
DOGE mažina finansavimą Peru klimato kaitos ir lyčių lygybės Meksikoje programoms
JAV Vyriausybės efektyvumo departamentas (DOGE), vadovaujamas Elono Musko, antradienį paskelbė nutraukęs 113 sutarčių, kurių bendra vertė siekė 4,7 mlrd. dolerių, ir sutaupęs 3,3 mlrd. dolerių. Tarp nutrauktų sutarčių ir 145 tūkst. dolerių vertės JAV Žemės ūkio departamento (USDA) konsultavimo sutartis, skirta Peru klimato kaitos veikloms[1].
DOGE teigia, kad šios priemonės padėjo sutaupyti amerikiečiams 130 mlrd. dolerių, arba 807,45 dolerio vienam mokesčių mokėtojui. „Antradienį agentūros nutraukė 113 švaistūniškų sutarčių, kurių maksimali vertė siekė 4,7 mlrd. dolerių, o sutaupyta 3,3 mlrd. dolerių, įskaitant 145 tūkst. dolerių USDA konsultavimo sutartį Peru klimato kaitos veikloms“, departamentas paskelbė platformoje „X“.
Taip pat buvo pranešta, kad Darbo departamentas atšaukė 577 mln. dolerių vertės „America Last“ dotacijas, sutaupydamas 237 mln. dolerių. Tarp panaikintų finansavimų yra 10 mln. dolerių skirtų „lyčių lygybei Meksikos darbo rinkoje“, 12,2 mln. dolerių „darbuotojų įgalinimui Pietų Amerikoje“, 6,25 mln. dolerių „darbuotojų teisių gerinimui žemės ūkio tiekimo grandinėse“ Hondūre, Gvatemaloje ir Salvadore.
Taip pat nutrauktas 5 mln. dolerių finansavimas moterų dalyvavimui darbo rinkoje Vakarų Afrikoje, 4,3 mln. dolerių pagalba užsienio migrantų darbuotojams Malaizijoje, 3 mln. dolerių socialinės apsaugos prieigai ir darbuotojų apsaugai Bangladešo vidaus migrantams bei 3 mln. dolerių saugiai ir įtraukiai darbo aplinkai Lesote, Pietų Afrikoje.
Kova su išlaidavimu ir biurokratija paviešina vis daugiau išlaidžių vyriausybės sektorių
DOGE, laikina organizacija Baltuosiuose rūmuose, buvo įkurta šių metų pradžioje prezidento Donaldo Trumpo vykdomuoju įsakymu. Prezidentas pavedė departamentui per 18 mėnesių optimizuoti federalinės vyriausybės veiklą, supaprastinti operacijas ir sumažinti išlaidas.
DOGE jau panaikino daugybę įvairovės, lygybės ir įtraukties (DEI) iniciatyvų federalinėse agentūrose, konsultavimo sutartis, mažai naudojamų federalinių pastatų nuomos sutartis bei dubliuojančias agentūras ir programas. Kovo 26 d. duomenimis, DOGE savo svetainėje teigia sutaupęs amerikiečiams 130 mlrd. dolerių.
Prezidento D. Trumpo administracija pradėjo kovą ir su viešosiomis žiniasklaidos priemonėmis. NPR vadovė Katherine Maher ir PBS vadovė Paula Kerger dalyvavo Atstovų Rūmų priežiūros pakomitečio posėdyje dėl vyriausybės efektyvumo, kuriam pirmininkauja respublikonė Marjorie Taylor Greene. Šis pakomitetis veikia kartu su DOGE.
