JAV valstybės departamentas: Ukraina ir Rusija yra arti visiško ugnies nutraukimo
Jungtinių Valstijų ir Rusijos susitikimas Rijade, vykęs po Jungtinių Valstijų ir Ukrainos derybų, truko 12 valandų. Pasak JAV valstybės departamento, Ukraina ir Rusijos Federacija yra arti visiško ugnies nutraukimo.
Rijade vyko JAV delegacijos ir Ukrainos bei Rusijos Federacijos derybos, vykusios atskirai už uždarų durų. Susitikimuose sekmadienį ir pirmadienį, kovo 23 ir 24 dienomis, jie aptarė dalines paliaubas plataus masto Rusijos Federacijos kare prieš Ukrainą, kuris vyksta daugiau nei trejus metus.
Prieš pat jų pabaigą JAV Valstybės departamento atstovė Temė Brius (Tammy Bruce) pakomentavo derybų eigą. Pasak jos, Ukraina ir Rusijos Federacija yra arti paliaubų.[1]
„Mes esame arti to, tai yra įdomu. Niekada nebuvome arčiau iki visiško ugnies nutraukimo nei dabar“, – džiaugėsi ji.
T. Brius taip pat nurodė, kad šiuo metu svarstomos paliaubos Juodojoje jūroje, po kurių šalys pereis prie tolesnių temų. Dėl galimo taikos susitarimo „abi pusės turės daryti kompromisus“, pridūrė Valstybės departamento atstovė.
Derybos baigėsi nepasirašius susitarimų
Rusijos ir Amerikos konsultacijų pabaigą praėjus daugiau nei 10 valandų nuo jų pradžios paskelbė Rusijos delegacijos narys, Federacijos Tarybos tarptautinių reikalų komiteto vadovas Grigorijus Karasinas.
„Derybos eina į pabaigą“, – „Interfax“ citavo jo žodžius. Vėliau TASS pranešė apie JAV ir Rusijos delegacijų susitikimo pabaigą.
Kovo 25 dieną po derybų Rijade bus paskelbtas bendras Rusijos Federacijos ir Jungtinių Valstijų pareiškimas, pranešė TASS ir RIA Novosti. Apie jokių susitarimų pasirašymą nepranešama.
Visą tą laiką Ukrainos atstovai laukė, kol bus atsilaisvins jų kolegos iš JAV, praneša TASS. Tai patvirtina Vakarų agentūros AFP ir „Reuters“. Dieną prieš tai vyko derybos tarp JAV ir Ukrainos delegacijos.[2]
D. Trampas įsitikinęs, kad netrukus bus sudarytas susitarimas dėl Ukrainos išteklių
Mažai buvo žinoma apie derybų eigą ir turinį. Likus kelioms valandoms iki jų pabaigos JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) nurodė, kad tikisi netrukus pasirašyti susitarimą su Kijevu dėl pajamų iš kasybos Ukrainoje padalijimo. Be to, jis neslėpė, kad Vašingtonas derasi su Ukraina dėl galimo ukrainiečių elektrinių perdavimo amerikiečių įmonėms.
Pasak Baltųjų rūmų vadovo, šios temos, be kita ko, aptariamos derybose Rijade, kuriose daugiausia dėmesio skiriama paliauboms Juodojoje jūroje.
„Dabar mes kalbame apie teritoriją. Mes kalbame apie demarkacijos linijas, kalbame apie energetiką, elektrinių nuosavybę. Kai kurie žmonės sako, kad Jungtinės Valstijos turėtų perimti elektrinės valdymą, nes mes turime patirties“, – „Reuters“ citavo D. Trampo žodžius.[3]
Maskva: greito proveržio nesitikėkite
Tuo tarpu Maskva perspėjo, kad nereikėtų tikėtis apčiuopiamo proveržio iš derybų Saudo Arabijoje, siekiant užbaigti karą Ukrainoje.
„Tai yra derybos, kurios vyksta už uždarų durų. Žinoma, mums reikia ne tiek laukti kažkokių proveržių, kiek suprasti, kad darbas vyksta keliomis kryptimis“, – patikslino Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.[4]
Rusijos Federacijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas sakė, kad vyksta derybos „dėl vieno iš siužetų tam tikros techninių klausimų dalies“.
„Vis dar yra daug, daug įvairių aspektų, susijusių su situacijos sureguliavimu, į kuriuos reikės atsižvelgti“, – nurodė jis.
Pasak D. Peskovo, viena iš diskusijų temų yra laivybos saugumas Juodojoje jūroje.
Kijevas: Ukrainos delegacija surengs pakartotines derybas su JAV delegacija
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kovo 24 dieną sakydamas vakarinę kalbą patikino, kad Ukrainos delegacija surengs pakartotines derybas su JAV delegacija pasibaigus JAV ir Rusijos susitikimui.
„Rusija yra vienintelis subjektas, kuris vilkina šį karą ir tyčiojasi iš mūsų žmonių ir viso pasaulio. O norint spausti Rusiją siekti taikos, mums reikia stiprių veiksmų, stiprių žingsnių“, – teigė jis.
Ukrainos delegacijai derybose vadovavo gynybos ministras Rustemas Umerovas ir prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotojas Pavlo Palisa. Rusijos Federacijai atstovavo buvęs ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Grigorijus Karasinas ir Rusijos FSB direktoriaus Sergejaus Besedos patarėjas.
Apie JAV delegacijos sudėtį nebuvo oficialiai pranešta. Pasak „Reuters“, vienas iš dalyvių buvo Endriu Pikas (Andrew Peake), vyresnysis Nacionalinio saugumo tarybos direktorius. Be to, susitikimuose dalyvavo Valstybės departamento politikos planavimo direktorius Maiklas Antonas (Michael Antonas).[5]
Ar duos naudos „šaudyklinė diplomatija“?
JAV specialusis pasiuntinys Ukrainai Keitas Kelogas (Keith Kellogg) netiesiogines derybas Rijade apibūdino kaip „šaudyklinę diplomatiją“, kurioje amerikiečių delegacija laviruoja tarp šalių, rengdama susitikimus su Rusijos Federacijos ir Ukrainos atstovais „skirtinguose kambariuose“.
Pagrindinis naujojo raundo klausimas yra 30 dienų atsisakymas atakuoti energetikos infrastruktūrą. Tiek Rusija, tiek Ukraina iš esmės sutiko su šiuo daliniu ugnies nutraukimu, tačiau jis dar neįsigaliojo. Jungtinės Valstijos taip pat bando išplėsti paliaubas laivybai Juodojoje jūroje.