
Leidimas laikyti namuose A kategorijos ginklus sukeltų grėsmę visuomenės saugumui?
Premjeras Gintautas Paluckas, reaguodamas į konservatorių siūlymą, kuriuo būtų leista karinį parengimą įgijusiems asmenims laikyti A kategorijos ginklus namuose, pareiškė tokį siūlymą vertinantis su atsarga ir neskubantis priimti sprendimo. O štai Lietuvos gyventojai jau baiminasi, kad šiam konservatorių siūlymui uždegus žalią šviesą, Lietuva rizikuotų pasekti Amerikos pavyzdžiu, kai baisu darosi net į gatvę išeiti.
G. Palucko nuomone, tokia priemonė taikos metu keltų rimtų grėsmių visuomenės saugumui, esą ginklų išdalijimas būtų pavojingas dėl galimo jų netinkamo naudojimo arba netyčinių incidentų, kurie galėtų kilti dėl netinkamos ginklų laikymo kontrolės[1].
Anot Vyriausybės vadovo, krizės ar ekstremalių situacijų metu būtų galima apsvarstyti A kategorijos ginklų prieinamumą, tačiau tik labai atsargiai ir laikantis griežtų kontrolės priemonių. Jis nurodė, kad tokiu atveju būtų svarbu ne tik užtikrinti ginklų prieinamumą, bet ir teikti aiškią informaciją asmenims, kurie jau yra apmokyti kaip taisyklingai naudotis ginklais, kad būtų išvengta bet kokių nesusipratimų ar grėsmių saugumui.
G. Paluckas pabrėžė, kad šiuo metu valstybės prioritetas yra išlaikyti stabilumą ir saugumą, todėl svarstyti šiuos siūlymus taikos metu yra pernelyg rizikinga. Jis akcentavo, kad nors apsvarstyti galimybę dėl ginklų prieinamumo krizės metu būtų galima, bet tai turėtų būti daroma labai atsargiai ir imantis visų įmanomu priemonių visuomenės saugumui užtikrinti.
L. Kasčiūnas pasiūlė naujas taisykles dėl ginklų laikymo namuose
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko pavaduotojas Laurynas Kasčiūnas pristatė konservatorių siūlymus stiprinti Lietuvos gynybą, pabrėždamas būtinybę savarankiškai gaminti ginkluotę ir amuniciją, taip pat kaupti atsargas šalyje. Jis siūlo leisti karinį parengimą įgijusiems asmenims laikyti automatinius A kategorijos ginklus namuose, kad būtų užtikrintas greitas reagavimas į grėsmes. Be to, parlamentaras siūlo Lietuvai pasitraukti iš Otavos konvencijos dėl priešpėstinių minų ir sustiprinti gynybos pramonę.
L. Kasčiūnas taip pat nori sukurti mobilias saugumo komandas, kurios saugotų kritinę infrastruktūrą ir būtų apginkluotos moderniais įrenginiais, bei įrengti atramos punktus prie sienos su Kaliningrado sritimi ir Baltarusija. Tokios priemonės esą padėtų užtikrinti efektyvų gynybos reagavimą ir atlaisvintų kariuomenę nuo papildomų užduočių.
Nuo kitų metų Lietuva žada didinti krašto apsaugos finansavimą, tačiau konservatoriai ragina nevėluoti įgyvendinti šiuos svarbius gynybos stiprinimo žingsnius.
Žmonių nuomonė akivaizdi: siūlymui nepritartų, nebent norime Amerikos scenarijaus
Tuo tarpu ne visi visuomenės nariai sutiko, kad galimybė kone bet kam namuose laikyti A kategorijos ginklus savo namuose neturint specialių tam skirtų leidimų, yra tokia gera idėja. Štai kiti net svarstė, kad taip nutikus, Lietuvą galėtų ištikti Amerikos likimas, kai ginklais naudotųsi ne tik suaugę, bet ir paaugliai.
„Kaščiūnas matyt nori, kad ir pas mus kaip Amerikoje, neadekvatūs paaugliai, paėmę tėvų ginklus, iššaudytų mokyklose savo bendramokslius?“ – svarstė vienas gyventojas.
Kiti pridūrė, kad tokiu atveju jau būtų baisu ir į gatvę išeiti – iš kur reikėtų žinoti, kad pakelėje nepasitaikys koks neadekvatus ir nebūtinai blaivus asmuo, besišlaistantis su ginklu rankose? Arba tokiu būdu nesistengtų, pavyzdžiui, neteisėtai užvaldyti jam nepriklausančio turto.
Visgi, atsirado ir tokių, kurie svarstė, kad tuoj Lietuvoje bus baisu be ginklo iš namų išeiti – juk kiek islamą išpažįstančiųjų buvo „užvežta“.
Lenkijoje jau pradinukai mokosi kaip naudotis ginklais
Tuo tarpu kaimyninė Lenkija, reaguodama į geopolitines grėsmes, tapo pirmąja ES šalimi, įvedusia privalomas šaunamųjų ginklų pamokas pradinių klasių moksleiviams. Ši naujovė sulaukė tiek entuziastingo, tiek kritiško požiūrio.
Mokiniai, kurie susipažįsta su šaudymo pagrindais per lazerinius ginklus, tvirtina, kad pasiruošimas apsiginti nuo galimų grėsmių yra svarbus, tačiau kai kurie baiminasi, kad tokios pamokos gali skatinti smurtą.
Nikolajaus Koperniko mokykloje vykstančios pamokos tapo privalomos visose Lenkijos mokyklose, tačiau jos vyksta tik su simuliaciniais ginklais. Švietimo įstaigos direktorė ir vietos meras pabrėžė, kad tokio tipo pamokos skatina jaunimą būti pasiruošusiems ginti savo šalį, o tėvai didžiuojasi, kad jų vaikams nuo mažų dienų skiepijamas patriotiškumas.