Ekspertai pataria: kaip dažnai reikia plauti drabužius?

Įdomybės, Namai, ŠeimaRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Skalbimas
Tai, kaip dažnai reikia skalbti audinius, priklauso nuo jų tipo. Averie Woodard/Unsplash nuotrauka

Per dažnas drabužių plovimas gadina medžiagą, o per retas – prasilenkia su higienos reikalavimais

Skalbimo mašinos jau daugybę metų lengvina žmonių gyvenimą, mat nebereikia vargti plaunant drabužius rankomis. Tačiau nepaisant to, kad skalbinius yra itin lengva sumesti į skalbyklę, šios namų ruošos užduoties nereikėtų atlikti pernelyg dažnai. Deja, dažnas plovimas trumpina tekstilės gyvavimo laiką ir drauge yra veltui švaistoma energija.

Tuo tarpu pernelyg retas drabužių plovimas yra nerekomenduojamas iš higienos pusės. Juk ilgai neplauti drabužiai ne tik savyje kaupia įvairias bakterijas ir nešvarumus, bet ir atrodo nereprezentatyviai. O dažnu atveju tokia tekstilė pasižymi dar ir nosį riečiančiu kvapu, dėl kurio praeiviai įtartinai apsuks jus dideliu ratu arba demonstratyviai užsikimš nosis.

Taigi, kokiu dažnumu reikėtų plauti drabužius ir kaip rasti tą aukso vidurį, kuris padėtų kuo ilgiau išlaikyti tekstilės kokybę ir gaivą? Ekspertai aiškina, jog viskas priklauso nuo jūsų kasdienių įpročių ir to, kokią tekstilę naudojate.

Kaip dažnai plauti drabužius priklauso nuo jų tipo

Caroline Solomon
Caroline Solomon reguliariai dalinasi su švara susijusiais patarimais savo „TikTok“ paskyroje. „TikTok“ stop kadras

Valymo ekspertė Caroline Solomon dažnai dalija įvairius su valymu susijusius patarimus ir gudrybes „TikTok“ platformoje. Pasak jos[1], drabužių skalbimui įtakos turi ne tik jų tipas ar dėvėjimo dažnumas, bet ir tokie aspektai kaip prakaitavimo mastas ar kada patys maudotės.

Pižamos

Skalbiant pižamas pirmiausia reikia atsižvelgti į tai, kaip dažnai prakaituojate. C. Solomon aiškina:

„Bendra rekomendacija – pižamą skalbti kas 4-5 dienas, to pakanka, ypač jei prieš miegą esate linkę nusiprausti po dušu. Tačiau tuo pačiu, jei dažnai prakaituojame nakties metu, [pižamą] į skalbimo mašiną turėtume dėti kas 2-3 dienas.“

Ekspertė taip pat pataria būtinai peržiūrėti etiketėje esančias instrukcijas, kad netyčia nesugadintumėte audinio. Tačiau paprastai, norint pailginti drabužio tarnavimo laiką, rekomenduojama plauti šaltame vandenyje ir tam naudoti švelnų ploviklį. Po to geriausia džiovinti skalbinius lauke. Jei naudojama džiovyklė, reikėtų rinktis žemą džiovinimo temperatūrą.

Apatinės kelnaitės, kojinės ir liemenėlės

Tuo tarpu liemenėles valymo ekspertė pataria skalbti jau po trijų dėvėjimų. Ji taip pat pasidalino keliais patarimais, kaip švelniai valyti liemenėles. Pasak C. Solomon, geriausia skalbti rankomis ir naudoti švelnų skalbiklį, tačiau taip pat jas galima sudėti į skalbinių maišelį ir plauti skalbyklėje. Pastaruoju atveju reikėtų rinkti mažesnį drabužių kiekį ir pasirinkti švelnų ciklą. O liemenėles išskalbus, jas reikėtų džiovinti natūraliai, nenaudojant džiovyklės.

