
Literatūra jaunimui gali padėti lengviau susidoroti su paaugliškomis problemomis
Šiuolaikiniai paaugliai linkę savo laiką skirti kompiuteriniams žaidimams ir socialiniams tinklams, tačiau parinkus tinkamas knygas, jomis dar vis įmanoma sudominti jaunimą. Literatūriniai kūriniai gali padėti paaugliams geriau suprasti gyvenimo sunkumus, kaip su jais kovoti, kaip pasirinkti kuo geresnį kelią, kaip susidoroti su savo jausmais ir t. t. Knygose taip pat gvildenamos tokios aktualios temos kaip patyčios, gebėjimas mylėti save, šeimos ar draugystės problemos, todėl jaunuoliai gali jose rasti atsakymus į svarbius klausimus arba pergalvoti savo elgesį.
Jei nežinote kokiomis knygomis galėtumėte sudominti į paauglystę įžengusią atžalą, geriausia rinktis tuos kūrinius, kurie jau spėjo sulaukti didelio populiarumo tarp paauglių. Taip pat galite pasikliauti kritikų liaupsėmis, pasikalbėti su bibliotekų darbuotojomis ar kitais apie paauglių literatūrą daugiau nusimanančiais žmonėmis.
O žemiau rasite keletą knygų, kurios veikiausiai patiks daugumai jaunuolių. Jos ne tik buvo išleistos į daug skirtingų kalbų, laimėjo apdovanojimus ar pagal jas buvo pastatyti filmai, bet ir sulaukė nemenko populiarumo. Taip pat siūlome ir kelias lietuviškas knygas, kurios spėjo sulaukti nemažai teigiamų atsiliepimų.
Knygos paaugliams, kurias verta perskaityti kiekvienam jaunuoliui
Melvinas Burgessas „Heroinas“. Tai šokiruojanti ir stipri knyga, kurioje gvildenama priklausomybių tema ir kur kas tamsesnė gyvenimo pusė. Kūrinys veikiausiai bus vienas iš tų, kuris bus skaitomas net ir po daugybės metų, kadangi siužetas supažindina su nepagražinta, dažnai skaudžia ir tamsių dėmių turinčia realybe. Skaitant tokią knygą tikėtina, jog paaugliai labiau susimąstys apie savo veiksmus ir jų pasekmes, stengsis priimti teisingesnius sprendimus. Ir nors autorius spėjo sulaukti daug kritikos dėl tokios temos pasirinkimo, visgi kūrinio populiarumas ir tai, kaip jį noriai skaito bei iš to pasimoko paaugliai, visgi rodo, kad tokia kritika nepagrįsta.
Christianas Bobinas „Džiugė“. Atėjus paauglystei dažnai sunku susidoroti su savo emocijomis ir aplanko išties niūrios mintys. Tačiau skaitant Christiano Bobino kūrinį tikrai ne vienas susimąstys apie savo emocinę būklę ir užsimanys kur kas dažniau įsileisti pozityvesnes, daug šviesesnes mintis bei nepasiduoti niūrumui. Pagrindinis knygos veikėjas patraukia skaitytojus savo tyromis, galbūt kažkiek vaikiškomis emocijomis ir atrodo tarsi užkrečia šviesesniu mąstymu visus skaitytojus. „Džiugė“ – tikrai geras pasirinkimas visiems, kurie šiuo metu išgyvena pasikeitimus vidiniame pasaulyje ir pradėję į jį žvelgti sudėtingiau, nejučiomis paniro į niūrias mintis.
Williamas Goldingas „Musių valdovas“. Šis kūrinys veikiausiai patrauks ne tik paauglių, bet ir suaugusių dėmesį. Dauguma kritikų Williamo Goldingo knygą išvis priskiria prie klasikos, tad veikiausiai net ir po daug metų šį kūrinį vis dar aktyviai skaitys visame pasaulyje. Knygos siužetas sukasi apie berniukų, patekusių į negyvenamą salą, kasdienybę ir iššūkius, kurių tokioje situacijoje, žinoma, apstu. Paauglių kova dėl išlikimo yra išties įdomi, o skirtingi herojai leidžia įvairiems skaitytojams susitapatinti su jais.
Kimberly Brubaker Bradley „Karas, išgelbėjęs mano gyvenimą“. Šio kūrinio veiksmas vyksta Antrojo pasaulinio karo metais. Įdomus faktas, jog į visus to meto įvykius bus žvelgiama ne iš suaugusio, o iš vaiko perspektyvos. Pagrindiniai veikėjai – tai iki tol nemylėti brolis su sese, kurie karo metu atranda visiškai kitokį gyvenimą. Ir nors vaizduojamas laikotarpis yra išties niūrus, tačiau pačių vaikų patirtys ir visas kūrinys yra kupinas vilties. Paauglius tokia istorija turėtų intriguoti, priversti susimąstyti ir galbūt net šokiruoti.
Clémentine Beauvais „Kiaulystės dėsnis kiaulėms negalioja“. Šis kūrinys jau ne sykį laimėjo geriausios knygos paaugliams titulą. Jis išsiskiria smagiu bei neįpareigojančiu stiliumi, tačiau net ir tokiu stiliumi sugeba nagrinėti bene pačias aktualiausias temas, t. y., grožio standartų neatitikimą ir patyčias. Šioje knygoje aprašoma Astridos, Mirėjos ir Hakimos istorija. Tai trys merginos, kurios socialiniuose tinkluose išrenkamos bjauriausiomis mokyklos kiaulaitėmis. Nepaisant tokio baisaus titulo, merginos nusprendžia susivienyti ir nukeliauti į Paryžiuje stovinčius Eliziejaus rūmus. Toks panelių planas netgi patraukia žiniasklaidos dėmesį, todėl merginos greitai išgarsėja. Knygos siužetas išmoko, jog išvaizda tikrai nėra svarbiausias dalykas, taip pat priverčia apmąstyti vertybes, patyčių keliamas problemas. Kūrinį verta perskaityti ne tik merginoms, kurios jaučiasi negražios ar patiria patyčias, bet ir visiems paaugliams.
