Suprasti akimirksniu
  • Kai kurie įpročiai, kuriuos prisitaikome per šventes, gali būti ne tokie ir geri
  • Šventinis laikotarpis laikomas nuostabiausiu metų laiku, tačiau daugeliui kelia didžiausią stresą
  • Mitas: per šventes neišvengiama streso
  • Mitas: praleidžiant valgį sutaupoma kalorijų
  • Mitas: nebūtina stebėti suvartojamo druskos kiekio
  • Mitas: praleisti mankštą per šventes nėra didelė problema
  • Mitas: per šventes galima vartoti daugiau alkoholio
  • Mitas: po švenčių galima išsimiegoti
Šaltiniai
Šventės
Per šventes susitikimai gali būti ir malonūs ir sukelti stresą. Nicole Michalou/ Pexels

Kai kurie įpročiai, kuriuos prisitaikome per šventes, gali būti ne tokie ir geri

Per šventes daugelis tiki žmonių pasakomis ir kitų patarimais. O tai būna įvairūs patarimai ir įpročiai, kuriais žmonės naudojasi kiekvienais metais atėjus šventėms. Pavyzdžiui, gerti daugiau vandens, kai persivalgoma, arba eiti pasivaikščioti tarp valgymų ar net nevalgyti iki Kalėdų vakarienės. Anot pasakų ir kalorijos ir druska, alkoholis tokiu metu nesvarbu ir nekenkia.

Išlaikyti sveiką gyvenimo būdą per šventes įmanoma ir nereikia tikėti jokiais vyresnių giminaičių patarimais. Jie retai pasiteisina. Žinoma, lengva persivalgyti ar per daug išgerti, ir šie dalykai griauna jūsų sveikatą, tačiau svarbiausia yra jūsų ryžtas ir nusiteikimas.

Vakarėliai, ilgos valandos lauke, vakarienės, vėlyvieji pusryčiai ir dažni pietūs gali būti kupini linksmybių, tačiau stresą sukelia ir visos tokios išvykos ir patiekalai, kuriuos dedame ant stalo. Tai ypatingas metų laikas, tačiau jis taip pat yra chaotiškas ir keliantis stresą. Ypač jei stengiatės išlaikyti gerą formą ir rūpinatės sveikata.

Šventinis laikotarpis laikomas nuostabiausiu metų laiku, tačiau daugeliui kelia didžiausią stresą

Mūsų pasirinkimai tokiu metu ne tokie ir geri, o fiziniam aktyvumui tokiu metu skiriame mažiau laiko. Tai ne tik susiję su maistu. 2023 m. Amerikos širdies asociacijos atliktas tyrimas atskleidė, kad šventės kelia daugiau streso net už mokesčių mokėjimą[1].

Šventės atsiliepia jūsų psichinei ir fizinei sveikatai. Daugiau nei 75 % apklaustųjų prisipažino, kad šiuo įtemptu laikotarpiu yra linkę nekreipti dėmesio į savo sveikatą.

Dr. Laxmi Mehta, Ohajo valstijos universiteto Veksnerio medicinos centro (The Ohio State University Wexner Medical Center) kardiologė, aiškina, kodėl taip nutinka: „Per šventes sunku išsaugoti sveiką širdį, nes mus supa kaloringas, sūrus ir riebus maistas. Susibūrimai taip pat reiškia daugiau alkoholio, o kai prie to prisideda kelionės ir sutrikusi dienotvarkė, reguliari mankšta dažnai lieka nuošalyje.“

Sūrus, saldus ar riebus maistas per šventes būna skanus, bet nebūtinai sveikas. Tima Miroshnichenko/ Pexels
Sūrus, saldus ar riebus maistas per šventes būna skanus, bet nebūtinai sveikas. Tima Miroshnichenko/ Pexels

Šventės taip pat sukelia spaudimą dalyvauti socialiniuose renginiuose, pirkti dovanas ir pateisinti visų lūkesčius. Kai tiek daug visko vyksta, rūpinimasis sveikata dažnai lieka paskutinėje sąrašo vietoje. Tačiau taip neturi būti. Galite pasirūpinti savo psichine ir fizine sveikata. Mokslininkai ir ekspertai išanalizavo šiuos įpročius, kad parengtų geriausius patarimus ir paneigtų kai kuriuos senus mitus[2].

