E. Muskas už 33 mlrd. pardavė X plaformą savo xAI įmonei

Suprasti akimirksniu
E. Muskas
E. Muskas gina DOGE veiksmus purtant įvairias vyriausybės agentūras ir atleidžiant tūkstančius tarnautojų. Ekrano nuotrauka

E. Musko 80 mlrd. dolerių vertės sandoris: jo įmonė xAI įsigyjo X Corp

Elonas Muskas, technologijų vizionierius ir xAI įkūrėjas, penktadienio vakarą paskelbė, kad jo socialinės medijos platforma X (anksčiau žinoma kaip „Twitter“) buvo parduota jo dirbtinio intelekto bendrovei xAI už 45 milijardus dolerių.

Šis sandoris, apimantis esamą 12 milijardų dolerių skolą, socialinės platformos X vertę nustato ties 33 milijardais dolerių, o bendrą sujungtos įmonės vertę pakelia iki net 80 milijardų dolerių. Tai strateginis žingsnis, sujungiantis E. Musko ambicijas dirbtinio intelekto srityje su pasauline komunikacijos platforma.

Kadangi abi bendrovės yra privačios ir priklauso Muskui, investuotojai iš X greičiausiai gaus ir xAI akcijas. Tarp bendrų investuotojų: „Andreessen Horowitz“, „Sequoia Capital“, „Fidelity Management“, „Vy Capital“ ir Saudo Arabijos „Kingdom Holding Co“.

E. Muskas savo X paskyroje rašė: „xAI ir X ateitis yra susipynusi. Šiandien mes oficialiai žengiame žingsnį, sujungdami duomenis, modelius, skaičiavimo galimybes, platinimą ir talentus. Šis derinys atvers milžiniškas galimybes, sujungdamas xAI pažangias dirbtinio intelekto funkcijas bei patirtį su milžinišku X pasiekiamumu.“ Jis pabrėžė, kad sujungta platforma vartotojams pasiūlys „protingesnę ir prasmingesnę patirtį“.

E. Musko inicijuoti pokyčiai, kitaip nei spėjo kritikai, tviterio nesugadino

2022 m. E. Muskas įsigijo socialinę platformą, tuo metu dar vadintą „Twitter“ už 44 milijardus dolerių, tuomet sulaukęs kritikos, kad permokėjo. Tačiau šis naujas sandoris rodo jo strateginį meistriškumą: X vertė, nors ir mažesnė nei pirkimo metu, atsitiesė po sunkaus laikotarpio.

Investicijų bendrovė „Fidelity“, turinti X akcijų, pernai spalį vertino platformą beveik 80 % pigiau nei kaina E. Musko pirkimo metu, o gruodį jos vertė siekė apie 30 % pradinės sumos. Dabar situacija keičiasi. X atsigauna, o tai iš dalies siejama su xAI augimu ir paties jos valdytojo E. Musko įtaka.

Po 2022 m. įsigijimo E. Muskas X platformoje įgyvendino daugybę pokyčių: atleido 80 % darbuotojų, pertvarkė vartotojų patvirtinimo sistemą ir grąžino suspenduotas, anksčiau kontraversiškomis vadintas, paskyras. Dėl šių sprendimų platformą paliko daugelis pagrindinių reklamuotojų, tačiau pastaruoju metu situacija stabilizavosi.

„Amazon“ ir „Apple“ vėl investuoja į X reklamines kampanijas, o tai laikoma reikšmingu šių masinio populiarumo prekės ženklų palaikymu. Be to, žmonės, kurie anksčiau turėjo su X akcijomis susijusių skolų ir dėl to prarado pinigų, šį mėnesį jas pardavė už 97 centus už dolerį. Tai reiškia, kad jie atgavo beveik visą vertę, o už tai gauna ir labai dideles palūkanas.

X atsigavimą stipriai lemia E. Musko lyderystė. Tapęs specialiuoju vyriausybės darbuotoju Donaldo Trumpo administracijoje ir vadovaudamas Vyriausybės efektyvumo departamentui, DOGE, jis įgijo didelę įtaką federalinės valdžios veiklai. Dabar, D. Trumpui grįžus į valdžią, X tapo svarbiausia socialine platforma, skirta stebėti ir bendrauti su prezidento administracija.

DOGE
E. Muskas ir D. Trumpas siekia išvengti valstybės švaistymo, karpydami biudžetus ir atleisdami darbuotojus. Ekrano nuotrauka

Sujungimas su xAI stiprina E. Musko pozicijas dirbtinio intelekto rinkoje

X, turinti daugiau nei 600 milijonų aktyvių vartotojų, suteikia xAI realaus laiko duomenų srautą, kuris gali patobulinti „Grok“ pokalbių robotą ir pagreitinti pažangių AI modelių kūrimą. Nors konkrečios naudos E. Musko DI ambicijoms dar neaiškios, šis žingsnis leidžia xAI greičiau pristatyti naujoves plačiai auditorijai.

E. Muskas pabrėžė: „Tai tik pradžia“, o technologijų pasaulis nekantriai stebi, kaip šis socialinės medijos ir dirbtinio intelekto derinys gali perrašyti skaitmeninės patirties taisykles. xAI E. Muskas įkūrė prieš mažiau nei dvejus metus, siekdamas „suprasti tikrąją visatos prigimtį“.

xAI kuria didelius kalbos modelius ir DI produktus, konkuruodama su „Google“, „Microsoft“, „Meta“ ir kitais. X vartotojai jau gali naudotis xAI pokalbių robotu „Grok“. Birželį xAI paskelbė statysianti superkompiuterį Memfyje, Tenesio valstijoje, o rugsėjį E. Muskas pristatė veikiančią jo dalį, pavadintą „Colossus“.

Aplinkosaugininkai ir sveikatos ekspertai reiškia susirūpinimą dėl greito projekto vystymo, kritikuodami bendruomenės nuomonės nepaisymą. „Colossus“ veikia gamtinių dujų turbinomis, o xAI planuoja plėtrą ir šalia statyti nuotekų įrenginį. Pernai xAI vertė siekė 50 mlrd. dolerių, o praėjusį mėnesį, anot „Bloomberg“, bendrovė derėjosi dėl 75 mlrd. dolerių vertės finansavimo.

Palyginimui, „OpenAI“ vasarį buvo vertinama 260 mlrd. dolerių, o „Anthropic“ šį mėnesį verta 61,5 mlrd. dolerių. X ir xAI susijungimas tai ne pirmas E. Musko bendrovių sujungimas. 2016 m. „Tesla“ už 2,6 mlrd. dolerių įsigijo „SolarCity“, kurią įkūrė jo pusbroliai. Akcininkai bylinėjosi, teigdami, kad tai buvo „SolarCity“ gelbėjimas E. Musko naudai, tačiau Delavero teisėjai palaikė E. Muską, sandoris liko galioti.