Suzanne Collins „Bado žaidynių“ trilogija. Šis pavadinimas daug kam žinomas dėl didelio populiarumo sulaukusių filmų, kurie buvo sukurti pagal Suzanne Collins knygas. Tačiau net jei paaugliai jau matė filmus, tikrai verta į rankas paimti ir šias knygas. Pragariška praraja tarp turtingųjų ir likusio badaujančio pasaulio, pagrindinių herojų patiriami sunkumai ir nuotykiai tikrai privers jaunuolius versti puslapį po puslapio. Ši trilogija sukelia daug emocijų ir verčia apmąstyti socialinių sluoksnių, skurdo, išlikimo temas, kurios yra aktualios net ir šių dienų pasaulyje.
Keary Taylor „Ko aš nepasakiau“. Šioje knygoje pasakojama apie jaunuolį Džeiką, kuris patiria nelaimingą atsitikimą, po kurio nebegali kalbėti. Siužete ne tik rutuliojama gyvenimo, patyrus didelę nelaimę, pasikeitimai ir kaip su jais tvarkosi jaunas žmogus, bet ir širdį virpinanti meilės istorija. Keliaujant per knygos puslapius skaitytojai turės progą pamatyti pasaulį Džeiko akimis ir vis savęs klausti, ką jis pasirinks – mėginti būti laimingu ar paskęsti liūdesyje ir skausme. Istorija privers apmąstyti mirties, nelaimingų atsitikimų, šeimos, draugystės ir meilės temas bei susimąstyti, jog neverta pasiduoti, kad ir kas be nutiktų.
Lietuviški kūriniai taip pat verti paauglių dėmesio
Vytautas V. Landsbergis „Iš gyvenimo laumių“. Nors dauguma Vytautą V. Landsbergį žino kaip vaikų rašytoją, tačiau šis kūrinys yra kiek kitoks ir pritaikytas ne mažiausiems skaitytojams, o paaugliams ir suaugusiems. Šiame kūrinyje skaitytojas ras išskirtinį siužetą, kuriame persipina šiuolaikinis trylikamečio gyvenimas ir lietuviškos pasakos, laumių pasaulio nuotykiai. Toks neįprastas siužetas savo smagiu absurdu ir kontrastiškumu veikiausiai patrauks ne vieną paauglį ir net suaugusįjį.
Viktorija Ašmankevičiūtė „Tamsos piemuo“. Fantastiką bei mistiką mėgstantiems jaunuoliams turėtų patikti ši Viktorijos Ašmankevičiūtės knyga. Kodėl? Nes joje skaitytojai nusikels į Mirties karalystę ir susipažins su pomirtiniu gyvenimu, pragaru ir kitais su tuo susijusiais dalykais. Pagrindinis knygos herojus būtent ir gyvena šiame fantastiniame pasaulyje, tačiau jis susiduria su panašiais išgyvenimais, kurie būdingi daugumai paauglių. Būtent todėl ji turėtų patraukti jaunuolių dėmesį ne tik dėl galimybės pažinti paralelinį pasaulį, bet ir dėl aktualių paaugliams temų.
Ilona Ežerinytė „Verksnių klubas“. Šiame kūrinyje paaugliai galės skaityti apie slaptą paauglių klubą ir visus jo užkulisius. Tai greitai besiskaitanti istorija, kurią galima pasiūlyti net ir ne itin knygas mėgstantiems paaugliams, kadangi ją užbaigti užtruks tikrai neilgai. Be to, knygos siužetas tikrai įdomus ir intriguojantis.
Eglė Ramoškaitė „Tarp Gyvenimo ir Vilties: tam, kuris supranta“. Eglės Ramoškaitės pasirinkta tematika išties prikausto dėmesį ir verčia smarkiai susimąstyti apie gyvenimo prasmę, jausmus, mirtį. Šios knygos pagrindinė veikėja – tai šešiolikmetė mergina, kuri jau nuo ketverių metų žinojo, kad sulaukusi 17-ojo gimtadienio gali bet kurią dieną mirti. Neįprasta, skaudi knygoje pateikiama realybė leis skaitytojams įsigilinti į tokios merginos išgyvenimus ir smarkiai permąstyti savo pačių gyvenimus.
Jei kažkuri iš išvardintų knygų nepatiks paaugliui, kuriam tą kūrinį pasiūlysite – tiesiog išmėginkite kitą. Visų jaunuolių, kaip ir suaugusių, skoniai skiriasi. Tad nors šios knygos ir sulaukė daug liaupsių, jog nebūtinai tiks ir patiks visiems paaugliams. O jei visos knygos jau perskaitytos, nepabijokite kreiptis į bibliotekų darbuotojus ar pasidairyti po naujienas. Įvairiausių knygų, kurios gali sudominti jaunuolius, tikrai yra – tereikia nepatingėti jas surasti. O vakaras su knyga visada bus daug naudingesnis ir prasmingesnis nei kompiuteriniai žaidimai ar socialiniai tinklai.