Mitas: per šventes neišvengiama streso

Nors per šventes neretai jaučiamas skubėjimas ir įtampa, skirti akimirką sau yra įmanoma.

Pradėkite nuo prioriteto miegui - siekite, kad miegas truktų 7-9 valandas per naktį, kad padėtumėte organizmui atsigauti po įtemptų dienų. Tada skirkite laiko ramybę teikiančiai veiklai, pavyzdžiui, pasivaikščiojimams, skaitymui ar mėgstamo šventinio filmo žiūrėjimui. Atsipalaidavimo būdai, tokie kaip gilus kvėpavimas, joga ar meditacija, taip pat gali padaryti stebuklus jūsų psichinei savijautai.

Nepamirškite nustatyti ribų! Neprivalote sutikti su kiekvienu kvietimu ar užduotimi. Sutelkite dėmesį į tai, ką realiai galite atlikti, kad nesijaustumėte prislėgti. Šventes sutikti su neigiamais ir nepalaikančiais šeimos nariais nėra privaloma.

Mitas: praleidžiant valgį sutaupoma kalorijų

Gali atrodyti, kad gera mintis praleisti valgymą ir taip sutaupyti kalorijų prieš didelę šventinę puotą, tačiau toks požiūris dažnai nepasiteisina.

Kai kurie tyrimai rodo, kad valgymo praleidimas gali laikinai sumažinti cukraus kiekį kraujyje ar įtakoti blogojo cholesterolio kiekį, tačiau kiti rodo, kad dėl to galite jaustis alkani ir vėliau persivalgyti. Tyrimais nustatyta, kad valgymo praleidimas susijęs su didesne persivalgymo rizika ir net padidėjusiu mirtingumu.

Geriausias būdas? Laikykitės subalansuotos, širdžiai palankios mitybos. Valgykite ir užkandžiaukite reguliariai, kad išlaikytumėte energiją ir nepersivalgytumėte. Madingos dietos ir kraštutiniai mitybos įpročiai retai kada būna ilgalaikiai, todėl sutelkite dėmesį į tai, kad susikurtumėte įpročius, kuriuos galėtumėte išlaikyti ilgą laiką.

Mitas: nebūtina stebėti suvartojamo druskos kiekio

Per šventes lengva persivalgyti druskos turinčio maisto, tačiau per didelis natrio kiekis gali turėti rimtų pasekmių. Per šventes nereikia dėl to stresuoti, tačiau nepamirškite, kad šie maisto produktai nėra jums naudingi.

Didelis natrio kiekis siejamas su aukštu kraujospūdžiu, širdies nepakankamumu ir net širdies priepuoliais. Jis taip pat gali sukelti skysčių susilaikymą, didinti kraujospūdį ir kelti įtampą širdžiai bei kitiems organams.

Kad sumažintumėte suvartojamo natrio kiekį, pabandykite perdirbtus maisto produktus pakeisti šviežiais vaisiais ir daržovėmis. Skaitykite maisto produktų etiketes, kad pastebėtumėte paslėptą natrį, ir atidėkite druskinę į šalį. Neprivalote valgyti visko kas padėta ant stalo.

Mitas: praleisti mankštą per šventes nėra didelė problema

Dėl įtempto grafiko ir nesibaigiančių švenčių rasti laiko mankštai gali atrodyti neįmanoma. Beveik pusė žmonių prisipažįsta, kad per šventes nesportuoja, ir daugelis teigia, kad jaučiasi per daug pavargę arba jiems trūksta laiko.

