Suprasti akimirksniu
  • Muskas nori įdarbinti itin aukštą IQ turinčius asmenis, jie dirbtų be jokio atlygio
  • Naujojo JAV departamento misija – mažinti vyriausybės išlaidų sąnaudas
  • Paraiškų teikimo į JAV Vyriausybės efektyvumo departamentą procesas
Šaltiniai
E. Muskas
E. Muskas. ELTA nuotrauka

Muskas nori įdarbinti itin aukštą IQ turinčius asmenis, jie dirbtų be jokio atlygio

Elonas Muskas kviečia savanorius siųsti savo gyvenimo aprašymus, ruošdamasis juos įdarbinti JAV Vyriausybės efektyvumo departamente (Department of Government Efficiency, DOGE), kuris yra atsakingas už resursų švaistymą ir neefektyvumą federalinėje vyriausybėje[1]. Jis, kaip skelbiama, siekia įdarbinti itin aukštą intelekto koeficientą (IQ) atitinkančius asmenis, norinčius dirbti daugiau nei 80 valandų per savaitę. Vyšnia ant torto? Protinguolių atlygis bus lygus nuliui.

Dalis pasauliečių suklūsta, esą šis darbas – „nėra tikras darbas“. Mat E. Muskas, stengdamasis sumažinti patiriamas išlaidas, šiems žmonėms atlyginimo mokėti iš tiesų nesiruošia. Vyras tai paminėjo ir savo „X“ platformos paskyroje.

„Iš tikrųjų, tai bus nuobodus darbas, įgysite daug priešų ir atlygis bus nulinis“, – skelbė E. Muskas, prie įrašo pridėdamas besijuokiantį emoji.

Bet kuriuo atveju, ilgos darbo valandos ir mažas atlyginimas labai primena Musko sukurtas darbo sąlygas bendrovėse „X“ ir „SpaceX“. Milijardierius verslininkas iki šiol turi reputaciją, esą verčia savo darbuotojus dirbti iki nukritimo. Kai 2022 m. jis pirmą kartą nusipirko „Twitter“ (dabartinę „X“), darbuotojams buvo nurodyta dirbti 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę tam, kad jie neva spėtų atlikti užduotis remiantis terminais; dėl to daugelis dirbo bemaž 84 valandų darbo savaitę ir miegojo savo kabinetuose, daliai nepakėlusių krūvio iš darbo tiesiog išėjus. Bendrovė „SpaceX“ taip pat ne kartą buvo paduota į teismą dėl viršvalandžių ir pertraukų politikos. 2017 m. ji patenkino vieną kolektyvinį ieškinį su daugiau kaip 4 000 nepatenkintų darbuotojų.

Pats E. Muskas teigia, kad kiekvieną savaitę dirba 120 valandų – bent jau tokiu grafiku dirbo prieš pradėdamas tiek daug laiko praleisti su Donaldu Trumpu... Tačiau dabar Trumpas pavedė Vyriausybės efektyvumo departamentui rasti būdų, kaip sumažinti federalinės vyriausybės išlaidas netgi 2 trilijonais JAV dolerių. Vis dėlto, ekonomistai perspėjo, jog griežti biudžeto apkarpymai, jei juos bus bandoma atlikti trumpuoju laikotarpiu, gali kelti pavojų pagrindinėms paslaugoms ir sukelti didesnę ekonominę žalą. Apie tai užsiminė ir E. Muskas. 

Muskas nori įdarbinti itin aukšto IQ asmenis be jokio atlygio. Youtube stop kadras
Muskas nori įdarbinti itin aukšto IQ asmenis be jokio atlygio. Youtube stop kadras

Naujojo JAV departamento misija – mažinti vyriausybės išlaidų sąnaudas

Naujojo departamento misija – mažinti vyriausybės išlaidų sąnaudas, fiksuojant bet kokį sukčiavimą ir švaistymą, kaip didesnių pastangų sugriauti Vašingtono status quo dalį. Kol kas neaišku, kuo šis departamentas skirsis nuo jau veikiančios vyriausybės auditą atliekančios agentūros – Vyriausybės atskaitomybės tarnybos (Government Accountability Office).

Dar 1982 m. buvęs JAV prezidentas Ronaldas Reiganas atstovavo panašios struktūros komisiją, kurios tikslas buvo nustatyti ir pašalinti švaistymą bei neefektyvumą federalinėje vyriausybėje. Ši komisija veikė 1982–1984 m. 

E. Muskas kartu su biotechnologijų verslininku Viveku Ramaswamy į šį departamentą deleguoti dabartinio JAV prezidento D. Trumpo. Nors Musko vedamas departamentas nėra tiesiogiai susijęs su R. Reigano komisija, vadovavimą perėmus verslo sektoriaus atstovams siekiama pritaikyti privačiojo sektoriaus praktiką viešajame sektoriuje. Kad našumą pagerinti, bus glaudžiai bendradarbiaujama ir su Baltųjų rūmų Valdymo ir biudžeto biuru[2]. Departamentas taip pat planuoja rengti kassavaitines tiesiogines transliacijas, kad pristatytų savo veiklą ir jos rezultatus[3]

Paraiškų teikimo į JAV Vyriausybės efektyvumo departamentą procesas

Norint pateikti paraišką minėtai darbo pozicijai užimti, būsimieji kandidatai, visų pirma, turi užsiprenumeruoti E. Musko socialinės žiniasklaidos platformą „X“. Vis dėlto, kadangi tiesiogines žinutes į DOGE paskyrą esą gali siųsti tik „Premium“ prenumeratoriai, tai sukėlė laviną ginčų. Nepaisant aplinkybių bei sąlygų, skelbimas, kaip teigiama, sulaukė didelio susidomėjimo – jau dabar yra pateikta daug paraiškų. Tą patį galima pasakyti ir apie siekį pertvarkyti JAV vyriausybę: DOGE sulaukė atgarsio ir susidomėjimo, kaip jis veiks. D. Trumpas suskubo replikuoti, esą E. Musko ir V. Ramaswamy institucija reguliariai skelbs veiklos ataskaitas vertinant jau įgyvendintus tikslus. 

Ramaswamy gana dažnai užsimindavo apie JAV vyriausybės dalis, kuriose, jo nuomone, reikia didelių pokyčių. Jo manymu, Maisto ir vaistų administracijoje, Branduolinio reguliavimo komisijoje bei daugybėje kitų agentūrų yra per daug biurokratijos, dėl kurios mažėja inovacijų bei didėja išlaidos. Tačiau vis dar neaišku, ar ši naujai sudaryta grupė bus oficiali vyriausybės institucija, ar išorinė patariamoji grupė, ne visai atsakinga už pagrindinius sprendimus.