitimo netoleruoja apie dešimtys milijonų amerikiečių: jie net 4 milijardus JAV dolerių išleidžia maisto produktams, ant kurių puikuojasi etiketė „gluten free". Vis tik, didžioji dalis asmenų, teigiančių, kad yra glitimui alergiški yra 20-39 metų moterys arba aukšto meistriškumo lygio atletai. Kitaip tariant, tie, kurie yra linkę itin rūpintis savo kūno linijomis. Vienas tyrimas net rodo, kad 41% iš 910 pasaulinio lygio sportininkų dalyvavusių Olimpinėse žaidynėse bent dalį metų laikosi dietos be glitimo, tačiau tik nedaugelis yra sulaukę diagnozės, kad tokia alergija jų kūne tikrai egzistuoja[1].

Taigi, gyventi be glitimo dabar tapo madinga, nors kai kurie, tikriausiai net nesupranta kas tas glitimas yra. Iš tiesų, jeigu jūsų kūnas nesako kitaip, glitimas nėra pavojingas, o kartais gali būti net ir naudingas. Todėl, svarbu neužsiimti savigyda ir problemų neieškoti be reikalo.

Glitimas yra pagrindinis kviečių baltymas. GlitimWesual Click/Unsplash nuotrauka
Glitimas yra pagrindinis kviečių baltymas. GlitimWesual Click/Unsplash nuotrauka

Kas tas glitimas ir su kuo jis (ne) valgomas?

Glitimas yra pagrindinis kviečių baltymas[2]. Tai sudėtinių, skirtingų baltymų, daugiausia gliadino ir glutenino, mišinys. Glitimo vienareikšmiškai vengti privalo asmenys, sergantys celiakija arba tie, kuriems yra diagnozuotas neceliakinis jautrumas glitimui, kviečiams ar rugiams.

Celiakinė liga yra autoimuninis sutrikimas, kuris pasireiškia genetinį polinkį šiai ligai turintiems žmonėms[3]. Ši liga gali būti vadinama gliutenui jautria enteropatija, tačiau kartu tai yra ir lėtinė virškinimo liga, kai suvalgius baltymo gliuteno turinčio maisto vyksta įvairios autoimuninės bei uždegiminės reakcijos, žalojama plonųjų žarnų gleivinė.

Neceliakinis jautrumas glitimui – tai atsirandantys virškinimo trakto simptomai vartojant glitimą, tais atvejais, kai nėra diagnozuojama celiakija ar alergija kviečiams. Ne visiškas netoleravimas, bet jautrumas glitimui yra dažnas reiškinys: įvairiais mokslininkų skaičiavimais, net 81% žmonių organizmai gali reaguoti į glitimą. 

Sužinoti ar glitimas jums kenkia galite atlikę tyrimus, tačiau paprasčiausia – tiesiog išbraukti maisto produktus, kuriuose yra glitimo iš savo raciono kelioms savaitėms ar geriausiai, mėnesiui. Jei matysite aiškius savijautos pokyčius – tada galima manyti, kad jums ir toliau jo reikia vengti. Tiesa, iškart nepakeiskite visų savo mitybos įpročių: tokiu atveju nežinosite ar jums pavojingas glitimas, ar kažkas kito[4].

Jeigu norite tikslesnės diagnozės, išsitirti savo organizmo reakciją į glitimą galite ir greituoju imunologiniu testu, skirtu aptikti anti t-TG IgA tipo antikūnus. Testas atliekamas su iš piršto paimtu kapiliarinio kraujo mėginiu. Šis testas atliekamas visiškai paprastai, namų sąlygomis, o tam jums neprireiks jokių papildomų įgūdžių. Testas gali būti atliekamas bet kuriuo paros metu ir po 15 minučių jau parodys rezultatą. Jo tikslumas – 97%. Tyrimą atlikti galima ir medicinos įstaigose, todėl jeigu jums aktualu, paklauskite savo šeimos gydytojo.

Glitimo vengti privalo asmenys, sergantys celiakija. Anton/Unsplash nuotrauka
Glitimo vengti privalo asmenys, sergantys celiakija. Anton/Unsplash nuotrauka

Kai kurie glitimo netoleravimo ženklai yra gerai užsislėpę

Celiakija arba jautrumas glitimui gydoma paprastai – privalu visiškai atsisakyti glitimo turinčių produktų. Tai gana drastiškas mitybos pokytis, todėl diagnozuoti alergiją ir netoleravimą būtina tiksliai. Vieni dažniausiai pasitaikančių glitimo netoleravimo požymių yra šie:

• Virškinimo problemos;
• Sunkumas susikaupti, dėmesio stoka;
• Galvos skausmas;
• Nuotaikų kaitos;
• Nuovargis;
• Raumenų ir sąnarių skausmas;
• Galūnių tirpimas;
• Reprodukcinės problemos ir nevaisingumas;
• Odos ligos: aknė, psoriazė, dermatitas, egzema, rožinė;
• Maistinių medžiagų trūkumas;
• Skydliaukės ir medžiagų apykaitos problemos[5].

Apie jautrumą glitimui gali signalizuoti ir vištos oda ant alkūnių, burnoje vis atsirandančios nemalonios skaudžios opelės, anemija, osteoporozė, vaikams – sustojęs vystymosi procesas.

Atsisakius glitimo, iš pradžių jūsų organizmas kovos atkuriant žarnų gaurelius, tam, kad maistinės medžiagos vėl būtų tinkamai įsisavinamos. Pašalinus iš raciono glitimą, ligos požymiai gali sumažėti vos per kelias dienas. Tiesa, laikytis naujų įpročių, bent iš pradžių, gali būti sudėtinga.

Atsisakoma kviečių, rugių, miežių patiekalų, įprastinės duonos, alaus, pyragų, saldainių, makaronų, dribsnių, traškučių, padažų, bulvyčių fri. Tokio maisto vartoti nebegalima arba privaloma rinktis tokius, kuriuose nėra glitimo. Pastaruoju metu, net ir Lietuvos parduotuvių lentynose galima atrasti vis daugiau maisto produktų, pažymėtomis etikete „be glitimo".

Asmenims, netoleruojantiems glitimo rekomenduojama į savo mitybos racioną įtraukti daugiau vaisių, daržovių, vartoti gryną mėsą – be džiūvėsėliuose, plutelių ir kitų priedų[6]. Atsižvelgiant į sudėtį, galima naudoti pieno produktus, pupeles, lęšius. Tiesa, atsiminkite, kad jeigu jūsų žarnynas dėl glitimo vartojimo buvo rimtai pažeistas, atsistatymo procesai užtruks. Todėl, prie naujosios mitybos pratinkitės pamažu, įtraukite vis įvairesnių jums tinkamų vartoti maisto produktų, o valgant svečiuose ar viešoje maitinimo įstaigoje, visada pasidomėkite patiekalo sudėtimi.