Gerai, kad pirmenybę teikiate laiko praleidimui su artimaisiais. Tačiau aktyvumas labai svarbus ne tik tam, kad sudegintumėte papildomas kalorijas, bet ir tam, kad sumažintumėte stresą ir pagerintumėte nuotaiką. Kaip aiškina Mehta, „mankšta gali atitraukti mintis nuo maisto, padėti suvaldyti kalorijų perteklių ir sumažinti šventinį stresą“.

Kad išliktumėte aktyvūs, jums nereikia griežto treniruočių grafiko. Būkite aktyvūs! Jei vakarėlis sutrikdo jūsų sporto salės planus, apsvarstykite alternatyvas, pavyzdžiui, nueikite į renginį pėsčiomis arba pasiūlykite aktyvų susibūrimą, pavyzdžiui, grupinį žygį ar pasivažinėjimą dviračiais. Net ir trumpi judėjimo protrūkiai, pavyzdžiui, šokiai per šventinį vakarėlį arba greitas vakarinis pasivaikščiojimas, gali turėti įtakos.

Nors fiziniai pratimai puikiai veikia širdį, jie negali visiškai atsverti nesveikos mitybos. Taigi, siekite ir judėti, ir rinktis sąmoningai.

Gėrimai per šventes gali būti neskaičiuojami, bet neigiamas poveikis pasijus. On Shot/ Pexels
Gėrimai per šventes gali būti neskaičiuojami, bet neigiamas poveikis pasijus. On Shot/ Pexels

Mitas: per šventes galima vartoti daugiau alkoholio

Alkoholio pardavimai išauga gruodžio mėnesį, kai daugelyje švenčių būna daugiau gėrimų. Nors mėgautis vienu ar dviem gėrimais gali atrodyti kaip šventinės nuotaikos dalis, būtina suprasti riziką. Papildomų alkoholinių gėrimų galima išvengti.

Alkoholis turi daug kalorijų, cukraus ir druskos, o Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad nėra visiškai saugaus vartojimo lygio. Ekspertai pažymi, kad nors saikingas alkoholio kiekis gali būti naudingas širdies ir kraujagyslių sistemai, per didelis jo kiekis yra susijęs su širdies ligomis, aukštu kraujospūdžiu ir nutukimu.

Norėdami išlaikyti pusiausvyrą, vakarėliuose apsiribokite vienu gėrimu, tada pereikite prie gazuoto vandens arba nealkoholinių gėrimų. Vis tiek mėgausitės švente, neperkraudami savo organizmo.

Mitas: po švenčių galima išsimiegoti

Per šventes dažnai pamirštama apie miegą, tačiau jis yra viena svarbiausių sveikatingumo dalių. Miegas leidžia organizmui atsistatyti ir atsigauti, o jo praleidimas ilgainiui gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant širdies ligas, insultą ir padidėjusį svorį.

„Nepakankamas miegas didina streso lygį, blogina sprendimų priėmimą ir apsunkina sveikų įpročių laikymąsi“, - sako ekspertai. Ilgalaikis miego trūkumas gali sukelti aukštą kraujospūdį, diabetą ir kitus širdies ligų pavojus.

Svarbiausia - teikti pirmenybę nuolatiniam ir kokybiškam miegui, net ir įtemptu atostogų laikotarpiu. Stenkitės laikytis reguliaraus miego grafiko net savaitgaliais ir švenčių dienomis.

Daugybės situacijų per šventes galima išvengti tinkamai nusiteikus. Galite nustatyti ribas tiems nemaloniems šeimos nariams, todėl sukurkite tokias ribas ignoruodami keletą maisto produktų ar gėrimų, kurie jums netinka. Susibūrimai ir šventės gali būti pakankamai įtempti patys savaime, todėl pasistenkite, kad ir šventiniu metų laiku būtumėte sveiki ir jaustumėtės gerai tiek per jas ir po jų.