Dvi programėlės, kurios greičiau iškrauna telefono bateriją

TechnologijosMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Mobiliojo naudojimas
Dvi programėlės, kurios greičiau iškrauna telefono bateriją. Paul Hanaoka/Unsplash nuotrauka

Šie įpročiai padės sumažinti mobiliojo energijos suvartojimą, prailginant baterijos veikimą

Nors naujausios technologijos bei jų patobulinimai skinasi kelią į kasdienį gyvenimą, jose aptinkama ir tam tikrų trūkumų, verčiančių diegti atnaujinimus ar reguliariai šiuos prietaisus keisti naujais.

Pavyzdžiui, šiuolaikiniai mobilieji telefonai linkę pakankamai greitai išsikrauti dėl kelių pagrindinių priežasčių, kurios susijusios su jų techninėmis savybėmis bei naudojimosi įpročiais.

Didelis energijos poreikis dėl galingos techninės įrangos

  • Aukštos kokybės ekranai. Modernūs telefonai turi didelės raiškos ekranus (pavyzdžiui, AMOLED ar OLED), kurie dažnai veikia aukštu atnaujinimo dažniu[1]. Šie ekranai sunaudoja daug energijos.
  • Galingi procesoriai. Naujausi procesoriai, naudojami žaidimams, vaizdo apdorojimui ir dirbtinio intelekto funkcijoms, reikalauja daugiau energijos nei ankstesni modeliai.
  • Daugiafunkcinis naudojimas. Šiuolaikiniai telefonai naudojami ne tik skambučiams ir SMS, bet ir tam tikroms užduotims, tokioms kaip vaizdo įrašų redagavimas ar žaidimai.

Nuolatinis ryšio naudojimas

  • Periodiškai aktyvuojami procesai. Programėlės nuolat atnaujina duomenis internete (tarkime, socialiniai tinklai, el. paštas), o tai aktyvuoja procesorių bei tinklo ryšį.
  • 5G technologija. Nors 5G siūlo greitesnį internetą, ji taip pat sunaudoja daugiau energijos nei ankstesnės 4G technologijos, ypač vietovėse, kur ryšys silpnas.
  • GPS ir lokacijos paslaugos. Daugybė programėlių naudoja GPS, o tai reikalauja papildomos baterijos energijos.

Programinės įrangos įtaka

  • Fono programos. Daug programėlių lieka aktyvios net ir jas uždarius, sunaudodamos energiją pranešimams bei duomenų atnaujinimui.
  • Netinkamai optimizuotos programėlės. Kai kurios programėlės nėra tinkamai optimizuotos tam tikrai operacinei sistemai, todėl sunaudoja daugiau resursų.

Baterijų technologijos apribojimai

  • Ličio jonų baterijos. Nors ličio jonų baterijos yra efektyvios, jos turi ribotą talpą. Be to, jų veikimas su laiku silpnėja[2].
  • Intensyvus naudojimas. Dažnas greito įkrovimo naudojimas mažina baterijos efektyvumą.
  • Mažėjantis efektyvumas. Po maždaug 500–1000 įkrovimo ciklų baterijos talpa pastebimai sumažėja.

Vartotojo įpročiai

  • Ilgai trunkantis naudojimas. Žmonės dabar daugiau laiko praleidžia telefone – naršydami, žiūrėdami vaizdo įrašus ar žaisdami.
  • Didelis ryškumas. Ekrano ryškumas, ypač esant dideliam apšvietimui, sunaudoja daug baterijos.
  • Nuolatiniai pranešimai. Aktyvūs pranešimai iš socialinių tinklų bei kitų programėlių dažnai įjungia ekraną ir sunaudoja energiją.
Mobilusis
Šie įpročiai padės sumažinti mobiliojo energijos suvartojimą, prailginant baterijos veikimą. Le Buzz Studio/Unsplash nuotrauka

Ir kaipgi prailginti baterijos veikimo laiką?

Visų pirma patariama sumažinti ekrano ryškumą arba įjungti „automatinį ryškumo reguliavimą“. Taip pat, esant galimybei, galima išjungti nenaudojamus ryšius, tokius kaip „Bluetooth“, „Wi-Fi“ arba „GPS“. Be to, galima naudoti energijos taupymo režimą, kuris įprastai vadinamas „Power Saving Mode“. Dargi rekomenduojama riboti fone veikiančias programėles ir pranešimus bei reguliariai peržiūrėti baterijos naudojimo statistiką ir pašalinti daugiausiai energijos „suryjančias“ programėles. Taupant telefono bateriją, taipogi naudinga vengti nepilno įkrovimo, kai tai nėra būtina.

Modernūs telefonai yra galingi, tačiau jų baterijų technologija turi tam tikrų minusų. Tinkami įpročiai gali padėti sumažinti energijos suvartojimą ir prailginti baterijos veikimą.

Fizinio aktyvumo stebėjimo programėlė „Fitbit“ sunaudoja daug akumuliatoriaus energijos

Įvardijamos dvi dažnai naudojamas programėles, kurios taip pat gali ženkliai sutrumpinti telefono baterijos veikimo laiką[3]

Dėl daugybės įjungtų programėlių, kurios dažnai lieka veikti fone, net ir nepastebimai, akumuliatoriaus energija, kaip jau supratome, gali smarkiai sumažėti, net jei telefonu beveik nesinaudojame. Nors nustatymuose yra galimybė patikrinti, kurios programėlės sunaudoja daugiausiai energijos, išjungiant automatinį jų atnaujinimą, tai ne visada išeina į naudą.

Kad ištempti mobiliojo telefono baterijos veikimo laiką, ekspertai pataria ištrinti pora programėlių. Tai, anot pastarųjų, ypatingai aktualu „iPhone“ telefono modelio turėtojams. Apie tai kalba programinės įrangos įmonės „Whizpool“ vadovas Zeeshanas Arifas, tikinantis, esą pašalinus dvi konkrečias programas galima žymiai prailginti baterijos veikimo laiką.
Pirmoji iš jų – tai populiari fizinio aktyvumo stebėjimo programėlė „Fitbit“. Ją ištrynus galima sutaupyti valandų valandas akumuliatoriaus energijos. 

„Nors ši programėlė puikiai tinka fiksuoti fizinį aktyvumą ir miego kokybę, ji labai apkrauna telefono bateriją“, – teigia Z. Arifas.

„Skype“ programėlė apkrauna telefoną, sparčiau iškraudama jo bateriją

Programėlė telefone
„Skype“ programėlė apkrauna telefoną, sparčiau iškraudama jo bateriją. Mati Flo/Unsplash nuotrauka
Antra programėlė, kurią technologijų ekspertas rekomenduoja ištrinti iš telefono, yra „Skype“. Jei siekiate, kad jūsų telefono baterija tarnautų ilgiau, šios programos atsisakymas iš tiesų išeitų į naudą.
Visi pamename „Skype“ laikus: kai vieni su kitais skambindavomės norėdami išvysti seniai matytą veidą ar išgirsti už jūrų marių esantį artimojo balsą. Kadaise ši programėlė, galima sakyti, buvo pirmaujanti vaizdo skambučių platforma. Tačiau, laikui bėgant, ją „aplenkė“ alternatyvios platformos – ir viena iš jų yra „Zoom“. 

Taigi, jei vis dar naudojatės „Skype“, žinokite: norint prailginti akumuliatoriaus veikimo laiką, derėtų „Skype“ atsisakyti. Užuot naudojantis ja, galima rinktis kitas vaizdo skambučių programėles, mat daugelis iš jų tausoja telefono energiją.