Federalinė ryšių komisija (FCC), vadovaujama D. Trumpo sąjungininko Brendano Carro, taip pat tiria NPR ir PBS dėl jų korporatyvinių rėmimų. D. Trumpas antradienį Baltuosiuose rūmuose vykusioje spaudos konferencijoje pareiškė, kad „mielai“ panaikintų NPR ir PBS finansavimą. „Manau, tai labai nesąžininga, viskas labai šališka, visa grupė“, žurnalistams sakė jis. „Tokie pinigų švaistymai ir šališkas požiūris yra nepriimtini.“
D. Trumpo administracijos kova su išlaidavimu paliečia ir žiniasklaidą
NPR ir PBS sulaukia kritikos iš D. Trumpo ir jo sąjungininkų dėl tariamo šališkumo kairiesiems, finansuojamo vyriausybės. Praėjusiais metais D. Trumpas NPR pavadino „liberalia dezinformacijos mašina“. Nors abi organizacijos gauna finansavimą ne tik iš vyriausybės, galimas Kongreso asignavimų panaikinimas kelia egzistencinę grėsmę viešosios žiniasklaidos ateičiai, ypač mažesnėms vietinėms stotims, kurios labiausiai priklauso nuo šių lėšų.
E. Muskas dar 2023 m. ragino panaikinti NPR finansavimą. „Ji turėtų išgyventi pati.“ Socialinis tinklas „X“, vadovaujamas E. Musko, NPR priskyrė „valstybės kontroliuojamos žiniasklaidos“ etiketę, panašią į tą, kuri taikoma autoritarinių šalių, tokių kaip Kinija ar Rusija, žiniasklaidai[2].
M. T. Greene, kviesdama NPR ir PBS vadovus liudyti Kongrese, jų programas pavadino „sistemingai šališkomis“ ir „akivaizdžiai ideologinėmis bei partiškomis“. Ji rėmėsi buvusio NPR redaktoriaus Uri Berlinerio esė, kuriame teigiama, kad organizacija tapo liberalesnė ir aplaidžiai nušvietė Hunterio Bideno nešiojamojo kompiuterio istoriją.
2025 m. kovo 26 d. NPR vadovė Katherine Maher ir PBS vadovė Paula Kerger dalyvavo JAV Atstovų Rūmų priežiūros pakomitečio posėdyje, pavadintame „Anti-amerikietiškos bangos: NPR ir PBS vadovų atsakomybė“ (Anti-American Airwaves: Holding the heads of NPR and PBS Accountable). Jame Maher ir Kerger buvo pakviestos kaip liudytojos.
Posėdžio metu NPR ir PBS vadovės gynė viešojo transliavimo veiklą nuo Respublikonų partijos įstatymų leidėjų kaltinimų dėl politinio šališkumo. Posėdyje buvo aptariami klausimai, susiję su šių organizacijų finansavimu, turinio nešališkumu ir jų veiklos atitikimu visuomenės interesams.
Abi vadovės teigė, kad jų vadovaujamos organizacijos siekia pateikti objektyvią informaciją ir tarnauti visuomenei, o ne politinėms darbotvarkėms. X platformoje paskelbti žurnalistų ir viešųjų ryšių specialistų vertinimai rodo, kad K. Maher ir P. Kerger sugebėjo išvengti didelių klaidų ar neapgalvotų pareiškimų, kurie galėjo dar labiau paaštrinti situaciją.
Konkrečių posėdžio rezultatų viešai prieinama informacija kol kas neatskleidžia, nes įvykis vyko neseniai, o oficialios ataskaitos dar gali būti rengiamos. Vis dėlto akivaizdu, kad diskusija atspindėjo platesnį politinį susipriešinimą JAV dėl žiniasklaidos vaidmens ir finansavimo.
Vis dėlto NPR ir PBS priklausomybė nuo federalinio finansavimo nėra tokia paprasta. Lėšos skirstomos per JAV įsteigtą Viešojo transliavimo korporaciją, kuri kasmet iš Kongreso gauna apie 500 mln. dolerių biudžetą. NPR nacionalinė organizacija, kurianti populiariausias programas, iš vyriausybės gauna tik apie 1 proc. savo lėšų, tačiau vietinės NPR stotys vidutiniškai gauna apie 10 proc. PBS tiesioginis finansavimas iš vyriausybės siekia apie 16 proc., teigia PBS atstovas.