Kalbant apie apatines kelnaites, jais reikėtų išskalbti po kiekvieno naudojimo. Geriausia kelnaites taipogi dėti į skalbinių maišelį, nes taip jos ilgiau išlaikys formą ir elastingumą.

Kojines taip pat būtina išplauti po kiekvieno naudojimo. Be to, rekomenduojama į skalbyklę jas dėti išvertus išvirkščia puse. O norint ilgiau išsaugoti elastingumą ir kojinių tarnavimo laiką, reikėtų rinktis švelnų plovimą šaltame vandenyje.

Ekonomiškas skalbimas
Ekonomiškam skalbimui itin svarbu ir tai, kokią skalbyklę turite. PlanetCare/Unsplash nuotrauka

Marškinėliai ir džinsai

Marškinėlių – kaip ir pižamų – skalbimo dažnumą daugiausia lemia tai, kiek prakaituojame. Jei mažiau, prieš dėdami į skalbimo mašiną galite apsivilkti marškinėlius du ar tris kartus. Jei ant marškinėlių yra atspausdintas ornamentas, skalbimui reikėtų juos dėti iššvirkščius. Beje, tokių marškinėlių plovimui rekomenduojamas šaltas vanduo ir švelni plovimo programa.

Kalbant apie džinsus, C. Solomon pajuokauja:

„Kai džinsai pradeda „kvepėti“, tai geras ženklas, kad laikas juos skalbti. Net jei to nepatiriame, galime juos skalbti po kas dešimto dėvėjimo.“

Tiesa, labai svarbu patikrinti džinsų etiketėje esančias instrukcijas, nes medžiagų sudėtis būna itin įvairi ir kas tinka vieniems džinsams gali visiškai netikti kitiems. Bet C. Solomon pabrėžia, jog pagrindinės džinsų skalbimo taisyklės yra dvi: skalbtis tokias kelnes išvirščia puse ir tam naudoti švelnią šalto vandens programą. Pasak valymo ekspertės, toks skalbimo būdas sumažins riziką, jog džinsų medžiaga susitrauks ir nebegalėsite jų nešioti.

Rankšluosčiai ir patalynė

Rankšluosčius reikėtų skalbti maždaug po kas trečio naudojimo, tačiau nepamirškite jų įdėti į skalbimo mašiną bent kartą per savaitę. Be to, jei etiketėje nenurodyta kitaip, geriausia naudoti šiltą arba karštą vandenį, nes tai yra higieniškiausias pasirinkimas.

Tuo tarpu patalynė turėtų būti plaunama kartą per savaitę. Reikėtų naudoti karščiausią etiketėje nurodytą temperatūrą, kad tikrai sunaikintumėte visus patogenus ir galėtumėte džiaugtis išties švaria patalyne.

Ekonomiško ir ekologiško skalbimo taisyklės

Drabužių skalbimas
Visada drabužius skalbkite tik tada, kai surinksite pilną jų kiekį, skirtą vienam skalbimui. Dano Goldo/Unsplash nuotrauka

Skalbimas yra neatsiejama gyvenimo dalis. Kuo didesnė šeima, tuo skalbimas atsieina daugiau elektros energijos, vandens bei cheminių priemonių. Tačiau yra įvairių gudrybių, kurios gali padėti atsakyti į svarbiausius klausimus – kaip sutaupyti skalbiant ir kaip skalbimą paversti kuo ekologiškesniu. Taigi, įsidėmėkite šias svarbiausias plovimo taisykles[2]:

  • Rinkitės ekologiškas skalbimo priemones. Nors ekologiškos skalbimo priemonės dažniausiai būna brangesnės nei kitos, tačiau taip išvengsite kenksmingų medžiagų ant savo odos ir aplinkoje. Nors kai kurie specialistai teigia, kad geriausia išvis nenaudoti jokių skalbimo priemonių arba tai daryti tik tada, kai tai būtina.
  • Džiovinkite skalbinius ant virvės. Nors skalbinių džiovyklė yra labai patogus ir greitais būdas išdžiovinti skalbinius, tačiau tai yra elektronikos prietaisas, kuris sunaudoja daugiau elektros energijos nei skalbyklė, indaplovė ar šaldytuvas. Tad jeigu norite sutaupyti, ekonomiškiau skalbinius džiovinti natūraliu būdu, juos tiesiog pakabinus ant virvės. Be to, lauke kabinama tekstilė įgauna gaivų kvapą, o saulė padeda labiau išbalinti baltus audinius.
  • Naudokite mažiau skalbiklio arba skalbkite išvis jo nenaudodami. Mažesnis skalbiklio kiekis padės ne tik sutaupyti, bet ir sumažinti pagaminamų atliekų kiekį. Priklausomai nuo audinio ar jo murzinumo lygio, gali prireikti vos šlakelio skalbimo priemonės, o kai kuriais atvejais jos išvis nereikia.
Skalbiniai
Natūraliai džiovinami skalbiniai taupo energiją. Eriko Witsoe’o/Unsplash nuotrauka
  • Skalbkite tik tada, kai surinksite reikiamą kiekį drabužių. Pririnkę pilną mašinos būgną sutaupysite vandens ir energijos, nes išplausite visus skalbinius vienu reisu, vietoj to, kad tai atliktumėte per du ar tris kartus su pustušte skalbimo mašina.
  • Mažesnes dėmes išskalbkite rankomis, nekišant viso drabužio į skalbyklę. Ši taisyklės veikiausiai pati aktualiausia mažų vaikų turintiems asmenims, nes įprasta, kad vaikai užsiteškia šiek tiek maisto ant vos prieš kelias minutes apvilkto drabužio. Tokiu atveju reikėtų tiesiog išvalyti dėmelę rankomis, o drabužius dėti į skalbyklę tik tada, kai jie iš tikrųjų išteplioti ir jau spėjote pririnkti reikiamą jų kiekį. Taip ne tik sutaupysite vandens ar elektros energijos, bet ir prailginsite drabužių gyvavimo laiką bei sumažinsite į aplinką patenkančių mikropluošto dalelių.
  • Skalbkite 30 laipsnių temperatūroje. Kuo žemesnėje temperatūroje skalbiami drabužiai, tuo mažiau energijos sunaudoja skalbyklė. Jei skalbsite drabužius 30 laipsnių temperatūroje, sunaudosite net tris kartus mažiau elektros energijos nei tuo atveju, jei skalbtumėte 60 laipsnių temperatūroje.
  • Rinkitės natūralaus pluošto audinius ir venkite sintetinių medžiagų. Skalbimo metu nuo audinių atsiskiria mažos audinių dalelės. Tad jeigu vietoj natūralaus pluošto audinių rinksitės sintetinius, prisidėsite prie taršos mikroplastiku didėjimo. Jei norite to išvengti, rinkitės ekologišką medvilnę, vilną, liną ir kitus natūralius audinius.
  • Nenaudokite skystų skalbiklių, dozuojamų kapsulėse ar maišeliuose. Nors vandenyje tirpstančios kapsulės atrodo gan patogiai, tačiau jų maišeliai pagaminti iš plastiko ir virsta dar vienu taršos mikroplastiku šaltiniu. Jei visgi negalite atsisakyti sudozuotų skalbiklių, tuomet rinkitės ekologiškus variantus. Šiuo metu kai kurie gamintojai jau siūlo tokius maišelius, kurių medžiagos nekenkia aplinkai ir biologiškai susiskaido, nepalikdamos mikroplastiko.
  • Reguliariai valykite džiovyklės filtrą. Jei skalbinius dėl patogumo ir laiko bei vietos stokos visgi džiovinate džiovyklėje, nepamirškite reguliariai valyti jos filtrą. Neišvalytas filtras trikdo sklandžią oro cirkuliaciją kai džiovinami skalbiniai, todėl džiovyklė sunaudoja kur kas daugiau energijos.