Suprasti akimirksniu
  • Kalendorinė vasara baigėsi, tačiau orai dar tikrai leidžia mėgautis vasaros malonumais
  • Ledų guru atskleidžia, kaip pasigaminti tobulus ledus
  • Ledų populiarumas neblėsta
Šaltiniai
Ledai
Norintiems atrasti naujų skonių, geriausių naminių ledų paslaptis atskleidžia tikras gastronomijos guru Gianni Annoni. Courtney Cook/Unsplash nuotrauka

Kalendorinė vasara baigėsi, tačiau orai dar tikrai leidžia mėgautis vasaros malonumais

Nors kalendorius jau rodo rugsėjį, prognozuojama, kad vasariška saulė ir šilti orai tęsis galbūt net iki pat šio mėnesio pabaigos. Tai puikios žinios tiems, kurie šiltuoju metų laikotarpiu nori pasidžiaugti dar ilgiau ir tiems, kurie tikrai neskuba įsisukti į šiltus megztinius bei paltus ir vasariškus užkandžius pakeisti rudeniška kulinarija. Taip pat, tai puikios žinios mėgstantiems ledus.

O tokių tikrai neturėtų stigti. Pernai „Oatly“ užsakymu atlikta apklausa parodė, kad vasarą žmonės valgo daugiau ledų nei bet kuriuo kitu metų laiku. Be to, skaičiai parodė ir tai, kad ledai yra mėgstamiausias desertas, o net 68 proc. apklaustųjų teigė, jog ledų savo šaldiklyje turi visada[1].

Dabar, regis, ilgam įsitvirtinę geri orai reiškia, kad vis dar yra ne viena proga pasimėgauti daugelio pagrindiniu vasaros desertu ar net užkandžiu laikomais ledais. O norintiems atrasti naujų skonių, geriausių naminių ledų paslaptis atskleidžia tikras gastronomijos guru Gianni Annoni.

Ledų guru atskleidžia, kaip pasigaminti tobulus ledus

Pasak „Candy“ prekės ženklo ambasadoriaus G. Annoni, gaminant ledus namie pirmiausia reikia nuspręsti, ar gaminsite pieno, ar šaldytų vaisių pagrindo ledus. O tuomet, pasak kulinarijos guru, belieka sekti šiuos kelis paprastus žingsnelius.

Šiandieniniai ledai stebina savo skonių gausa. Pablo Merchán Montes/Unsplash nuotrauka
Šiandieniniai ledai stebina savo skonių gausa. Pablo Merchán Montes/Unsplash nuotrauka

Neskubėkite.

Kaip teigia G. Annoni, pagaminę pagrindinį ledų mišinį, leiskite jam bent kelias valandas pailsėti šaldytuve. Dar geriau, jei galite palaikyti ledus šaldytuve per naktį.

„Atsidėkojant už kantrybę, pasieksite nepaprastų rezultatų, nes skoniai geriau susijungs, o ledai įgaus sodrų skonį. Be to, dabar yra šaldytuvų su nauja technologija, kuri jums padės dar labiau. Be kita ko, šis sprendimas, pasitelkiant sistemą, kurią sudaro kompresorius ir garintuvas, neleidžia susidaryti šerkšnui ir ledams, ir netiesiogiai padeda mūsų ledus padaryti dar švelnesnius ir skanesnius“, – sako G. Annoni[2].

Ledus laikykite sandariai uždarytus.

Kaip pataria G. Annoni, namie pagamintus ledus svarbu sudėti į sandariai uždarytą indą ir tik tada įdėti į šaldiklį.

„Nesvarbu, į kokį šaldiklį dėsite skanėstą. Įsitikinkite, kad dureles atidarysite kuo mažiau kartų, kad ledai išliktų kreminės konsistencijos. Priešingu atveju ant ledų gali susidaryti ledo kristalų, o tai gali sumažinti jų vartojamąją vertę“, – aiškina ledų guru.

Prieš patiekdami – atitirpinkite.

A. Gianni taip pat atskleidė, kad svarbiausia ne tik ledų gamyba ar deserto užšaldymas, bet ir tai, kaip jie yra patiekiami.

„Prieš valgydami skanėstą kelias minutes palaikykite kambario temperatūroje. Šis atitirpinimas padeda ledus padaryti minkštesnius, Be to, tai padeda išlaisvinti skonį, todėl jis geriau atsiskleidžia ir suteikia dar daugiau malonumo“, – teigia jis.

Naudokite šiek tiek alkoholio!

Galbūt kiek neįprasta, tačiau A. Gianni ledų gamyboje rekomenduoja naudoti ir šiek tiek alkoholio.

„Šaltus saldumynus galima labai pagyvinti, jei į pagrindinį mišinį įpilsite nedidelį kiekį alkoholio, pavyzdžiui, degtinės, romo ar likerio. Tai neleis susidaryti ledo kristalams. Dėl to ledų konsistencija taps šilkinė. Nereikia per daug jaudintis dėl skonio, kuriam alkoholis įtakos neturi, nes didžioji jo dalis išgaruoja šaldymo proceso metu“, – pabrėžia A. Gianni.

Ledų populiarumas neblėsta

Priežasčių, kodėl daugelis dievina ledus, nestinga. Daugeliui žmonių patinka saldus, kreminis ir sodrus ledų skonis. Įtraukia ir tai, kad ledai gali būti įvairių skonių: nuo klasikinių, pavyzdžiui, vanilės ir šokolado, iki unikalių ir egzotiškų skonių, pavyzdžiui, levandų ar žaliosios arbatos. Tokia įvairovė leidžia žmonėms rasti skonių, atitinkančių jų asmeninius pageidavimus.

Ledai dažnai asocijuojasi su komfortu ir nostalgija. Žmonės gali griebtis ledų kaip skanėsto streso metu arba norėdami atgaivinti teigiamus vaikystės prisiminimus. Ypatinga ir tai, kad dalijimasis ledais su draugais ir šeima yra smagi socialinė patirtis, galinti suartinti žmones. Be to, ledai yra populiarus pasirinkimas švenčiant ypatingas progas, pavyzdžiui, gimtadienius ir jubiliejus. Jie dažnai patiekiami kartu su tortais ir kitais desertais.
XX a. ledai ir toliau populiarėjo, atsirado tokie kultiniai prekių ženklai kaip „Baskin-Robbins“ ir „Häagen-Dazs“. Mae Mu/Unsplash nuotrauka
XX a. ledai ir toliau populiarėjo, atsirado tokie kultiniai prekių ženklai kaip „Baskin-Robbins“ ir „Häagen-Dazs“. Mae Mu/Unsplash nuotrauka

O ir ledų istorija yra įspūdinga. Nors apie tikslią ledų kilmę vis dar diskutuojama, plačiai paplitusi nuomonė, kad ledai atsirado gilioje senovėje, o prie jų atsiradimo prisidėjo įvairios civilizacijos.

Pirmieji įrašai apie šaldytą desertą, panašų į ledus, datuojami senovės Kinijoje. Tangų dinastijos imperatoriai esą mėgavosi iš pieno, ryžių ir sniego pagaminta mase, kurią šiandien tikriausiai pavadintume ledais.

VII a. šaldytų desertų receptai paplito Artimuosiuose Rytuose, kur jie buvo toliau tobulinami. Tuo tarpu į Europą ledai greičiausiai pateko per prekybos kelius ir keliautojus, grįžtančius iš Artimųjų Rytų. Venecijos keliautojas Marco Polo dažnai laikomas tuo, kuris pats pirmasis dar XIII a. į Italiją atvežė į ledus panašių receptų.

Renesanso laikotarpiu ledai išpopuliarėjo tarp Europos karališkųjų šeimų ir aristokratijos, o XVIII a. ledai jau pasiekė ir Amerikos kolonijas. Iš pradžių tai buvo delikatesas, kuriuo mėgavosi elitas, tačiau vėliau jie tapo vis prieinamesni.

1774 m. Niujorke buvo atidaryta pirmoji amerikietiškų ledų parduotuvė ir ledai tapo prieinami bene visiems.

Tačiau tuo jų istorija tikrai nesibaigia. XIX a. dėl technologinės pažangos ledų gamyba tapo efektyvesnė. 1851 m. Baltimorėje buvo atidarytas pirmasis komercinis ledų fabrikas, pradėjęs gaminti ledus dideliais kiekiais. XX a. ledai ir toliau populiarėjo, atsirado tokie kultiniai prekių ženklai kaip „Baskin-Robbins“ ir „Häagen-Dazs“.

Na, o šiandien, ledų gamyba yra daugiau nei masinė: gaminama tiesiog daugybė nesuskaičiuojamų skonių ir formų ledų. Tai tik parodo, kad kai kurie dalykai iš tiesų gali būti amžini.